Инфоурок Математика КонспектыКонспекты по математике "Арифметикалык прогрессия" (9 класс)

Конспекты по математике "Арифметикалык прогрессия" (9 класс)

Скачать материал

Выберите документ из архива для просмотра:

Выбранный для просмотра документ Копия ашык сабак.кітапка беру.docx

Арифметикалық  және геометриялық прогрессиялар  тақырыбын қайталау.

Г.Меңдіғазиева,

Ж.Кереев атындағы орта мектебінің мұғалімі

 

   Әр сабақты қызықты өткізу,оқушылардың пәнге деген қызығушылығын арттыру,зеректігін қалыптастыру әр мұғалімнің мақсаты.Оқушылардың ойлау қабілетін,шығармашылығын дамыту мақсатында «Арифметикалық  және геометриялық прогрессиялар» тақырыбын қайталау сабағымның жоспарын ұсынып отырмын.

Сабақтың мақсаты:

   1. Арифметикалық,геометриялық прогрессияның анықтамасын,n-ші мүшесінің қосындысының формуласын меңгеріп есептер шығаруда қолдана білу;

   2. Оқушылардың белсенділігін арттыру,жауапкершілікке,өз бетінше оқуға,ізденуге,еңбектенуге тәрбиелеу;

   3. Логикалық ойлау қабілетін,танымын пәнге қызығушылығын дамыту,есептеу дағдыларын жетілдіру белсенділіктерін арттыру.

Көрнекілік: Интерактивтік тақта,формулалар,тест,кеспелер.

Сабақтың түрі:Қорытындылау,қайталау сабағы.

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру.Оқушылардың сабаққа дайындығын,қатысуын тексеру.

2.Оқушыларды екі топқа бөлу.

I. Ой толғау (сұрақтарға жауап беру).

 

Арифметикалық прогрессия

Геометриялық прогрессия

1

Арифметикалық прогрессияның анықтамасын тұжырымдаңдар.

Геометриялық прогрессияның анықтамасын тұжырымдаңдар.

2

Қандай санды арифметикалық прогрессияның айырмасы деп атайды?

Қандай санды геометриялық прогрессияның еселігі деп атайды?

3

Арифметикалық прогрессияның қасиеттерін айт.

Геометриялық прогрессияның қасиеттерін айт.

4

Арифметикалық прогрессияның  n мүшесінің формуласы

Геометриялық прогрессияның  n мүшесінің формуласы

5

Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысының формуласы

Геометриялық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысының формуласы

 

II.Кім жылдам? Есептер шығар.

1)    Хn=6n-2 тізбегінің бес мүшесін жаз.

2)    7;11;15;…арифметикалық прогрессияның айырмасын тап.

3)    b4=16, b6=64 геометриялық прогрессияның еселігін тап.

4)    b1=1,q=3 геометриялық прогрессияның  b6-неге тең.

5)    а1=3,d=10 арифметикалық прогрессияның а13-неге тең?

6)    a1=-33,d=2  арифметикалық прогрессияның s10-неге тең?

7)    bn=5*2n  геометриялық прогрессияның s3 және  q тап.

8)    1,1/4,1/16,...; шексіз кемімелі геометриялық прогрессияның қосындысын тап.

9)    b2=15, b3=75 болатын геометриялық прогрессияның  b5-мүшесін тап.

10)                       а1=30,a3=36,a5=42 болатын арифметикалық прогрессияның а710  мүшесін тап.

III.Формуланы кім жылдам жазады?(екі топтан шығып жазады)

Арифметикалық прогрессия                              геометриялық прогрессия

1)    аn=a1+d(n-1)                                                  bn=b1*qn-1

2)    an+1=an+d                                                        bn+1=bn*q

3)    d=an+1-an….                                                    q=bn+1/bn……

IV.Біліміңді тексер(Кестені толтыру,екі топқа)

  a1

 d

n

an

sn

110

-10

11

 

 

 

 

26

 

 

 

3

12

 

12

 

2

15

-10

 

b1

q

n

bn

sn

1

3

10

 

 

 

0.5

8

2

 

2

 

7

1458

 

0.5

 

 

1/128

127/128

 

V.Прогрессия тақырыбына сөзжұмбақ шешу.

VI. Сабақты қорытындылап,әр топтың нәтижесін шығарып,баға қою.

VII.Үйге тапсырма.№317,320

                                                                                    Ақтөбе облысы,

                                                                                    Темір ауданы.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Конспекты по математике "Арифметикалык прогрессия" (9 класс)"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Страховой брокер

Получите профессию

Менеджер по туризму

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Получите профессию

Менеджер по туризму

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Краткое описание документа:

Әр сабақты қызықты өткізу,оқушылардың пәнге деген қызығушылығын арттыру,зеректігін қалыптастыру әр мұғалімнің мақсаты.Оқушылардың ойлау қабілетін,шығармашылығын дамыту мақсатында «Арифметикалық және геометриялық прогрессиялар» тақырыбын қайталау сабағымның жоспарын ұсынып отырмын. ?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" / Сабақтың мақсаты: 1. Арифметикалық,геометриялық прогрессияның анықтамасын,n-ші мүшесінің қосындысының формуласын меңгеріп есептер шығаруда қолдана білу; 2. Оқушылардың белсенділігін арттыру,жауапкершілікке,өз бетінше оқуға,ізденуге,еңбектенуге тәрбиелеу; 3. Логикалық ойлау қабілетін,танымын пәнге қызығушылығын дамыту,есептеу дағдыларын жетілдіру белсенділіктерін арттыру.Көрнекілік: Интерактивтік тақта,формулалар,тест,кеспелер.Сабақтың түрі:Қорытындылау,қайталау сабағы.Сабақтың барысы: 1.Ұйымдастыру.Оқушылардың сабаққа дайындығын,қатысуын тексеру.2.Оқушыларды екі топқа бөлу.I. Ой толғау (сұрақтарға жауап беру).II.Кім жылдам? Есептер шығар.1) Хn=6n-2 тізбегінің бес мүшесін жаз.2) 7;11;15;…арифметикалық прогрессияның айырмасын тап.3) b4=16, b6=64 геометриялық прогрессияның еселігін тап.4) b1=1,q=3 геометриялық прогрессияның b6-неге тең.5) а1=3,d=10 арифметикалық прогрессияның а13-неге тең?6) a1=-33,d=2 арифметикалық прогрессияның s10-неге тең?7) bn=5*2n геометриялық прогрессияның s3 және q тап.8) 1,1/4,1/16,...; шексіз кемімелі геометриялық прогрессияның қосындысын тап.9) b2=15, b3=75 болатын геометриялық прогрессияның b5-мүшесін тап.10) а1=30,a3=36,a5=42 болатын арифметикалық прогрессияның а7,а10 мүшесін тап.III.Формуланы кім жылдам жазады?(екі топтан шығып жазады)Арифметикалық прогрессия геометриялық прогрессия1) аn=a1+d(n-1) bn=b1*qn-12) an+1=an+d bn+1=bn*q3) d=an+1-an…. q=bn+1/bn……IV.Біліміңді тексер(Кестені толтыру,екі топқа) a1 d n an sn 110 -10 11 26 3 12 12 2 15 -10 b1 q n bn sn 1 3 10 0.5 8 2 2 7 1458 0.5 1/128 127/128 V.Прогрессия тақырыбына сөзжұмбақ шешу.VI. Сабақты қорытындылап,әр топтың нәтижесін шығарып,баға қою.VII.Үйге тапсырма.№317,320

Скачать материал
