Күні: 22.01.2015 8
«а»-сынып
Пәні: Қазақ
әдебиеті 2-сабақ
|
Сабақтың тақырыбы
|
М.Жұмабаевтың «Батыр Баян» дастанындағы Баян
бейнесі (екінші сағаты)
|
Сілтеме
|
Қосымша материалдар: интербелсенді тақта,
үлестірме кестемелер, А 3 үлгідегі қағаздар, стикерлер,
постерлер,маркерлер. Оқулық материалы.
|
Мақсаты
|
а) «Батыр
Баян»
поэмасын қорытындылау, топқа бөліп тапсырмалар
беру арқылы алған білім дағдыларын бағалау, кеңейту. Ізденімпаздыққа,
шығармашылыққа деген ынталарын арттыру. Ақын туралы теориялық мағлұмат алып,
тәжірибелік жұмыстар арқылы бекітіп , мысалдар арқылы өз ойын дәлелдей
білуге дағдыланады. Оқушылар ақын шығармашылығы
туралы тереңірек ұғынады;
ә) Ақпаратты сызбалық
талдау арқылы береді. Мәтіннен жұмыс істей білу
дағдысы жетіледі, ұжымдық шығармашылық жұмыс жүргізе білу дағдылары дамиды; әр оқушының өзіндік қиялына ерік бере отырып, өзінше ой түйіндеуге баулу, поэманың тілдік ерекшеліктерін талдай отырып, сөздік қорларын байыту, әдебиеттік таным түсініктерін дамыту.
б) Мағжан Жұмабаевтың
үздік туындысы «Батыр
Баян»
шығармасы арқылы жастардың бойында отансүйгіштікке, халқын, халқының салт-дәстүрін сүюге тәрбиелеу.
|
Оқыту нәтижесі
|
Өздігінен оқу дағдыларын қалыптастырады.
Жаңа тақырыптың мазмұнын өз бетімен аша алады, салыстыра біледі, талдай
алады, ой қорытуды үйренеді.Оқу мен жазу арқылы сын тұрғысынан ойлауды
дамыту.
|
Сабақ түрі
|
Ізденіс
сабағы.
|
Ой қозғау
|
Жеке тұлғаға
бағытталған тапсырмалар ұсынылады.
Бірлесіп іздеуге, керегінде олардың
пікіралмасуға, диалогтік әңгімеге араласады
|
Түйінді идеялар
|
1) Өздігінен іздене отырып меңгеру өзіндік
түсініктеме беру қабілетіне ықпалын тигізеді.
2) Сыни тұрғыдан ойлау балалардың өз
идеясын сенімді түрде білдіруіне, түрлі көзқарастарға көңіл бөлуге және
оларды бағалауға мүмкіндік береді.
3) Балалардың жауабын бақылау, жазып алу мен
талқылау сауатты оқытуға ықпал етеді.
4) Алған білімдерін кеңейтіп, жаңа дағдысын
қалыптастыру, өз бетінше жаңа ақпаратты қорыта білуге үйренеді.
|
Блум
таксаномиясы
|
7 модуль
|
Ресурс
тар
|
Сабақтың
мазмұны
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
Нақты
мақсатқа бағыттайды. Оқушыларды дербес таным іс-әрекетіне негіздеп, оған
түрткі болады.
|
Оқушының
іс – әрекеті
Мақсатқа дербес
өзінің белсенді іс-әрекетімен жетуге тырысады.
|
|
Жас
ерекшеліктеріне қарай білім беру
|
Авто
орындығы стратегиясы
Ой
шақыру
|
Ұйымдастыру. (Психологиялық
жағымды ахуал, жағдай туғызады. Топқа бөледі) Түрлі түсті кәмпиттер арқылы топқа бөліну және кәмпиттегі жақсы
тілектерді оқу. 5 мин
Өткен сабақта Мағжан шығармашылығымен,
дастан мазмұнымен танысқан болатынбыз.
«Сандар сыр шертеді» хронологиялық кесте (үй тапсырмасын сұрау)
Мерзімі
|
Болған оқиға
|
|
Мағжан Жұмабаев
дүниеге келді.
|
|
Қызылжар
қаласындағы медреседе оқиды.
|
|
Уфада, Ғалия
медресесіне түседі.
|
|
Қазан қаласында
тұңғыш “Шолпан” жыр жинағы шығады.
|
|
“Педагогика”
кітабы жарық көрді.
|
|
“Халық жауы” деген
айыппен ату жазасына кесілді.
|
Ой шақыру. Қызығушылығын ояту. 7 мин
Тақырыпқа шығу. Тақтаға назар аударайық. «Батыр Баян» дастаны
жайлы бейнефильмнен үзінді көрсетіледі.
Проблемалық сұрақ: Дастан сюжеті шын болған ба, болмаған ба? Ноян шын өмірде болған
тұлға ма? Тақырыпты ашу кезеңінде бұл сұраққа қайта ораламыз. Ендеше бүгінгі
сабағымыздың тақырыбы қандай деп ойлайсыңдар? Мақсатымыз қандай?
|
Тақырыпты өздері
анықтайды. Мақсат қояды. Бағалау парақтары таратылады. Топ спикерлері әр
тапсырмадан соң бағалау парағына топ мүшелерінің ұпайларын қойып отыру
ескертіледі.
|
|
Диалог
|
|
Ынтымақтастық
атмосферасын құрады.
Бір-бірімен
диалог арқылы пікіралмасады.
|
|
Білу
|
Сыни ойлау
|
Семантикалық
кесте
|
Флипчартпен
жұмыс. (АКТ) Берілген қосымша ақпарат
бойынша семантикалық кестені толтырады. (жеке, жұппен, топпен)
1.Семантикалық
кесте 5 мин
Шығарма
тақырыбы, идеясы
|
Құрылысы
|
Ақын бағыты,
әдісі
|
Стилі, тілі
|
Шығарма композиция-
сы
|
|
|
|
|
|
Бағыт-бағдар
беру /тапсырма бойынша/.Ынталандырады.
|
Өз білетіндерін
айтады. Жұбына, кейін топта талқылайды. Интерактивті тақтаға жазады.
Өз еңбегін өзі
саралайды, қорытындылайды.
|
Түсіну
|
Сыни ойлау
|
Ішіне-сыртына
стратегиясы
|
Поэзия минуты. 3
мин
Айжігіт
Асановтың орындауында «Батыр Баян» әнін тыңдайық.
Баян бейнесін
ашатын қандай сөздер естеріңде қалды?
Ішіне-сыртына
стратегиясы. Флипчартпен жұмыс. 3 мин
Берілген
сөздер мен сөз тіркестерін көркемдік ерекшеліктеріне сай қоржын ішіне салу.
|
Жаңа
білімдерін талқылап, дамытып, жетілдіреді.
|
Қолдану
|
Сыни ойлау.
|
Топтастыру
стратегиясы
Венн диаграммасы
|
1-топ. «Топтастыру
стратегиясы» бойынша кейіпкерлер бейнесін жасау. 5 мин
Абылай
|
|
Батыр Баян
|
|
Қалмақ қызы
|
|
Ноян
|
|
2-топ, 3-топ.
Веен диаграммасы арқылы тақырыптас шығармаларды салыстыру.
Абылай бейнесі, Қалмақ қызы
М.Жұмабаев
«Батыр Баян»
дастаны
|
Ортақ
қасиеттері
|
С.Сейфуллин
«Көкшетау»
поэмасы
|
4-топ. Батыр –
ел қорғаны. (Ұлылар үндестігі)
Мағжан Гоголь
Ұқсастығы
|
Постерге
толтырып, қорғайды. Дайын топ қол шапалақтайды.
|
Талдау
|
Сыни ойлау
|
Оқулық,
сұрақ-жауап
(жетек
сұрақтар)
|
Үлестірме
карточкаларын қолдану. (АКТ-ны қолдану)
Ізденіске
жетелейтін сұрақтарға кезек берейік. 7 мин
1) Баян образы туралы тарихи деректер
жыраулар поэзиясында кездесе ме?
2) Батыр Баянның романтикалық әрі батырлық
бейне екендігін дәлелдеп көріңдерші.
3)
Проблемалық сұрақ. Баянның інісі Ноян шын өмірде болған ба?
4) Дастанның негізгі ойын қай жерден байқадыңдар? Нақты мысалмен
дәлелдеп көріңдерші. Қане, ойларымызды түйіндейікші.
5) «Әдемі өткенді ойлап айнымасам,
Сұм өмір күшті уын аяды ма?» – деген өлең жолдарын қалай түсінесің?
6) Ал,
Баян туралы не білесіңдер? Қандай деректерде кездеседі?
7) «Батыр Баян» поэмасындағы Баянның шығу тегі жайлы не білесіңдер? Дастанда
бұл туралы айтыла ма?
|
|
|
Жас ерек. қарай
|
|
Сергіту сәтін
өткізу. 2 мин
«Айырмашылықты
тап»
(Баян батыр
мүсіні бойынша)
|
|
Жинақтау
|
Дарынды және
талантты
|
Еркін жазу
стратегиясы
|
Еркін жазу. Шығармашылық
рефлексия жасау. 7 мин
( өлең, эссе, пікір)
|
Жаңа білімдерді
қолданады. Шығармашылық жұмыс арқылы білімдерін жинақтап, ортаға салады.
|
Баға
лау
|
Сыни ойлау
|
рефлексия
|
Сабақты
қорытындылау. Керібайланыс. Әр топ сабақтан алған
әсерлерін стикерге жазу арқылы чемодан, еттартқыш, себетке пікірлерін жазып
қалдырады. 1 мин
Бүгінгі сабақтан
не алдым, не білдім, немен таныстым?
Бағалау парақтарын жинап алады.
|
Ұпай
көрсеткіштеріне сай бағалау парақтарына қорытынды бағаларын қояды.
|
|
|
Интернет,
қосымша оқулық
|
Үй тапсырмасы: 1 мин
Баян бейнесіне тереңірек зерттеу жүргізу.
(тарихи, романтикалық, реалистік бейне) Үзінді жаттау.
|
Күнделікке үй
жұмысын жазады.
|