Инфоурок Начальные классы Рабочие программыМатематика пәнінен "Өткенді қайталау"

Математика пәнінен "Өткенді қайталау"

Скачать материал

Сабақтың тақырыбы: өткенді қайталау

Сабақтың мақсаты:

1.      Жазбаша көбейту және бөлу тәсілдерін қорытындылау, бекіту; жылдамдық, уақыт, қашықтықты табуға берілген есептерді шығару дағдыларын бекіту;

 

2.      Оқушылардың ойлау қабілетін, пәнге қызығушылығын, логикалық ой – өрісін, есептеу дағдыларын жетілдіру.

 

3.      Оқушыларға ұлттық аспаптарды көрсете отырып,  ұлттық өнерге деген сүйіспеншілігін арттыру арқылы эстетикалық тәрбие беру, іздемпаздыққа тәрбиелеу.

Сабақтың типі: бекіту сабағы

Сабақтың әдісі: сұрақ – жауап, ойландыру, жеке жұмыс, топпен жұмыс.

Сабақтың көрнекілігі: суреттер, слайд

Сабақтың барысы:

I  Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

           Ата – бабамыздың ежелден келе жатқан игі дәстүрлерінің бірі – қонақжайлық. Бүгінгі сабақта біздің сыныпқа келген қонақтарды жылы шыраймен қарсы алайық.

Бүгінгі күн тамаша,

Күлімдейміз жараса.

Иіліп сәлем береміз,

       Қонақтармен бәріміз.

 

      Бүгінгі сабақта жазбаша көбейту және бөлу тәсілдерін қайталап, есептеу дағдыларын жетілдіріп, музыкалық аспаптар туралы түсінігімізді дамытамыз.

   Қанша аспап болса да, олар бірінің үнін бірі қайталамаған. Осыдан кейін аспаптардың алуан түрі шыққан.  Қазақтың музыкалық аспаптары халық арасында ертеден кең тараған.

  Қазір музыкалық аспаптардың суретін алып, топқа бөлінеміз.

1 – топ: « қамыс сырнай»

2 – топ: « мүйіз сырнай»

3 – топ: « саз сырнай»

Әр топ өзінің топ басшысын таңдап алсын.

 

II  Үй тапсырмасын тексеру

« Ыстық орындық» жаттығуы

Мақсаты: оқушыларды ынталандырып, сұрақтарға  дұрыс жауап беруге дағдыландыру.

Ұйымдастыру:

  Тақтаның алдында орындықтар доға болып қойылған. Әр топтан екі оқушы доға болып қойылған орындықтарға келіп отырады.  Алға қойылған ыстық  орындыққа оқушылардың біреуі келіп отырады, тақырып бойынша қойылған сұраққа жауап береді.

1.      Бөлудің компоненттерін атау

2.      Нөлдермен аяқталатын сандарды жазбаша көбейту ережесі

3.      Нөлдермен аяқталатын сандарды жазбаша бөлу ережесі

4.      10 – ға, 100 – ге, 1000 – ға көбейту деген не?

5.      10 – ға, 100 – ге, 1000 – ға бөлу деген не?

6.      Көбейтудің компоненттерін атау

Дәптерлеріңді ашып, бүгінгі күн ретін жазып қойыңдар.

Ал, енді музыка үніне құлақ салыңдар.

Домбыра қазақтың музыкалық аспабы.  Домбыра – қазақ халқының арасында өте кең тараған қос ішекті, шертіп ойнайтын аспап.

III « Домбыра» аспабының тапсырмасы  « Білімпаз» слайд

Жеке жұмыс

 

 

 

Оқушылардың аты

Тапсырма

Көрсетілуі

Ереже

Баға

 

Еркебұлан

 

 

 

Жылдамдық

 

 

 

Гүлфия                     

                                                           

           

Перпендикуляр түзулер

          

 

                

 

 

 

 

 

Рамиль

 

 

Параллель түзулер

       

        

 

 

Зухра

 

Қашықтық

 

 

 

Ерзат

Тік төртбұрыштың ауданын қалай табамыз ?

 

 

 

 

 

Дарья

 

Уақыт

 

 

 

 

Иван

 

Тік бұрышты параллелепипедтің көлемін қалай табамыз?

 

 

 

Айғаным

 

Жұмысты қалай табамыз? (орындалған өнімнің саны)

 

 

 

Мәди

 

Тік төртбұрыштың периметрін қалай табамыз?

 

 

 

Шынар

 

Масса және оның өлшем бірліктері

 

 

 

 

 

«Шертер»  - екі немесе үш ішекті, саусақпен шертіп ойнайтын аспап. Оны көбінесе мал бағатын бақташылар тартатын болған.

 

 IV «Өкіл» жаттығуы

№ 1. Кесте бойынша есептер құрастыр және шығар

Жаттығудың сипаттамасы:

    Топтар тапсырманы орындап болғаннан кейін топтың бір оқушысы елші болып белгіленеді. Топтың алдына шығып, есепті түсіндіріп береді. Ал, басқа топтың оқушылары елшінің есебінің дұрыс және қатесін айтады.

 

 

Әр топ оны түсіндіре отырып қорғайды.

 

      Жылдамдық

        Уақыт

          Қашықтық

         5 км/сағ

 

           2 сағ

               ?

              ?

 

           3 сағ

          36 км

       60 км/сағ

 

            ?

          480 км

 

 

 

 

Енді, балалар музыкалы аспаптың үніне құлақ салыңдар. Қай аспаптың үні?

 

« Қылқобыз» - ысқышпен ойнайтын, қос ішекті ескі музыкалық аспап.

V   Тақтамен жұмыс: «Қай топ дұрыс есептейді?» ойын

1.      Әр топқа жеке берілген тапсырмаларды, тақтаға шығып оқушылар орындайды.

№ 2. Есепте

I топ                            II топ                          III топ

540 * 300                     640 * 800                   350 * 9 000

3 200 : 40                     56 700 : 90                  2 310 000 : 60

44 100 : 700                 431 000: 500                250 000 : 40

 

 « Даңғыра» - ұрып ойнайтын музыкалы аспап. « Даңғыра» аспабының тапсырмасы

№ 3.  Салыстыр .

I топ                                   II топ                                          III топ

4 сағ 50 мин *  450 мин           203 мин *  2 сағ 3 мин         3 тәул. 14 сағ * 314 сағ

I топ                                  

5 000 + (99 + 11) * 5 000 + ( 99 – 11)

II топ                                         

10 000 – (345 * 2) * 10 000 – (543 *2)

III топ

(345 +50 081) : 2 * (135 980 – 105) :

Енді, балалар музыкалы аспаптың үніне құлақ салыңдар. Қай аспаптың үні ?

 «Асатаяқ» - ұрып ойнайтын музыкалы аспаптың жетілдірілген түрі. Кейде асатаяққа алты қоңырау да тағады. Асатаяқ тек ән, күй әуеніне қосылып қоймай, би ырғағын да сүйемелдейді.

       VI  Қорытынды.                                                                                                                                     « Cәйкестендіреміз»

1.      Ең дұрыс жазуды белгіле.

А)   3890              В)    69 000                    С)  205 000                  Д)   68 205

       2                              4                                            2                           8

2.      Мәні 42 000 – ге тең болатын өрнекті тап.

А)  8 200 : 2                           С) 70 000 * 6

В)  6 000 * 7                           Д) 86 000 : 2

3.  Ең үлкен төрт таңбалы санды көрсет

А) 10 000                                С) 9 909

В)  9 999                                  Д) 9 099

4. Салыстыр: 6 км 200 м * 6 км 020 м

А)  <                                        C)  =

В)  >                                         Д)  +

5. Ауылдан қалаға қарай пошташы мотоциклмен 60 км/сағ жылдамдықпен  2 сағат жүрді. Ауыл  мен қаланың ара қашықтығын есепте.

А) 120 км                               С) 180 км

В) 30 км                                Д) 62 км

6. Теңдеуді шеш: 5* х = 70 + 280

А) 120                                   С) 35

В) 70                                      Д) 210

7. 5 т 2 ц 4 кг – ды килограмға айналдыр

А) 5 000 кг                            С) 5 200 кг

В) 24 кг                                  Д) 5204 кг

8.  Аталған санды көрсет: Екі  жүз алты мың төрт

А) 260 004                            С) 26 400

В) 260 040                             Д) 206 004

9. Көбейткіштердің біреуі нөлге тең болса, көбейтінді неге тең болады?

А) 0                                       С) 100

В) 1                                        Д) 10

10. ( в – 500) : 4 өрнегінің мәнін тап, мұндағы в = 516

А) 12                                     С) 6

В) 4                                        Д) 16      

 

Өзіңді тексер!

1.   В                           6.  Д

 2.   В                          7.  Д

 3.   В                           8.  А

 4.   А                           9.  А

 5.   В                           10. В

 

Бағала!

5 - 6 дұрыс жауап « 3»

7 – 8 дұрыс жауап « 4»

9 -10  дұрыс жауап « 5»

VI  Бағалау кестесі

Әр топтың оқушыларын бағалау

VII  Үйге тапсырма: № 7 ( 95 бет)

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Математика пәнінен "Өткенді қайталау""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Специалист по сертификации продукции

Получите профессию

Секретарь-администратор

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
