Сабақтың тақырыбы: «Менің қызығушылықтарым, менің әуестіктерім» аукцион
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың оқу қабілеттерін, білім - білік, таным
ерекшеліктерін арттыру. Оқушының өз жетістіктерін өздеріне талдатып, өзіндік
бағалау әрекеттерін ұйымдастыру.
Сабақтың дамытушылығы: Оқушылардың есте сақтау қабілетін, сауатты сөйлесу
дағдысын, жан - жақты ойлауын дамыту.
Тәрбиелік мақсаты: Оқушыларды мейірімділікке, ұйымшылдыққа экономикалық
сауаттылыққа, әрбір істі саналы түрде орындауға тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: Компьютер, интерактивті тақта, электронды оқулық,
оқулық, дидактикалық материал, қосымша материалдар, тірек - сызбалар
Сабақ түрі: Сайыс сабақ,
Сабақ әдісі: Түсіндіру, баяндау, сұрақ - жауап, талдау, жинақтау,
ой туғызу, хабарлау.
Аукционға түскен заттар: кітап-1, №1, №2 дәптерлер-5, қаламсап-3,
сызғыш-3, қарындаш-3.
Сабақтың барысы:
Қайырлы күн, құрметті қонақтар,
ұстаздар мен білімге құштар жас өрендер!
Аукционатты зияткерлік ойынға хош келдіңіздер!
Ойын 4 турдан тұрады:
І тур - «Алғашқы капитал»
ІІ тур – «Көшбасшылар сайысы»
ІІІ тур – «Таңдау - табыс»
ІҮ тур – «Сыйлықтар аукционы»
Ойынымыздың алдында білім сайысының әділ эксперт
мүшелерімен таныс болыңыздар.
Эксперт төрағасы:
Мүшелері:
Сынып үш топқа 5 адамнан бөлінген. Әр топ өз
атаулары, ұраны, көшбасшылары бар.
Алдарыңызда өз білімімен, ақыл – ойымен,
эрудициясымен ерекшеленген әр топтың білімді оқушылары. Ендеше кезек
оқушыларды. Әр топ өз аты мен ұранын таныстырып өтсін.
І-топ спорт Әділет, Алтынбек, Естай, Тілеужан, Нұрсұлтан
ІІ-топ өнер Таңшолпан, Аяжан, Карима, Динара, Жанерке
ІІІ-топ бейнелеу өнері Адайбек, Бекзат, Нұршат, Нұрболат,
Айда
Психологиялық тренинг Тілдесім. (2-3минут)
Балалар,
бір-бірлеріңе сұрақ қоя отырып өздеріңнің сүйікті істерің жайлы айтыңдар,
бір—бірлеріңмен сұхбаттасыңдар
Оқушылар
біріне сұрақ қояды:
-
Сенің сүйікті ісің қандай?
-
Менің сүйікті ісім ..................................... айналысу, т.б.
-
Сен немен айналысқанды ұнатасың?
-
Мен ....................................... айналысқанды ұнатамын.
- Демалыста
немен айналысасың?
- Демалыста
.............................. айналысқанды ұнатамын.
«Аукцион» сөзін қалай түсінесіңдер?
Бүгінгі сабақ «Аукцион» түрінде өтеді
«Адам
байлығының ішіндегі ең тамашасы – білім», – деген екен
шығыс ғұламасы Әбу-р-Райхан әл Бируни. Ендеше, білім байлығы саудаға түсер
аукционымызды бастайық.
Аукцион шартымен
таныс болыңыздар. Бүгінгі аукционымызда сауда «теңге» атты ақша бірлігімен
жүргізіледі. Әзірше әр топтың қорында 50 теңгеден бар. Бұл – бастапқы капитал.
Өз капиталыңызды көбейту – өз қолдарыңызда.
І тур «Алғашқы капитал»
Ережесі:
Ойын ережесі бойынша, әр топ саудаға қатыса
алады. Яғни, өз таңдауы бойынша сұрақ алады. Сұраққа жауап берген топ, сол
сұрақтың бағасы бойынша ақша жинайды. Жиналған ақша есептелінеді
1.
Берілген мәтінді түсініп оқыңдар. (5 минут)
А)
Мәтінді іштей оқыңдар,
Менің
сүйікті істерім
Мен бала
кезімнен ән айтуды, билеуді жақсы көремін. Қазір мен мектепте жұмыс істеймін.
Мен музыкадан сабақ беремін. Әдетте мен сағат жетіде тұрамын. Жүгіремін, таңғы
ас ішемін. Жұмыс сағат сегізде басталады. Кешке жұмысқа дайындаламын.
Пианинода ойнаймын, ән айтамын. Демалыстарда Медеуде коньки тебуді ұнатамын.
Анда-санда достарыммен киноға, концерттерге барамын, дүкен
аралаймын.
в)
Мына сөйлемдер дұрыс па, бұрыс па? Мәтін негізінде берілген сөйлемдердің
дұрыс, бұрыстығын анықтау
Мәтінді пердемен жауып
Сұрақтың
бастапқы бағасы – 10 теңге. Топ бағаны 10 теңгеден жоғарылата алады. Ең жоғары
баға ұсынған соң сұрақ оқылады. Егер дұрыс жауап айтылса – баға құны сол топқа
беріледі, ал қате жауап айтылса, онда топ өз капиталынан сол ақшаны қайтарады.
Ескерту:
егер топ қорында бар барлық сомаға сұрақ сатып алып қателессе, онда – банкрот,
өкінішке орай, ол топ аукционға қатыса алмайды.
Сауданы
бастаймыз. Бастапқы баға – 10 теңге. Қай топ жоғары баға береді? тобы бір, тобы
екі, тобы үш. Сатылды! Дұрыс жауап берген жағдайда топ өз қорына теңге қосады.
Сұрақтар
|
дұрыс
|
бұрыс
(дұрыс
емес)
|
1.
Мақпал ән айтуды өте жақы көреді.
|
+
|
|
2.
Мақпал мектепте қазақ тілінен сабақ береді.
|
|
+
|
3.
Мақпал таңертең жаттығу жасайды.
|
+
|
|
4.
Ол кешке пианинода ойнамайды.
|
|
+
|
5.
Мақпал коньки тебе алады.
|
|
+
|
6.
Мақпал анда-санда
дүкен аралайды.
|
+
|
|
7.
Ол би билеуді жақсы көреді
|
+
|
|
8.
Мақпал концерттерге күнде барады
|
|
+
|
Осымен І – тур
аяқталды. Кезекті экспертке берсек (Үш топтың жинаған ұпайларын айту).
Біздің екінші
турымыз «Эрудиттер сайысы» деп аталады. Әр топқа тест тапсырмалары беріледі.
Олар бірлесе отырып тапсырманы орындайды. Әрбір дұрыс жауап құны – 200 теңге.
Ендеше, «Тіл
қаруы – сөз, сөз қаруы – ой, ақылды ой, алғыр сөз – адамның ең жоғарғы қасиеті»
– деген Ғабиден Мұстафиннің сөзімен сайысты бастаймыз. Дайынбыз ба?
ІІ – тур. Эрудиттер сайысы.
Тест тапсырмалары:
1.Елді кім
басқарады?
А) Парламент; Ә)
Президент; Б) Премьер-министр.
2. Қазақстан
Республикасы қай құрлықта орналасқан?
А) Еуразия; Ә)
Африка; Б) Австралия.
3.Бір-бірімен
туыстық қатынастағы адамдарды қалай атайды?
А) Көршілер; Ә)
Достар; Б) Туысқандар.
4.Биіктігі 97 метр
болатын бас қаланың симфолы.
А) Хан шатыры; Ә)
Қазақ елі Б) Бәйтерек.
5. Медеу мұз
айдыны Қазақстанның қай қаласында?
А) Астанада; Ә)
Алматыда; Б) Көкшетауда.
ІІ – тур
қорытындысын шығару. Кезекті экспертке берсек (Үш топтың жинаған ұпайларын
айту) .
«Білекке
сенген заманда – ешкімге есе бермедік, Білімге сенер заманда қапы қалып
жүрмейік»,
– деген Абылай ханның ойлы сөзімен келесі турымызға көшейік.
Сергіту сәті
Жүргізуші: ІІІ тур – «Таңдау - табыс». Әр топ өздерінің топ атауларына байланысты өнерлерін
көрсетеді. Құны – 2000 теңге. Таңдауды капиталы аз топ бастайды.
Шығармашылық кезең: (5-7 минут) 2000 теңге
Жүргізуші: -. Енді біз
ең қызықты соңғы тур «Сыйлықтар аукционына» көшеміз. Аукционға сыйлықтар
қойылады. Жиналған ақша қорын сыйлықтарға айырбастай аласыздар. Жасырылған
жұмбақтың жауабы дұрыс болса – сыйлық сіздікі. Бастапқы баға – 30 теңге. Ең
жоғары баға – 70 теңге. Кім жоғары баға ұсынады?
1. Тілі бар, үні жоқ,
Өзін адам түсінген.
Жүрегі бар да, қаны жоқ,
Сөйлеп тұрған ішінен. (кітап)
2. Он екі ақ парақ –
Он екі ақ қанат,
Жауабы әсем – ақ
Сызылған тақталап. (дәптер)
3. Ол - оқушы құралы,
Қатеңді түзетіп тұрады. (өшіргіш)
4. Тебеннің ұшы түйір,
Аяғы біреу, қолы жоқ,
Шиыр - шиыр жолы көп.
Өзі сөйлей білмейді,
Салған ізі сөйлейді. (қалам)
5. Жоқ өзінде бас та,
Қас та, мойын да,
Ұзындығы жазулы
тұр бойында. (сызғыш)
6. Дүниеге тұмсызқсыз - ақ келеді,
Дегенменен тұмсығынан өледі. (қарындаш)
7. Күн - күн сайын
жыртылдық,
Өміріміз бір жылдық (күнтізбе)
8. Қыстай шегіп қос атты
Көктем шыға босаттым(шаңғы)
9. Шіркіннің өзіне обал ақ
Жүреді аяқта домалап(доп)
10. Қарап тұрсаң өзіңе
Сурет түсер көзіңе
Ол суретің ұқсайды,
Тура сенің өзіңе (айна)
11. Қолы бар, саусағы жоқ
Мойны бар, басы жоқ. (көйлек)
12. Картинка сату үшін аукцион ұйымдастырылуда Қазақстанның
картасы бейнеленген картинка
Жүргізуші: Сөз кезегін эксперттерге береміз.
(Эксперттер төрағасы сөйлейді, жеңіске жеткен
команда анықталады. Жеңілген командаға алғыс хат беріледі. Жеңген команда дипломмен марапатталады)
Рефлекция
1.
Мен мынаны түсіндім ...
2.
Мені қызықтырды мыналар ...
3.
Мен мынаны сензіндім ...
4.
Маған ұнағаны
5.
Маған ұнамағаны
Жүргізуші: Назарларыңызға қойып тыңдағандарыңызға рахмет!
Елбасы
Н.Ә.Назарбаевтың «Қазақстан 2030 жылы барысқа апаратын – бүгінгі мектеп
партасында отырған оқушылар» деген сөзін әрқашан жадымызда ұстап, Елбасының
сенімін ақтауда дәл бүгінгідей аукцион сайыстарда өз білімімізбен биіктерден
көріне берейік. Бүгінгі аукционға қатысқан топтарды марапаттасақ