Инфоурок Классному руководителю Рабочие программыМенің Президентім. Тәрбие сағаты 7-сынып

Менің Президентім. Тәрбие сағаты 7-сынып

Скачать материал

                               Менің Президентім.

 

Сабақтың мақсаты: Елбасының жүргізіп отырған саясатының дұрыстығын, еліміздің ертеңіне деген сенімді, Елбасыға деген құрмет сезімдерін тереңдету. Отаншылдыққа, Ұлттық патриотизмге тәрбиелеу.

Қолданылған әдіс-тәсілдер: Ой-пікір алмасу, миға шабуыл, шығармашылық жұмыстар.

Сабақтың түрі: Сырттай саяхат, телекөпір.

Көрнекілігі: «Ұлы достықта», «Ел және Елбасы», «Астана жаңа қала», атты стендтер, Елбасының портреті, ҚР рәміздері, картасы, оқушылар шығармасы.

Сабақтың барысы: Үнтаспадан «Елім менің» әні естіліп тұрады.

Мұғалім: Балалар Қазақстан Республикасының Ата заңының 3 бөлім 40 бабында Президент туралы былай делінген.

Оқушыларға сұрақтар қойылады. (миға шабуыл)

-         ҚР-да Президент сайлауы қай жылдан басталады?

-         Соңғы сайлау қай жылы өтті?

-         ҚР- ның қандай рәміздерін білесің?

Жауаптар алынған соң үйге берілген тапсырмалар бойынша «Менің Президентім» деген тақырыптағы шығармаларынан үзінділер оқиды. (шығармалардың ішінен үздік деп танылған екі оқушының шығармасы бірге жіберіліп отыр).

Менің Президентім. Оқушы күнделігінен үзінді.

Біз отбасымызбен күнделікті теледидар көруді әдетке айналдырғанбыз. Телеэкраннан Н.Ә.Назарбаевтың бейнесі көрінгеннен – ақ әжемнің жаңылмай қайталайтын бір тілегі бар: «Алла тағала, осындай ұл берген саған рахмет. Тек ел шеті бұзылмасын», - деуден жаңылмайды. Бұрынырақ әжемнің бұл сөзіне мән бермейтінмін, енді тарих пәнінен тереңдей оқыған сайын, әжемнің сөзінде көп мағына жатқанын түсініп келемін. Расында да көп ұлтты республиканың тынышын кетірмей ұстау, ондағы әр ұлттың өкілдерінің тілін табу, көрші мемлекеттермен тату-тәтті қатынас орнату үлкен жүректі, асқан ақылды, парасатты адамның ғана қолынан келетіні сөзсіз. Олай болса, Нұрсұлтан Әбішұлы әрбір қазақстандық үшін ұлы тұлға. Қазір мен де әжеммен бірге Алладан Нұрсұлтан Әбіш ұлына денсаулық тілеймін.  

1-оқушы шығармасынан үзінді:

Менің Президентім.

Қазақ халқы ерекше қонақжай халық екені белгілі. Меніңше, біздің Президентіміздің бойында да осы қасиет бар. Соңғы он жылда Қазақстанға кімдер ат басын тіремеді десеңші? Белгілі саясаткер, мемлекет қайраткерлері мен басшылары, ғалымдар мен өнер қайраткерлері.

Әр елден келген қонақтарға ұялмай көрсететін жаңа қала Астанамызды Президенттің ақыл-ойының жемісі дер едім. Астана күннен күнге бой түзеп жасарып, жаңарып келе жатқан жас қала. Сарыарқаның төсіндегі шағын ғана қаладан, әлем таныған әсем Астана жасаған Елбасының ақыл-ойына кім басын имес?

2-оқушы:

Мұғалім: Шығармада аталғандардан басқа Ел басын қандай адам ретінде танисыңдар?

3-оқушы: Елбасы үлкен саясаткер болумен қатар жан-жақты дамыған тұлға, барлық қазақ азаматтары сияқты жылқыны жақсы көреді.Сондай-ақ өнерге де көп көңіл бөлетін адам. Оған дәлел жаңа ғана өздеріңіз тыңдаған «Елім менің» және «Үш қоңыр» әндері. Бұл әндердің сөзі Нұрсұлтан Әбішұлыныкі екенін біз мақтанышпен айтамыз.

Тақтада «Ұлы достықта» деген фотомонтаж ілінген. Онда Қазақстан Республикасының Президентінің шетелге сапарлары, әр түрлі елдердің басшылармен түскен суреттері орын алған.

4-оқушы: «21 ғасыр әлем саясаткерлері Н.Ә.Назарбаев туралы» кітабын сыныбымызбен қызыға оқып шығып, төмендегідей ойға жүгіндік: Қазақстан Президентінің басқа лидерлерден өзгешелігі өз алдына тамсана айтылар үлкен сыр. Еуропаның тіс қаққан кәнігі саясатшылары мұхиттың арғы жағындағы алпауыттар бас түйістіріп, тілдесе қалса, біздің Елбасымыздың шешендігіне үйіріліп түсе қалады. Осындай әлемдік ірі мемлекет басшыларының біразын атап өтуге болады. Олар АҚШ, Франция, Ресей, Қытай т.б. елдері (атап, суреттерін көрсетеді).

5-оқушы: Солардың бірі Ресей Президенті В.Путиннің Н.Ә.Назарбаевқа жолдаған хатынан үзінді оқып берейін (оқиды). В.Путиннің Елбасының Қазақстан халқына жолдаған жолдауын құптағандығын айтады.

6-оқушы: Осы орайда өркендеп өскен Қазақстанның әлемдегі бүгінгі орны мен беделін мақтанышпен атап айтуға болады. «Ел - Елбасына тірек, Елбасы – елге қалқан». Бұл – бүгінгінің шындығы. Н.Назарбаев десе – Қазақстан, ал Қазақстан десе Назарбаев ойға оралады деп, халықаралық қауымдастықтың мойындағанынан толық аңғаруға болады.

Сонымен қатар, «Қазақстан – бақытты ел, Президенті танымды, халқы қарымды, досы көп ел екенін де мақтан тұтамыз. Ел тарихын тұлғалар жасайды. Тұлға – елдің тұғыры, Тұлға – елдің тұтқасы. Біздің Президентіміз Нұрсұлтан Әбішұлы Назарбаев осындай тұлға!

2-фотомонтаж: «Ел және Елбасы» деп аталады.

Онда Президентіміздің Республиканың әр өңірін аралағандағы фото суреттері берілген.

7-оқушы: Елбасы биылғы жылы Қазақстанның түкпір – түкпірін аралап, барлық облыстарда болып, елмен етене араласып, олардың жүрекжарды әңгімелерін тыңдап, жағдайларымен танысты.

8-оқушы: Елбасының тарихта ірі әріппен жазылатын, әлемдік және дәстүрлі діндер лидерлерінің 1 съезінде сөйлеген сөзінен, делегаттардың тынысы кеңігендей, көңіл төрінен көп күдік сейілгендей болғанын анық байқауға болады. Президенттің сөйлеген сөзіне құлай ұйыған дін өкілдері Н.Ә.Назарбаевтың қолын қысып, құттықтасып, ризалықпен қоштасып елдеріне қайтіп жатты. Мына суреттерден көріп отырғандарыңыз сол съезден көріністер және Астанадағы жаңа мешіт бейнесі.

Журналист рөлінде оқушы: - Қымбатты 7-сынып оқушылары: Біз қазір «Орел – Астана» телекөпірін, яғни Астанамен тікелей байланысу мүмкіндігін жүзеге асырмақпыз. Сондықтан сұрақтарыңызды қоюға дайындалып отырыңыздар.

Сұрақ: - Сізге Астана қандай жер қалдырды?

Жауабы: - Астана әркімнің көргісі келетін – арман қала, маған ондағы тазалық, Сарыарқаның самал желі, құрылыстардың қайталанбас әдемілігі ерекше әсер қалдырды. Әсіресе Еуразия университетінің бүгінгі заманға лайық оқу орны екендігіне көзім жетіп қайтты.

Сұрақ: Сен Астананың қандай жерлерінде болдың?

Жауабы: Мен Астананың ең көркем, тарихи-мәдени құндылықтар орналасқан жерлерінің бәрінде болдым. «Бәйтерекке» ерекше толқумен шығып, «Еліміз өркендей берсін деп, тілек тіледім».

Сұрақ: Сен Астанаға қайта барғың келеме?

Жауабы: Әрине. Мен мектепті үздік бітіріп, еліміздегі ең таңдаулы оқу орны Еуразия университетінен білім алам деймін.

Журналист: - Телекөпірге қатысушыларға рахмет айтамыз. Енді назарларыңызды «Астана – жаңа қала» атты фотомонтажға аударыңыздар. (Астананың ең көрнекті жерлері, музейлері,  басқа да тарихи-мәдени орындармен таныстырады).

Қорытынды: Қазақстан Республикасында тұратын әрбір адам, әсіресе жастар ертеңі үшін алаңдамайды. Елбасының «Қазақстан -2030» жолдауында көрсетілген:

«Қорытынды сөзімді жас ұрпаққа, қазір 15-20 жасқа толған және одан да ересектеу Қазақстан жастарына арнасам деймін. Сіздер егемен Қазақстанда өмір сүріп жатқан азаматтардың бірінші ұрпағы сыздар. Сондықтан да сіздердің алдарыңызда іске асырудың біз қол жеткізбек болған болашақты өздеріңізбен, балаларыңыз үшін өз қолдарыңызбен орнатудың шексіз мүмкіндіктері ашылып тұр. Ендеше Қазақстанның болашағы сіздердің қолдарыңызда.   

     

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Менің Президентім. Тәрбие сағаты 7-сынып"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Педагог-психолог

Получите профессию

Бухгалтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Краткое описание документа:

Менің Президентім.

 

Сабақтың мақсаты: Елбасының жүргізіп отырған саясатының дұрыстығын, еліміздің ертеңіне деген сенімді, Елбасыға деген құрмет сезімдерін тереңдету. Отаншылдыққа, Ұлттық патриотизмге тәрбиелеу.

Қолданылған әдіс-тәсілдер: Ой-пікір алмасу, миға шабуыл, шығармашылық жұмыстар.

Сабақтың түрі: Сырттай саяхат, телекөпір.

Көрнекілігі: «Ұлы достықта», «Ел және Елбасы», «Астана жаңа қала», атты стендтер, Елбасының портреті, ҚР рәміздері, картасы, оқушылар шығармасы.

Сабақтың барысы: Үнтаспадан «Елім менің» әні естіліп тұрады.

Мұғалім: Балалар Қазақстан Республикасының Ата заңының 3 бөлім 40 бабында Президент туралы былай делінген.

Оқушыларға сұрақтар қойылады. (миға шабуыл)

-         ҚР-да Президент сайлауы қай жылдан басталады?

-         Соңғы сайлау қай жылы өтті?

-         ҚР- ның қандай рәміздерін білесің?

Жауаптар алынған соң үйге берілген тапсырмалар бойынша «Менің Президентім» деген тақырыптағы шығармаларынан үзінділер оқиды. (шығармалардың ішінен үздік деп танылған екі оқушының шығармасы бірге жіберіліп отыр).

Менің Президентім. Оқушы күнделігінен үзінді.

Біз отбасымызбен күнделікті теледидар көруді әдетке айналдырғанбыз. Телеэкраннан Н.Ә.Назарбаевтың бейнесі көрінгеннен – ақ әжемнің жаңылмай қайталайтын бір тілегі бар: «Алла тағала, осындай ұл берген саған рахмет. Тек ел шеті бұзылмасын», - деуден жаңылмайды. Бұрынырақ әжемнің бұл сөзіне мән бермейтінмін, енді тарих пәнінен тереңдей оқыған сайын, әжемнің сөзінде көп мағына жатқанын түсініп келемін. Расында да көп ұлтты республиканың тынышын кетірмей ұстау, ондағы әр ұлттың өкілдерінің тілін табу, көрші мемлекеттермен тату-тәтті қатынас орнату үлкен жүректі, асқан ақылды, парасатты адамның ғана қолынан келетіні сөзсіз. Олай болса, Нұрсұлтан Әбішұлы әрбір қазақстандық үшін ұлы тұлға. Қазір мен де әжеммен бірге Алладан Нұрсұлтан Әбіш ұлына денсаулық тілеймін.  

1-оқушы шығармасынан үзінді:

Менің Президентім.

Қазақ халқы ерекше қонақжай халық екені белгілі. Меніңше, біздің Президентіміздің бойында да осы қасиет бар. Соңғы он жылда Қазақстанға кімдер ат басын тіремеді десеңші? Белгілі саясаткер, мемлекет қайраткерлері мен басшылары, ғалымдар мен өнер қайраткерлері.

Әр елден келген қонақтарға ұялмай көрсететін жаңа қала Астанамызды Президенттің ақыл-ойының жемісі дер едім. Астана күннен күнге бой түзеп жасарып, жаңарып келе жатқан жас қала. Сарыарқаның төсіндегі шағын ғана қаладан, әлем таныған әсем Астана жасаған Елбасының ақыл-ойына кім басын имес?

2-оқушы:

Мұғалім: Шығармада аталғандардан басқа Ел басын қандай адам ретінде танисыңдар?

3-оқушы: Елбасы үлкен саясаткер болумен қатар жан-жақты дамыған тұлға, барлық қазақ азаматтары сияқты жылқыны жақсы көреді.Сондай-ақ өнерге де көп көңіл бөлетін адам. Оған дәлел жаңа ғана өздеріңіз тыңдаған «Елім менің» және «Үш қоңыр» әндері. Бұл әндердің сөзі Нұрсұлтан Әбішұлыныкі екенін біз мақтанышпен айтамыз.

Тақтада «Ұлы достықта» деген фотомонтаж ілінген. Онда Қазақстан Республикасының Президентінің шетелге сапарлары, әр түрлі елдердің басшылармен түскен суреттері орын алған.

4-оқушы: «21 ғасыр әлем саясаткерлері Н.Ә.Назарбаев туралы» кітабын сыныбымызбен қызыға оқып шығып, төмендегідей ойға жүгіндік: Қазақстан Президентінің басқа лидерлерден өзгешелігі өз алдына тамсана айтылар үлкен сыр. Еуропаның тіс қаққан кәнігі саясатшылары мұхиттың арғы жағындағы алпауыттар бас түйістіріп, тілдесе қалса, біздің Елбасымыздың шешендігіне үйіріліп түсе қалады. Осындай әлемдік ірі мемлекет басшыларының біразын атап өтуге болады. Олар АҚШ, Франция, Ресей, Қытай т.б. елдері (атап, суреттерін көрсетеді).

5-оқушы: Солардың бірі Ресей Президенті В.Путиннің Н.Ә.Назарбаевқа жолдаған хатынан үзінді оқып берейін (оқиды). В.Путиннің Елбасының Қазақстан халқына жолдаған жолдауын құптағандығын айтады.

6-оқушы: Осы орайда өркендеп өскен Қазақстанның әлемдегі бүгінгі орны мен беделін мақтанышпен атап айтуға болады. «Ел - Елбасына тірек, Елбасы – елге қалқан». Бұл – бүгінгінің шындығы. Н.Назарбаев десе – Қазақстан, ал Қазақстан десе Назарбаев ойға оралады деп, халықаралық қауымдастықтың мойындағанынан толық аңғаруға болады.

Сонымен қатар, «Қазақстан – бақытты ел, Президенті танымды, халқы қарымды, досы көп ел екенін де мақтан тұтамыз. Ел тарихын тұлғалар жасайды. Тұлға – елдің тұғыры, Тұлға – елдің тұтқасы. Біздің Президентіміз Нұрсұлтан Әбішұлы Назарбаев осындай тұлға!

2-фотомонтаж: «Ел және Елбасы» деп аталады.

Онда Президентіміздің Республиканың әр өңірін аралағандағы фото суреттері берілген.

7-оқушы: Елбасы биылғы жылы Қазақстанның түкпір – түкпірін аралап, барлық облыстарда болып, елмен етене араласып, олардың жүрекжарды әңгімелерін тыңдап, жағдайларымен танысты.

8-оқушы: Елбасының тарихта ірі әріппен жазылатын, әлемдік және дәстүрлі діндер лидерлерінің 1 съезінде сөйлеген сөзінен, делегаттардың тынысы кеңігендей, көңіл төрінен көп күдік сейілгендей болғанын анық байқауға болады. Президенттің сөйлеген сөзіне құлай ұйыған дін өкілдері Н.Ә.Назарбаевтың қолын қысып, құттықтасып, ризалықпен қоштасып елдеріне қайтіп жатты. Мына суреттерден көріп отырғандарыңыз сол съезден көріністер және Астанадағы жаңа мешіт бейнесі.

Журналист рөлінде оқушы: - Қымбатты 7-сынып оқушылары: Біз қазір «Орел – Астана» телекөпірін, яғни Астанамен тікелей байланысу мүмкіндігін жүзеге асырмақпыз. Сондықтан сұрақтарыңызды қоюға дайындалып отырыңыздар.

Сұрақ: - Сізге Астана қандай жер қалдырды?

Жауабы: - Астана әркімнің көргісі келетін – арман қала, маған ондағы тазалық, Сарыарқаның самал желі, құрылыстардың қайталанбас әдемілігі ерекше әсер қалдырды. Әсіресе Еуразия университетінің бүгінгі заманға лайық оқу орны екендігіне көзім жетіп қайтты.

Сұрақ: Сен Астананың қандай жерлерінде болдың?

Жауабы: Мен Астананың ең көркем, тарихи-мәдени құндылықтар орналасқан жерлерінің бәрінде болдым. «Бәйтерекке» ерекше толқумен шығып, «Еліміз өркендей берсін деп, тілек тіледім».

Сұрақ: Сен Астанаға қайта барғың келеме?

Жауабы: Әрине. Мен мектепті үздік бітіріп, еліміздегі ең таңдаулы оқу орны Еуразия университетінен білім алам деймін.

Журналист: - Телекөпірге қатысушыларға рахмет айтамыз. Енді назарларыңызды «Астана – жаңа қала» атты фотомонтажға аударыңыздар. (Астананың ең көрнекті жерлері, музейлері,  басқа да тарихи-мәдени орындармен таныстырады).

Қорытынды: Қазақстан Республикасында тұратын әрбір адам, әсіресе жастар ертеңі үшін алаңдамайды. Елбасының «Қазақстан -2030» жолдауында көрсетілген:

«Қорытынды сөзімді жас ұрпаққа, қазір 15-20 жасқа толған және одан да ересектеу Қазақстан жастарына арнасам деймін. Сіздер егемен Қазақстанда өмір сүріп жатқан азаматтардың бірінші ұрпағы сыздар. Сондықтан да сіздердің алдарыңызда іске асырудың біз қол жеткізбек болған болашақты өздеріңізбен, балаларыңыз үшін өз қолдарыңызбен орнатудың шексіз мүмкіндіктері ашылып тұр. Ендеше Қазақстанның болашағы сіздердің қолдарыңызда.   

 

     

Скачать материал
