Главная / Начальные классы / Құмырсқалар 4 сынып

Құмырсқалар 4 сынып

hello_html_m6db2008e.gifhello_html_m5921d5b5.gifhello_html_m6db2008e.gifhello_html_m5921d5b5.gifhello_html_m6db2008e.gifhello_html_m5921d5b5.gifhello_html_m6db2008e.gifhello_html_m5921d5b5.gifhello_html_m6db2008e.gifhello_html_m5921d5b5.gifhello_html_mf694905.gifhello_html_282165da.gifhello_html_603c499e.gifhello_html_m61c6125b.gifhello_html_m569e9196.gifhello_html_2a8c082e.gifhello_html_64ff7edc.gifhello_html_6f1f940.gifhello_html_d080c51.gifhello_html_m2762e49d.gifhello_html_m766e457f.gifhello_html_19fba6cd.gifhello_html_m7c84706b.gifhello_html_m54c12793.gifhello_html_1501da8a.gifhello_html_7909eae.gifhello_html_7c6c4496.gifhello_html_m4c113f89.gifhello_html_m6976d987.gifСабақ тақырыбы: К.Сегізбайұлы « Құмырсқалар»

Сабақтың мақсаты:

  1. Білімділік. Мәтіннің мазмұнын ашуға, негізгі ойды ұғына білуге жағдай туғызу, жазушының күштілер мен әлсіздер арасындағы айқастың әсеріне баланың назарын аудара отырып, көркем сөздің адам ойын дәл жеткізудегі рөлін айқындау.C:\Users\user\Documents\Scanned Documents\Рисунок (14).jpg

  2. Дамытушылық. Сөздің құдіретілігіне, әсерлілігіне көзін жеткізу; мәтінге мағыналық жағынан талдау жүргізу машығын, сын тұрғысынан қисынды ойлау білігін дамыту.

  3. Тәрбиелік. Оқушыларды ұйымшылдыққа, төзімділікке, қайырымдылыққа, жәндіктерді қорғауға, қамқорлық жасауға баулу. Табиғатты сүюге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақтың әдісі: ЖИГСО әдісі, ой қозғау, жұпта талқылау, болжау, дәлелдеу.

Сабақтың көрнекілігі: слайдтар, (мазмұнды және жеке суреттер, тірек сызбалар)

Пәнаралық байланысы: дүниетану, өзін-өзі тану, музыка

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру ІІ. Үй тапсырмасын сұрау, тексеру

  • Балалар, қандай бөлімді өтіп жатырмыз?

  • Балалық шаққа саяхат

  • Үйге қандай тапсырма берілді?

  • Ж.Әлішев. «Алтын балық» (Әр топ үй тапсырмасына берілген бөлімдерді әңгімелеу)

І бөлім. Дертке шалдыққан ана ІІ бөлім. Алтын балық әңгімесі ІІІ бөлім. Дарияның жағасында ІV бөлім. Облыстан келген дәрігер V бөлім. Қармаққа түскен балық VI бөлім. Шөкінің қуануы ІІІ. Қорыту

-Шөкінің арманы не еді? - Шөкі қармағына түскен балыққа қандай тілек айтты? - Баланың тілегі орындалды ма?

ІV. Жаңа сабақ 1.Қызығушылықты ояту

  • Балалар, бүгінгі сабақта тоты құстар қандай хабар әкелген екен?

  • Балалар суреттен нелерді көріп отырмыз?

  • Құмырсқалар

2. Мағынаны тану

Автор туралы мағлұмат беру. К.Сегізбаев 1941ж. Шығыс Қазақстан облысы, Зайсан ауылында дүниеге келген. Жазушы, баспагер, журналист. «Қазақстан тарихы», «Маңғыстау», «Атырау», «Ақмола» энциклопедиясын жазған. Мәтінмен жұмыс ЖИГСО әдісі ( Мәтіннің бірінші бөлігін мұғалім оқу, сұрақтар қою)

  • Ләйлә нелерге қызығады?

  • Ләйлә қандай қыз деп ойлайсыңдар?

(Мәтінді одан әрі қарай әр топ жалғастырып тізбектеп оқу)

І топ

- Бір күні түс кезінде қандай оқиға болды?

- Көрші неліктен аң-таң болды? ІІ топC:\Users\user\Documents\Scanned Documents\Рисунок (12).jpg

- Ләйләнің әкесі қандай майданды айтты?

- Ләйлә қандай құмырсқаларға жақтасып жүрді? ІІІ топ

  • Дәу қара құмырсқалар неге жөңкіле қашты?

  • Ләйләнің әрекеті дұрыс па?



(Мәтіннің соңғы бөлігін мұғалім оқу)

  • Ләйлә ертесіне неге мәз болды? (Оқушылардың жауаптары таңдалады) Сергіту сәті Дәптермен жұмыс (Әр бөлікке ат қойып, дәптерге жаз) V. Шығармашылық ізденіс І топ Үш жақты күнделік стратегиясы



  1. Әңгімеде не туралы айтылған?


  1. Бұл әңгімеден қандай ой түйдің?


  1. Лайықты мақал жаз.


ІІ топ Кестемен жұмыс

Құмырсқа

пайдасы

зияны




бүгін

кеше

ІІІ топ Бес жолды өлең стратегиясы Зат есім. (1 сөз) Сын есім (2 сөз) Етістік (3 сөз) Сөйлем (4 сөз) Синоним (1 сөз)

VI. Қорыту

Тұжырымдама

өткен сабақ жаңа сабақ

Аты

Алтын балық Құмырсқалар

Авторы

Ж.Әлмашев К.Сегізбаев

Жанры

әңгіме әңгіме

Басты кейіпкер

Шөкі Ләйлә

Әңгімедегі түйін сөз

Тәрбиелік мәні

«Алтын «Күштілер балықтың әрекеті» әлсіздерді жеңеді»

қамқор болу қамқорлық жасау

VIІ. Үйге тапсырма

  1. Әңгімені бөлім бойынша оқу

  2. «Табиғаттың қатал заңы» тақырыбында өз ойыңды жаз.

VIІІ. Бағалау

Кошанова Гульбану Чамугыновна Жаңаөзен қаласы № 9 орта мектеп





hello_html_m1bc1ccee.gif



  1. Біз қандай бөлімді өтіп жатырмыз?

  2. Қар дегеніміз не?

  3. Қардың пішіні неге ұқсайды?

  4. Қар түйіршігінің қанша түрі бар?

  5. Балалардың қысқы көлігін ата.

  6. Қыста қандай мерекелер бар?

C:\Users\user\Documents\Scanned Documents\Рисунок (39).jpg

І. Қызығузылықты ояту



  1. Сөзжұмбақты шеш.

    1. Рәміз

    2. Қазақтың ханы

    3. Жыл басы

    4. Киелі сан

    5. Бұрынғы астана

    6. Ресей халқы

    7. Алып жануар

    8. Қасиетті ай

    9. Мұз айдыны

    10. Жырқыш құс

    11. Қазақстан қаласы



















  • Тәуелсіздік дегеніміз не? (оқушылардың жауаптары тыңдалады)

еркіндік

Кластер стратегиясы

азат





Тәуелсіздік



тәуелсіз

егемендік





бостандық



Киелі сөз



«Желтоқсан желі» видео көрсетуC:\Users\user\Desktop\т.м.jpg

ІІ. Мағынаны тану

  1. Автормен таныстыру

Тұманбаев Молдағалиев - 1935жылы 20 наурызда

Алматы облысы,  Еңбекшіқазақ ауданында дүниеге келді.  Т.Молдағалиев көптеген ән мәтіндерінің авторы.  Қазақтың біртуар ақыны.  2011 жылы қазанның 10 күні дүниеден озды.



  1. «Он алтыншы желтоқсан» өлеңін электрондық оқулықтан тыңдау

  2. Оқушылар өлеңді түсініп оқу

Он алтыншы желтоқсан,

Тәуелсіздік алған күн.

Ерекше боп мәңгілік,

Ел жадында қалған күн.

  1. Сұрақ-жауап әдісі

  • Өлең неліктен «Он алтыншы желтоқсан » деп аталады?

  • Бұл күн қандай мереке?

  1. «Сөз құрастыр» ойыны

50 – 1 Қ

18+1 Т

26 - 6 Р



34+4 А

12 - 6 А

65+20 Й





49

38

85

20

6

19









Есіңе сақта!

Қайрат Рысқұлбеков – Қазақстан Республикасының тәуелсіздігі жолында мерт болған қайсар рухты қазақ. C:\Users\user\Documents\Scanned Documents\Рисунок (39).jpg

  • Рысқұлбеков Қайрат Ноғайбайұлы - 1986 жылғы Желтоқсан көтерілісінің қаһарманы.

  • Қайрат Рысқұлбеков 1966 жылы Жамбыл облысы,

  • Мойынқұм ауданы, Бірлік ауылында дүниеге келген.

  • 1987 жылы 16 маусымдағы Үкімімен Рысқұлбеков ең жоғары жаза (өлім) - ату жазасына бұйырылды.

Сергіту сәті «Шырша биі»

Мәтінді электрондық оқулықтан тыңдау.

Мәтінді тізбектей оқу.

І топ Мәтінде қорқақтық туралы не делінген?

ІІ топ Қ.Рысқұлбековтің асыл міндет деп отырғаны не деп ойлайсың?

ІІІ топ Ісіне, сөзіне қарап Қ. Рысқұлбековті сипаттап айт.

ІІІ. Ойтолғау

  1. Біз тұратын, мекен ететін мемлекет қалай аталады?

  2. Оның Президенті кім?

  3. Оның бас қаласы қалай аталады?

  4. Оны картадан көрсете аласыңдар ма?

  5. Еліміздің шекарасын кім қорғайды? Қима қағаздардан мәтіннің мазмұнын ашатындай мақал-мәтел құрастыр.

І топ

Батыр бір рет өледі,

Қорқақ мың рет өледі.

ІІ топ

Қоянды қамыс өлтіреді,

Батыр намыс өлтіреді.

ІІІ топ

Ер жігіт ел үшін туады,

Ел үшін өледі.

ІІІ. Рефлексия

Маған ... ұнады.

Мен ... үйрендім.



Бағалау

Үйге тапсырма Қайрат туралы мағлұматтар жинастыр.

































Құмырсқалар 4 сынып
  • Начальные классы
Описание:

Сабақ тақырыбы: К.Сегізбайұлы « Құмырсқалар»

Сабақтың мақсаты:

  • 1. Білімділік. Мәтіннің мазмұнын ашуға, негізгі ойды ұғына білуге жағдай туғызу, жазушының күштілер мен әлсіздер арасындағы айқастың әсеріне баланың назарын аудара отырып, көркем сөздің адам ойын дәл жеткізудегі рөлін айқындау.
  • 2.Дамытушылық. Сөздің құдіретілігіне, әсерлілігіне көзін жеткізу; мәтінге мағыналық жағынан талдау жүргізу машығын, сын тұрғысынан қисынды ойлау білігін дамыту.
  • 3.Тәрбиелік. Оқушыларды ұйымшылдыққа, төзімділікке, қайырымдылыққа, жәндіктерді қорғауға, қамқорлық жасауға баулу. Табиғатты сүюге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақтың әдісі: ЖИГСО әдісі, ой қозғау, жұпта талқылау, болжау, дәлелдеу.

Сабақтың көрнекілігі: слайдтар, (мазмұнды және жеке суреттер, тірек сызбалар)

Пәнаралық байланысы: дүниетану, өзін-өзі тану, музыка

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру ІІ. Үй тапсырмасын сұрау, тексеру

  • -Балалар, қандай бөлімді өтіп жатырмыз?
  • -Балалық шаққа саяхат
  • -Үйге қандай тапсырма берілді?
  • -Ж.Әлішев. «Алтын балық» (Әр топ үй тапсырмасына берілген бөлімдерді әңгімелеу)

І бөлім. Дертке шалдыққан ана ІІ бөлім. Алтын балық әңгімесі ІІІ бөлім. Дарияның жағасында ІV бөлім. Облыстан келген дәрігер V бөлім. Қармаққа түскен балық VI бөлім. Шөкінің қуануы ІІІ. Қорыту

  • -Шөкінің арманы не еді? - Шөкі қармағына түскен балыққа қандай тілек айтты? - Баланың тілегі орындалды ма?

ІV. Жаңа сабақ 1.Қызығушылықты ояту

  • -Балалар, бүгінгі сабақта тоты құстар қандай хабар әкелген екен?
  • -Балалар суреттен нелерді көріп отырмыз?
  • -Құмырсқалар

2. Мағынаны тану

Автор туралы мағлұмат беру. К.Сегізбаев 1941ж. Шығыс Қазақстан облысы, Зайсан ауылында дүниеге келген. Жазушы, баспагер, журналист. «Қазақстан тарихы», «Маңғыстау», «Атырау», «Ақмола» энциклопедиясын жазған. Мәтінмен жұмыс ЖИГСО әдісі ( Мәтіннің бірінші бөлігін мұғалім оқу, сұрақтар қою)

  • -Ләйлә нелерге қызығады?
  • -Ләйлә қандай қыз деп ойлайсыңдар?

(Мәтінді одан әрі қарай әр топ жалғастырып тізбектеп оқу)

І топ

- Бір күні түс кезінде қандай оқиға болды?

- Көрші неліктен аң-таң болды? ІІ топ

- Ләйләнің әкесі қандай майданды айтты?

- Ләйлә қандай құмырсқаларға жақтасып жүрді? ІІІ топ

  • - Дәу қара құмырсқалар неге жөңкіле қашты?
  • -Ләйләнің әрекеті дұрыс па?
  • (Мәтіннің соңғы бөлігін мұғалім оқу)
  • -Ләйлә ертесіне неге мәз болды? (Оқушылардың жауаптары таңдалады) Сергіту сәті Дәптермен жұмыс (Әр бөлікке ат қойып, дәптерге жаз) V. Шығармашылық ізденіс І топ Үш жақты күнделік стратегиясы
1.Әңгімеде не туралы айтылған?
  • 2.Бұл әңгімеден қандай ой түйдің?
  • 3.Лайықты мақал жаз.

ІІ топ Кестемен жұмыс

Құмырсқа

пайдасы

зияны

ІІІ топ Бес жолды өлең стратегиясы Зат есім. (1 сөз) Сын есім (2 сөз) Етістік (3 сөз) Сөйлем (4 сөз) Синоним (1 сөз)

VI. Қорыту

өткен сабақ жаңа сабақ

Алтын балық Құмырсқалар

Ж.Әлмашев К.Сегізбаев

әңгіме әңгіме

Шөкі Ләйлә

«Алтын «Күштілер балықтың әрекеті» әлсіздерді жеңеді»

қамқор болу қамқорлық жасау

VIІ. Үйге тапсырма

  • 1.Әңгімені бөлім бойынша оқу
  • 2.«Табиғаттың қатал заңы» тақырыбында өз ойыңды жаз.

VIІІ. Бағалау

Кошанова Гульбану Чамугыновна Жаңаөзен қаласы № 9 орта мектеп

Автор Кошанова Гульбану Чамугыновна
Дата добавления 09.05.2016
Раздел Начальные классы
Подраздел Другое
Просмотров 150
Номер материала MA-066781
Скачать свидетельство о публикации
