Сабақтың тақырыбы: Санның бөлігі
Сабақтың мақсаты:
1. Оқушыларға санның бөлігі (үлесі)қалай пайда болатынын, қалай
аталатынын таныстыру. Санның бөлігін түсіндіру, тапсырмалар
шығарып үйрету.
2. Өздігінен түсініп есеп шығаруға дағдыландыру. Оқушылардың
логикалық ойлау, есептеу қабілеттерін дамыту. Тиянақты жауап
беруді талап ету. Қиялын ұштап, қабілеттерін шыңдау.
Шығармашылыққа жетелеу.
3. Топпен, өзіндік жұмыс жасауға тәрбиелеу. Ұжымшылдыққа,
жылдам есептеуге баулу. салыстыру, қорытынды жасай білуге
баулу.
Сабақтың көрнекіліктері:
суреттер, сызбалар, геометриялық фигуралар, есептің шарттары, тақырыпқа сай
суреттер.
Сабақтың типі:
жаңа білімді меңгерту сабағы
Сабақтың түрі: аралас
сабақ
Сабақтың әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап,
талдау, ой қозғау, түсіндіру, өзіндік жұмыс.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
1.
Сыныппен амандсу.
2.
Назар аударту.
3.
Даптерлер алмастыру
-
Балалар,, жайланып отырып аламыз. Психологиялық дайындықпен бастайық!
Мен оқушы баламын,
Оқу ,білім аламын.
Есеп түрін игеріп,
Сабақта белсенді боламын!
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:
№5
тапсырманы қайталау ауызша:
650-90 296+303
(354+632)-300 4*7-14
306-80 500-102
720- (380+220) 7*3+34
32:4*3 5*4+55
3*9 – 19 8*3:6
ІІІ. Өткенді
қорыту:
1. Өткен сабақта біз немен таныстық? 5-ке
көбейту және бөлу кестесін сұрау.
5
∙ 6 = 30 10 : 5 = 2
5
∙ 4 = 20 20 : 5 = 4
5
∙ 3 = 15 15 : 5 = 3
5
∙ 8 = 40 30 : 5 = 6
ІҮ. Жаңа сабақ: Санның бөлігі
Ұжымдық талдау.
№1
тапсырма: Фигураның әрқайсысы неше тең
бөліктерге бөлінген?
Фигуралардың
қандай бөлігі боялған?
1. Дөңгелекше
4 бөлікке бөлінген, 1 жартысы боялған
2. 5
бұрыш теңдей 5 бөлікке боялған 1жартысы боялған.
3. Шаршы
6 бөлікке бөлінген 1 жартысы боялған.
№2 тапсырма: а)
ұзындығы 1 дм жолақша сыз. Оны тең бес бөлікке бөл. Жолақшаның бестен бір
бөлігін боя. Жолақшаның бестен бір бөлігінің ұзындығын өлше.
1 дм - 1 см=10см
Ш.: 1дм-10см
10 (см) : 5= 2 (см)
Ж.: 2 сантиметр
Ә) Ұзындығы 5 см,
ені 1 см болатын тіктөртбұрыш сыз. Оны бес бөлікке бөл. Тік төртбұрыштың бестен
бір бөлігін боя.
5 см
№3 тапсырма: 12 санның жартысы нешеге
тең? 9 санның үштен бір бөлігі нешеге тең? 30 санының бестен бір бөлігі
нешеге тең?
12: 2=6
9: 3=3
30:5=6
№4 тапсырма: 1) Ойлаған санның жартысын
2-ге көбейткенде, 8 шықты.
2) Ойлаған санның жартысын 2-ге бөлгенде,
2 шықты.
Ойлаған санды тап.
(Х:
2)*2=8 (x:2):2=2
X:
2=8:2 x:2=2*2
X:2=4
x:2=4
X=8
x=4*2
(8:2)*2=8 x=8
(8:2):2=2
Санның
жартысын (екіден бір бөлігін) табу үшін, санды екіге бөлу керек.
Санның
үштен бір бөлігін табу үшін, санды үшке бөлу керек.
Санның
ширегін (төрттен бір бөлігін) табу үшін, санды төртке бөлу керек.
Санның
бестен бір бөлігін табу үшін, санды беске бөлу керек.
№5 Санның төрттен бір бөлігін ата:
4 8 12 16 24 28 32 36
4 : 4 = 1 8 : 4 = 2 12 : 4 = 3 16 : 4 = 4 т.с.с.
№ 6 Неше минут бар:
1 сағаттың жартысында;
1 сағ.=60 мин
60:2=30
1 сағаттың үштен бір бөлігінде;
60:3=20
1 сағаттың алтыдан бір бөлігінде?
60:6=10
Неше сантиметр бар:
1 метрдің жартысында;
1(м)
– 100 см
100:2=50(см)
1 метрдің бестен бір бөлігінде?
100:5=20
см
Неше килограмм бар:
1 центнердің жартысында;
1ц-100 кг
100: 2= 50 кг
1 центнердің бестен бір бөлігінде?
100:5=20 кг
Неше жыл бар:
1 ғасырдың жартысында;
1 ғ. -100 жыл
100:2=50 жыл.
1 ғасырдың бестен бір бөлігінде?
100:5=20жыл
Ү. Жаңа сабақты
бекіту:
№7 Үштен бір бөлігін тап:
1) Жылдың;
тәуліктің; сағаттың;
2) Ұзындығы
15 сантиметрге тең кесіндінің;
3) 9 жастағы
Динаның жасының;
4) 12 кг
қарбыз массасының:
12:3; 24:3; 60:3; 15:3;
9:3; 12:3;
№8 тапсырма:
1) Теңіз
саяхатшысы теңіз түбінде жатқан кемеден алтын салынған 8 сандық тапты. Ол
қазына тапқаны үшін сол қазынаның төрттен бір бөлігін алуға тиіс. Сонда теңіз саяхатшысы
неше сандық алуға тиіс?
Барлығы – 8
сандық
Алуға
тиіс- ? бірақ төрттен бір бөлігін
Ш.: 8:4=2
(с)
Ж.: 2 сандық алтын
алуға тиіс.
2) Би
үйірмесіне қатысушылардың жартысы 9 адам. Би үйірмесіне барлығы неше адам қатысады?
Барлығы-?
Жартысы- 9 адам
Ш.: 9 *2=18(а)
Ж.: Барлығы 18 адам.
№10 Суретті қарап,
неше оқушы жүзумен, суға секірумен, аробатикамен және аэробикамен айналысатынын
айтып бер.
ҮІ.
Үй тапсырмасы:
№9,11 тапсырмаларды үйге беру.
ҮІІ. Қортынды:
1. Бағалау.
Оқушыларды сабаққа қатысына қарай бағалау.