Главная / Математика / Квадраттық функция. Ашық сабақ. 8сынып. .docx

Квадраттық функция. Ашық сабақ. 8сынып. .docx


Шульгаубаева Алмаш Омирбековна

8 «а» сынып

Сабақтың тақырыбы: Квадраттық функция тақырыбын қайталау.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Квадраттық функция тарауы бойынша оқушылар білімдерін пысықтайды, жүйелейді, тиянақтайды және толықтырады. Теориялық білімдерін шыңдап, графиктерді салуда, есептер шығаруда іскерлікпен қолдана білуге үйренеді.

Дамытушылық: Оқушылар танымдық ізденістерін, логикалық ойлау қабілеттерін дамыта отырып, ой - өрісін кеңейтуге, шығармашылықпен жұмыс жасауға мүмкіндік алады,топпен жұмыс жасау бейімдері қалыптасады.
Тәрбиелілік: Топ ішінде шығармашылық атмосфера қалыптастырып, адамгершілікке үйренеді.


Сабақтың типі: Қайталау, жүйелеу, бекіту сабағы

Сабақтың түрі: СТО
Сабақтың әдісі: қайталау, сұрақ - жауап, талдау, өздік жұмыс, тест, СТО технологиясы
Көрнекілігі: Интерактивті тақта, компьютер, слайдтар,таратпалы материалдар
Пәнаралық байланыс: физика, дүниежүзілік тарих, бейнелеу өнері, әдебиет.


Сабақтың құрылымы:

1.Үйымдастыру

2.Топтарға бөлу

3.Қызығушылықты ояту.

4.Мағынаны ажырату:

Ауызша сұрақтар

Топпен жұмыс: постер құру, қорғау.

Өздік жұмыс – шығармашылық, деңгейлік

Сергіту сәті

5.Ой толғаныс : ассоциация құру

6.Қорытындылау – рефлексия

7.Бағалау – суммативті бағалау

8.Үйге тапсырма беру: шығармашылық, деңгейлік

Сабақтың барысы: І.Үйымдастыру кезеңі

1. Оқушылармен сәлемдесу. Психологиялық ахуал

2. Оқушыларды түгелдеу.

3. Оқушыларды топтарға бөлу:

Квадрат теңдеу, Квадрат үшмүше, Квадраттық функция, Шығармашылық тобы.

ІІ. Қызығушылықты ояту


hello_html_63442b12.pnghello_html_m61593746.png

IІІ. Мағынаны ажырату.

«Ой шақыру» . Өткен тақырыпты еске түсіру.

Әр топқа сипаттама беру.

  1. «Квадрат теңдеу»

  2. «Квадрат үшмүше»

  3. «Квадраттық функция»


hello_html_m4dcb71d1.png


  1. «Шығармашылық топ.»

Функция туралы тарихи мағлұматтар. Практикалық қолдану.

Функция –математикалық маңызды ұғымдардың бірі.

«Функция » - латын тілінен аударғанда «орындау, іске асыру» деген мағынаны білдіреді.

«График» - грек сөзі, ол қазақша «сызылған» деген мағынаны білдіреді.

«Парабола» - грек тілінен аударғанда «қосымша» деген мағынаны білдіреді. «Парабола» ғылыми атауын б.з.д 200 жылдары Пергтік Апполлоний еңгізген.

«Функция» терминін 1692 жылы неміс математигі Готфрид Лейбниц еңгізді. Ол функцияны графикпен байланыстырды. 1718жылы швейцар математигі Иоганн Бернулли «Функция айнымалылар мен сандардан құрастырылады» - деп тұжырымдаған. Осы көзқарас орыс математигі Н.И.Лобачевскийдің, неміс математигі П,Дирихленің және т.б. ғалымдардың еңбектерінде одан ары дамытылды.

ІV. «Ақылдасып пішкен тон келте болмас». Топпен жұмыс.

Постер құру. Қорғау.

1топ. y= a(x-m)2+n функциясының графигін

қалай салуға болады ?

2топ. y= (x+1)2-4 және y= x2+2х-3 функцияларының графигін салу жолдарының

екі тәсілін салыстырып, Венн диаграмма толтырыңдар.

3топ. y= аx2+вх +с функциясының графигін салу алгоритмін қолданып y= x2 - 4х +3

функциясының графигін салыңдар

4топ. y= |x2 - 2х - 3| функциясының графигін салыңдар

Постер қорғау (формативты бағалау)

V. Сергіту сәті

VІ. «Білімді мыңды жығар» (Өздік жұмыс: деңгейлік тапсырмалар)

А. 1) y= x2 + 4

2) y= (x-3)2 функцияларының графигін салыңдар

В. Графигі бойынша формуланы жазыңдар:

hello_html_3286d6e9.png

С. Мақалдағы сандар арқылы квадрат үшмүше құрыңдар:

1. Жеті рет өлшеп, бір рет кес.

2. Алтау ала болса, ауыздағы кетеді, төртеу түгел болса,төбедегі келеді.

3. Білгенің бір тоғыз, білмейтінің тоқсан тоғыз.

Жауаптары: (бір – бірін бағалау)

А.

hello_html_52fb63bc.png


В. а) у=(х-3)2

ә) у=х2-2

б) у=(х+3)2+2

С. Мақалдағы сандар арқылы квадрат үшмүше құру:

  • (x – 7)(x – 1) = x2 8x + 7

  • (x – 6)(x – 4) = x2 – 10x + 24

  • (x – 9)(x – 99) = x2 – 108x + 891



VІІ. Ой толғаныс:

«Өз біліміңді сына». Квадраттық функцияның ассоциациасын құру.




hello_html_1fb1df1d.png



VІІІ. Қорытындылау.

Рефлексия

  • Сабақ ұнады ма? Ұнамады ма?

  • Несімен ұнады?


ІХ. Бағалау (Топ жетекшісі – суммативті бағалау)

Х. Үйге тапсырма: 96 бет тест. Бақылауға дайындық. Реферат жазу.









Квадраттық функция. Ашық сабақ. 8сынып. .docx
  • Математика
Описание:

"Квадраттық функция"-ашық сабақ. 8 сынып.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Квадраттық функция тарауы бойынша оқушылар білімдерін пысықтайды, жүйелейді,  тиянақтайды және толықтырады. Теориялық білімдерін шыңдап, графиктерді салуда, есептер шығаруда іскерлікпен қолдана білуге үйренеді. 

Дамытушылық: Оқушылар танымдық ізденістерін, логикалық ойлау қабілеттерін дамыта отырып, ой - өрісін кеңейтуге, шығармашылықпен жұмыс жасауға мүмкіндік алады,топпен  жұмыс жасау бейімдері қалыптасады.
Тәрбиелілік: Топ ішінде шығармашылық атмосфера қалыптастырып, адамгершілікке үйренеді.


Сабақтың типі:  Қайталау, жүйелеу, бекіту сабағы

Сабақтың түрі: СТО
Сабақтың әдісі: қайталау, сұрақ - жауап, талдау, өздік жұмыс, тест, СТО технологиясы
Көрнекілігі: Интерактивті тақта, компьютер, слайдтар,таратпалы материалдар
Пәнаралық байланыс: физика, дүниежүзілік тарих, бейнелеу өнері, әдебиет.

Автор Шульгаубаева Алмаш Омирбековна
Дата добавления 06.01.2015
Раздел Математика
Подраздел
Просмотров 1366
Номер материала 38232
Скачать свидетельство о публикации
