Главная / Математика / Логаримфдік теңдеулер және оның жүйелері

Логаримфдік теңдеулер және оның жүйелері

hello_html_5923508e.gifСабақтың тақырыбы:

Логарифмдік теңдеулер мен олардың жүйелері.

Сабақтың мақсаттары:

1.Білімділік. Оқушыларды логарифмдік теңдеулер мен олардың жүйелері тақырыбы бойынша алған білімдерін тексеру және жүйелеу, қортындылау.

2.Дамытушылық. Оқушылардың өздігінен ойлау және есеп шығару, икемдіктерін қалыптастыру және ойлау қабілеттерін дамыту.

3.Тәрбиелілік.Бірлесе жұмыс істеуге, бір-бірлерін тыңдауға, шапшаңдыққа, жауапкершілікке, ұйымшылдыққа тәрбиелеу

Сабақтың түрі: Білім мен дағдыны қортындылау, жүйелеу сабағы.

Сабаққа керекті құрал-жабдықтар: Интерактивті тақта, парақтар, деңгейлік тапсырмалар.

Сабақтың барысы:

  1. Оқушылардың сабаққа даярлығын, қатысуын шолып өту.

  2. Оқушыларға бүгінгі сабақтың мақсатын айту: логарифмдік теңдеулер мен олардың жүйелері тақырыбы бойынша алған білімдерін тексеру және жүйелеу, қортындылау.

  3. Логарифмнің қасиеттеріне шолу жасау:

1.hello_html_6a5304d8.gif қалай оқимыз? 2. hello_html_7ddf8a00.gif қалай аталады?

3. hello_html_mc33eb3.gifқалай атайды? 4. hello_html_7809f3fa.gif 1 5. hello_html_5786bf83.gif 6. hello_html_m2d2b8bf6.gif 7. hello_html_1b30e12c.gif 8. hello_html_2d3a717.gif 9. hello_html_28131fc7.gif

4. Миға шабуыл: Оқушыларға ауызша тапсырма беру:

1) hello_html_m1e1179ef.gif 2) hello_html_m6a9ede3a.gif 3) hello_html_5d621d39.gif

4)hello_html_31627f49.gif 5)hello_html_1a380ab.gif

5. Мағынаны ажырату: (жұптасып оқу, жұптасып жұмыс істеу). Логарифмдер тарихына саяхат жасау.

1-3 есептерді оқушылар тақтада орындайды.

1)hello_html_md68f9de.gif хhello_html_m30e8a827.gif

Логарифм грек тілінен алынған Logos- сан және arithmos- қатынас деген сөздерден шыққан да, сандардың қатынасы деп аударылады. Бұл терминді ғылымға енгізген Джон Непер.

2) hello_html_mbe1eeb3.gif х-9hello_html_1bf8ade8.gif хhello_html_aed8cd7.gif hello_html_m26ed6df1.gif

hello_html_5cc2820e.gif2-19х+9hello_html_1eb65888.gif2-19х-91hello_html_m360d6129.gif хhello_html_m7ad6d6dc.gif

Негізі е болатын логарифмдерді енгізген Сплейд, ол Inх фукциясына арналған кестені алғаш құрастырған. Көп кеін пайда болған наткрал (табиғи) атауы сол логарифмнің табиғилығымен түсіндіріледі.

3)hello_html_49ffd0bc.gif

Джон Непер

(1550-1617)

Ағылшын математигі. Логарифмді

ойлап тапқан, математика қосымша-

ларының дамуына зор ықпал еткен

және көптеген ұрпақ есептерінің

жұмысын жеңілдеткен, тұңғыш

логарифмдер кестесін құрған.

6. Ой толғаныс. «Шапшаңдық» тестік жұмыс.







Тапсырма

жауаптары

І нұсқа

ІІ нұсқа

А

В

С

D

hello_html_60dd8ca0.gif

hello_html_m33479d75.gif

25

І

50

100

ІІ

10

hello_html_m1dc586fb.gif

hello_html_m5f6e000c.gif

2

3

1/3

ІІ

4

І

hello_html_m10d6e89e.gif

hello_html_m6a646403.gif

10

5

І

2

0

ІІ

hello_html_4871c167.gif

hello_html_21b7feb6.gif

3

І

4

8

ІІ

5

hello_html_36d51f31.gif

hello_html_8bb252.gif

2;5 5;2

І

2;32 32;2

ІІ

6;3 3;6

3;36 36;3





Деңгейлік тапсырмалар:

А деңгейі:1)hello_html_m6e9223f2.gif; hello_html_6d10d87e.gif ; 2)hello_html_78bf38c5.gif

В деңгейі:1) hello_html_7aca914e.gif; hello_html_m682e0414.gif

2)hello_html_7c3a6e5d.gif жауабы жоқ

С деңгейі:1)hello_html_48e69642.gif ; hello_html_3854ab89.gif 2)hello_html_3a93726a.gif (7;9) (9;7)

7. Үйге тапсырма:Бақылауға дайындық.

8. Оқушылардың білімін бағалау.

9. сабақты қортындылау.



Тапсырма

жауаптары

І нұсқа

ІІ нұсқа

А

В

С

D

hello_html_60dd8ca0.gif

hello_html_m33479d75.gif

25


50

100


10

hello_html_m1dc586fb.gif

hello_html_m5f6e000c.gif

2

3

1/3


4


hello_html_m10d6e89e.gif

hello_html_m6a646403.gif

10

5


2

0


hello_html_4871c167.gif

hello_html_21b7feb6.gif

3


4

8


5

hello_html_36d51f31.gif

hello_html_8bb252.gif

2;5 5;2


2;32 32;2


6;3 3;6

3;36 36;3



Тапсырма

жауаптары

І нұсқа

ІІ нұсқа

А

В

С

D

hello_html_60dd8ca0.gif

hello_html_m33479d75.gif

25


50

100


10

hello_html_m1dc586fb.gif

hello_html_m5f6e000c.gif

2

3

1/3


4


hello_html_m10d6e89e.gif

hello_html_m6a646403.gif

10

5


2

0


hello_html_4871c167.gif

hello_html_21b7feb6.gif

3


4

8


5

hello_html_36d51f31.gif

hello_html_8bb252.gif

2;5 5;2


2;32 32;2


6;3 3;6

3;36 36;3









Логаримфдік теңдеулер және оның жүйелері
  • Математика
Описание:

Сабақтың тақырыбы:

Логарифмдік теңдеулер мен олардың   жүйелері.

           Сабақтың мақсаттары:

  1.Білімділік. Оқушыларды логарифмдік теңдеулер мен олардың жүйелері тақырыбы бойынша алған білімдерін тексеру және жүйелеу, қортындылау.

  2.Дамытушылық. Оқушылардың өздігінен ойлау және есеп шығару, икемдіктерін қалыптастыру және ойлау қабілеттерін дамыту.

  3.Тәрбиелілік.Бірлесе жұмыс істеуге, бір-бірлерін тыңдауға, шапшаңдыққа, жауапкершілікке, ұйымшылдыққа тәрбиелеу

   Сабақтың түрі: Білім мен дағдыны қортындылау, жүйелеу сабағы.

   Сабаққа керекті құрал-жабдықтар: Интерактивті тақта, парақтар, деңгейлік тапсырмалар.

Сабақтың барысы:         

1.      Оқушылардың сабаққа даярлығын, қатысуын шолып өту.

2.      Оқушыларға бүгінгі сабақтың мақсатын айту: логарифмдік теңдеулер мен олардың жүйелері тақырыбы бойынша алған білімдерін тексеру және жүйелеу, қортындылау.

3.      Логарифмнің қасиеттеріне шолу жасау:

1. қалай оқимыз? 2.  қалай аталады?

3. қалай атайды? 4.  1   5.                       6.     7.    8.   9.

                 4. Миға шабуыл: Оқушыларға ауызша тапсырма беру:

                     1)     2)   3)    

                    4)  5)

                 5. Мағынаны ажырату: (жұптасып оқу, жұптасып жұмыс істеу). Логарифмдер тарихына саяхат жасау.

                 1-3 есептерді оқушылар тақтада орындайды.

                1)                                        х

Логарифм грек тілінен алынған Logos- сан және arithmos- қатынас деген сөздерден шыққан да, сандардың қатынасы деп аударылады. Бұл терминді ғылымға енгізген Джон Непер.

               2)              х-9                          х                          

                                            2х2-19х+9                                    2х2-19х-91                                х

        

                            

Негізі е болатын логарифмдерді енгізген Сплейд, ол Inх фукциясына арналған кестені алғаш құрастырған. Көп кеін пайда болған наткрал (табиғи) атауы сол логарифмнің табиғилығымен түсіндіріледі.

       3)

                            Джон Непер

                     (1550-1617)

Ағылшын математигі. Логарифмді

ойлап тапқан, математика қосымша-

ларының дамуына зор ықпал еткен

және көптеген ұрпақ есептерінің

жұмысын жеңілдеткен, тұңғыш

логарифмдер кестесін құрған.

6. Ой толғаныс. «Шапшаңдық» тестік жұмыс.

 

 

 

Тапсырма

жауаптары

І нұсқа

ІІ нұсқа

А

В

С

D

25

І

50

100

ІІ

10

2

3

1/3

ІІ

4

І

10

5

І

2

0

ІІ

3

І

4

8

ІІ

5

2;5 5;2

І

2;32 32;2

ІІ

6;3 3;6

3;36 36;3

 

 

Деңгейлік тапсырмалар:

А деңгейі:1);      ; 2)

В деңгейі:1) ;                 

                  2)     жауабы жоқ 

С деңгейі:1) ;                     2)     (7;9) (9;7) 

7. Үйге тапсырма:Бақылауға дайындық.

8. Оқушылардың білімін бағалау.

9. сабақты қортындылау.

 

Тапсырма

жауаптары

І нұсқа

ІІ нұсқа

А

В

С

D

25

 

50

100

 

10

2

3

1/3

 

4

 

10

5

 

2

0

 

3

 

4

8

 

5

2;5 5;2

 

2;32 32;2

 

6;3 3;6

3;36 36;3

 

 

Тапсырма

жауаптары

І нұсқа

ІІ нұсқа

А

В

С

D

25

 

50

100

 

10

2

3

1/3

 

4

 

10

5

 

2

0

 

3

 

4

8

 

5

2;5 5;2

 

2;32 32;2

 

6;3 3;6

3;36 36;3

Автор Байдуллинова Карлыгаш Шалабаевна
Дата добавления 08.01.2015
Раздел Математика
Подраздел
Просмотров 1241
Номер материала 45991
Скачать свидетельство о публикации
