Пәні:
|
Математика
|
Сыныбы:
|
1г
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Ондықтарды салыстыру
|
Құзыреттілікке жеткізетін сабақтың
мақсат-міндеттері:
|
А) ақпараттық құзыреттілік
|
Ондықтарды салыстыру
туралы білімді меңгерту.
|
Ә) коммуникативтік құзыреттілік
|
Ауызша, жазбаша сөйлесу арқылы, ондықтарды салыстыруға берілген есептерді шығару және есеп шығару
нормаларын сақтауға, жауапкершілікке тәрбиелеу.
|
Б) проблеманы шешу құзыреттілігі
|
Өз әрекетін бақылау,
салыстыру, шешім шығару біліктерін дамыту. Есептерді әдеттен тыс жағдайда
қолдануға, мақсатқа сай шешімнің дұрыстығын дәлелдеуге үйрету, өзіндік
бақылау мен бағалауға дайын болу.
|
Сабақтың типі:
|
аралас сабақ
|
Сабақта қолданылатын педагогикалық
технологиялар:
|
білім беруді ізгілендіру, дидактикалық бірліктерді ірілендіру, дамыта оқыту.
|
Сабақтың әдісі:
|
көрнекілік, практикалық,
түсіндірмелі-иллюстративті, ішінара зерттеу.
|
Пәнаралық байланыс:
|
ана тілі, дүниетану, бейнелеу өнері.
|
Оқыту құралдары:
|
оқулық, тақта, дәптер.
|
Сабақтың барысы:
|
Мұғалімнің
қызметі
|
Оқушының
қызметі
|
Күтілетін
нәтиже
|
І. Ұйымдастыру бөлімі
|
Амандасу, түгендеу;
оқу-құралдарының дайындығын, кезекшінің
жұмысын тексеру;
сабақтың мақсат-міндеттерін таныстыру;
бүгінгі сабаққа оқушылардың қызығушылығын ояту, назарын сабаққа аудару.
Психологиялық дайындық:
Қане біздер ойлайық.
Ойымызды жинайық.
Қандай есеп болса да,
Шешпей оны қоймайық.
|
Амандасады;
оқу-құралдарын дайындайды, кезекшілік
міндеттерін атқарады;
сабақтың мақсат-міндеттерімен
танысады;көңіл-күйі көтеріңкі болады, мұғаліммен бірге өлең жолдарын
қайталайды.
Қане біздер
ойлайық.
Ойымызды жинайық.
Қандай есеп болса
да,
Шешпей оны
қоймайық.
|
Сынып сабаққа психологиялық тұрғыдан дайын,
кезекшілік атқарылды, мұғалім мен оқушының арасында ынтымақтастық қарым-қатынасы
орнайды.
|
ІІ.
Үй тапсырмасын тексеру
|
Дәптерлерін
жинап алады.
|
Дәптерлерін
жинап береді.
|
Өз
бетімен орындалған жұмыстың нәтижесін талдау.
|
ІІІ.
Жаңа материалды меңгертуге дайындық
|
Тақтамен жұмыс
1-тапсырма
«Дұрыс тап» ойыны.
10-3= 4+2= 5-2=
9-4= 4-2= 8-8=
6+3= 3+1=
Кілті:
Д Қ О Н А Р Т Ы
9 2 7 5 3 0 4 6
Жарайсыңдар!
|
1-тапсырма
«Дұрыс тап» ойыны.
10-3=7 4+2=6 5-2=3
9-4=5 4-2=2 8-8=0
6+3=9 3+1=4
Кілті:
О Н Д Ы Қ Т А Р
7 5 9 6 2 4 3 0
|
Білетін білімдеріне сүйене отырып қосу мен
азайтуға берілген есептерді ауызша шығару арқылы шапшаң ойлау қабілеттері
дамиды. Ойын ойнап сабаққа қызығушылықтары артады.
|
ІІІ. Жаңа материалды
меңгерту.
|
Тақтамен жұмыс.
Балалар, тақтаға назар аударайық. Бүгінгі
сабақта ондықтарды салыстыру тақырыбын жалғастырамыз.
Оқулықпен жұмыс.
1-тапсырма.
Сандарды ретімен жаз.
Кему Өсу
|
Тақтада
берілген белгілерді қайталайды.Өз беттерімен мысалдар келтіреді.
Кему
Өсу
|
Жаңа материалды меңгеру барысында ,
тапсырманы орындай отырып тақырыпқа байланысты түсініксіз мәліметтерге жауап
алады.
|
IҮ.
Жаңа материалды бекіту
а)
мұғалімнің басшылығымен бекіту
|
2- тапсырма.
50 = 5онд.
60 =
80 =
100 =
10 =
70 =
3 - тапсырма.
4 онд. * 1 онд.
7 онд. * 5 онд.
3 онд. + 1 онд. * 4 онд. – 1 онд.
9 онд. – 3 онд. * 4 онд. + 2онд.
4 - есеп
Сызба және қысқаша жазылуы бойынша есеп
құрастыр және шығар. Кері есептер құрастыр.
Маржанда – 7кітап
Данада – ?, 3-еуі артық.
М. 7
3
Д.
?
Мазмұнымен таныстыру:
- Есепте не туралы айтылған?
- Есепте не белгілі?
- Есеп не сұрайды?
Есепті талдау:
- Маржанда – 7-еу.
Данада – 3-еуі артық екенін білсек Данада
қанша екенін табуға бола ма?
- Қандай амал қолданамыз?
- Қысқаша белгілеуін сызба арқылы жазамыз.
Кері есеп.
Маржанда – ? 3-еуі кем.
Данада – 10
М. 7
3
Д.
?
Мазмұнымен таныстыру:
- Есепте не туралы айтылған?
- Есепте не белгілі?
- Есеп не сұрайды?
Есепті талдау:
- Данада – 10.
Маржанда – 3-еуі кем екенін білсек Маржанда
қанша екенін табуға бола ма?
- Қандай амал қолданамыз?
- Қысқаша белгілеуін сызба арқылы жазамыз.
Қане енді кішкене демалып алайық, ол үшін
менің соңымнан қайталаңдар.
Ал, балалар тұрайық
Алақанды ұрайық.
Оңға қарай иіліп
Солға қарай иіліп.
Бір отырып, бір тұрып
Бір тынығып алайық.
|
2- тапсырма.
50 = 5онд.
60 = 6онд.
80 = 8онд.
100 = 10онд.
10 = 1онд.
70 = 7онд.
3 - тапсырма.
4 онд. > 1 онд.
7 онд. > 5 онд.
3 онд. + 1 онд. > 4 онд. – 1 онд.
9 онд. – 3 онд. = 4 онд. + 2онд.
Маржанда 7кітап бар.Данада Маржанға қарағанда 3кітап артық. Данада неше кітап
бар?
- Кітап туралы
- Маржанда – 7 кітап.
Данада – 3-еуі артық
-Данада қанша кітап екенін.
-ия.
-қосу
Берілгені:
Маржанда – 7 кітап.
Данада – ?, 3-еуі артық.
Шешуі: 7+3=10
Жауабы: Данада 10 кітап бар.
Берілгені:
Данада 10 кітап бар. Маржанда одан 3-еуі
кем. Маржанда неше кітап бар?
- Данада –10 кітап.
Маржанда– 3-еуі кем екені туралы.
- Данада –10кітап.
Маржанда – 3-еуі кем
- Маржанда неше кітап екенін.
-ия.
-азайту
Берілгені:
Данада – 10 кітап.
Маржанда – ?, 3-еуі кем.
Шешуі: 10-3=7
Жауабы: Маржанда 7 кітап бар.
Ал, балалар тұрайық
Алақанды ұрайық.
Оңға қарай иіліп
Солға қарай иіліп.
Бір отырып, бір тұрып
Бір тынығып алайық.
|
Тапсырманы түсініп орындайды. Ондықтарды
ажырата білуге үйренеді.
Ондықтарды салыстыруға берілген есепті
түсініп шығарады. Тақырыпты меңгереді.
Есептің берілгенімен таныса отырып, есептің
шартын құрады.
Сұрақтарға жауап бере отырып, берілген
есепті жүйелі түрде шығарады.
Қысқаша берілгенін сызба түрінде береді.
Оған кері есеп құрастырады, оны шешеді.
Оқушылар кішкене сергіп алады
|
ә)
өз бетімен бекіту.
|
1-тапсырма
Аяқтап жаз.
40 -... ондық
80 -... ондық
20 -... ондық
90 -... ондық
2-
тапсырма
9онд.- 2онд.
8онд - 4онд.
4онд + 2онд.
3онд.+4онд.
8онд.- 2онд.
8онд - 6онд.
1онд +1онд.
3онд.+1онд.
|
40 – 4 ондық
80 – 8 ондық
20 – 2 ондық
90 – 9 ондық
8онд.- 2онд. = 6онд.
4онд +2онд. =
6онд.
8онд - 6онд.=
2онд.
1онд. + 1онд. =
2онд
8онд - 4онд.= 4онд.
3онд.+1онд.=
4онд.
9онд.- 2онд. =7онд
3онд.+4онд.= 7онд.
|
Тапсырманы орындай отырып, өткен тақырыпты
пысықтайды.
Салыстыруға берілген суреттерді салыстырып,
тиісті белгілерін қояды.
Тапсырманы орындау арқылы оондықтарды қосу
мен азайтуға берілген есептерді шығарады. Құлпынайда берілген жауаптарын
табады.
|
Ү.
Үйге тапсырма.
|
Үйге оқулықтың 156 бетіндегі 5-
тапсырманы орындап келу. Берілген 8 үшбұрыштың көмегімен түрлі бейнелер құрастыру.
|
Үй тапсырмасын жазып алады.
|
Ұсынылған ақпараттан қойылған міндеттерді
шешуге қажетін бөліп алады, өз бетімен жұмыстанады.
|
Қорытындылау.
Бағалау.
|
Оқушылардың іс-әрекетін бағалайды. Қойылған
бағаларға түсінік береді.
|
Өз бағасын мұғалім
бағасымен салыстырады. Өз іс-әрекетін бағалайды
|
Өз іс-әрекетінің нәтижесін көреді.
|