Главная / Технология / Кәсіптік еңбекке баулу пәні "Шалбарды шақтап көру" (9 сынып)

Кәсіптік еңбекке баулу пәні "Шалбарды шақтап көру" (9 сынып)

Есік қаласындағы облыстық зерде бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы мектеп-интернаты


Кәсіптік еңбекке баулу сабағы.

Педагог-дефектолог: Мухаметова Айшегуль Махмутовна

9 сынып.

Сабақ тақырыбы: Шалбарды шақтап көру.

Ақауларды түзету.

Сабақ мақсаты:

Білімділігі: Оқушыларға шалбарды шақтап көріп, ақауларын түзетуге үйрету.

Дамытушылығы: Оқушылардың ойлау, есте сақтау, қабылдау қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелігі: Сабақта ұқыптылыққа, әдептілікке, еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.

Сабақ көрнекіліктері мен құралдары:

Шалбар, жіптер, нұсқаулық карта, т.б.

Сабақ әдіс- тәсілдері: түсіндіру, әңгімелеу, сұрақ-жауап.

Сабақ типі: аралас.

Сабақ барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі:

Сәлемдесу. Оқушылардың құрал-жабдықтарын тексеру. Назарын сабаққа аудару.

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау, тексеру :

Өткен сабақта орындаған тапсырманы аяқтап, келу. Тексеріп бағалау.

ІІІ. Мақсат қою:

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау.

ІV. Жаңа сабақ материалын түсіндіру: сабақтың негізгі бөлімі.

Шалбарды шақтап көру тәртібі:

  1. Шалбарды кию; түйрегіштерді көлденең немесе ұшын төмен қарата қадап, түймелікті түйреу.

  2. Шалбарды денебітімде күлте сызығы мен отыратын шығыңқы тұс дәл ортасына келетіндей етіп жазып тегістеу.

  3. Барлық деңгей бойынша шалбардың көлемін анықтау: бел, мықын, тізе, балақ.

  4. Шалбар ұзындығын және отыратын тұс сызығының тереңдігін тексеру.

  5. Бүктеменің дұрыс орналасуын тексеру (жатқыза үтіктеу сызығы)

  6. Қалтаның ұзындығын және орналасуын тексеру.

  7. Белдіктің орналасуын тексеру.

Шалбарды екінші рет шақтап көруге дайындау.

  1. Қайта түйрейтін тұстарды жіппен белгілеу.

  2. Өзгеріс енгізілетін жерлерден көктеген жіптерді алу.

  3. Өзгеріс енгізілген ақаулықтары бар тұстарды немесе оны жою жолдарын бормен қайта сызып шығу.

  4. Бормен сызылған сызықтардың көшірмесін екінші жұп бөлшекке түсіру.

  5. Жаңа сызықтар бойымен шалбарды көктеу.

  6. Екінші рет шақтап көру.

Сергіту сәті:

Көзге, ұсақ қол саусақтарға арналған арнайы жаттығулар.

Тәжірибе жұмыс: Құралдармен жұмыс кезінде және тігіс кезінде сақталатын қауіпсіздік ережелері мен тәртібін сақтай отырып, жұмысты бастау.

Жұмыстың орындалу реті:

Шалбарда кездесетін ақаулықтар және оларды жою жолдарын үйрету.

ақаулық

себебі

Жою жолдары

Шалбардың бел тұсы кең

Бел айналымы өлшемі дұрыс алынбаған

Артық матаны бүйір тігісіне, бүкпеге немесе белден мықынға дейінгі ортаңғы тігіске алу.

Шалбардың мықын тұсы кең

Мықын айналымы өлшемі дұрыс алынбаған

Мықын деңгейінен артық матаны тігісіне жіберу.

Алдыңғы жартысының бүктемелері сыртқа қарай жылжыған

А)шалбар жартысы адымдық тігіспен қате біріктірілген;

Б) бөкпе тұсында шалбардың артқы жартысы тар;

В) бүйір тігіс қысқа- денебітім ерекшелігі ескерілмеген.

А)шалбардың алдыңғы жартысын қажет мөлшерге дейін адымдық тігіс бойымен жоғары жылжыту, күлте сызығын тереңдету.

Б) Бөксенің шығыңқы тұсында шалбардың артқы жартысын кеңейту.

В) бел сызығы бойынша бүйір тігісінен артық матаны жіберу немесе күлте сызығын көтеру;


V. Жаңа сабақта түсінгенін тексеру:

Шалбарды шақтап көру тәртібі бойынша сұрақтар.


VІ. Сабақты қорытындылау:

Сұрақ-жауап.

Оқушылардың жасаған жұмысына, біліміне қарай бағалау.


VІІ. Үйге тапсырма беру: жұмысты жалғастыру.



Кәсіптік еңбекке баулу пәні "Шалбарды шақтап көру" (9 сынып)
  • Технология
Описание:

Есік қаласындағы облыстық зерде бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы мектеп-интернаты

Кәсіптік еңбекке баулу сабағы.

Педагог-дефектолог: Мухаметова Айшегуль Махмутовна

9 сынып.

Сабақ тақырыбы: Шалбарды шақтап көру.

Ақауларды түзету.

Сабақ мақсаты:

Білімділігі: Оқушыларға шалбарды шақтап көріп, ақауларын түзетуге үйрету.

Дамытушылығы: Оқушылардың ойлау, есте сақтау, қабылдау қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелігі: Сабақта ұқыптылыққа, әдептілікке, еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.

Сабақ көрнекіліктері мен құралдары:

Шалбар, жіптер, нұсқаулық карта, т.б.

Сабақ әдіс- тәсілдері: түсіндіру, әңгімелеу, сұрақ-жауап.

Сабақ типі: аралас.

Сабақ барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі:

Сәлемдесу. Оқушылардың құрал-жабдықтарын тексеру. Назарын сабаққа аудару.

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау, тексеру :

Өткен сабақта орындаған тапсырманы аяқтап, келу. Тексеріп бағалау.

ІІІ. Мақсат қою:

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау.

ІV. Жаңа сабақ материалын түсіндіру: сабақтың негізгі бөлімі.

Шалбарды шақтап көру тәртібі:

  • 1.Шалбарды кию; түйрегіштерді көлденең немесе ұшын төмен қарата қадап, түймелікті түйреу.
  • 2.Шалбарды денебітімде күлте сызығы мен отыратын шығыңқы тұс дәл ортасына келетіндей етіп жазып тегістеу.
  • 3.Барлық деңгей бойынша шалбардың көлемін анықтау: бел, мықын, тізе, балақ.
  • 4.Шалбар ұзындығын және отыратын тұс сызығының тереңдігін тексеру.
  • 5.Бүктеменің дұрыс орналасуын тексеру (жатқыза үтіктеу сызығы)
  • 6.Қалтаның ұзындығын және орналасуын тексеру.
  • 7.Белдіктің орналасуын тексеру.

Шалбарды екінші рет шақтап көруге дайындау.

  • 1.Қайта түйрейтін тұстарды жіппен белгілеу.
  • 2.Өзгеріс енгізілетін жерлерден көктеген жіптерді алу.
  • 3.Өзгеріс енгізілген ақаулықтары бар тұстарды немесе оны жою жолдарын бормен қайта сызып шығу.
  • 4.Бормен сызылған сызықтардың көшірмесін екінші жұп бөлшекке түсіру.
  • 5.Жаңа сызықтар бойымен шалбарды көктеу.
  • 6.Екінші рет шақтап көру.

Сергіту сәті:

Көзге, ұсақ қол саусақтарға арналған арнайы жаттығулар.

Тәжірибе жұмыс: Құралдармен жұмыс кезінде және тігіс кезінде сақталатын қауіпсіздік ережелері мен тәртібін сақтай отырып, жұмысты бастау.

Жұмыстың орындалу реті:

Шалбарда кездесетін ақаулықтар және оларды жою жолдарын үйрету.

ақаулық

себебі

Жою жолдары

Шалбардың бел тұсы кең

Бел айналымы өлшемі дұрыс алынбаған

Артық матаны бүйір тігісіне, бүкпеге немесе белден мықынға дейінгі ортаңғы тігіске алу.

Шалбардың мықын тұсы кең

Мықын айналымы өлшемі дұрыс алынбаған

Мықын деңгейінен артық матаны тігісіне жіберу.

Алдыңғы жартысының бүктемелері сыртқа қарай жылжыған

А)шалбар жартысы адымдық тігіспен қате біріктірілген;

Б) бөкпе тұсында шалбардың артқы жартысы тар;

В) бүйір тігіс қысқа- денебітім ерекшелігі ескерілмеген.

А)шалбардың алдыңғы жартысын қажет мөлшерге дейін адымдық тігіс бойымен жоғары жылжыту, күлте сызығын тереңдету.

Б) Бөксенің шығыңқы тұсында шалбардың артқы жартысын кеңейту.

В) бел сызығы бойынша бүйір тігісінен артық матаны жіберу немесе күлте сызығын көтеру;

V. Жаңа сабақта түсінгенін тексеру:

Шалбарды шақтап көру тәртібі бойынша сұрақтар.

VІ. Сабақты қорытындылау:

Сұрақ-жауап.

Оқушылардың жасаған жұмысына, біліміне қарай бағалау.

VІІ. Үйге тапсырма беру: жұмысты жалғастыру.

Автор Мухаметова Айшегуль Махмутовна
Дата добавления 09.02.2016
Раздел Технология
Подраздел Конспекты
Просмотров 336
Номер материала MA-064621
Скачать свидетельство о публикации
