МАД – 3 тобы. 11.03.2014ж Топ
тәрбиешісі: Саметова Г
Пәні:
Экология
Сабақтың
тақырыбы: Көктемгі еңбек.
Сабақтың
мақсаты: Көктем мезгіліндегі табиғи құбылыстар, өсімдіктер мен
жануарлардың өзгерістері. Балаларға көктемдегі пайдалы еңбек туралы
түсінік беру.
а)
Білімділік: Балаларға көктем мезгіліндегі еңбек түрлерін таныстыру.
ә)
Дамытушылық: Балалардың ақыл – ойын, тіл байлығын дамыту.
в)
Тәрбиелік: Еңбексүйгіштікке, табиғатқа қамқорлық жасай білуге тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: Үйрету, сұрақ – жауап.
Сабақтың
көрнекілігі: Тақырыптық слайдтар, суреттер.
Сабақтың
түрі: Аралас.
Сабақтың
барысы:
І
. Ұйымдастыру кезеңі.
Өткен
сабақты қайталап шығу.
Жарайсыңдар,
балалар отыра қойыңдар. Өткен сабаққа бір шолу жасап жіберейік.
Сабағымызды
Сөзжұмбақ
шешуден бастайық:
Жарық
пен жылудың көзі. Күн.
Ең
тәтті жеміс. Өрік.
Біз
білімді қайдан аламыз. Кітап
Әкемнің
әкесі. АТА
Төрт
түлік малдың бірі . Ешкі.
Көктем
айы. Мамыр.
Сөзжұмбақтың
шешуі көктем сөзі.
Балалар
көктемнің қандай белгілерін білесіңдер?
1.
Қар ериді.
2.
Күн мен түн теңеседі.
3.
Ағаштар бүршік жарады.
4.
Жеңіл киім киеміз.
5.
Құштар ұшып келеді.
6.
Көктемгі еңбек басталады.
Ендеше бүгінгі сабағымыздың тақырыбы:
ІІ
- Көктемгі еңбек.
Біз әдепті баламыз
Біз ерекше боламыз
Қонақтарды көргенде
Сәлеметсіздер ме деп
Сәлемдесіп аламыз
Тақпақ: Нұрай
Жарайсың,масатыдай
құлпырып бақыт пен қуанышын қатар арқалап жер бетін тіршілік әлемімен тербеткен
көктем мезгілі де келіп жетті.Адамдар да еңбек етуге далаға,егіс даласына
шығады.Адамдар еңбек ету арқылы дамып жетіледі . Көптеген еңбектердің түрлері
бар.Сол еңбектің бірі көктемгі еңбек.
ІІІ
- Ендеше мына суреттерге қарайықшы адамдар немен айналысып жүр екен(слайдтағы
сурет).
Жарайсыңдар
балалар көктемде ерінбей еңбек етсек ауылшаруашылық өнімдерімізде мол болады.
Өнімдеріміз тек ауылды ғана емес қалаларды да қамтамасыз етеді. (слайдтағы
сурет).
Балалар
осы көктем сөзін орыс тілінде қалай айтамыз? – Весна
Енді
ағылшын тілінде қалай айтамыз?- Spring
Балалар
енді осы көктем сөзін буынға бөліп жіберейікші.Неше буыннан турады екен? Көк-
тем
Көктем
сөзіне сөйлем құрап жіберейікші. Балалар сөйлем құрап айтады.
ІV.Сергіту сәті
Жарайсыңдар
балалар ауыл шаруашылық еңбеккерлерінің көктемгі еңбегінің арқасында бүкіл
халық нанмен,көкеніс, жеміс жидектермен қамтамасыз етіледі. Балалар еңбек
жайында кім қандай мақал- мәтел біледі?
1.Еңбек
ер атандырады
2.
Еңбек етсең ерінбей,
Тояды қарның тіленбей.
3.
Еңбектің наны тәтті,
Жалқаудың жаны тәтті.
4.
Еңбек етсең емерсің.
5.
Еңбек түбі – зейнет.
Жарайсыңдар
балалар еңбек жайында кім қандай тақпақ біледі?
Гүл
ексең терлеп,
Мұның
аты-еңбек.
Кесте
тіксең зерлеп,
Мұның
аты-еңбек.
Сабағыңа жөндеп,
Әзірленсең еңбек.
Қиындықтың бәрін
Еңбек қана жеңбек.
Көктем
келіп қуанып,
Бір-бір
көшет қадаймыз.
Ұя
жасап ұқыптап,
Құстарды
біз қолдаймыз.
Енді
дәптермен жұмыс.
Сурет
салып отырғанда сұрақ қою.Балалар көктемде сендер еңбектің қай түрімен
айналысасыңдар?
1.Ауланы
тазалаймын.
2.
Құстарға ұя жасаймын.
3.
Арықтарды тазалаған ағама көмектесемін.
4.
Тал түбін әктегенде анама көмектесемін.
Суреттерді
көріп шығып мақтау,мадақтау.
Енді
балалар даладағы егіс алқабындағы сияқты үйдеде еңбек етеміз.Мысалы қаушақтарға
гүл отырғызу.
Тоғжан:
Жерден нәр деп топырақ салдым.
Күннен нұр деп гүлді топыраққа отырғыздым.
Судан күн деп гүлге су құйдым.
Ауадан дауа деп гүлді терезенің алдына қоямын.
/Қаушақтағы
гүлді сол жерде көрсету./
Ән:
Болайықшы осындай
1.Жақсы бала еңбекшіл
Ер азамат болады
Қиындықты жеңіп кіл
Құшағы гүлге толады.
қ/сы
Еңбекшіл осындай
Болайықшы досым-ай
2. Таза бала мұнтаздай
Сүйсінеді қараған
Ұқыпты деп бұл қандай
Жақсы көрер бар адам.
қ/сы
Еңбекшіл осындай
Болайықшы досым-ай
Табиғат Жер ана күн көріс көзі.Атадан мал қалғанша,тал қалсын.Ендеше
көктемдегі еңбектің жемісі де, жеңісі де көп.Наны да тәтті болады.
V.
Бекіту:
Табиғат анамыз
Гүлденсін аулымыз
Табиғатты аялап
Қамқорлыққа аламыз.
VІ.
Қорытындылау: Сабаққа жақсы қатысып, белсенділік танытқан балаларды
мақтап жұлдызшалар тарату.
Осымен
бүгінгі сабағымыз аяқталды.Тыңдағандарыңызға рахмет!