Главная / Другое / Открытый урок на тему: «Кәсіпорын»

Открытый урок на тему: «Кәсіпорын»

Маманның шыңдалуы –тәжірибиеде

«Қандай ғылым болсада ,ол адам санасына дербес,

ерекше мәндерді ұғыну арқылы ұялайды».

Әбу-Насыр Әл Фараби










Ашық сабақ жоспары


Тақырыбы: «Кәсіпорын»


Пән: «Экономика негіздері»












Оқытушы: Кукшибаева Махаббат Лияновна







Талдықорған, 2015



Әлеуметтік-экономикалық пәндер «Келісілген» «Бекітемін»

кафедрасының отырысында «қаралды» колледж әдіскері Директордың оқу және ғылыми

хаттама № Жанысбекова Г.А. әдістеме жұмысы жөніндегі

___ ___________2015 ж. ___ ___________2015 ж. орынбасары Муканова А.И.

Кафедра меңгерушісі ___ ___________2015 ж.

Саңқайбаева Г.Ж.__________




Ашық сабақ жоспары

Күні: 08.12.2015ж.

Топ:С-311б

Пән: Экономика негіздері

Тақырыбы: «Кәсіпорын»

Сабақтың мақсаттары:

1.Білімділік: Оқушыларға кәсіпорын туралы түсінік, кәсіпорынның маңызы мен негізгі мақсаттары,функциялары, түрлері, ұйымдық құрылымдары, қызмет ету механизмі туралы білімді өздігімен игеріп, оның негізіінде шығармашылық арқылы жаңа түсінік пен білім құрастыруды үйрету;

2.Дамытушылық: Оқушыларды терең ойлануға; ақпаратты өздігімен түсініп, оны таразылап, екшеп, оның ішінде керектісін таңдап алуға; ақпаратты жан-жақтыталдауға; өздігімен жаңа түсінік пен білім құрастыруға; пікірталастарға қатысып, өз ойы мен пікірін дәлелдеуге; басқа да балама пікірлерді ескеруге үйрету.

3.Тәрбиелік:Оқушыларды шешім қабылдауға және қиын мәселелерді шешуге; жауапкершілікке (өз біліміне, өміріне); басқалармен тиімді қарым-қатынас құруға, бірлескен әрекеттер арқылы үйренуге, адалдыққа, ұқыптылыққа пән сүйгіштікке,тазалыққа ,мамандықты сүюге, қазіргі заманның талабына сай білімді, жан-жақты, дарынды, талантты ұрпақ тәрбиелеу;

Сабақтың түрі: Аралас

Сабақтың оқыту әдісі : Сыни тұрғысынан ойлау техологиясы(топтық жұмыс)

Сабақтың әдістемелік қамсыздандырылуы : Оқулық, дайын бөлшектеп басылған лекция материалдары, конспект, үлестірмелі материалдар, маркер,плакат қағаздар, үлестірмелі материалдар..

Пәнаралық байланыс:Экономика негіздері, Бухгалтерлік есеп , Экономика, Қаржы есептемесін талдау, Банк ісі, Бюджет және бюджеттік жүйе, Ұйым экономикасы;

Қолданылған әдебиеттер: Я.Ә.Әубәкіров ,Б.Б.Байжумаев,Ф.Н.Жақыпова «Экономикалық теория» 82-85бет; Р.Қ. Ниязбекова, Б.А.Рахметов,П.Т.Байнеева «Кәсіпорын экономикасы» 531-548 бет;


Ашық сабақтың барысы мен мазмұны

Ұйымдастыру кезеңі:(5 минут)

Оқушыларды түгендеу, сабаққа дайындығын тексеру, кабинет тазалығын қадағалау;Топқа бөлу,сенім және жұмыс атмосферасын қалыптастыру.

Үй тапсырмасы. (тест алу, ауызша (сұрақ-жауап), үлестірмелі материалдар)


1. Қызығушылықты ояту:

Бұл кезеңде оқушыларды сабаққа психологиялық тұрғыдан дайындай отырып, қызығушылықтарын ояту стратегияларының бірін қолданып, оқушыларды жаңа сабаққа т арту негізінде үйге берілген тапсырма «Жаңа кәсіпорын ашу және оны заңды түрде тіркеу» тақырыбы бойынша әр топқа сөз беріледі.Бұл қызығушылықты ояту кезеңі -«жаңа білімге көпір салу». Бұл сәт «Бүгінгі біздің өтетін тақырыбымыз» деп дайын дүниені айтып беруден алыстатады. Орнына, білетін білімді еске түсіре отырып, жаңа білімге көпір салу болып табылады.

2. Мағынаны ашу:

Студенттерге лекция материалы басылған мәтін түрінде тұтастай емес, бөлшектеліп беріледі. Лекцияда студенттердің бірлескен жұмысы қолданылады, яғни топтық жұмыс, жаңа білім студенттердің ой- толғанысы арқылы құралады.


Жаңа тақырып жоспары:

1.Кәсіпорынның маңызы және негізгі мақсаттары

2.Кәсіпорынның түрлері мен ұйымдық құрылымдары

3.ҚР ұйымдық-құқықтық нысанға байланысты кәсіпорындар классификаторының схемасы

4.Кәсіпорындардың қызмет ету механизмі

-Топтық жұмыс. Шағын топ ішінде студенттер берілген лекция материалдарын оқып,осы тақырыпша бойынша қысқаша өз түсінгенін жазып, топшадағы студенттермен бөлісіп, талқылау ұйымдастырады, өз ойларын толықтырады, оларға өзгерту енгізеді. Топтық талқылау нәтижесінде студенттер бәріне де ортақ, жалпылама бір шешімге тоқталуы керек. Бұл кезеңді, яғни оқушының өздігінен білім алу, өзін - өзі өзектілендіру, танымдық қабілеттерінің даму, шығармашылық іс - әрекетінің оянуы, бір сөзбен айтқанда, өзіндік еңбек ету кезеңіне айналдырады.

Бұл жұмысқа уақыт көбірек беріледі ( шамамен 20 минуттай).


3. Ой толғаныс:

-Жариялау. Кезекпен әрбір топтан бір студент (шешен, спикер) топ тұжырымдарын ауызша жария қылады. Жаңа тақырыптың қысқаша түсінігі тақтаға (плакатқа) жазады. Барлық студенттер лекция дәптерлеріне көшіреді.(10 минут)

-Қорытындылау.

. (Не үйрендім? Тағы не білгім келеді?Менің қосарым?)

Оқытушы әр топ келтірілген шешімдердің тиімді жақтарына тоқталып, қысқаша комментарий береді. Өз тарапынан проблема шешудің басқа да жолдарына ұсынады.

- Толықтыру. Студенттер топ ішінде (2-3 минут) өз ұсыныстарын тағы да бір рет сараптап шығарып, жасаған өзгертулерді жайында аудиторияны хабардар етеді.

- Бағалау. Студенттердің жауаптары,жұмысы жария түрінде бағаланады.

- Үй жұмысы. Сабақта меңгерген жаңа білімдерін тереңдету мақсатында үйге студенттерге реферат беріледі.

-Қорыту. Оқытушы сабақта қарастырылып,студенттердің түсінбеген сұрақтарына жауап беріп, өз шешімін тапқан проблемаларға қысқаша тоқталып, бір екі студенттен сабақтың қалайша өткендігі

(«Ұнады- ұнамады, Пайдасы -шамалы» тұрғысында), туралы пікірін сұрайды.

Открытый урок на тему: «Кәсіпорын»
  • Другое
Описание:

Пән: Экономика негіздері

Тақырыбы: «Кәсіпорын»

Сабақтың мақсаттары:

1.Білімділік: Оқушыларға кәсіпорын туралы түсінік, кәсіпорынның маңызы мен негізгі мақсаттары,функциялары, түрлері, ұйымдық құрылымдары, қызмет ету механизмі туралы білімді өздігімен игеріп, оның негізіінде шығармашылық арқылы жаңа түсінік пен білім құрастыруды үйрету;

2.Дамытушылық: Оқушыларды терең ойлануға; ақпаратты өздігімен түсініп, оны таразылап, екшеп, оның ішінде керектісін таңдап алуға; ақпаратты жан-жақтыталдауға; өздігімен жаңа түсінік пен білім құрастыруға; пікірталастарға қатысып, өз ойы мен пікірін дәлелдеуге; басқа да балама пікірлерді ескеруге үйрету.

3.Тәрбиелік:Оқушыларды шешім қабылдауға және қиын мәселелерді шешуге; жауапкершілікке (өз біліміне, өміріне); басқалармен тиімді қарым-қатынас құруға, бірлескен әрекеттер арқылы үйренуге, адалдыққа, ұқыптылыққа пән сүйгіштікке,тазалыққа ,мамандықты сүюге, қазіргі заманның талабына сай білімді, жан-жақты, дарынды, талантты ұрпақ тәрбиелеу;

Сабақтың түрі: Аралас

Сабақтың оқыту әдісі : Сыни тұрғысынан ойлау техологиясы(топтық жұмыс)

Сабақтың әдістемелік қамсыздандырылуы : Оқулық, дайын бөлшектеп басылған лекция материалдары, конспект, үлестірмелі материалдар, маркер,плакат қағаздар, үлестірмелі материалдар..

Пәнаралық байланыс:Экономика негіздері, Бухгалтерлік есеп , Экономика, Қаржы есептемесін талдау, Банк ісі, Бюджет және бюджеттік жүйе, Ұйым экономикасы;

Қолданылған әдебиеттер: Я.Ә.Әубәкіров ,Б.Б.Байжумаев,Ф.Н.Жақыпова «Экономикалық теория» 82-85бет; Р.Қ. Ниязбекова, Б.А.Рахметов,П.Т.Байнеева «Кәсіпорын экономикасы» 531-548 бет;

Ашық сабақтың барысы мен мазмұны

Ұйымдастыру кезеңі:(5 минут)

Оқушыларды түгендеу, сабаққа дайындығын тексеру, кабинет тазалығын қадағалау;Топқа бөлу,сенім және жұмыс атмосферасын қалыптастыру.

Үй тапсырмасы. (тест алу, ауызша (сұрақ-жауап), үлестірмелі материалдар)

1. Қызығушылықты ояту:

Бұл кезеңде оқушыларды сабаққа психологиялық тұрғыдан дайындай отырып, қызығушылықтарын ояту стратегияларының бірін қолданып, оқушыларды жаңа сабаққа т арту негізінде үйге берілген тапсырма «Жаңа кәсіпорын ашу және оны заңды түрде тіркеу» тақырыбы бойынша әр топқа сөз беріледі.Бұл қызығушылықты ояту кезеңі -«жаңа білімге көпір салу». Бұл сәт «Бүгінгі біздің өтетін тақырыбымыз» деп дайын дүниені айтып беруден алыстатады. Орнына, білетін білімді еске түсіре отырып, жаңа білімге көпір салу болып табылады.

2. Мағынаны ашу:

Студенттерге лекция материалы басылған мәтін түрінде тұтастай емес, бөлшектеліп беріледі. Лекцияда студенттердің бірлескен жұмысы қолданылады, яғни топтық жұмыс, жаңа білім студенттердің ой- толғанысы арқылы құралады.

Жаңа тақырып жоспары:

1.Кәсіпорынның маңызы және негізгі мақсаттары

2.Кәсіпорынның түрлері мен ұйымдық құрылымдары

3.ҚР ұйымдық-құқықтық нысанға байланысты кәсіпорындар классификаторының схемасы

4.Кәсіпорындардың қызмет ету механизмі

-Топтық жұмыс. Шағын топ ішінде студенттер берілген лекция материалдарын оқып,осы тақырыпша бойынша қысқаша өз түсінгенін жазып, топшадағы студенттермен бөлісіп, талқылау ұйымдастырады, өз ойларын толықтырады, оларға өзгерту енгізеді. Топтық талқылау нәтижесінде студенттер бәріне де ортақ, жалпылама бір шешімге тоқталуы керек. Бұл кезеңді, яғни оқушының өздігінен білім алу, өзін - өзі өзектілендіру, танымдық қабілеттерінің даму, шығармашылық іс - әрекетінің оянуы, бір сөзбен айтқанда, өзіндік еңбек ету кезеңіне айналдырады.

Бұл жұмысқа уақыт көбірек беріледі ( шамамен 20 минуттай).

3. Ой толғаныс:

-Жариялау. Кезекпен әрбір топтан бір студент (шешен, спикер) топ тұжырымдарын ауызша жария қылады. Жаңа тақырыптың қысқаша түсінігі тақтаға (плакатқа) жазады. Барлық студенттер лекция дәптерлеріне көшіреді.(10 минут)

-Қорытындылау.

. (Не үйрендім? Тағы не білгім келеді?Менің қосарым?)

Оқытушы әр топ келтірілген шешімдердің тиімді жақтарына тоқталып, қысқаша комментарий береді. Өз тарапынан проблема шешудің басқа да жолдарына ұсынады.

- Толықтыру. Студенттер топ ішінде (2-3 минут) өз ұсыныстарын тағы да бір рет сараптап шығарып, жасаған өзгертулерді жайында аудиторияны хабардар етеді.

- Бағалау. Студенттердің жауаптары,жұмысы жария түрінде бағаланады.

- Үй жұмысы. Сабақта меңгерген жаңа білімдерін тереңдету мақсатында үйге студенттерге реферат беріледі.

-Қорыту. Оқытушы сабақта қарастырылып,студенттердің түсінбеген сұрақтарына жауап беріп, өз шешімін тапқан проблемаларға қысқаша тоқталып, бір екі студенттен сабақтың қалайша өткендігі

(«Ұнады- ұнамады, Пайдасы -шамалы» тұрғысында), туралы пікірін сұрайды.

Автор Кукшибаева Махаббат Лияновна
Дата добавления 13.05.2016
Раздел Другое
Подраздел Другое
Просмотров 172
Номер материала MA-066894
Скачать свидетельство о публикации
