Инфоурок Начальные классы Другие методич. материалыМатематика 2 сынып Тақырыбы: 1000 көлемінде ауызша есептеу тәсілдері

Математика 2 сынып Тақырыбы: 1000 көлемінде ауызша есептеу тәсілдері

Скачать материал

№ 211 А.Байтұрсынов атындағы орта мектеп

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Математика

1000 көлемінде ауызша

есептеу тәсілдері

 

Өткізген Еспенбетова Зағира

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қызылорда қаласы

2011 жыл

 

Математика 2 сынып

Тақырыбы: 1000 көлемінде ауызша есептеу тәсілдері

 

Мақсаты:

1.     нөлмен аяқталатын үш таңбалы сандарды қосу және азайтудың ауызша тәсілдерімен таныстыру; разрядтық қосылғыштарға жіктеу; үш таңбалы сандарды салыстыру.

2.     кері есеп құрастыру,тиімді тәсілді таңдай білу дағдыларын жетілдіру; тез есептеу машығын арттыру.

3.     көркем, таза жазуға баулу; өз бетінше жұмыс істей білуге ынталандыру.

 

Сабақ түрі: аралас сабақ

Сабақ типі: жаңа сабақты меңгерту

Көрнекілігі: интерактивті тақта

 

Сабақтың барысы

 

1. Ұйымдастыру кезеңі

2. Көркем жазу

    1,4,9 цифрларын пайдаланып үш таңбалы сандардың нешеуін құрастыруға болады?    149, 194, 491, 419, 941, 914.

   Осы сандардың ішінен ең үлкенін, ең кішісін тап және оларды разрядтық қосылғыштарға жіктеп жаз.

     149 = 100 +40 + 9                   941 = 900 + 40 + 1

 

3. Ой ширату

ü Мен бір сан ойладым. Оған 60 – ты қосқанда 300 шықты. Мен ойлаған қандай сан?

ü 1000-нан  мен ойлаған санды кеміткенде 910 шықты. Мен ойлаған қандай сан?

ü Өрісте барлығы 200 мал жайылып жүр. Оның 80-і сиыр, қалғаны жылқы. Жылқы нешеу?

ü 210-200, 330-30, 500-50, 270+30, 320+210 ....

ü  

     4. Математикалық диктант   «Иә-жоқ»

              1 кг-1000 г           1 т-1000 кг              1 ц- бұл 200 кг

              2 кг-2000 г           1 сағ-100 мин         4 ц 56 кг – бұл 456 кг

 

    5. Жаңа сабақты түсіндіру

         а) Берілген өрнектердің ұқсастығы мен айырмашылығы анықталады.

         Мысалы,  7+8=15       70+80=150      15-8=7      150-80=70

         ә) Сандардың көршілерін ата. Мысалы, 600 ( 599, 601);  320 (319, 321)

         618, 354,510, 498, 201, 310, 998, 666, 800.

 

    6. Оқулықпен жұмыс

    № 1 Ауызша есептеуге берілген тапсырманы орындау үшін теңдеуді шешу

    тәсілдерін еске түсіреміз.

    27+х =100 белгісіз қосылғышты табу үшін...  100-27=73 демек х=73

    84-х=23     белгісіз азайтқышты табу үшін...   84-23=61 демек   х=61

 

   

  

   № 2

50+90     180-90        530+70      600-30    530+40      860-40     450+300  670-300

    140           90             600            570          570           820           780          370

 № 3  Өзіндік жұмыс түрінде орындалады  

  

 

№ 4 Есептің мәтіні оқылады, не туралы екендігі сұралады. Есептің қысқаша жазуында қай сөздер қолданылады? Не белгілі, не белгісіз екендігі анықталады.

 

 

а) Печенье -54 кг

    Кәмпит -? , 13 кг кем

    Халуа -? , 29 кг кем

Шешуі: (54-13) -29 =12

Жауабы: 12 кг халуа әкелінді

ә) Кері есеп құрастыру алдыңғы бөлімдегі белгісізден басталып жазылады.

  Халуа –12 кг

  Кәмпит -? , 29 кг артық

  Печенье - ?, 13 кг артық

Шешуі: ( 12+29)+13=54

Жауабы: 54 кг печенье әкелінді.

                                                           

 № 5

 

    а)  Анам дүкеннен 300г печенье және одан 200 г артық кәмпит сатып алды. Анам неше грамм кәмпит сатып алды?

300+200=500    Жауабы: 500 г кәмпит стып алды.

    ә) Анам дүкеннен 300г печенье және одан 200 г артық кәмпит сатып алды. Анам барлығы неше грамм кәмпит пен печенье сатып алды?

( 300+200)+300=800    Жауабы: барлығы 800 грамм кәмпит пен печенье сатып алды.

7. Сергіту сәті

                                                         -12 сәуір қандай күн? 1961жылы 12 сәуірде

                                                         тұңғыш рет адамзат баласы ғарышқа ұшты.

                                                         Ғарышты бағындырған тұңғыш ғарышкер

                                                         Юрий Алексеевич Гагарин еді.

                                                         Олай болса, қазір біз де бір сәт ғарышкер -  

                                                         лерше жаттығу жасап көрейік.Көрсетілген

                                                         бағыт бойынша қимыл жасаймыз. Оңға,

                                                         солға, жоғары, төмен...Ал енді жерге

                                                         қонамыз.

 

 

 

 

8. «Төрттік мысал» ойыны

 

200+20                 80+50           160+40             430+200       280+500

20+200                 50+80           40+160             200+430       500+280

220-200                130-80          200-40              630-200        780-500

220-20                  130-50          200-160           630-430         780-280

 

9. Үйге тапсырма

№ 6, 7, 8.

 

 

10. Бағалау, мадақтау

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Математика 2 сынып Тақырыбы: 1000 көлемінде ауызша есептеу тәсілдері"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Социальный педагог

Получите профессию

Методист-разработчик онлайн-курсов

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
