Главная / История / Мұсылмандардың ағарту жүйесінің ахуалы

Мұсылмандардың ағарту жүйесінің ахуалы

C:\Users\Арайлым\Pictures\Samsung\SCX-3200_20140428_13363901.jpg

Сыныбы: 8 «а»

Пән аты: Қазақстан тарихы

Пән мұғалімі: Серікбаева Гүлшара Жауғашарқызы

19 орта мектеп Қызылорда облысы,Арал ауданы,Жақсықылыш кенті.

Сабақтың тақырыбы: Мұсылмандардың ағарту жүйесінің ахуалы

Сабақтың мақсаты:

Білімділік:. Оқушыларға исламдық білімнің жағдайы , білім берудің жалпы барысы туралы

түсінік беру.

Дамытушылық:Оқушыларғы тақырып бойынша сұрақтар , тапсырмалар беру арқылы ойлау , есте

сақтау қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелік: . Оқушыларды еңбекқорлыққа , бірлікке ұлтжандылыққа, отансүйгіштікке тәрбиелеу.

Сабақтың типі: жаңа сабақты түсіндіру.

Сабақтың түрі: Дәстүрлі

Керекті құралдар: Қазақстанның саяси картасы, сызбалар.

Сабақ барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі.

а) Сынып оқушыларын түгелдеу.

ә) Оқушылар назарын сабаққа аудару.

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау , бағалау.

Тақырыбы: Қазақстандағы халық ағарту ісі

1 .Ағарту ісінің басты бағыттары , орталықтары

2. Ағарту ісінің құрылымы

ІІІ . Өткен сабақты бекіту

  1. Халық ағарту ісінің дамуына қандай жағдайлар әсер етті ?

  2. Қазақстанда қандай оқу орындарының буындары болды?

  3. Ағарту ісін дамытуда қандай қиындықтар болды?

ІҮ. Жаңа сабақ

  1. Исламдық білімнің жағдайы

1. Ұзақ жылдар бойы қазақ халқының сауаттылығы 2 % - ғана болды

2. Сауатты адамдардың саны есептелді : Ресейге қосылғаннан кейінгі орыс және орыс-қазақ мектептерінде білім алған адамдар санымен

3. Ресей үкіметі не нәрсеге тиым салды: Мұсылман халықтарынң ісламдық білім алуын кімде – кім анықтаса , зерттеуге тырысса

4. Патша үкіметінің мектептерді ашудағы міндеті не болды:

1. Жерг. Орыс қоныс-ң бастауыш білім алуға деген талабын қанағаттандыру

2. Өлкедегі бай табиғи байлықты игеру үшін білімді мамандарды даярлау

3.Әкімшілік үшін сауатты мамандар даярлау

4. Көшпелі халықты орыстандыру

5. Діни мектептерде қашан және қандай өзгерістер болды?

1867 – 1868 ж. Реформадан кейін өзгерістер болды. 1870 ж. Наурызда «Бөтен христиандар мен

татар магометандар туралы арнайы Ереже» қабылданды .

6. Сол кезеңде Қазақстандағы мектептер мен оқушылар саны қанша болды?

Семей облысының 13 қалалық мектебінде 1887 жылы 605 ұл бала оқыған

1912 жылы Қостанай уезінде 494 оқушысы бар 9 ер балалар және қыздар мектебі жұмыс істеген

7. Мектептерде қандай пәндер оқытылды?

Әліппе , Арифметикалық төрт амал , құран сүрелері

8.Медреселерде қандай пәндер оқытылды?

Құранды оқумен қатар , мүлікті мұраға қалдыру және бөлу туралы заң , тарих , философия , жаратылыстану , араб тілінің грамматикасы , логика, математика,орыс тілі

9. Медреседен соң қандай оқу жалғастырылды?

Бұқара мен Ташкенттегі діни оқу орындарында жалғастырды


  1. Білім берудің жалпы барысы.

«Таза тақта» ойыны

Жеке меншік : Мешіт жанындағы діни мектеп жеке меншік иесінде болды.

70 : бала саны, оқу үйлерінің жетіспеуінен бала саны аз болды

8 -20 жас. Оқушылар жасы

30 -40 жас : кейде медреседе осы жастағы қазақтар да оқыған

16 жас: «Ереже» бойынша оқушы жасы

3,4,5,10 – Медреседегі оқу бағдарламасының мерзімі

7.00.-.11.00 ; 13. 00 – 16.00 – оқу кестесі

Мамыр , тамыз - оқу жылының басталған , аяқталған мерзімі

ХІХғ. 80-жылдары – Верный , қапал . Сергиопольда 47 447 ұл бала және 17 271 қыз бала тіркелген

1896 жылғы мағлұмат – Мұсылман мектептерінде 77 711 бала есепте тұрған.

Жақып Ақбаев – алғашқы кәсіпқой қазақ заңгері , Семей облысынан шыққан , Петербург уни-ң

Стипендиаты

Ү. Жаңа сабақты бекіту

Тест тапсырмалары

  1. Қазақ халқының сауаттылығының мөлшері:

А) 1 пайыз в) 2 пайыз с) 4 пайыз д) 1,5 пайыз

2. Ереже бойынша білім алуға тиіс қазақтардың жас мөлшері

А) 8-20 жас В) 30 -40 жас с) 16 жас д) 18 жас

3. Тұңғыш қазақ заңгері кім?

А) А. Байтұрсынов в) Ш. Уәлиханов с) Ж. Ақбаев д) Ы. Алтынсарин


ҮІ. Қорытындылау

ҮІІ . Үйге тапсырма

Мұсылмандардың ағарту жүйесінің ахуалы




Мұсылмандардың ағарту жүйесінің ахуалы
  • История
Описание:

 

Сыныбы: 8 «а»

 

Пән аты: Қазақстан тарихы

 

Пән мұғалімі:    Серікбаева Гүлшара Жауғашарқызы

 

№19 орта мектеп Қызылорда облысы,Арал ауданы,Жақсықылыш кенті.

 

Сабақтың тақырыбы:       Мұсылмандардың  ағарту  жүйесінің  ахуалы

 

Сабақтың мақсаты:    

 

Білімділік:. Оқушыларға  исламдық  білімнің  жағдайы , білім берудің  жалпы  барысы  туралы

 

                      түсінік  беру.

 

Дамытушылық:Оқушыларғы  тақырып  бойынша  сұрақтар , тапсырмалар  беру арқылы  ойлау , есте 

 

                         сақтау   қабілеттерін   дамыту.

 

Тәрбиелік: . Оқушыларды еңбекқорлыққа , бірлікке   ұлтжандылыққа,    отансүйгіштікке тәрбиелеу.

 

Сабақтың типі:                   жаңа  сабақты  түсіндіру.

 

Сабақтың түрі:                   Дәстүрлі

 

Керекті құралдар:                Қазақстанның саяси картасы, сызбалар.

 

Сабақ барысы:               І. Ұйымдастыру кезеңі.

 

                              а) Сынып  оқушыларын түгелдеу.

 

                              ә) Оқушылар  назарын  сабаққа аудару.

 

                           ІІ. Үй  тапсырмасын  сұрау , бағалау.

 

Тақырыбы: Қазақстандағы  халық  ағарту  ісі    

 

1 .Ағарту  ісінің  басты  бағыттары , орталықтары

 

2. Ағарту  ісінің  құрылымы

 

                                       ІІІ . Өткен  сабақты  бекіту

 

  1. Халық  ағарту  ісінің  дамуына  қандай  жағдайлар  әсер  етті ?
  2. Қазақстанда  қандай  оқу  орындарының  буындары  болды?
  3. Ағарту  ісін  дамытуда  қандай  қиындықтар  болды?

 

                                           ІҮ. Жаңа  сабақ

 

  1. Исламдық  білімнің  жағдайы

 

1. Ұзақ  жылдар  бойы  қазақ  халқының  сауаттылығы      2 % -   ғана  болды

 

2. Сауатты  адамдардың  саны  есептелді :    Ресейге  қосылғаннан кейінгі орыс және орыс-қазақ мектептерінде  білім  алған  адамдар санымен

 

3. Ресей  үкіметі не  нәрсеге  тиым  салды:   Мұсылман халықтарынң  ісламдық  білім  алуын  кімде – кім  анықтаса , зерттеуге  тырысса

 

4. Патша  үкіметінің  мектептерді  ашудағы  міндеті не  болды:

 

         1. Жерг. Орыс қоныс-ң бастауыш  білім  алуға деген талабын  қанағаттандыру

 

         2. Өлкедегі бай  табиғи  байлықты  игеру үшін  білімді  мамандарды  даярлау

 

         3.Әкімшілік үшін  сауатты  мамандар  даярлау

 

         4. Көшпелі  халықты орыстандыру

 

5. Діни  мектептерде  қашан және  қандай  өзгерістер  болды?

 

     1867 – 1868 ж. Реформадан кейін өзгерістер болды. 1870 ж. Наурызда  «Бөтен христиандар мен 

 

     татар магометандар  туралы арнайы Ереже» қабылданды .

 

6. Сол  кезеңде Қазақстандағы мектептер мен оқушылар саны қанша болды?

 

     Семей облысының 13 қалалық мектебінде 1887 жылы 605 ұл бала  оқыған

 

    1912 жылы Қостанай  уезінде 494 оқушысы бар 9 ер балалар және қыздар мектебі жұмыс істеген  

 

7. Мектептерде  қандай  пәндер  оқытылды?

 

 Әліппе , Арифметикалық  төрт амал , құран сүрелері  

 

8.Медреселерде қандай  пәндер оқытылды?

 

Құранды  оқумен қатар , мүлікті  мұраға қалдыру және бөлу туралы заң , тарих , философия , жаратылыстану , араб тілінің грамматикасы , логика, математика,орыс тілі

 

9. Медреседен  соң  қандай оқу жалғастырылды?

 

Бұқара мен Ташкенттегі  діни оқу орындарында  жалғастырды

 

 

 

  1. Білім берудің  жалпы  барысы.

 

  «Таза  тақта»  ойыны

 

Жеке  меншік :   Мешіт  жанындағы  діни мектеп  жеке  меншік  иесінде  болды.

 

70 : бала саны, оқу  үйлерінің жетіспеуінен бала саны аз болды

 

8 -20 жас. Оқушылар  жасы

 

30 -40 жас :  кейде  медреседе осы жастағы қазақтар да  оқыған

 

16 жас: «Ереже» бойынша  оқушы  жасы

 

3,4,5,10 – Медреседегі оқу бағдарламасының  мерзімі

 

7.00.-.11.00 ;  13. 00 – 16.00 – оқу  кестесі

 

Мамыр , тамыз  -  оқу жылының басталған , аяқталған мерзімі

 

ХІХғ. 80-жылдары – Верный , қапал . Сергиопольда  47 447 ұл  бала  және  17 271 қыз  бала  тіркелген

 

1896 жылғы мағлұмат – Мұсылман мектептерінде  77 711 бала  есепте  тұрған.

 

Жақып  Ақбаев – алғашқы  кәсіпқой  қазақ  заңгері , Семей  облысынан  шыққан , Петербург уни-ң

 

                              Стипендиаты

 

              Ү. Жаңа  сабақты бекіту

 

Тест  тапсырмалары

 

  1. Қазақ  халқының  сауаттылығының  мөлшері:

 

               А) 1 пайыз                  в) 2 пайыз                       с) 4 пайыз                      д) 1,5 пайыз

 

      2. Ереже  бойынша  білім  алуға  тиіс қазақтардың  жас  мөлшері

 

             А) 8-20 жас               В) 30 -40 жас              с) 16 жас                       д) 18 жас

 

      3. Тұңғыш  қазақ  заңгері кім?

 

            А)  А. Байтұрсынов          в) Ш. Уәлиханов             с) Ж. Ақбаев           д) Ы. Алтынсарин

 

 

 

           ҮІ. Қорытындылау

 

           ҮІІ . Үйге  тапсырма

 

Мұсылмандардың  ағарту  жүйесінің  ахуалы

 

      

 

 

 

 

 

Автор Бергенбаева Нурлыгул Утешовна
Дата добавления 14.03.2015
Раздел История
Подраздел Планирования
Просмотров 1105
Номер материала 58009
Скачать свидетельство о публикации
