Инфоурок Всеобщая история Рабочие программыКөшпелілер рухани мәдениетінің ерекшелігі.

Көшпелілер рухани мәдениетінің ерекшелігі.

Скачать материал

Күні: 02.02.2017ж

Тақырыбы

 

§38 Көшпелілер рухани мәдениетінің ерекшелігі.

Сынып: 10 «Г»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабаққа негізделген оқу мақсаты

Көшпелілердің рухани мәдениеттің даму ерекшелігін, қазақ жерінде жазу-сызудың пайда болуы, таралуы  туралы оқып түсінуге бағыт беру.

Күтілетін нәтиже

Барлық оқушылар: VІ-ХІІ ғасырлардағы қазақ жеріндегі рухани мәдениеттің дамуын, оның бағыттарын, қазақ жерінде жазу-сызудың пайда болуы туралы түсінік алады. Картамен жұмыс істейді.

Оқушылардың басым бөлігі: Қазақ жерінде жазу-сызудың пайда болуы туралы пікірлерін білдіреді. Өз ойларын ортаға салады.

Кейбір оқушылар: өз бетімен жұмыс жасау арқылы тақырыпты меңгеріп,талдап, нақты фактілерді келтіре алады, топ ішінде өзара баға береді.

Негізгі сөздер мен тіркестер: материалдық, рухани,синкретті, руна жазуы, соғды жазуы, Күлтегін,Тоныкөк, Білге қаған

Сыныптағы диалог:

«Сұрақ бізден, жауап сізден» 

 Талқылауға арналған тармақтар:

Бабаларымыздың рухани мәдениеттің даму ерекшелігі.

Көне жазулар туралы не білеміз

Орта ғасырдағы жазу-сызу.

Алдыңғы оқу

 Қазақ халқының халық болып қалыптасуы  туралы мәліметтерді естеріне түсіреді

Жоспарланған уақыт

 45мин

Жоспарланған жаттығулар

Бағалау

Ресурстар

Мұғалімнің

 іс-әрекеті

Оқушының

 іс-әрекеті

 

 

Сабақтың басталуы

5мин

 

 

 

 

Ұйымдастыру

Ынтымақтастық атмосферасын құру

Топқа бөлу

 

 

 

Бір-біріне жақсы тілектер арнайды

Суреттер арқылы

3-топқа бөлінеді

1топ- Күлтегін

2топ-Тоныкөк

3топ-Білге қаған

 

 

 

 

Суреттер

 

 

 

Үй тапсырмасына  шолу  

5мин

«Сұрақ бізден, жауап сізден» диалогтық оқыту әдісі бойынша бір топ екінші топқа сұрақтар бағыттайды

суреттеген?

 

 

 

Үйден дайындап келген сұрақтарын бір-біріне топ бойынша бағыттайды

 

 

Бармақ пен бағалау

 

 

Бағалау парақшасы

 

 

 

Ойқозғау

3мин

 

Жаңа тақырыпты ашу

2мин

 

Деректі фильм көрсету (көне жазба деректер)

«Есіктегі сұрақ» әдісі бойынша тақырыпты ашады.

Бүгінгі тақырыпты дәптерге жазамыз.

 

Сұраққа жауап беру арқылы тақырыпты ашады

Тақырыпты дәптерге жазады

 

 

Критериалды бағалау

проектор

Сабақтың ортасы

Білу 

5мин

 

 

 

Топтық жұмыс әдісі арқылы әр топқа жекелеген тапсырма оқуға беріледі:

Күлтегін тобына: Бабаларымыздың рухани мәдениетінің даму ерекшелігі.

Білге қаған тобына: Қазақ жеріне тараған көне жазулар.   

Тоныкөк тобына: Орта ғасырдағы жазу-сызудың дамуы.

 

 

Қолданылған тәсіл бойынша оқулықпен жұмыс жасайды.

Ақпараттармен танысады

 

 

 

 

 

Светофор әдісі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулық

 

 

 

 

 

 

Түсіну

5мин

 

 

 

 

Мәтіннің жекелеген бөлімдерін оқып, қазақ халқының жазба деректері туралы жалпы сипаттама жасалып түсінік береді.

 Диалогтық оқуды еске түсіріп, білетін мәліметтермен бөліседі. Сыни тұрғыдан ойлап, негізгі түсінгендерін белгілейді.

 

 

 

 

Бағалау парақшасы

 

 

Қолдану

5мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Оқулықтан алған ақпараттарын жүйелеп, сызба, кесте арқылы орналастырып, тақырыптың ішкі мазмұнын ашуға бағыттау.

Күлтегін тобы:  Мағыналық картасын жасау

  Білге қаған тобы: Көне жазбалар туралы

мәлімет жинақтау, зерттеу

  Тоныкөк тобы: Тақырыптың аясын кеңейту

 

 

Оқушылардың өз білімін қолдануы арқылы постерге мәтіннің ішкі мазмұнын ашып, бейнелеп түсіреді.

 

 

Формативті бағалау

 

 

 

Оқулық,

постер,

маркерлер

 

 

Талдау

10мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың аяқталуы

«Ойқорыту»

5мин

 

Сабақта көне жазба деректер туралы алған білімдері мен түсінгендерін ойша жүйелеп, реттеп, постерге түсіріп, ортаға шығып өзіндік ой пікірі мен көзқарастарын айта отырып, кесте, сызба арқылы тақырыпты қорғайды.

 

«Сана алеясы» әдісінің

Мақсаты: әрбір оқушы тақырыпты қорытындылап, өз ойын білдіре алады.

 

 

 

 

 

 

 

Топтық талдау жүргізеді, өздік білімін жан-жақты арттырады, дамытады.

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар 1-2 сандары бойынша екі топқа бөлініп, екі қатарға тұрады.

   Тақырып бойынша әрбір оқушы бір сөйлемнен өз ойын білдіреді. Екі қатар ортасынан өткен тыңдаушы аллея соңында тақырып бойынша түсінігін айтады.

Екі жұлдыз бір тілек

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бірін-бірі бағалау

 

Постер,

маркерлер

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау парақшасы

 

 

 

Смайликтер

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау парақшасы

 

Рефлексия

Стикерге пікір жазып смайликтерді таңдап қалдырады

Үйге тапсырма

Эссе жазу «Тасқа жазылған дастандар»

Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау  - оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

 

 

 

 

 

Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ереелері. АКТ-мен байланыс құндылығы байланысы

Рефлексия

Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

 

 

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)

1.

2.

Сабақ барысында мен сынып немесе жекеленген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

1.

2.

 

Тексерді________

02.02.2017ж.

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Көшпелілер рухани мәдениетінің ерекшелігі."

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Агроном

Получите профессию

Няня

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
