Тақырыбы: Жазбаша
қосу және азайту
Мақсаттары:
Білімділік:
Ондықтанаттапжазбашақосужәнеазайтудыүйретужәнеесептеуәдістерінқалыптастыру.
Дамытушылық: Математикалықұғымдардымеңгерту: оқушылардыңережелердіұғынып,
шығармашылықойындамыту. Тәрбиелік:
Өзәрекетінесаналыкөзқарасқаұжымдаөзбетіншежұмысжасайбілуге,
есептеуәдістерінкүнделіктіөмірдеқолданабілугетәрбиелеу.
Сабақтың типі:
Жаңа сабақты меңгерту.
Сабақтың түрі:
«Танымдық ойын» сабақ.
Сабақтың өтілу
әдістері: сұрақ – жауап, түсіндіру, өзіндік жұмыс, ойын, көрнекілік, «Алтын
қақпа» ойын элементтері, тест. Пәнаралықбайланыс: ән, анатілі, дүниетану
.
Сабақтыңкөрнекілігі: тапсырмажазылғанслайдтар, тест, қақпаесіктері,
бағалаутүрлері.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру
кезеңі:
- Оқушыларды
сабаққа бағыттау.
- Сабақтың
тақырыбымен, мақсатымен таныстыру.
Психологиялықдайындық:
Амансың ба, күн!
Амансыңба, дос!
Амансың ба,
шеңбер әнге қос!
Амансыңба, ғасыр!
Амансыңба, әлем!
Баршағаамандықсәлем!
ІІ. Кіріспе.
Балалар, бүгін
біз «Алтын қақпа» танымдық ойынына қатысамыз. «Алтын қақпа» ойынының шартында
бірнеше қақпалар берілген. Әр қақпаның тапсырмалары дұрыс орындалған жағдайда
қақпадан математикалықкереметнақылсөздердіоқитынболамыз. Ендеше, «Алтынқақпа»
ойынынақошкелдіңдер!
ІІІ. Жаңа сабақ:
№1 Ондық бірліктерін
ажырат2 7, 8 2, 3 7, 3 6, 7 3, 6 6
№2 Ондық бірліктерін
ажырат 6 3, 4 6, 8 3, 2 7, 9 2 , 3 6
«Мыс қақпа»
тапсырмасы
2562
3877 36 84
37 37 39 39 48 36
Тапсырмалар
орындалып, «Мыс қақпа» ашылады.
Қақпаданнақылсөзшығады.
Білімнің тұңғиығы
бойлайтұғын,
Тоқысаң жалықтыра
қоймайтұғын.
Ғылымдар патшасы
боп дараланып,
Математика
қызықты тоймайтұғын.
«Темір қақпа»
тапсырмасы
Ұзындықтары 5 см,
7 см, 4 см, 6 см кесінділер сыз.
Осы кесінділердің
қайсыларының айырмасы 2 см болады? Қайсыларыныңқосындысы 1
дм 1 см болады?
Тексер. АВ == 5 см
1 дм,
1 см == …………
ДС == 7 см 2 см
== ………….
ЕК == 4 см МО ==
6 см
«Темірқақпа»
ашылады.
Ғылымның сырын
ұғына,
Шығыңдар білім
шыңына.
Ұқыптылық пен
зеректік
Жеткізеді сендерді
Математика сырына.
Сергіту сәті
Оқушылар аналар
мерекесіне арнап ән айтады.
2 – 3
оқушытақпақайтады.
«Күміс қақпа»
тапсырмасы
А)
Ш: Домбыра тартты – 3
Ән салды – 7
?
Би биледі – 6
Ш: 3+7+ 6=16
Ж: Барлығы –
16 адам
«Күміс қақпа»
ашылады.
Есептерге жүйрік
болсаң жасыңнан
Математикаға орын
берсең басыңнан.
Барлық ғылым
саған үйір болады
Досың болар
табылатын қасыңнан.
«Алтынқақпа»
тапсырмасы:
«Ойлан, тап!»
А) 7+6=13 және
2+3=5 теңдіктерін пайдаланып,
қандай екі таңбалы
екі санды қосуға болады?
Осындай қосынды
жаз.
73 37 36
+ + +
26 52 27
Ә) 13-7=6 және
5-2=3 теңдіктерін пайдаланып,
қандай екі
таңбалы санмен азайту амалын орындауға болады? Осындайайырмажаз.
72 72
- -
65 62
«Алтын сандық»
тапсырмасы:
Шығармашылық
есеп.
5 жылбұрынЕржан 8
жастаболған. 6 жылданкейінЕржаннешежастаболады?
«Алтын сандықтан»
– «Білім –
байлық» деген сөз шығады.
Жалынды жастық
желкені,
Егеменді елдің
ертеңі
– Біз боламыз!
Бар байлыққа
білімнің негізінде қол жеткіземіз.
Ендешебілімдіболуғатырысайық!
ІҮ. Жаңа сабақты
бекіту
Тест 1. 42 +
18 а) 43ә) 41 б) 60
2.53
+ 17 а) 26 ә) 70б)
60
3. 40 та нешеондық
бар?
а) 3 онд ә) 6 онд
б) 4 онд
4. 56 да
нешеондық, нешебірлік бар?
а) 6 онд 5 бірлә)
5 онд 6 бірл б) 5 онд 5 бірл
5. Таба нан – 8,
тоқаш – 12, барлығы – ?
а) 18 ә) 19 б) 20
Ү. Қорытындылау,
оқушыларды бағалау
- Көктемде
алғашқы шығатын гүлдерді атаңдар.
- Бәйшешек,
жауқазын, сарғалдақ.
Ендешебалалардытөмендегішебағалаймын.
«5» – жауқазын
«4» – бәйшешек
Бәрекелді,
балалар!
Бәріңе бестік баға
бар.
Азамат боп
өсіңдер Ел қадірін бағалар.
ҮІ. Үйге тапсырма
: Шығармашылық тапсырма
ҮІІ. Бағалау