№
|
Сабақтың тақырыбы
және оқып үйренудің негізгі мақсаттары
|
Оқытуда қолданылатын
әдіс-тәсілдер, жұмыс түрі
|
Сабақта 7
модульдің кіріктірілуі
|
Оқып үйренудің
нәтижесі
|
Үйрену
мақсатында бағаны қоса, бағалау
|
Барлық оқушыларды
сабаққа тарту жұмысы
|
Негізгі
дереккөздер немесе ресурстар
|
Мерзімі
|
1
|
Кіріспе (3 сағат)
|
Таныстырылым,
даталар
сөйлейді геодиктант,
электронды оқулық тапсырмасы.
|
Оқытудағы жаңа
тәсілдер, СТО, Көшбасшылық, жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту, Талантты және
дарынды балаларды оқыту, ОүБ және оқуды бағалау,
|
Оқушылар
Материктер және мұхиттар география курсы мағынасы туралы түсінеді. Алған
білімдерін практикада қолдануға үйренеді. Топпен жұмыс жасап үйренеді.
|
Критерийлер
бойынша топтық және өзін-өзі бағалау. Бағалау сэндвичі
Рефлексия арқылы
білімдерін тексеру.
|
Оқушылардың жеке
қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы.
|
Материктер және
мұхиттар географиясы оқулығы (авторы
Ә.Бейсенова,С.Әбілмәжінов,К.Каймулдинова) интернет материалдары және кеспе
қағаздар
|
|
Материктер
мен мұхиттар географиясы нені оқытады Оқушыларға
материктер және мұхиттар географиясы жайында ақпарат беру, оқытудың жаңа
әдіс-тәсілдерін үйретіп, өз бетінше және топпен жұмыс істеу дағдыларын
қалыптастырып дамыту 1сағ
|
2
|
Материктер
мен мұхиттардың зерттелу кезеңдері
Оқушыларға
материктер мен мұхиттардың зерттелуін, ашылған жаңалықтар мен заңдылықатары
жөнінде түсіндіру. Жан-жақтылыққа, ізденімпаздыққа баулу, тыңдай және сөйлей
білу мәдениетін арттыра отырып, топтық жұмысқа бейімдеу 1сағ
|
карта құрау
тапсырмасы,
сәйкестендіру,
топтық жұмыс
|
Оқытудағы жаңа
тәсілдер, СТО, Көшбасшылық, жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту. Талантты және
дарынды балаларды оқыту, ОүБ және оқуды бағалау,
|
Оқушыларға
материктер мен мұхиттардың зерттелуін, ашылған жаңалықтар мен заңдылықатары
жөнінде түсінеді. Жан-жақты, ізденімпаз бола отырып, тыңдай және сөйлей білу
белсенділігі артады, топтық жұмысқа бейімделеді...
|
Оқушылардың
өзін-өзі бағалауы және топтағы мүшелерді бағалау. Рефлексия арқылы
білімдеріне талдау жасау.
|
Дарынды және
үлгерімі төмен оқушыларды сабаққа тарту. Топтық тапсырмалар беру арқылы.
|
Оқулық, суреттер,
интернет материалдары және кеспе қағаздар
|
|
3
|
Материктер
мен мұхиттардың карталары. №1 практикалық жұмыс жоспар бойынша «Атлас
карталарына сипаттама беру» Оқушылардың картографиялық
проекция ұғымын білуге., қорытынды жасауға дағдыландыру, топтық жұмысқа
бейімдеу.. 1 сағ
|
Сурет галериясы, Мағынаны
таны, топтастыру тапсырмасы, топтық жұмыс
|
Оқытудағы жаңа
тәсілдер, СТО, Көшбасшылық, жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту, Талантты және
дарынды балаларды оқыту, ОүБ және оқуды бағалау,
|
Оқушылардың
картографиялық проекцияұғымымен танысып, жұмыс істеуге, қорытынды жасауға
дағдыланып, топтық жұмысқа бейімделеді.
|
Жұптардың өзара
бағалауы, дескрипторлар арқылы бағалау.
|
Картамен жұмыс
барысында, деңгейлік тапсырмалар арқылы.
|
Оқулық, суреттер,
интернет материалдары және кеспе қағаздар
|
|
4
|
Жер шары
табиғатының негізгі ерекшеліктері (10 сағат)
Материктік
және мұхиттық жер қыртысы, геологиялық жыл санау және геохронологиялық кесте
Оқушыларға
жер қыртысының құрылымы, платформалар, геохронологиялық кесте жөнінде
түсіндіру.Өз бетінше ізденіспен шығармашылық тұрғыда жұмыс істеуге
дағдыландыру. Өз ойларын еркін де сауатты, нақты жеткізу қабілеттерін арттыру
1сағ
|
Электронды
оқулықпен жұмыс, ортақ талқылау жұмысы, түсінікке жеңіл тірек-сызба, топтастыру.
.
|
Оқытудағы жаңа
тәсілдер, СТО, көшбасшылық, жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту. Талантты және
дарынды балаларды оқыту, ОүБ және оқуды бағалау
|
Оқушылар
Картографиялық проекциялардың түрлерін біледі, проекцияның түрлерін ажырата
алады.
|
Формативті
бағалаудың 12 стратегиясын қолдану
.
|
Оқушылардың жеке
қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы.
|
Оқулық, суреттер,
интернет материалдары және кеспе қағаздар
|
|
5
|
Литосфералық
плиталар (тақталар) теориясы, сейсмикалық белдеулер, Жер Рельефі
Оқушылардың
литосфера қабаттары жайында толық ұғымын білуге., қорытынды жасауға
дағдыландыру, топтық жұмыстағы ережелерді орындауға бейімдеу. 1сағ
|
Мағынаны таны,
ойлан,
бірік, бөліс, топтық
жұмыс
|
Оқытудағы жаңа
тәсілдер, СТО, Көшбасшылық, жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту. Талантты және
дарынды балаларды оқыту, ОүБ және оқуды бағалау,
|
Оқушылар
атмосфера ұғымы жайында түсініп,топтық жұмысқа бейімделеді.
|
Топтардың өзара
бағалауы, Рефлексия арқылы білімдерін тексеру.
|
Оқушылардың жеке
қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы.
|
Оқулық, суреттер,
интернет материалдары және кеспе қағаздар
|
|
6
|
Атмосфераның
жердегі тіршілік үшін маңызы, ауа температурасының таралуы Оқушыларға
атмосфераның маңызы, ауа температурасының таралуы, климаттық карталар жөнінде
ұғындыру, топтық жұмыста жолдастық көмекке баулу. 1 сағ
|
Ыстық орындық,
мағынаны таны,
электронды
оқулық,
Бес жолды өлең.
|
Оқытудағы жаңа
тәсілдер, СТО, Көшбасшылық, жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту. Талантты және
дарынды балаларды оқыту, ОүБ және оқуды бағалау
|
Оқушыларға
атмосфераның маңызы, ауа температурасының таралуы, климаттық карталар жөнінде
ұғынады, топтық жұмыста жолдастық көмектің маңызын түсінеді
|
Оқушылардың
өзін-өзі бағалауы және топтағы мүшелерді бағалау. Рефлексия арқылы
білімдеріне талдау жасау.
|
Дарынды және
үлгерімі төмен оқушыларды сабаққа тарту. Топтық тапсырмалар беру арқылы.
|
Оқулық, суреттер,
интернет материалдары және кеспе қағаздар
|
|
7
|
Жер бетіндегі
атмосфералық қысым, басым желдер және ауа массалары
Оқушыларды ауа
температурасы мен қысымен таныстыра отырып түсінік беру, Өз бетінше
ізденіспен шығармашылық тұрғыда жұмыс істеуге дағдыландыру. Өз ойларын еркін
де сауатты, нақты жеткізу қабілеттерін арттыру 1 сағ
|
Кезбе тілші, Зейінді
дамыту жаттығуы, Геодиктант, сұрақтары бар қорап
|
Оқытудағы жаңа
тәсілдер, СТО, Көшбасшылық, жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту. Талантты
және дарынды балаларды оқыту, ОүБ және оқуды бағалау,
|
Оқушыларды ауа
температурасы мен қысымның таралуы жайында түсінік алып, өз бетінше ізденіспен
шығармашылық тұрғыда жұмыс істеуге дағдыланады
|
Критерийлер
бойынша топтар бір-бірін бағалайды және өзін-өзі бағалайды.
|
Топтарда рөлдерді
ауыстыру арқылы, түрлі деңгейлік тапсырмалар арқылы.
|
Оқулық, суреттер,
интернет материалдары және кеспе қағаздар
|
|
8
|
Жауын-шашынның
таралуы, климаттық белдеулер және климат қалыптастырушы факторлар
Жер
ғаламшарындағы жауын-шашынның таралуы,климаттық белдеулер жайында мағлұмат
беру,оның өмірдегі маңызына тоқталу.Топтық жұмыстағы жолдастық көмекті үлгі
ету 1сағ
|
Қораптағы сұрақ, біз
бәріміз біргеміз, сәйкесін тап, картамен жұмыс
|
Оқытудағы жаңа
тәсілдер, СТО, Көшбасшылық, жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту. Талантты және
дарынды балаларды оқыту, ОүБ және оқуды бағалау,
|
Жер
ғаламшарындағы жауын-шашынның таралуы,климаттық белдеулер ,оның маңызы
жайында білетін болады..Топтық жұмыстағы жолдастық көмекті үлгі ету арқылы
топтық жұмысқа бейімделеді
|
Критерийлер
бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды.
|
Оқушылардың жеке
қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы.
|
Карта,оқулық,
суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар
|
|
9
|
Дүниежүзілік
мұхит суы
Оқушыларға
д.ж. мұхит суының қасиеттері, маңызы жайында түсіндіру. Оқушыларға уақыты
тиімді пайдаланып, өз бетінше және топпен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастырып
дамыту 1сағ
|
Топтық жұмысты
сабақ барысында тиімді пайдалану
|
Оқытудағы жаңа
тәсілдер, СТО, Көшбасшылық, жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту, Талантты және
дарынды балаларды оқыту, ОүБ және оқуды бағалау,
|
Оқушыларға
д.ж. мұхит, қасиеттері,,маңызы жайында түсініп. Оқушылар уақыты тиімді
пайдаланып, өз бетінше және топпен жұмыс істеу дағдылары қалыптасады
|
Критерийлер
бойынша топтық және өзін-өзі бағалау. Сонымен қатар жиынтық бағалау.
Рефлексия арқылы
білімдерін тексеру.
|
Оқушылардың жеке
қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы.
|
Карта,оқулық,
суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар
|
|
10
|
Беткі ағыстар,
мұхиттағы
Оқушыларға
д.ж. мұхит, қасиеттері, беткі ағыстары, су массалары, мұхиттағы тіршілік
жөнінде түсіндіру. Өзіндік ой-пікірін ,сыни көзқарасын еркін білдіруге
дағдыландыру 1сағ
|
Cыни тұрғыдан
ойлауды сабақ барысында тиімді пайдалану
|
Оқытудағы жаңа
тәсілдер, СТО, Көшбасшылық, жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту, Талантты және
дарынды балаларды оқыту, ОүБ және оқуды бағалау,
|
Оқушыларға
д.ж. мұхит, қасиеттері, беткі ағыстары, су массалары, мұхиттағы тіршілік
жөнінде түсінеді. Өзііндік ой-пікірін ,сыни көзқарасын еркін білдіруге
дағдыланады.
|
Оқушылардың
өзін-өзі бағалауы және топтағы мүшелерді бағалау. Рефлексия арқылы
білімдеріне талдау жасау.
|
Дарынды және
үлгерімі төмен оқушыларды сабаққа тарту. Топтық тапсырмалар беру арқылы.
|
Оқулық, суреттер,
интернет материалдары және кеспе қағаздар
|
|
11
|
Солтүстік
Мұзды мұхит. Атлант мұхиты Оқушыларға Солтүстік Мұзды мұхит және Атлант
мұхиттары жайында толық сипаттама беру. . Оқушыларға оқытудың жаңа
әдіс-тәсілдерін үйретіп, өз бетінше және топпен жұмыс істеу дағдыларын
қалыптастырып дамыту. 1сағ
|
Миға
шабуыл,картамен жұмыс,Кім тапқыр?,Венн диаграмасы,топтық жұмыс
|
Оқытудағы жаңа
тәсілдер, СТО, Көшбасшылық, жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту, Талантты және
дарынды балаларды оқыту, ОүБ және оқуды бағалау,
|
Оқушылар
Солтүстік Мұзды мұхит және Атлант мұхиттары жайында толық түсінік алып,
оқыудың жаңа әдіс-тәсілдерін үйреніп, өз бетінше және топпен жұмыс істеу
дағдыларын қалыптасады.
|
Критерийлер
бойынша топтар бір-бірін бағалайды және өзін-өзі бағалайды.
|
Топтарда рөлдерді
ауыстыру арқылы, түрлі деңгейлік тапсырмалар арқылы.
|
Карта,оқулық,
суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар
|
|
12
|
Үнді мұхиты.
Тынық мұхиты
Оқушыларға Үнді
жәнеСолтүстік мұхиттары жайында толық сипаттама беру. Оқушыларға оқытудың
жаңа әдіс-тәсілдерін үйретіп, өз бетінше және топпен жұмыс істеу
дағдыларын қалыптастырып дамыту.1 сағ
|
Топтық жұмыс, Географиялық диктант
«Ең ерекше» кесте
|
Оқытудағы жаңа
тәсілдер, СТО, Көшбасшылық, жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту, Талантты және
дарынды балаларды оқыту, ОүБ және оқуды бағалау,
|
Оқушылар Үнді
мұхит және Солтүстік мұзды мұхиттары жайында толық түсінік алып, оқытудың
жаңа әдіс-тәсілдерін үйреніп, өз бетінше және топпен жұмыс істеу
дағдыларын қалыптасады
|
Критерийлер
бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды.
|
Оқушылардың жеке
қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы.
|
Карта,оқулық,
суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар
|
|
13
|
Қорытындылау Жер
бетінде болатын үдерістердің нәтижесінде туындайтын төтенше жағдайлар
(семинар)
Жер бетінде болатын үдерістердің нәтижесінде туындайтын төтенше жағдайлар
жайында түсінік беру,оқушылардың ортада ашылып сөйлеу қабілеттін артырып,сыни
ойлау деңгейін ,көшбасшылық қабілеттін дамыту 1сағ
|
Баспасөз
конференциясы,пікірталас
|
Оқытудағы жаңа
тәсілдер, СТО, Көшбасшылық, жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту, Талантты және
дарынды балаларды оқыту, ОүБ және оқуды бағалау,
|
Жер бетінде
болатын үдерістердің нәтижесінде туындайтын төтенше жағдайлар жайында
біледі,сыни ойлауы қалыптасады,көшбасшылық қабілетті артады
|
Критерийлер
бойынша 2 жұлдыз,1 ұсыныс арқылы бағалайды
.
|
Баспасөз
конференциясындағы пікірталаста
|
Оқулық, суреттер,
интернет материалдары және кеспе қағаздар
|
|
14
|
Материктер
және мұхиттар табиғатының алуан түрлілігі
(53 сағат)
|
Жигсо,топтық
жұмыс,Кім жылдам?Сәйкесін тап, Ойлан,бірік,бөліс.
|
Оқытудағы жаңа тәсілдер,
СТО, Көшбасшылық, жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту, Талантты және дарынды
балаларды оқыту, ОүБ және оқуды бағалау,
|
Оқушыларға
табиғат кешені, географиялық қабықтың құрылысы, жерқыртысындағы заттар
айналымы жөнінде түсінедіӨз бетінше ізденіспен шығармашылық тұрғыда жұмыс
істеуге дағдыланып,. өз ойларын еркін де сауатты, нақты жеткізу қабілеттері
артады..
|
Смайлик арқылы
бағалауы,топтық бағалау
|
Дарынды және
үлгерімі төмен оқушыларды сабаққа тарту. Топтық тапсырмалар беру арқылы.
|
Оқулық, суреттер,
интернет материалдары және кеспе қағаздар
|
|
Табиғат
кешені .
Оқушыларға табиғат кешені, географиялық қабықтың құрылысы, жерқырты
сындағы заттар айналымы жөнінде түсіндіру.Өз бетінше ізденіспен
шығармашылық тұрғыда жұмыс істеуге дағдыландыру. Өз ойларын еркін де сауатты,
нақты жеткізу қабілеттерін арттыру.1 сағ
|
15
|
Географиялық
зоналылық Оқушыларға
географиялық зоналық, таралуы, заңдылықтары, ерекшеліктері жөнінде
түсіндіру.Географиялық зоналықты салыстырып талдау жасауға үйрету. Өз
бетінше ізденіспен шығармашылық тұрғыда жұмыс істеуге дағдыландыру. Өз
ойларын еркін де сауатты, нақты жеткізу қабілеттерін арттыру 1
сағ
|
Сурет галериясы,Кім жылдам? деңгейлік тапсырма,
топтық,жеке жұмыс
|
Оқытудағы жаңа
тәсілдер, СТО, Көшбасшылық, жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту, Талантты және
дарынды балаларды оқыту, ОүБ және оқуды бағалау,
|
Оқушыларға
географиялық зоналық, таралуы, заңдылықтары, ерекшеліктері жөнінде
түсініп,географиялық зоналықты салыстырып талдау жасауға
дағдыланады
Өз бетінше ізденіспен шығармашылық тұрғыда жұмыс істеуге дағдыланып,өз
ойларын еркін де сауатты, нақты жеткізу қабілеттерін арттыру
|
Критерийлер
бойынша топтар бір-бірін бағалайды және өзін-өзі бағалайды.
|
Топтарда рөлдерді
ауыстыру арқылы, түрлі деңгейлік тапсырмалар арқылы.
|
Оқулық, суреттер,
интернет материалдары және кеспе қағаздар
|
|
16
|
Африканың
физикалық-географиялық орны, материк жағалауын шайып жатқан мұхиттар мен
теңіздер, Африканың зерттелу Оқушыларға физикалық –
географиялық орны ұғымын, оның материк табиғатына әсерін, материктер және
олардың жеке бөліктерін, зерттеушілерді білу.Оқушыларды ережені сақтай
отырып, бір-бірін тыңдай білуге, сыйлай білуге, жәрдемдесе білуге, қолпаштай
білуге, ортақ шешім қабылдай білуге, өзін әділ бағалай білуге үйретуі 1сағ
|
блум таксаномиясы
бойынша жұмыс,Инсерт,Синквейн
|
Оқытудағы жаңа
тәсілдер, СТО, Көшбасшылық, жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту, Талантты және
дарынды балаларды оқыту, ОүБ және оқуды бағалау,
|
Оқушыларға
физикалық – географиялық орнын ұғымын, оның материк табиғатына әсерін,
материктер және олардың жеке бөліктерін, зерттеушілерді білетін
болады.Оқушылардың ережені сақтай отырып, бір-бірін тыңдай білуге, сыйлай
білуге, жәрдемдесе білуге, қолпаштай білуге, ортақ шешім қабылдай білуге,
өзін әділ бағалай білуді үйренеді
|
Жұптардың өзара
бағалауы,топтық бағалау,өзіндік бағалау
|
Оқушылардың жеке
қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы.
|
Оқулық, суреттер,
интернет материалдары және кеспе қағаздар
|
|
17
|
Жер
бедері және пайдалы қазбалары Африканың жер бедері мен пайдалы
қазбаларының орналасуы жайлы білімдерін қалыптастыру. Жер бедерінің даму
тарихын, пайдалы қазбаларының жер бетіндегі орналасу заңдылықтарын
ұғындырып,шынайы бағалауға үйрету. 1 сағ
|
Жұптық
жұмыс,жадыны дамыту жаттығулары,кестемен жұмыс,картамен жұмыс,кім жылдам?
|
Оқытудағы жаңа
тәсілдер, СТО, Көшбасшылық, жас ер екшеліктеріне сәйкес оқыту, Талантты
және дарынды балаларды оқыту, ОүБ және оқуды бағалау,
|
Африканың жер
бедері мен пайдалы қазбаларының орналасуы жайлы білімдерін қалыптасып,жер
бедерінің даму тарихын, пайдалы қазбаларының жер бетіндегі орналасу
заңдылықтарын түсініп,шынайы бағалауға дағдыланады..
|
Критерийлер
бойынша топтық және өзін-өзі бағалау. Сонымен қатар жиынтық бағалау.
Рефлексия арқылы
білімдерін тексеру.
|
Оқушылардың жеке
қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы.
|
Оқулық, суреттер,
интернет материалдары және кеспе қағаздар
|
|
18
|
Климаты Оқушыларға
Африканың климаты, климат қалыптастырушы факторлары жайында мәлімет
беру.Жан-жақтылыққа, ізденімпаздыққа баулу, тыңдай және сөйлей білу мәдениетін
арттыру. 1
сағ
|
Кір жаятын
жіп,ББҮ кестесі,әлемді шарлау стратегиясы,топтық жұмыс.
|
Оқытудағы жаңа
тәсілдер, СТО, Көшбасшылық, жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту, Талантты және
дарынды балаларды оқыту, ОүБ және оқуды бағалау,
|
Оқушыларға
Африканың климаты, климат қалыптастырушы факторлары жайында мәлімет
беру.Жан-жақтылыққа, ізденімпаздыққа баулу, тыңдай және сөйлей білу
мәдениетін артады .
|
Критерийлер
бойынша топтық және өзін-өзі бағалау. Сонымен қатар жиынтық бағалау.
Рефлексия арқылы
білімдерін тексеру.
|
Оқушылардың жеке
қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы.
|
Оқулық, суреттер,
интернет материалдары және кеспе қағаздар
|
|
19
|
Климаттық
белдеулер:
Оқушыларға
Африканың климаты, климат қалыптастырушы факторлары, климаттық белдеулері
жөнінде түсіндіру.Оқушылардың өзін-өзі реттеуге дағдыландыру 1 сағ
|
Конверт
сұрақ,венн диаграмасы,деңгейлік тапсырма 9ромб
|
Оқытудағы жаңа
тәсілдер, СТО, Көшбасшылық, жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту, Талантты және
дарынды балаларды оқыту, ОүБ және оқуды бағалау,
|
Оқушыларға
Африканың климаты, климат қалыптастырушы факторлары,климаттық белдеулері
жайында мәлімет беру.Оқушының өзін-өзі реттеп,ізденімпаздыққа баулу, тыңдай
және сөйлей білу мәдениетін артады
|
Оқушылардың
өзін-өзі бағалауы және топтағы мүшелерді бағалау. Рефлексия арқылы
білімдеріне талдау жасау.
|
Дарынды және
үлгерімі төмен оқушыларды сабаққа тарту. Топтық тапсырмалар беру арқылы.
|
Оқулық, суреттер,
интернет материалдары және кеспе қағаздар
|
|
20
|
Ішкі
сулары:
Оқушыларды Африка материгінің өзен көлдерімен таныстыра отырып, оқушылардың
тіл байлықтарын сөздік қорынмолайту, оқытуға негізделген шығармашылық қиялын,
жүйелеу, ойлау қабілеттерін арттыру 1сағ
|
Топтастыру тапсырмасы,геодиктант,семантикалық карта
жарнама тапсырмасы
|
Оқытудағы жаңа
тәсілдер, СТО, Көшбасшылық, жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту, Талантты және
дарынды балаларды оқыту, ОүБ және оқуды бағалау,
|
Оқушыларды
Африка материгінің өзен көлдерімен танысып,
оқушылардың
тіл байлық тарын сөздік қорын молайып, оқытуға негізделген шығарма шылық
қиялы, жүйелеу, ойлау қабілеттері артады
|
Формативті
бағалаудың 12 стратегиясы
|
Топтарда рөлдерді
ауыстыру арқылы, түрлі деңгейлік тапсырмалар арқылы.
|
Оқулық, суреттер,
интернет материалдары және кеспе қағаздар
|
|
21
|
.
ТабиғатзоналарыОқушыларға табиғат зоналарымен таныстыра отырып,негізгі
ерекшеліктері мен маңызына тоқталып әр түрлі ұғымдар қалыптастыру.
Оқушылардың пәнге деген қызығушылықтарын оята отырып, картамен жұмыс істеуге,
өз бетімен шығармашылықпен шұғылдануыға дағдыландыру 1сағ
|
Сәйкестендіру тапсырмасы,сандар сөйлейді,
"Екі түрлі түсініктеме күнделігі",Еркін жазу,кім тапқыр?.
|
Оқытудағы жаңа
тәсілдер, СТО, АКТ,Көшбасшылық, жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту, Талантты
және дарынды балаларды оқыту, ОүБ және оқуды бағалау,
|
Оқушыларға
табиғат зоналарымен таныстыра отырып,негізгіерекшеліктері мен маңызына
тоқталып әр түрлі ұғымдар қалыптасады Оқушылардың пәнге деген
қызығушылықтарын ояна отырып, картамен жұмыс істеуге, өз бетімен шығар
машылықпен шұғылдануыға дағдыланады.
|
Критерийлер
бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды.
|
Оқушылардың жеке
қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы.
|
Оқулық, суреттер,
интернет материалдары және кеспе қағаздар
|
|
22
|
Табиғат
зоналарыСаяхат
сабақ ұйымдастыра отырып Аф рика жайында алған білімдерін
толықтыру,негізгіерекшеліктері мен маңызына тоқталып әр түрлі ұғымдар
қалыптастыру. Оқушы лардың пәнге деген қызығу шылықтарын оята отырып,
картамен жұмыс істеуге, өз беті мен шешім қабылдап ,сындарлы ойлауға жетелеу 1сағ
|
Саяхат сабақ
|
Оқытудағы жаңа
тәсілдер, СТО, Көшбасшылық, жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту, Талантты және
дарынды балаларды оқыту, ОүБ және оқуды бағалау,
|
Саяхат
сабақ барысындаАфриканың ,негізгіерекшеліктері мен маңызына тоқталып әр түрлі
ұғымдар түсінеді. Оқушылардың пәнге деген қызығушылықтарын ояна отырып,
картамен жұмыс істеуге, өз бетімен шешім қабылдап ,сындарлы ойлауға
дағдыланады.
|
Формативті
бағалаудың 12 стратегиясы.Рефлексия арқылы білімдерін тексеру.
|
Оқушылардың жеке
қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы.
|
Оқулық, суреттер,
интернет материалдары және кеспе қағаздар
|
|
23
|
.
Африканың халқы және саяси картасы Африка
материгінің халқы мен саяси жағдайына сипаттама беру, маңызды деген басты
объект ілеріне жалпылама шолу; Оқушы лардың логикалық ойлау
қабілетін, шапшаңдылығын, оқушылардың географиялық ой-өрісін дамыту1сағ
|
Сөзжұмбақ,резюме
тапсырмасы ,даналық ағашы,Оқы,жұптас,талқыла тапсырмасы.
|
Оқытудағы жаңа
тәсілдер, СТО, Көшбасшылық, жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту, Талантты және
дарынды балаларды оқыту, ОүБ және оқуды бағалау,
|
Африка
материгінің халқы мен саяси жағдайына сипаттама беру, маңызды деген басты
объектілеріне жалпылама шолу жасау; Оқушылардың логикалық ойлау
қабілетін, шапшаңдылығын, оқушылардың географиялық ой-өрісін кеңейту.
|
Оқушылардың
өзін-өзі бағалауы және топтағы мүшелерді бағалау. Рефлексия арқылы
білімдеріне талдау жасау.
|
Дарынды және
үлгерімі төмен оқушыларды сабаққа тарту. Топтық тапсырмалар беру арқылы.
|
Оқулық, суреттер,
интернет материалдары және кеспе қағаздар
|
|
24
|
Африканың
аймақтарына Оқушыларға
Африка аймақтарымен таныстыра отырып, ерекшеліктері мен маңызына тоқталу,
халқының байланысын анықтау.Оқушыларды өз бетімен жұмыс істеуге, танымдық
қабілетін таныта отырып, тез ойлауды және картамен жұмысты дамыту. 1сағ
|
Дайындал,назар
сал,түсінік бер,Білім шеңбері,Егер де мен
|
Оқытудағы жаңа тәсілдер,
СТО, АКТКөшбасшылық, жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту, Талантты және
дарынды балаларды оқыту, ОүБ және оқуды бағалау,
|
Оқушыларға
Африка аймақтарымен таныса отырып, ерекшеліктері мен маңызына білетін болады,
Оқушыларды өз бетімен жұмыс істеуге, танымдық қабілетін таныта отырып, тез
ойлауды және картамен жұмыс істеу қабілеттін артады
|
Критерийлер
бойынша топтар бір-бірін бағалайды және өзін-өзі бағалайды.
|
Топтарда рөлдерді
ауыстыру арқылы, түрлі деңгейлік тапсырмалар арқылы.
|
Оқулық, суреттер,
интернет материалдары және кеспе қағаздар
|
|
25
|
. №2 практикалық жұмыс: «Жекелеген аумақтарға кешенді сипаттама» Жалпы
Африка құрлығы жайында алған білімдерін тексеру,картамен жұмыс жасау
дағдыларын дамыту,жеке ойлау қабілеттін ,сыни көзқарасын қалыптастыру. 1 сағ
|
Топтық
жұмыс,Аукцион ойыны,Сен білесің бе? логикалық тапсырмасы,картамен жұмыс.
|
Оқытудағы жаңа
тәсілдер, СТО, Көшбасшылық, жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту, Талантты және
дарынды балаларды оқыту, ОүБ және оқуды бағалау,
|
Оқушыларға
Африка құрлығы бойынша алған білімдерін нақтылап,көрсете біледі,танымдық
қабілетін таныта отырып, тез ойлауды және картамен жұмыс істеу қабілеттін
арттырады
|
Топтық
жұмыс,Аукцион ойыны,Сен білесің бе? логикалық тапсырмасы,картамен жұмыс.
|
Оқушылардың жеке
қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы.
|
Оқулық, суреттер,
интернет материалдары және кеспе қағаздар
|
|
26
|
Аустралияның
физикалық-географиялық орны Оқушыларға Аустралия матери гімен
таныстыра отырып, олардың ерекшеліктері мен маңызына тоқталу.Оқушылар басқа
мемлекет термен таныса отырып, өз елін сүюге, құрметтеуге, табиғатты аялауға
бірін-бірі сыйлау арқылы топтық жұмысқа дағдылануға баулу1 сағ
|
"Сұрақ
менен,жауап сізден" тапсырмасы,
геотапсырма,топтық
жұмыс.
|
Оқытудағы жаңа
тәсілдер, СТО, Көшбасшылық, жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту, Талантты және
дарынды балаларды оқыту, ОүБ және оқуды бағалау,
|
.
Оқушыларға Аустралия материгімен таныстыра отырып, олардың ерекшеліктері мен
маңызына білетін болады.Оқушылар басқа мемлекеттермен таныса отырып, өз елін
сүйіп, құрметтеп, табиғатты аялап, бірін-бірі сыйлау арқылы топтық жұмысқа
дағдыланады.
|
Критерийлер
бойынша топтық және өзін-өзі бағалау. Сонымен қатар жиынтық бағалау.
Рефлексия арқылы
білімдерін тексеру.
|
Оқушылардың жеке
қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы.
|
Оқулық, суреттер,
интернет материалдары және кеспе қағаздар
|
|
27
|
Жер бедері және
пайдалы қазбалары, климаты, өзендері мен Оқушыларға
Аустралияның жер бедері,пайдалы қазбалары, климат қалыптастырушы факторлары,
климаттық белдеулері, ішкі сулары жөнінде түсіндіру.Өз бетінше ізденіспен
шығармашылық тұрғыда жұмыс істеуге дағдыландыру. Өз ойларын еркін де сауатты,
нақты жеткізу қабілеттерін арттыру. 1сағ
|
Термин
кестесі,Блум,Кубизм,,жұптық,топтық жұмыс
|
Оқытудағы жаңа
тәсілдер, СТО, Көшбасшылық, жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту, Талантты және
дарынды балаларды оқыту, ОүБ және оқуды бағалау,
|
Оқушыларға
Аустралияның жер бедері,пайдалы қазба лары, климат қалыптас тырушы
факторлары, клим аттық белдеулері, ішкі сулары жөнінде түсінеді.Өз бетінше
ізденіспен шығармашылық тұрғыда жұмыс істеуге дағдыланып, өз ойларын еркін де
сауатты, нақты жеткізу қабілеттері артады
|
Оқушылардың
өзін-өзі бағалауы және топтағы мүшелерді бағалау. Рефлексия арқылы
білімдеріне талдау жасау.
|
Дарынды және
үлгерімі төмен оқушыларды сабаққа тарту. Топтық тапсырмалар беру арқылы.
|
Оқулық, суреттер,
интернет материалдары және кеспе қағаздар
|
|
28
|
Табиғат
зоналары
Материк табиғат зонасының қалыптасу тарихын түсіндіру. Материкті басқа
құрлықтармен салыстыра сипаттауға үйрету,табиғат зонасынын шаруашылыққа
әсерін, табиғат жағдайымен байланыс тырып, тұжырымдайды 1сағ
|
Картамен
жұмыс,Сұрақты алып таста тапсырмасыОл Не,Бұл кім тапсырмасы,маршрут картасы
|
Оқытудағы жаңа
тәсілдер, СТО, Көшбасшылық, жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту, Талантты және
дарынды балаларды оқыту, ОүБ және оқуды бағалау,
|
Материк
табиғат зонасы ның қалыптасу тарихын біледі.Материктің басқа аудандармен
салыстыра алады. Материктің шаруа шылығының жетекші салаларын ерекшеліктерін
табиғат жағдайымен байланыстырып, тұжырым дайды
|
Критерийлер
бойынша топтар бір-бірін бағалайды және өзін-өзі бағалайды.
|
Топтарда рөлдерді
ауыстыру арқылы, түрлі деңгейлік тапсырмалар арқылы.
|
Оқулық, суреттер,
интернет материалдары және кеспе қағаздар
|
|
29
|
Халқы
және аймақтың саяси картасы, Аустралия Одағы Материктің
халықтары ,саяси ахуалы жайында тұсіндіруОқушылардың пәнге деген
қызығушылықтарын оятаотыр
ып,
картамен жұмыс істеуге, өз бетімен шығармашылықпен шұғылдануыға дағдыландыру 1сағ
|
Венн диаграмасы,Зымыран сұрақтар,сөздер банкісі,тест
жұмысы,картамен жұмыс.
.
|
Оқытудағы жаңа
тәсілдер, СТО, Көшбасшылық, жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту, Талантты және
дарынды балаларды оқыту, ОүБ және оқуды бағалау,
|
Халықтар
мен саясатын таныса отырып,
негізгіерекшеліктері
мен маңызына тоқталып әр түрлі ұғымдар қалыптасады Оқушылардың пәнге деген
қызығушылықтарын ояна отырып, картамен жұмыс істеуге, өз бетімен
шығармашылықпен шұғылдануыға дағдыланады
|
Критерийлер
бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды.
|
Оқушылардың жеке
қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы.
|
Оқулық, суреттер,
интернет материалдары және кеспе қағаздар
|
|
30
|
Мұхит аралдары: Оқушыларды Мұхит
аралдарымен таныстыру, оның ерекшеліктері мен маңызына тоқталу.Оқушылардың
ойлау, есте сақтау қабілеттерін, танымдық белсенділіктерін ояту,
шығармашылықтармен жұмыс істеуге дағдыландыру 1сағ
|
топтық
жұмыс,Ойлан ,бірік,бөліс тапсырмасы,Тірек-сызба,Ой қозғау,ББҮ кестесі
|
Оқытудағы жаңа
тәсілдер, СТО, Көшбасшылық, жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту, Талантты және
дарынды балаларды оқыту, ОүБ және оқуды бағалау,
|
ОқушыларМұхит
аралдарымен танысып, оның ерекшеліктері мен маңызына біледі.Оқушылардың
ойлау, есте сақтау қабілеттерін, танымдық белсенділіктерін оянып,
шығармашылықпен жұмыс істеуге дағдыланады.
|
Критерийлер
бойынша топтық және өзін-өзі бағалау. Сонымен қатар жиынтық бағалау.
Рефлексия арқылы
білімдерін тексеру.
|
Оқушылардың жеке
қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы.
|
Оқулық, суреттер,
интернет материалдары және кеспе қағаздар
|
|
31
|
.
Антарктика мен Антарктиданың физикалық-географиялық орны Оқушыларға
Антарктиданың географиялық орны, зерттелу тарихы, ашылуы жөнінде
түсіндіру.Жан-жақтылыққа, ізденімпаздыққа баулу, тыңдай және сөйлей білу
мәдениетін ,сыни ойлауын арттыру 1сағ
|
Тест жұмысы,Адвокат ойыны,Даталар сөйлейді,Картамен жұмыс.
|
Оқытудағы жаңа
тәсілдер, СТО, Көшбасшылық, жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту, Талантты және
дарынды балаларды оқыту, ОүБ және оқуды бағалау,
|
Оқушыларға
Антарктиданың географиялық орны, зерттелу тарихы, ашылуы жөнінде
түсінеді.Жан-жақты, ізденімпаз болып, тыңдай және сөйлей білу мәдениетін
,сыни ойлауын қалыптасады..
|
Оқушылардың
өзін-өзі бағалауы және топтағы мүшелерді бағалау. Рефлексия арқылы
білімдеріне талдау жасау.
|
Дарынды және
үлгерімі төмен оқушыларды сабаққа тарту. Топтық тапсырмалар беру арқылы.
|
Оқулық, суреттер,
интернет материалдары және кеспе қағаздар
|
|
32
|
Материктің
табиғаты
Оқушыларға Антарктида табиғаты, жер бедері, климаты, биоресурстары, пайдалы
қазбалары жөнінде түсіндіру.Өз бетінше ізденіспен шығармашылық тұрғыда жұмыс
істеуге топтық жұмысқа дағдыландырып,өзін-өзі реттеуге баулу.
|
Жанды
сұрақ, ,Соңғы 5 минут Джигсо стратегиясын пайдалану
|
Оқытудағы жаңа
тәсілдер, СТО, Көшбасшылық, жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту, Талантты және
дарынды балаларды оқыту, ОүБ және оқуды бағалау,
|
Оқушыларға
Антарктида табиғаты, жер бедері, климаты, биоресурстары, пайдалы қазбалары
жөнінде түсінеді.Өз бетінше ізденіспен шығармашылық тұрғыда жұмыс істеуге
топтық жұмысқа дағдыланып,өзін-өзі реттеу жүзеге асады.
|
Критерийлер
бойынша топтар бір-бірін бағалайды және өзін-өзі бағалайды.
|
Топтарда рөлдерді
ауыстыру арқылы, түрлі деңгейлік тапсырмалар арқылы.
|
Оқулық, суреттер,
интернет материалдары және кеспе қағаздар
|
|