Главная / Начальные классы / Математика Eсепті теңдеу құру арқылы шығару

Математика Eсепті теңдеу құру арқылы шығару

hello_html_m5cf2db71.jpg







Мусаева Қымбат Қыдырбаевна

Шаған орта мектебі

Бастауыш сынып мұғалімі


Сабақтың тақырыбы: Білімді тиянақтау.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: есепті теңдеу арқылы шығару жайлы оқушылардың білімдерін бекіту.

Дамытушылық: оқушылардың ой-өрісін, дүние туралы танымын дамыту, өздігінен қорытынды шығаруға үйрету, пәнге қызығушылығын және белсенділігін арттыру.

Тәрбиелік: Қазақстанның болашағына деген сенім және біліинің әрқашан қымбат екенін түсіне білуге баулу.

Сабақтың типі: білімді тексеру және бағалау.

Сабақтың түрі: жарыс.

Сабақта қолданылатын көрнекіліктер: интерактивтік тақта, суреттер, геометриялық фигуралар.

Сабақтың барысы:

І Ұйымдастыру бөлімі:

-Сәлемдесу

Сабақтың әдеттегіден тыс, жарыс түрінде өтетінін айта кетемін (топтастырып, ауылға бөліп, капитандарын сайлап, орындарына отырғызамын)

ІІ Үй тапсырмасын тексеру:


ІІІ Математикалық диктант (теңдеу құру)

1. Қарындасы 8 жаста және ол ағасынан 3 жас кіші. Ағасы неше жаста?

Дұрысы

Х-3=8



2. Шаруашылық бірнеше жабағы және торпақ өсірді. Жабағылар санын 2-ге арттырса, ал торпақтар санын 3-ке кемітсе, олардың сандары бірдей болады. Шаруашылық неше жабағы өсірді?

Дұрысы

2+Х=16-3


ІV Ауызша есептеу


Бәйге

900:3 1200:4 1800:6

900:6 1200:6 1800:3

1500:10 1600:4 7200:6

1800:4 2000:5 1000:8


V Мазмұнды есеп (теңдеу құру арқылы шығару)

Кіріспе: -Біз қайда тұрамыз? (ауылда)

-Ауылда қандай шаруашылықпен шұғылданады? (мал шаруашылығы, егін)

-Мал шаруашылығынан қандай өнім аламыз? (ет,сүт, май) т.б.


Ауылдан қалаға дейін 300 км. Олардан бір мезгілде бір-біріне қарама-қарсы шыққан жеңіл машинамен жүк машинасы 2 сағаттан кейін кездесті. Жүк машинасының жылдамдығы 60км/сағ болса, жеңіл машина қандай жылдамдықпен жүрген?


Дұрысы

х*2+60*2=300

х*2+120=300

Х*2=300-120

Х*2=180

Х=180:2

Х=90

_______________

90*2+60*2=300

300=300



hello_html_m22b5422f.gif

Исатай ауылы

  • Бұтақта 5 қарға, 8 торғай отыр еді, олардың 6-уы ұшып кетті. Қалай ойлайсың, ең болмағанда бір торғай ұшып кетті ме жоқ па?


Махамбет ауылы

  • Егер тауық бір аяғымен тұрғанда салмағы 3 кг болса, екі аяғымен тұрғанда салмағы қанша болады?

Сырым ауылы

  • Ағашта 2 қарға қонып отыр, біреуі оңтүстікке , екіншісі солтүстікке қарап отыр.

Біреуі екіншісіне сенің табаның кір дейді, ал екіншісі біріншісіне сенің тұмсығың неге жерге қарайды?,- дейді.

Олар бір бірін қалай көріп отыр?


hello_html_m136d0aab.gif





Исатай ауылы

  • Бір автомобиль тәулігіне 20 кг газ бөліп шығарса, 6 автомобиль бір айда қанша кг газ бөліп шығарады?


Махамбет ауылы

  • Пәтердегі су краннан дұрыс жабылмаса 6 минутта 1 стақан(200 г) су ағады . Осындай краннан 1 сағатта неше литр су ағады?

Сырым ауылы

  • Бамбук ағашы тәулігіне жуық шамамен 30 см-ге өседі, 12 сағаттан кейін оның биіктігі қандай болады?



3)(Капитандарға) Амалдар орындау тәртібі


Исатай ауылы капитанына

  • (210-30):9*(999+1)=

  • 120-20:4*6=


Махамбет ауылы

  • (480+320):8*(9+91)=

  • 360:4+10-8*5=


Сырым ауылы

  • (540-360:9):5*2=

  • 460+40-50*4=


Сыныпқа тапсырма


1957 ж


66000 км2


1977 ж


2000 км2



Исатай ауылы

Мына геометриялық фигурада қанша үшбұрыш, қанша шаршы бар?

hello_html_1d8e536.gifhello_html_m392f7da5.gif

А)1 шаршы, 9 үшбұрыш

Бhello_html_3765668f.gifhello_html_m10757177.gifhello_html_m595c90c4.gif)1шаршы, 5 үшбұрыш

В)1 шаршы, 4 үшбұрыш






Махамбет ауылы

Мына фигурада неше шаршы, неше үшбұрыш бар?

hello_html_m2e4e42d4.gifhello_html_4a274a6b.gif


hello_html_m27cacb55.gif А)3 шаршы, 13 үшбұрыш

Б)2 шаршы, 13 үшбұрыш

hello_html_47f8c8b0.gifhello_html_47f8c8b0.gifhello_html_m595c90c4.gifhello_html_m10757177.gifhello_html_m10757177.gif В)3 шаршы, 14 үшбұрыш






Сырым ауылы

Мына фигурада неше шаршы, неше үшбұрыш бар?


hello_html_m20f3180.gifhello_html_m79e7caf8.gif А)1 шаршы, 11 үшбұрыш

Б)1 шаршы, 12 үшбұрыш

hello_html_mb920ed4.gifhello_html_m2e4e42d4.gifhello_html_5cbde24e.gif В)1 шаршы, 14 үшбұрыш

hello_html_7d227518.gif

Математика Eсепті теңдеу құру арқылы шығару
  • Начальные классы
Описание:

Оқушылардың өткен сабақтарда алған білімдерін жетілдіре отырып,есептер шығарту.Білімділік: есепті теңдеу арқылы шығару жайлы оқушылардың білімдерін бекіту.Пәнге деген қызығушылықтарын ояту.

Дамытушылық: оқушылардың ой-өрісін, дүние туралы танымын дамыту, өздігінен қорытынды шығаруға үйрету, пәнге қызығушылығын және белсенділігін арттыру.Логикалық ойлау қабілеттері дамыту.Оқушылардың араснда ынтымақтастық ахуал қалыптастыра білуге дағдыландыру.

Тәрбиелік: Қазақстанның болашағына деген сенім және білімнің әрқашан қымбат екенін түсіне білуге баулу.

Автор Сабирова Айнагул Базарбаевна
Дата добавления 26.11.2014
Раздел Начальные классы
Подраздел Конспекты
Просмотров 1049
Номер материала 5617
Скачать свидетельство о публикации
