Главная / Биология / Организмнің ішкі сұйық ортасы және оның маңызы. 8-класс

Организмнің ішкі сұйық ортасы және оның маңызы. 8-класс



Ақшонтаева Шынар ХАЛЕЛҚЫЗЫ

Мардан Байділдаев атындағы №232 орта мектептің

биология пәні мұғалімі

Қызылорда облысы, Жалағаш ауданы


Сынып: 8- класс

Сабақтың тақырыбы: Организмнің ішкі сұйық ортасы және оның маңызы

Сабақтың әдісі: Сын тұрғысынан ойлау, оқушылардың іздену жұмыстары

Сабақтың типі: Жаңа білімді меңгерту

Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, электронды оқулық

Пәнаралық байланыс: Валеология, химия.

Сабақтың мақсаты:

Білімдік: Организмнің ішкі ортасы: қан , лимфа, ұлпа сұйықтығы, қан қызметі туралы мағлұмат беру. Қанның өмірлік маңызына тоқталу.

Тәрбиелік: Оқушыларды ұқыптылыққа , жинақылыққа, адамгершілікке, ізеттілікке тәрбиелеу.

Дамытушылық: Қосымша материалдарды пайдалану арқылы, оқушының пәнге қызығушылығын дамыту, ізденімпаздық қасиеттерін қалыптастыру.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі

ІІ.Үй тапсырмасын сұрау кезеңі

ІІІ.Жаңа сабақ өту кезеңі

ІҮ.Сабақты бекіту кезеңі

Ү.Сабақты қорытындылау

ҮІ.Үйге тапсырма

Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушыларды түгендеп, назарын сабаққа аудару

Сыныпта психологиялық ахуалды қалыптастыру.

Сыныптағы оқушылар 1,2,3 деп санына байланысты 3 топқа топтастырылды, әр топтың басшысына оқушылар тізім жазылған бағалау парағы берілді.

Үй тапсырмасын сұрау. Кубизм әдісі

Кубизм әдісі арқылы үй тапсырмасы сұралды

  1. Бет бөлімінің сүйектерін ата?

  2. Органикалық заттар сүйекке қандай қасиет береді?

  3. Қаңқаның жалпақ сүйектерін ата?

  4. Көлденең жолақты бұлшықеттің құрылысы қандай?

  5. Дене бұлшықеттері қандай қызмет атқарады?

  6. Неліктен бұлшықеттер ұзақ уақыт дене жұмысын орындай алмайды ?









Қызығушылықты ояту.

Оқушылардың бұрынғы білімдерін анықтау үшін «Қан өмір негізі » деген сөздің мағынасын ашу

Тhello_html_m11f583b7.gifhello_html_m37695921.gifhello_html_m2501330c.gifhello_html_m1989bc05.gifhello_html_m35df09cd.gifhello_html_m1dfb06e0.gifhello_html_4d14295a.gifоптастыру кезеңі

Оттекті жеткізуші

Тіршіліктің көзі Жарақаттан сақтаушы




Мүшелерді байланыстырушы Қорек көзі




Қызыл түсті сұйық



Жаңа сабақ . Мағынаны ажырату сатысы




Инсерт әдісі немесе түртіп алу әдісі бойынша төмендегі кестені толтырды.



«V» білемін

«+» жаңа мәлімет

«-» білмеймін

«?»сұрақ туды






Организмнің ішкі ортасы ,қан туралы мағлұмат баяндалады.Қосымша мәлімет беру мақсатында электрондық оқулық бойынша «организмнің ішкі сұйық ортасы »тақырыбында және «Менің алғашқы энциклопедиям» оқулығынан қосымша мәліметтер берілді.

Ой толғаныс сатысы

5 жолды өлең әдісі

1.Қан

2.Қызыл ,сұйық

3.Ағады ,ұйыйды,тасмалдайды

5.Тіршілік көзі

Сабақты бекітуге танымдық сұрақтар берілді.

1.Қан деген не ?

2.Қанның құрамы қандай ?

3.Қанның 1мм қанша эритроцит болады ?

4.Плазма деген не ?

5.Қан қалай қозғалады?

6.Қанның түсі неге қызыл ?

7.Организмнің ішкі ортасы деген не ?

8.Дені сау адамда қанша қан жасаушалары болады?

9.Бізге қан не үшін қажет ?


Сабақты қорытындылау мақсатында «Үш қадамды сұхбат» әдісі қолданылады.

Үш топтан 3 оқушы ортаға шығады.

1.Хабар жүргізуші (өтілген тақырып бойынша сұрақтар қояды )

2. Зерттеуші ғалым (сұраққа жауап береді )

3.Тілші (тақырып бойынша толықтай мағлұматтарға тоқталады)


Үйге тапсырма

«Қан өмір сыйлаушы » тақырыбында эссе орындау













































Мардан Байділдаев атындағы №232 орта мектеп





Ашық сабақ



Тақырыбы: Организмнің ішкі сұйық ортасы

және оның маңызы



Орындаған: Ш.Ақшонтаева

Сыныбы: 8 «А»


























































Организмнің ішкі сұйық ортасы және оның маңызы. 8-класс
  • Биология
Описание:

Сын тұрғысынан ойлау, оқушылардың  іздену жұмыстары

Сабақтың типі: Жаңа білімді меңгерту

Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, электронды оқулық

Пәнаралық байланыс: Валеология, химия.

Сабақтың мақсаты:

Білімдік: Организмнің ішкі ортасы: қан , лимфа, ұлпа сұйықтығы, қан қызметі туралы  мағлұмат беру. Қанның  өмірлік маңызына  тоқталу.

Тәрбиелік: Оқушыларды ұқыптылыққа , жинақылыққа, адамгершілікке, ізеттілікке тәрбиелеу.

Дамытушылық: Қосымша  материалдарды пайдалану  арқылы, оқушының пәнге  қызығушылығын  дамыту, ізденімпаздық қасиеттерін қалыптастыру.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі

ІІ.Үй тапсырмасын сұрау кезеңі

ІІІ.Жаңа сабақ өту кезеңі

ІҮ.Сабақты бекіту кезеңі

Ү.Сабақты қорытындылау

ҮІ.Үйге тапсырма

Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушыларды түгендеп, назарын сабаққа аудару

Сыныпта психологиялық ахуалды қалыптастыру.

Сыныптағы оқушылар 1,2,3 деп  санына байланысты  3 топқа  топтастырылды, әр топтың басшысына  оқушылар тізім жазылған бағалау  парағы берілді.

Үй тапсырмасын сұрау.  Кубизм әдісі

Кубизм әдісі арқылы үй тапсырмасы сұралды

1.      Бет бөлімінің сүйектерін  ата?

2.      Органикалық заттар сүйекке  қандай қасиет береді?

3.      Қаңқаның жалпақ сүйектерін ата?

4.      Көлденең жолақты бұлшықеттің құрылысы қандай?

5.      Дене бұлшықеттері қандай қызмет атқарады?

6.      Неліктен бұлшықеттер ұзақ уақыт   дене  жұмысын  орындай   алмайды ?

 

 

 

 

Автор Алимова Гулмира Абдуразаковна
Дата добавления 31.03.2015
Раздел Биология
Подраздел Другое
Просмотров 900
Номер материала 58959
Скачать свидетельство о публикации
