Сабақтың тақырыбы:
Сарматтар тақырыбына қайталау.
Сабақтың мақсаты:1.
Өткен сабақтарды еске түсіре отырып,тақырыпты қайталау, білім-
дерін толықтыру.
2. Ойын арқылы
оқушыларды ойлау, сөйлеу,есте сақтау дағдыларын
дамыту.Қайталау
сұрақтар арқылыойлау қабілетін дамыту.
3.Оқушылардың өз
халқының тарихын оқып білуге,салт-дәстүрін
сақтауға,мәдениеттілікке,бір-біріне
көмектесуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі:
қайталау
Сабақтың әдісі:
сұрақ-жауап, ойын элементтері
Сабақтың
көрнекілігі:карта,оқулық,әшекей бұйымдар,интерактивті
тақта
Пәнаралық байланыс:
география, музыка,әдебиет
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру
кезеңі
Сабақты жоспарлау,
мақсат қою
Кіріспе: Құрметті
оқушылар бүгін біздер өтілген тақырып бойынша алған білімдерімізді тексеру
үшін ойын арқылы өз білімдерімізді шыңдаймыз.Оқушылар үш топқа бөлінді.
І-топ Сақ
ІІ-топ Сармат
ІІІ-топ Гирканилер
ІІ. физминутка«
Жұмыр қылыш» (оқушылардың назарын сабаққа аудару)
ІІІ. Топтық
таныстыру
ІV. «
Қызығушылықты ояту» Балама тест (ия не жоқ)
1. Елімізде
сарматтар қоныстанған аймақ Оңтүстік Қазақстан (жоқ)
2. Тарихшы
Диодордың айтуынша савроматтар «биік таудың бауырында тұрған аргипейлердің
көршілері» (жоқ)
3. Гиркан сармат
дәуіріндегі Каспий теңіз атауы (ия)
4. Каспий
жағалауында өмір сүрген сармат тайпасы исседондар (жоқ)
5. « Сармат» атауы
көне дәуір авторларының еңбектерінде б.з.б.I V ғасырдан бастап кездеседі (жоқ)
6. Сарматтардың
қоғамдық басқару құрылымы әскери демократия (ия)
7. Аршакидтер
әулеті билігінің негізін салған сармат тайпасы сақ-массагеттер (жоқ)
8. Аландар б.з.б.
248-247 жылдары Парфияны басып алған сармат тайпасы (ия)
9. Б.з.б. 8-5 ғ.
Сармат тайпасының өмір сүру мерзімі (ия)
10. Сарматтар скиф
тіліне жақын тілде сөйлеген (ия)
11. Каспий
жағалауында өмір сүрген сармат тайпасы Гиркани (ия)
12. Сарматтардың
өздері жасамай шығыс елдерінен алғызған заттары шыны ыдыстар (ия)
V. « Ой толғау»
кубизм әдісі бойынша оқушылардың жауаптарын тыңдау.
1. Зертте.
Сарматтардың мекенін аймақтарын атап, картадан көрсет.
2. Суретте.
Оқулықтағы суретке қарап сармат сарбаздарын суретте.
3. Салыстыр.
Сақтар мен сарматтардың тұрмысын салыстыр.
VI. «Мағынаны ашу»
пошта ойыны
Оқушылар, біздің
пошта жәшігімізде пошта тасушы үш топқа тапсырмалар тастап кетіпті және көп
ұпай жинаған оқушыға келесі оқу жылынан бастап «Дарын» ҒӨО –ң сырттай
бөлімінде оқуға жолдама беріледі.
І топ. Сармат
халқының күрт төмендеу себебін түсіндір.
ІІ топ. Сарматтардың
ерлері мен әйелдерінің киіну ерекшеліктері,әшекей бұйымдары туралы түсіндір.
ІІІ топ. Бесоба,
Сынтас қорымдарының өзіндік ерекшеліктерін түсіндір.
Видео.
Сақ,сармат тайпаларының тамаша туынды ескерткіші «Алтын адам» туралы көрсету.
VІІ. «Ойлан тап!»
Егер сен
археологиялық қазба жұмысы кезінде « ІV Алтын адам » тауып алсаң қандай
тұжырым жасар едің....
Тарихи сынақхат.
І-топ
Сарматтарда әлеуметтік
теңсіздік болғандығын археологиялық ескерткіштер дәлелдейді.
Сарматтар қоғамындағы әскери
демократия басқа көшпелілердікінен өзгеше
еді.
ІІ-топ
Сарматтардың әйелдері де жасақ
құрамына кірген. Оған олардың қабірлеріненқару-жарақтың
көп табылуы дәлел.Алғашқы қауымдық құрылыс ыдырап ,мүлік
теңсіздігі шықты.
ІІІ-топ
Сармат қоғамында әскери
демократия ерлерге
де, әйелдерге де бірдей қатысты болды.
Сарматтардың ыдыстары қыштан және металдан жасалған.
VІІІ. Рефлексия
-Бүгінгі сабақ
сізге несімен ұнады?
-Күнделікті
сабақтан айырмашылығы бар ма?
-Қандай әсер
алдыңдар?
Қорытындылау:
Қ.Р.
Конституциясының 37 бабы тарихи ескерткіштерді ,мәдени мұраларды қорғау әр бір
азаматтың міндеті екендігі айтылған.Осыған сәйкес Елбасымыздың 2004ж «Мәдени
мұра» бағдарламасы қабылданғаны баршамызға мәлім.Сондықтан балалар барлығымыз
бірігіп тарихи-мәдени ескерткіштерді қорғап, аялайық.
ІХ. Бағалау
Ең көп ұпай
жинаған топты, белсене қатысқан оқушыларды бағалау, марапаттау.
Х. Үйге тапсырма
Тақырыпты қайталау.Сөзжұмбақ
құру.
Ж.Кереев
атындағы орта мектебі
Ашық сабақ тақырыбы:
Пән мұғалімі: Құдайбергенова Зәмзагүл Садыққызы
Кл: 6«а»