Главная / История / Конспект уроку з всесвітньої історії "Завершення територіального поділу світу. Колоніалізм" (9 клас)

Конспект уроку з всесвітньої історії "Завершення територіального поділу світу. Колоніалізм" (9 клас)

Завершення територіального поділу світу. Колоніалізм

Мета: охарактеризувати завершення територіального поділу світу; пояснити суть колоніального гніту у країнах Азії, Африки та Латинської Америки, суперечливі наслідки колоніального панування; проаналізувати суть військових конфліктів, пов’язаних з перерозподілом колоній; вчити учнів самостійно здобувати інформацію, виділяти головне та другорядне, робити висновки,готувати комп’ютерні презентації; виховувати негативне ставлення до війни, як засобу розв’язання конфліктів.

Основні події:

1869 р. — відкриття Суецького каналу.

Обладнання: підручник, історичний атлас, додатковий матеріал, компютерні презентації.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація знань учнів.

Увага!!! Чорний ящик

Світ у якому живемо

Умовно в кулю обєднали

Вона прихована лежить

Скажіть, а як її назвали?

( в чорному ящику лежить глобус)

З яким періодом в історії людства пов'язаний цей предмет?

1. Дайте визначення поняттям «метрополія», «колонія».

2. Коли європейські держави почали захоплювати колонії?

3. Назвіть найбільші колоніальні держави.

4. Назвіть регіони, які найбільш активно освоювалися європейцями.

5. Які події сприяли європейській колонізації?

ІІІ . Мотивація навчальної діяльності

У ч и т е л ь. - У результаті промислового перевороту Європа остаточно затвердилася як лідер на світовому ринку. Вона мала суттєву військово-технічну перевагу і контролювала світову торгівлю. Європейські держави до сер. XIX ст. значно збільшили свої колоніальні володіння. З одного боку, колоніалізм залучав усі народи до загальносвітового розвитку, а з іншого — утверджував колоніальне рабство, гноблення, приниження людської гідності.

  • Повідомлення теми уроку, запис її в зошити.

  • Рефлексія очікувань учнів:

Чого ви очікуєте від уроку?

Про що сьогодні піде мова на уроці?

Про що ви хочете дізнатися на уроці?

ІV . Вивчення нового матеріалу

Колоніальна політика на Сході та в Африці.

Розповідь вчителя про зосередження інтересів колоніальних держав на Сході та в Африці.

Завдання учням.

Опрацювати матеріал підручника стор.242 – 243 п.1 і скласти в зошитах схему «Основні цілі колоніальної політики в ХІХ столітті».

Учитель пропонує учням методом «Мозковий штурм» сформулювати мету, яку переслідували держави, збільшуючи свої колоніальні володіння.

Передбачувані відповіді учнів

1. Промисловий переворот викликав необхідність у сировині й паливі.

2. Необхідність збуту готової продукції.

Колоніальна політика європейських держав.

Робота з підручником.

На основі пп.2 – 3 §21 заповніть таблицю





Європейська країна Захоплені території


Велика Британія


Франція


Німеччина


Італія


Розповідь вчителя про відкриття Суецького каналу.

Завдяки відкриттю Суецького каналу активізувався взаємозв’язок між різними регіонами світу. З 1840 по 1875 рр. обмін товарами між індустріальними країнами і менш розвиненими територіями збільшився у 6 разів. Революційних змін зазнали засоби транспортування.

Учитель пропонує учням назвати транспортні засоби, які з’явилися у XIX ст.

Передбачувані відповіді учнів. Залізниці, пароплави, автомобілі.

Час, який витрачався на зв’язок між континентами, різко скоротився. 1872 р. навколосвітню подорож можна було здійснити за 80 днів, у 1840 р. на неї б знадобилося не менше 11 місяців, а за часів Магеллана — близько трьох років.

Суецький канал відіграв сумну роль у колоніальному освоєнні Африки. Уже з середини XIX ст. кожен африканський регіон спеціалізувався на постачанні одного або декількох видів продукції. Разом із золотом і слонячою кісткою, торгівля якими велася здавна, здійснювався експорт таких культур, як арахіс, какао, пальмова олія.


Презентація учня « Відкриття Суецького каналу».


Робота з документом

Учитель пропонує учням прочитати документи і відповісти на питання.

Текст 1. З промови статс-секретаря Німецької імперії фон Бюлова у німецькому рейхстагу 6 грудня 1897 р.

Ревякин А. В. Всеобщая история. История Нового времени, 1800–1900: Учеб. для 8 кл. общеобразоват. учреждений / А. В. Ревякин; под ред. А. О. Чубарьяна. — 2-е изд., дораб. — М.: Просвещение, 2007. — С. 296.

«Ми дотримуємося тієї думки, що Німеччину не слід виключати зі змагання інших народів за панування над країнами, які володіють багатими перспективами. Часи, коли німець одному із

сусідів поступався землею, іншому — морем, а собі залишав небо, де царює чиста теорія, давно минули. Ми вважаємо однією з наших найважливіших задач заохочення й розвиток нашого судноплавства, нашої торгівлі та нашої промисловості саме у Східній Азії...

Ми повинні вимагати, щоб німецький місіонер, німецький підприємець, німецькі товари, німецький прапор і німецький корабель так само поважалися в Китаї, неначебто вони належали іншим державам...

Одним словом: ми не хочемо нікому заважати, але ми претендуємо на наше місце під сонцем».

Запитання

1. Визначте характер зовнішньої політики Німеччини.

2. Який зовнішньополітичний напрям канцлер вважав найперспективнішим? Як ви думаєте чому?

3. Що, на вашу думку, означає вираз «місце під сонцем»?

У ч и т е л ь. Іноземні держави забезпечили собі значні переваги за кордоном орендувати територій шляхом отримання концесій.

Формування поняття

Концесія — договір, що укладається державою з приватним підприємцем, монополією, іноземною фірмою про передачу в експлуатацію на певних умовах підприємств, земельних угідь з правом будівництва споруд, видобутку корисних копалин та ін.

Визначення записується в зошит.



Суперечливість наслідків колоніального панування.

Опрацювати п.4 §21 і визначте:

Завдання для І групи:

Які позитивні наслідки колоніальної політики європейських держав у ХІХ столітті?

Завдання для І групи:

Які негативні наслідки колоніальної політики європейських держав у ХІХ столітті?

V. Закріплення вивченого матеріалу.

1. Чому у ХІХ столітті інтереси колонізаторів були зосереджені в Африці та на Сході?

2. Які країни виявили найбільшу активність у колоніальній політиці в Африці?

3. Як ви вважаєте, які проблеми сучасності стали наслідком колоніалізму XIX ст.?

Для відповіді на це питання пропонується використовувати метод «Прес».

Я вважаю, що...

Тому що...

Наприклад...

Таким чином...


VІ.Підсумки уроку:

Рефлексія очікуваних результатів:

що нового ви дізналися сьогодні на уроці?

про що б розповіли вдома батькам?

- оцінка роботи класу.

- оцінки учням;

VІІ. Домашнє завдання.

Опрацювати матеріал підручника.

І група – підготувати до захисту реферат « Британська колоніальна імперія: становлення й особливості функціонування»;

ІІ група – підготувати повідомлення про повстання сипаїв.

Конспект уроку з всесвітньої історії "Завершення територіального поділу світу. Колоніалізм" (9 клас)
  • История
Описание:

Завершення територіального поділу світу. Колоніалізм

Мета: охарактеризувати завершення територіального поділу світу; пояснити суть колоніального гніту у країнах Азії, Африки та Латинської Америки, суперечливі наслідки колоніального панування;  проаналізувати суть військових конфліктів, пов’язаних з перерозподілом колоній; вчити учнів самостійно здобувати інформацію, виділяти головне та другорядне, робити висновки,готувати комп’ютерні презентації; виховувати негативне ставлення до війни, як засобу розв’язання конфліктів.

Основні події:

• 1869 р. — відкриття Суецького каналу.

Обладнання: підручник, історичний атлас, додатковий матеріал, компютерні презентації.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ.  Актуалізація знань учнів.

Увага!!! Чорний ящик

Світ у якому живемо

Умовно в кулю обєднали

Вона прихована лежить

Скажіть, а як її назвали?

( в чорному ящику лежить глобус)

З яким періодом в історії людства пов'язаний цей предмет?

1. Дайте визначення поняттям «метрополія», «колонія».

2. Коли європейські держави почали захоплювати колонії?

3. Назвіть найбільші колоніальні держави.

4. Назвіть регіони, які найбільш активно освоювалися європейцями.

5. Які події сприяли європейській колонізації?

ІІІ . Мотивація навчальної діяльності

У ч и т е л ь. -  У результаті промислового перевороту Європа остаточно затвердилася як лідер на світовому ринку. Вона мала суттєву військово-технічну перевагу і контролювала світову торгівлю. Європейські держави до сер. XIX ст. значно збільшили свої колоніальні володіння. З одного боку, колоніалізм залучав усі народи до загальносвітового розвитку, а з іншого — утверджував колоніальне рабство, гноблення, приниження людської гідності.

-          Повідомлення теми уроку, запис її в зошити.

-          Рефлексія очікувань учнів:

 Чого ви очікуєте від уроку?

 Про що сьогодні піде мова на уроці?

 Про що ви хочете дізнатися на  уроці?

ІV . Вивчення нового матеріалу

Колоніальна політика на Сході та в Африці. 

Розповідь вчителя про зосередження інтересів колоніальних держав на Сході та в Африці.

Завдання учням.

Опрацювати матеріал підручника стор.242 – 243 п.1  і скласти в зошитах схему «Основні цілі колоніальної політики в ХІХ столітті».

Учитель пропонує учням методом «Мозковий штурм» сформулювати мету, яку переслідували держави, збільшуючи свої колоніальні володіння.

Передбачувані відповіді учнів

1. Промисловий переворот викликав необхідність у сировині й паливі.

2. Необхідність збуту готової продукції.

Колоніальна політика європейських держав.

Робота з підручником.

На основі пп.2 – 3 §21 заповніть таблицю

 

 

 

 

Європейська країна                                               Захоплені території

 

Велика Британія

 

Франція

 

Німеччина

 

Італія

 

Розповідь вчителя про відкриття Суецького каналу.

Завдяки відкриттю Суецького каналу активізувався взаємозв’язок між різними регіонами світу. З 1840 по 1875 рр. обмін товарами між індустріальними країнами і менш розвиненими територіями збільшився у 6 разів. Революційних змін зазнали засоби транспортування.

Учитель пропонує учням назвати транспортні засоби, які з’явилися у XIX ст.

Передбачувані відповіді учнів. Залізниці, пароплави, автомобілі.

Час, який витрачався на зв’язок між континентами, різко скоротився. 1872 р. навколосвітню подорож можна було здійснити за 80 днів, у 1840 р. на неї б знадобилося не менше 11 місяців, а за часів Магеллана — близько трьох років.

Суецький канал відіграв сумну роль у колоніальному освоєнні Африки. Уже з середини XIX ст. кожен африканський регіон спеціалізувався на постачанні одного або декількох видів продукції. Разом із золотом і слонячою кісткою, торгівля якими велася здавна, здійснювався експорт таких культур, як  арахіс, какао, пальмова олія.

 

Презентація учня « Відкриття Суецького каналу».

 

Робота з документом

Учитель пропонує учням прочитати документи і відповісти на питання.

Текст 1. З промови статс-секретаря Німецької імперії фон Бюлова у німецькому рейхстагу  6 грудня 1897 р.

Ревякин А. В. Всеобщая история. История Нового времени, 1800–1900: Учеб. для 8 кл. общеобразоват. учреждений / А. В. Ревякин; под ред. А. О. Чубарьяна. — 2-е изд., дораб. — М.: Просвещение, 2007. — С. 296.

«Ми дотримуємося тієї думки, що Німеччину не слід виключати зі змагання інших народів за панування над країнами, які володіють багатими перспективами. Часи, коли німець одному із

сусідів поступався землею, іншому — морем, а собі залишав небо, де царює чиста теорія, давно минули. Ми вважаємо однією з наших найважливіших задач заохочення й розвиток нашого судноплавства, нашої торгівлі та нашої промисловості саме у Східній Азії...

Ми повинні вимагати, щоб німецький місіонер, німецький підприємець, німецькі товари, німецький прапор і німецький корабель так само поважалися в Китаї, неначебто вони належали іншим державам...

Одним словом: ми не хочемо нікому заважати, але ми претендуємо на наше місце під сонцем».

Запитання

1. Визначте характер зовнішньої політики Німеччини.

2. Який зовнішньополітичний напрям канцлер вважав найперспективнішим? Як ви думаєте чому?

3. Що, на вашу думку, означає вираз «місце під сонцем»?

У ч и т е л ь. Іноземні держави забезпечили собі значні переваги за кордоном орендувати територій шляхом отримання концесій.

Формування поняття

Концесія — договір, що укладається державою з приватним підприємцем, монополією, іноземною фірмою про передачу в експлуатацію на певних умовах підприємств, земельних угідь з правом будівництва споруд, видобутку корисних копалин та ін.

Визначення записується в зошит.

 

 

Суперечливість наслідків колоніального панування.

Опрацювати п.4 §21 і визначте:

    Завдання для І групи:

Які позитивні наслідки колоніальної політики європейських держав у ХІХ столітті?

    Завдання для І групи:

Які негативні наслідки колоніальної політики європейських держав у ХІХ столітті?

V. Закріплення вивченого матеріалу.

1. Чому у ХІХ столітті інтереси колонізаторів були зосереджені в Африці та на Сході?

2. Які країни виявили найбільшу активність у колоніальній політиці в Африці?

3. Як ви вважаєте, які проблеми сучасності стали наслідком колоніалізму XIX ст.?

Для відповіді на це питання пропонується використовувати метод «Прес».

• Я вважаю, що...

• Тому що...

• Наприклад...

• Таким чином...

 

VІ.Підсумки уроку:

Рефлексія очікуваних результатів:

  що нового ви дізналися сьогодні на уроці?

  про що б розповіли вдома батькам?

- оцінка роботи класу.

- оцінки учням;

VІІ. Домашнє завдання.

 Опрацювати матеріал підручника.

 І група – підготувати до захисту реферат « Британська колоніальна імперія: становлення й особливості функціонування»;

 

       ІІ група – підготувати повідомлення про повстання сипаїв.

Автор Гриценко Лариса Петрівна
Дата добавления 12.03.2015
Раздел История
Подраздел Конспекты
Просмотров 1629
Номер материала 57853
Скачать свидетельство о публикации
