Главная / Русский язык и литература / Конспект уроку із світової літератури на тему "Йоган Крістоф Фрідріх Шіллер (1759 – 1805) «Рукавичка». Утвердження самоцінності людського життя в баладі Шіллера «Рукавичка» (7 клас)

Конспект уроку із світової літератури на тему "Йоган Крістоф Фрідріх Шіллер (1759 – 1805) «Рукавичка». Утвердження самоцінності людського життя в баладі Шіллера «Рукавичка» (7 клас)

Тема:

Йоган Крістоф Фрідріх Шіллер (1759 – 1805) «Рукавичка».

Утвердження самоцінності людського життя в баладі Шіллера «Рукавичка».

Мета:

Познайомити з лицарською добою та змістом балади «Рукавичка»; Вдосконалювати навички аналізу художнього тексту;

Розвивати творчу діяльність, мовну культуру, виховання культури зв’язного мовлення, культури аргументованої відповіді та роботи в групах;

Виховувати благородство, любов до ближнього.

Тип уроку:

Комбінований урок. Урок – проект.

Обладнання:

Портрет Й. Шіллера, текст балади, картки з завданням.

Хід уроку

І Оголошення теми та мети уроку

Ми продовжуємо подорож. Зупинимося лише в одному місці, але зустрінемося з істориком; працювати в групах, виразно читати.

Проблемне питання:

«Що таке людська гідність?»

Очікувані результати:

  • Складають цитатний і простий план до твору;

  • Називають ознаки балади;

  • Використовують компаративний аналіз художнього тексту.

До нас завітав історик, який розповість про ХІІ-ХІV ст. Див. додаток 1.

Слово вчителя.

В середині ХVІ ст. ідеали змінюються. Настає інша епоха – епоха простих стосунків між жінкою і чоловіком, стосунки стають рівноправними. Але в суспільстві назріває обурення взаєминами коханців. Стосунки між чоловіком і жінкою ставали предметом історичних анекдотів, інтригуючи розповідей.

Ф. Шіллер відтворив один із подібних сюжетів в баладі «Рукавичка» (1797р.), але назвав цей твір повістю: бо та балада і є розповідно-побутовим віршем.

Домашнім завданням вам було написати баладу «Рукавичка» за її змістом.

ІІ Перевірка домашнього завдання

  1. Учні виразно читають свої балади (презентують)

  2. читає баладу вчитель (власний варіант). Див додаток 2.

ІІІ Формування нових знань, умінь та навичок

  1. Виразне читання

(Переклад укр. мовою Б.Щавурського)

Завдання:

  1. Яка основна думка твору?

(Очікувані відповіді: показати ставлення до життя; взаємовідносини між чоловіком і жінкою; театральне видовище, яке порушується чимось надзвичайно важливим.)


  1. Аналіз балади

  • Які описи є в баладі? (Опис короля, придворних дам, опис хижаків)

  • Чому хижаків описано так яскраво і детально?

  • Які слова характеризують звернення красуні до свого лицаря? («лицемірно», «їдко»)

  • Як звучать слова красуні?

  • Чи міг би лицар відмовити дамі?

  • Дії лицаря. Чому він так себе поводить? (презирство до дами; через відчуття власної приреченості; вміння добре володіти власними емоціями).

  • Що значить за звичаєм кинути рукавичку? (викликати на бій).

  • Чому так вчинив лицар? Чи засуджуєте ви його?

ІІІ Закріплення знань, умінь та навичок

Робота в групах

Завдання: 1гр. Скласти цитатний план до балади (Див. дод. 3)

Завдання: 2гр. Простий скласти план до твору (Див. дод 4)

Завдання: 3гр. Назвати в творі ознаки балади (Див. дод. 5)

Завдання 4 групи

Кооперативний аналіз текстів двох знавців німецької мови і літератури, російських поетів В. Жуковського і М. Ю. Лермонтова за план:

  1. Вступ – опис короля, придворних.

  2. Опис звірів.

  3. Звертання красуні до лицаря.

  4. Повернення рукавички.

  5. Слова – прощання.

  6. Висновок

Перевірка роботи в групах (командир групи повідомляє про результати роботи

  • Виразне читання в особах.

(автор, Делорж, його наречений ,читаючи звернуть увагу на характер кожного героя)

ІV Підсумок уроку

Що нового ми дізналися на уроці, аналізуючи літературну баладу?

На чиєму боці, як ви вважаєте автор?

Що засуджує?

Що підносить?

  • Складання акровіршів(творчі діти) або використати прийом «Вільного письма» до назви балади або прізвище автора «літературного терміну.

(Див додаток 7)

V Домашнє завдання.

1.Намалювати ілюстрації (за бажанням)

2.Вивчити уривок на пам’ять (за бажанням)

3.Із: Повідомлення про Київського князя Олега

Ось закінчився ще один день нашої подорожі. Готуйтесь до наступної зустрічі.

Маршрутний лист





Урок другий

Лhello_html_3d1c84fa.gifhello_html_m3ef944b9.gifhello_html_m3ef944b9.gifhello_html_4dcda879.gifhello_html_6469a5ec.gifицар Презентація „Рукавичка”

hello_html_m4aba1125.gif

Аналіз Робота Виразне Творча

балади в групах читання кімната

hello_html_m72d9771e.gifhello_html_1eab799.gifhello_html_m408e67fc.gifhello_html_m3ef944b9.gifhello_html_m3ef944b9.gifhello_html_m3ef944b9.gifhello_html_m3ef944b9.gif


































Додаток 1


Історик


Ми умовно перенесемося у ХІІ-ХVІ століття. Що ми бачимо? Лицарі! Вони повинні захищати і відстоювати інтереси знедолених, боротися зі злом. Завдяки походам на Схід хрестоносці знайомилися з культурою, філософією інших народів. Лицарі проводять час у світських розвагах, беруть участь у турнірах. Поруч з людьми у феодалів жили різні тварини; зокрема леви – символ царської величі.

Найпопулярнішими стають світські бесіди на наукові і літературні теми, слухання музики – домашні концерти.

Стає іншим й лицар: вихований, чуйний, уважний, особливо до дами свого серця.

Лицар ідеалізує жінку, він оспівує її красу і розум – інакше це нова лицарська етика. Заради жінки лицар здатен на героїчні вчинки, на участь у турнірах, він прикрашає свій одяг і зброю улюбленими квітами коханої жінки.

Але лицар – лише слуга свого господаря, слуга Церкви, слуга Діви Марії.

Для коханої йому досить чи посмішки, чи хустки, чи рукавички дами серця –реліквії кохання. Дамою серця завжди обирали заміжню жінку – дружину свого господаря. Дама серця – ідеал, земна богиня.

Образ закоханого лицаря, культ прекрасної дами відкривають нову сторінку поетичного жанру. Лицарська література виникла у Франції, в Провансі, в ХІ-ХІІст. Поети називали себе трубадурами.






















Додаток 2


















hello_html_23d68fc6.gif

























Рукавичка

Була в палаці

Битви левів

Зібралося там

Багато чоловіків

Там був король

З принцесою своєю,

Ф лицар так її любив

Що зробити все заради неї

Принцеса і каже принцові!

«Якщо ти мене так сильно кохаєш,

піди і достань рукавичку мені.»

Король вклонився і пішов за нею.

В обличчі смерті за коханням

Дістав він рукавичку ту

Й жбурнув її в лице принцесі

Й сказав»Не хочу я подяки»

1й згинув десь в очах народу.

Задорожня К.

Рукавичка

Король Французький змагання запровадив:

Було багато звірів.

Змагання якось там ішло,

Людей багато там прийшло.

Була єдина пара

Мілорда то була дочка,

А Делордж син короля.

Делордж любив свою Маркізу

Стояли вони вложе,

І говорили про Париж.

І ось змагалися тигрята,

На зустріч вийшов лев приватний

І розпочався бій кривавий.

Маркіза довго сумнівалась

І раптом так вона сказала:

«любий лицар, мій коханий,

якщо ти справді мене любиш ,

дістань ти рукавичку,

мою привабливу сестричку».

Делордж відвагою поліз.

Дістав він рукавичку милу

І при доставив живо.

«Не треба слів».

І кинув рукавичку її у личко.

Головач В.

Рукавичка

Змагання левів тут ішло,

Багато люду тут прийшло,

Прийшла цікавая дівиця,

Поставила себе як та павиця.

Із лицарем таким сміливим,

І гарним і дбайливим.

Ось упала у дівиці,

Проклята рукавиця.

То дівиця поглядає,

Та із лицаря очей і не спускає.

«Спустися мій рідненький,

Спустися мій маленький,

Спустися –кохаю,

Не спустися –умить я тебе

Забуваю».

Спустившися, він рукавицю узяв і слова такі промовляв:

«Бери свою рукавицю,

І сама сиди в світлицю» Отріщенко Л.

Рукавичка

Змагання левів якось ішло

Й чимало людей подивитись прийшло:

Прийшли і діти і старці,

І навіть дужі молодці.

Також тут був Делордж –

Королівський вельмож ,

І красуня прекрасна,

Як зоря в небі ясна,

Як те сонце, що сходить

І над вечір зоходить,

А була та дівчина

Його величності дружина.

Та якось ця дівиця(ніби ненароком)

Свою укинула до левів рукавицю,

І промовляючи слова

Звернулася до лицаря вона:

якщо мене ти поважаєш

І так безмежно кохаєш,

То полізь до левиці

То дістань рукавицю!

Всі уважно гляділи

Й не сміялись, не раділи.

І ось під кінець

Герой – молодець

Дістав рукавицю,

Яку бажала дівиця,

Та й кинув її в лице

З причиною на це.

відтепер тебе я не кохаю

Бо примхи твої знаю!

Ти підступна, як лисиця,

І навіть дорожча тобі за мене рукавиця.

Сказав це Делордж

Королівський вельмож.

Про що балада ця навчає

Мабуть усяк це кожен знає?! Мінакова О.

Рукавичка

І ось настав той день,

Коли змагались леви,

Весь люд Франциск зібрав,

Дивитись дивину.

І дома наречена,

Закохана у принца,

Як, ніби ненароком,

Впустила рукавичку

й сказала так стому:

«Дістань ту рукавичку ,

Якщо мене кохаєш, та присягнись, що любиш,

І завжди будеш мій !»

Нічого не сказав,

Делордж пішов до звірів…

Присутні всі піднялись ,

Король схопився з місця

(Адже це син його)

І сильно закричав :

«Вона того не варта!»

А лицар сміло йшов…

Підняв він рукавичку,

Жбурнув в обличчя дамі

І так її сказав:

«Кохання – не для тебе,

А шана й честь для мене .

Навіки прощавай. Зройчикова Л.І.

Рукавичка

На змагання левів

Прийшла народу купа,

Усі зібралися в палаці,

Для дітей наука!

А у ложе на горі,

Дома з лицарем сиділа,

Й рукавичку уронила

В лігвище до левів.

Ненароком ніби!

І тоді вона сказала:

«Якщо смілий ти,

Наречений мій!

Чи кохаєш ти мене?

То скоріше доведи!

Рукавичку ти дістань!

Що робити, він поліз…

«Ой! – хтось скрикнув

Аж до сліз!

Ну а там вже бій іде,

«Ти як мислиш, забере?»

Із трибун овація.

Рукавичка вже в руках,

Ось і в ложе вже.

«Ой ти милий мій, коханий,

Ну іди сюди!»

Лицар підійшов, вклонився

Стілець піддвинув,

Нібито сідати.

А натомість кинув

Рукавичку в лице

Тій же дамі.

От і все.

Радіонова Т.




Рукавичка

Одного разу на змагання Львів,

Прийшло людей багато.

Принцеса думала й гадала

Чи принц любить не перестане.

Адже одружитись вони збиралися.

І Щоб упевнитись в кохані, кидає

Рукавичку до лігва львів.

І принц стрибає, щоб дістати,

І честь свою всім доказати.

Дістав і кинув їй в лице

«тепер залишу я за це»

Даниленко С.










Робота в групах


Завдання: 1гр. Скласти цитатний план до балади (Див. дод. 3)

Завдання: 2гр. Простий скласти план до твору (Див. дод 4)

Завдання: 3гр. Назвати в творі ознаки балади (Див. дод. 5)

Завдання 4 групи

Кооперативний аналіз текстів двох знавців німецької мови і літератури, російських поетів В. Жуковського і М. Ю. Лермонтова за план:

  1. Вступ – опис короля, придворних.

  2. Опис звірів.

  3. Звертання красуні до лицаря.

  4. Повернення рукавички.

  5. Слова – прощання.

  6. Висновок





























Робота в групах


Завдання: 1гр. Скласти цитатний план до балади (Див. дод. 3)

Додаток 3

(Орієнтований план)

  1. «Король Франциск сидів;… очікуючи бою…»

  2. «Король дав знак рукою…»

  3. «Із гривою густою у всій красі виходить…»

  4. «Король рукою знав махнув…»

  5. «Тигр сміливо пригнув…»

  6. «І втретє знак рукою…»

  7. «Два барси… одним стрибком…»

  8. «Зненацька у низ з балкона рукавичка…»

  9. «Лицемірно всміхається обраниця…»

  10. «Делорж у грабовім мовчанні між звірі йде…»

  11. «Зійшов спокійно на балкон…»

  12. «…в обличчя рукавичку їй він кинув…»



























Завдання: 2гр. Простий скласти план до твору (Див. дод 4)


Додаток 4

(Орієнтований план)

  1. Очікування бою.

  2. Парад звірів.

  3. Рукавичка на арені.

  4. Лицемірне прохання красуні.

5. Вчинок Делорж



























Завдання: 3гр. Назвати в творі ознаки балади (Див. дод. 5)

Додаток 5

(Очікуванні відповіді)

  1. Драматично напружений сюжет (раптова розвязка)

  2. Елементи надзвичайного.

  3. Образно – стилістичні засоби (діалог, епітети, метафори)

  4. Своєрідний колорит художньої мови ( пульсуючі перипетії – кульмінаційні моменти, пейзаж)

5. Це соціально – побутова балада.


































Додаток 6


Компаративний аналіз творів


В.Жуковський

М.Лермантов

1 Вступ – опис

баронами, с наследным принцем, король Франциск…придворных дам являвся

«Вельможи толпою …король величаво

на троне ..Хор дам прекрасний блестел.

2 Опис звірів

«грозний зверь с огромной головою косматий лев..»

«…Смелый тигр…»

«…два барса дружною четой…»

Лев выходит степной тяжелой стопой…»


Тигр суровий…»

(відсутній опис)

3Звернення

« голкою улыбкой мой …ты…(звернення на ты»

«…лукаво смеясь пытать я сердца люблю…любов у вас, как вы.

4 Повернення рукавички




« Холодно приняв привет ее очей…»

(Спосіб життя, а не примха; звернення на вы)

От досады жестокой пылая вогне…»

5 Слова–прощання

« Не требую награды»

(тобто чогось додаткового)

«Благодарности вашей не надоблення»

6 Висновок

Жуковський більше уваги приділяє опису короля і придворних

Більше уваги звертає на психологізм взаємин лицаря і красуні















Додаток 7

Прийом «Вільне письмо»


Школа Рука

Інтриги успішно

Любов королівна

Ліричний адреналін

Егоїстична висока

Результат його

чоловік

красуня

арена

Акровірші

Боронив він народ, йому вірно служив,

А притулком його був лісок, де він жив,

Любив він лише справедливість і страх,

А на ворога він нагонив тільки жах,

Дуже шкода йому невільних селян,

А розбійників – друзів добром наділяв.

Мінакова О.

Блистить, гримить гроза

А вітер повиває

Ллє дощ, як із відра,

А дерево плоди скидає.

Дітей гроза злякає,

А навкруги все розквітає.

Задорожня К.

Рукою король знаки давав,

У вар’єр звірів скликав,

Коли тигр закричав і ліг,

А пантери дві – плиг.

Вийшов поважно лев

Й приліг і заричав

Чомусь на даму позирав.

Кунігунда про щось говорила,

А в цей час (Рукавичка) летіла.



Конспект уроку із світової літератури на тему "Йоган Крістоф Фрідріх Шіллер (1759 – 1805) «Рукавичка». Утвердження самоцінності людського життя в баладі Шіллера «Рукавичка» (7 клас)
  • Русский язык и литература
Описание:

Тема:

 Йоган Крістоф Фрідріх Шіллер (1759 – 1805) «Рукавичка».

 Утвердження  самоцінності людського життя в баладі Шіллера «Рукавичка».

   Мета:

Познайомити з лицарською добою та змістом балади «Рукавичка»; Вдосконалювати навички аналізу художнього тексту;

Розвивати творчу діяльність, мовну культуру, виховання культури зв’язного мовлення, культури аргументованої відповіді та роботи в групах;               

Виховувати благородство, любов до ближнього.

Тип уроку:

   Комбінований урок. Урок – проект.

Обладнання:

   Портрет Й. Шіллера, текст балади, картки з завданням.

                                                        Хід уроку

І Оголошення теми та мети уроку

Ми продовжуємо подорож. Зупинимося лише в одному місці, але зустрінемося з істориком; працювати в групах, виразно читати.

Проблемне питання:

«Що таке людська гідність?»

Очікувані результати: 

         Складають цитатний і простий план до твору;

         Називають ознаки балади;

         Використовують компаративний аналіз художнього тексту.

До нас завітав історик, який розповість про ХІІ-ХІV ст. Див. додаток 1.

Слово вчителя.

В середині ХVІ ст. ідеали змінюються. Настає інша епоха – епоха простих стосунків між жінкою і чоловіком, стосунки стають рівноправними. Але в суспільстві назріває обурення взаєминами коханців. Стосунки між чоловіком і жінкою ставали предметом історичних анекдотів, інтригуючи розповідей.

Ф. Шіллер відтворив один із подібних сюжетів в баладі «Рукавичка» (1797р.), але назвав цей твір повістю: бо та балада і є розповідно-побутовим віршем.

Домашнім завданням вам було написати баладу «Рукавичка» за її змістом.

ІІ Перевірка домашнього завдання     

1.     Учні виразно читають свої балади (презентують)

2.     читає баладу вчитель (власний варіант). Див додаток 2.

ІІІ Формування нових знань, умінь та навичок

1)    Виразне читання

(Переклад укр. мовою Б.Щавурського)

Завдання:

1)       Яка основна думка твору?

(Очікувані відповіді: показати ставлення до життя; взаємовідносини між чоловіком і жінкою; театральне видовище, яке порушується чимось надзвичайно важливим.)

 

2)       Аналіз балади

         Які описи є в баладі? (Опис короля, придворних дам, опис хижаків)

         Чому хижаків описано так яскраво і детально?

         Які слова характеризують звернення красуні до свого лицаря? («лицемірно», «їдко»)

         Як звучать слова красуні?

         Чи міг би лицар відмовити дамі?

         Дії лицаря. Чому він так себе поводить? (презирство до дами; через відчуття власної приреченості; вміння добре володіти власними емоціями).

         Що значить за звичаєм кинути рукавичку? (викликати на бій).

         Чому так вчинив лицар? Чи засуджуєте ви його?

  ІІІ Закріплення знань, умінь та навичок

                       Робота в групах

Завдання: 1гр. Скласти цитатний план до балади (Див. дод. 3)

Завдання:  2гр. Простий скласти план до твору (Див. дод 4)             

Завдання: 3гр. Назвати в творі ознаки балади (Див. дод. 5)

Завдання 4 групи

Кооперативний аналіз текстів двох знавців німецької мови і літератури, російських поетів В. Жуковського і М. Ю. Лермонтова за план:

1.     Вступ – опис короля, придворних.

2.     Опис звірів.

3.     Звертання красуні до лицаря.

4.     Повернення рукавички.

5.     Слова – прощання.

6.     Висновок

– Перевірка роботи в групах  (командир групи повідомляє про результати роботи

-         Виразне читання в особах.

(автор, Делорж, його наречений ,читаючи звернуть увагу на характер кожного героя)

ІV Підсумок уроку                           

–Що нового ми дізналися на уроці, аналізуючи літературну баладу?

–На чиєму боці, як ви вважаєте автор?

–Що засуджує?

–Що підносить?

       Складання акровіршів(творчі діти) або використати прийом «Вільного письма» до назви балади або прізвище автора «літературного терміну.

                                            (Див додаток 7)

V Домашнє завдання.

1.Намалювати ілюстрації (за бажанням)

2.Вивчити уривок на пам’ять (за бажанням)

3.Із: Повідомлення про Київського князя Олега

 

Ось закінчився ще один день нашої подорожі. Готуйтесь до наступної зустрічі.

Автор Зройчикова Любов Іванівна
Дата добавления 23.03.2015
Раздел Русский язык и литература
Подраздел Конспекты
Просмотров 3372
Номер материала 58515
Скачать свидетельство о публикации
