Главная / Русский язык и литература / Конспект уроку із світової літератури на тему "Літературна балада Й.Гете «Вільшаний король» (7 клас)

Конспект уроку із світової літератури на тему "Літературна балада Й.Гете «Вільшаний король» (7 клас)



Тема: Літературна балада Й.Гете «Вільшаний король»

Мета: ознайомити учнів з ознаками літературної балади; з’ясувати авторський задум, виявити авторське розуміння природи страху в дитини та шляхи його подолання; розвивати творчі здібності учнів;

виховувати інтерес до жанру балади.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань, умінь та навичок.

Форма уроку: урок – подорож

(урок - знайомство).

Обладнання: портрети поетів, текст балади, таблиця «Роди і жанри літератури».


Невідоме лихо завжди

навіює більше страху

Публілій Сір


Хід уроку

І Оголошення теми та мети уроку. Очікувані результати.

На кінець уроку учні:

  1. називають джерела літературних балад;

  2. вирізняють ознаки балади;

  3. називають авторів літературних балад;

  4. виразно читають в особах баладу;

  5. вміють порівнювати погляди батька і сина;

  6. Діти, нам пощастило. Сьогодні і не тільки сьогодні. Ми зможемо мандрувати по країні «Літературна балада». Для того, щоб не заблукати, ви отримаєте маршрутний лист, де вказано розміщення пунктів призначення.

(Керівнику групи вручається маршрутний лист і він знайомить присутніх з пунктами, які відвідають сьогодні).

Див. додаток 1.

Подорожувати завжди цікаво. Дізнаєтесь багато нового, але й можете показати свою обізнаність з даної теми. Знайте, що на вас чекають ерудовані екскурсоводи. Тож вирушаємо.

Перша зупинка «Евтерпа».

(Учень – екскурсовод робить повідомлення).

Див. додаток 2.

Керівник групи: Наступна зупинка «Теорія».

Див. додаток 3.

Керівник групи: Вирушаємо до таємничого міста «Джерела».

Див. додаток 4.

Керівник групи: Наступна зупинка «Портретна галерея».

Див. додаток 5.

Керівник групи: Перепочили і знову в дорогу.

Формування нових знань, вмінь та навичок.

Слово вчителя.

Рада вас вітати на цій зупинці. Слухайте баладу Й.Гете «Вільшаний король».

(Декілька секунд стоїть у класі тиша).

  • Яке враження справила на вас балада?

(Прийом «Мікрофон»).

  • Які події відтворені в баладі?

  • Які ознаки літературної балади?

  • Що спільного між баладою Гете і народною піснею «Дочка короля ельфів»? фольклорними баладами? (тричі звертається король).

  • Зачитайте ці звертання.

( 1) «Любе дитя, до мене мерщій…»

2) «Хлопчику любий…»

3) «Мені, хлопче, люба краса твоя!» ).

  • Чим слова третього звертання від двох попередніх?

  • Що пропонує король хлопчику?

(«Квітки, гаптовані золотом сорочки»

«Дочок вродливих», танці, спів).

  • Чим супроводжуються слова третього звертання?

(Він душить хлопчика, тягне, тисне).

  • Чому батько не бачить вільшаного короля?

  • Які розбіжності в поглядах батька і сина, чим вони зумовлені?

  • Чому король виник в уяві хлопчика, а не батька?

  • Скласти порівняльну таблицю поглядів батька й сина.

Див. додаток 6

Систематизація та узагальнення

  1. Читання балади за особами

(автор, батько та його син, вільшаний король).

  1. Бесіда:

    • Яка погода була тієї ночі?

    • Чи могло б це статися сонячної доби?

    • Який колір домінує в баладі?

(чорний).

  • Символом чого є чорний колір?

(страху).

  • Що стало причиною страху хлопчика?

  • А чи відчуває страх батько?

Запис у зошиті.

  1. Страх:

  • Син боїться невідомого.

  • Батько боїться за життя сина.

  • Яким ви уявляєте собі вільшаного короля? Хто він такий і чому забирає життя у дитини?

  • Що легше – переповісти сюжет цієї балади чи розіграти її за особами?

  • Який настрій криється за ритмом вірша?

  • Як змінюється ритм в останніх рядках?

  • Як би ви були композитором, то яку б музику написали б до цієї балади?

Підсумок уроку

Ваше перебування в місті «Вільшаний король» закінчується, тому мені хотілось, щоб ви залишили згадку про себе. Тобто, якби ви були…

(діти вибирають карточки з назвами, виконують завдання, зачитують і дарують екскурсоводу).

Див. додаток 7

Домашнє завдання

  1. Намалювати ілюстрацію до балади (за бажанням).

  2. Вивчити на пам'ять (за бажанням).

  3. Написати баладу за сюжетом (творчій групі). Див. дод. 8

Діти, я вам дякую , що ви були активні під час подорожі. Дякую екскурсоводам, які вам розповіли багато цікавого про країну «Літературна балада». На сьогодні це остання зупинка. Відпочивайте. До нової зустрічі на наступній зупинці.


























Додаток 1


Маршрутний лист


Урок перший

Евтерпа Теорія Джерела Портретна галерея „Вільшаний король”

hello_html_m3ef944b9.gifhello_html_m3ef944b9.gifhello_html_78ba1bd9.gifhello_html_5351c983.gifhello_html_m23f3e480.gifhello_html_78ba1bd9.gifhello_html_251c18d.gifhello_html_m3ef944b9.gifhello_html_m3ef944b9.gifhello_html_4dcda879.gif

hello_html_49bd59b4.gifhello_html_m3ef944b9.gifАналіз балади виразне читання Творча кімната

hello_html_m3ef944b9.gif

Урок другий

Лhello_html_3d1c84fa.gifhello_html_m3ef944b9.gifhello_html_m3ef944b9.gifhello_html_4dcda879.gifhello_html_6469a5ec.gifицар Презентація „Рукавичка”

hello_html_m4aba1125.gif

Аналіз Робота Виразне Творча

балади в групах читання кімната

hello_html_m72d9771e.gifhello_html_1eab799.gifhello_html_m408e67fc.gifhello_html_m3ef944b9.gifhello_html_m3ef944b9.gifhello_html_m3ef944b9.gifhello_html_m3ef944b9.gif

Урок третій

Кhello_html_5073de46.gifhello_html_38912f8c.gifhello_html_38912f8c.gifhello_html_m439acc99.gifhello_html_4dcda879.gifhello_html_m3ef944b9.gifhello_html_m3ef944b9.gifhello_html_m3ef944b9.gifhello_html_m3ef944b9.gifонкурс „Я знаю...” Історія Словникова „Пісня”

hello_html_m53a5d0eb.gif

hello_html_m3ef944b9.gifДослідницька Аналіз Виразне Асоціація

hello_html_m28c6b06a.gifhello_html_m3ef944b9.gifhello_html_4e091b9c.gifhello_html_3dac22a1.gif балади читання

hello_html_m2c4f2ecb.gifhello_html_m3ef944b9.gifhello_html_m3ef944b9.gifhello_html_41ffd533.gif

hello_html_m3ef944b9.gifМозковий штурм Точка зору

hello_html_4134a4b6.gifhello_html_m3ef944b9.gif

Урок четвертий

Виразне читання Кросворд Знайомство „Вересовий −”

hello_html_m3ef944b9.gifhello_html_m3ef944b9.gifhello_html_m3ef944b9.gifhello_html_m3ef944b9.gifhello_html_45c62870.gifhello_html_3af909d4.gifhello_html_79f54466.gifhello_html_490477ae.gif

hello_html_m3ef944b9.gifhello_html_m725b6fc8.gifhello_html_m3ef944b9.gifhello_html_m3ef944b9.gifПередбачення „Мікрофон” Вибіркова Робота в

hello_html_3501195.gifhello_html_m3ef944b9.gifhello_html_m12669733.gifhello_html_m5ca7b456.gifгрупах

hello_html_m3ef944b9.gifhello_html_6fd7eeae.gifТворча кімната Рольова Виразне Літературна Займи

hello_html_m3ef944b9.gifгра читання гра позиція

hello_html_m3ef944b9.gifhello_html_m3ef944b9.gifhello_html_m3ef944b9.gifhello_html_m3ef944b9.gifhello_html_2b5b673f.gifhello_html_3501195.gifhello_html_3501195.gif

Урок п’ятий

hello_html_4dcda879.gifhello_html_m3ef944b9.gifІнтерв’ю у письменника” „Альпухара” Читання з Аналіз

hello_html_m21ac34d7.gifhello_html_75d6a342.gifпередбаченням балади

hello_html_m3ef944b9.gifhello_html_m3ef944b9.gifhello_html_m50d44b46.gifhello_html_m42b1438b.gif

Вhello_html_cec3104.gifhello_html_m3ef944b9.gifhello_html_m3ef944b9.gifиразне читання Робота в групах „Виправ Творча „Займи

hello_html_me0330b8.gifhello_html_m3ef944b9.gifhello_html_m3ef944b9.gifhello_html_m3ef944b9.gifпомилку” кімната позицію”

hello_html_135117ce.gifhello_html_5351c983.gif

Урок шостий

Парад Виставка Інсценізація Кросворди

hello_html_m3ef944b9.gifhello_html_m3ef944b9.gifhello_html_m3ef944b9.gifhello_html_m3ef944b9.gifhello_html_135117ce.gifhello_html_5351c983.gifhello_html_98608df.gif



Маршрутний лист





Урок перший

Евтерпа Теорія Джерела Портретна галерея „Вільшаний король”

hello_html_m3ef944b9.gifhello_html_m3ef944b9.gifhello_html_78ba1bd9.gifhello_html_5351c983.gifhello_html_m23f3e480.gifhello_html_78ba1bd9.gifhello_html_251c18d.gifhello_html_m3ef944b9.gifhello_html_m3ef944b9.gifhello_html_4dcda879.gif

hello_html_49bd59b4.gifhello_html_m3ef944b9.gifАналіз балади виразне читання Творча кімната

hello_html_m3ef944b9.gif





















Додаток 2


Я, екскурсовод Олена, дуже рада бачити вас у своєму місті. Слухайте давню історію.

Д давньогрецький міф розповідає, що на дивовижних луках Парнасу любили збирати квіти чарівні музи. Красою вирізнялася серед них Єврета − муза ліричної поезії, яка своєю грою на флейті надихала поетів на створення віршів.

Французький поет Середньовіччя Жан Маре у вірші „Поезія” стверджував:

Вона невинна й чиста споконвіку,

Нічим не може шкодити людині.

Казання в церкві можуть буть злочинні,

Купець на ярмарку дурить звук,

В суді вам можуть скоротити вік,

А медицина може і вбивати,−

Лише поет не може зла завдати!

− Чи погоджуєтеся ви зі словами автора?

(Звичайно, тому що поезія з нами і в хвилини відпочинку, і в години скрути, і в радості, і в горі. В одному рядку вірша можна висловити основну думку, а в чотиривірші зобразити ціле життя).

− Дякую вам за відповідь. Час прощатися. Бажаю вам нової корисної зустрічі.








Додаток 3


Вітаю вас в родині „Теорія літератури”. Я знаю, що ви полюбляєте літературу, тому приємно буде з вами поспілкуватися.

Чи можете ви назвати літературні жанри, на які поділяються поетичні твори?

(Байка, балада, елегія...)

З якими жанрами ви знайомились, вивчаючи „Героїчні пісні народів світу”.

Що таке балада?

Які народні балади вам уже відомі?

Чим на вашу думку, літературні балади відрізняються від народних

В середньовічній народній поезії балада − пісня любовного змісту− до танців. В англійській шотландській народній поезії балада− сюжетна пісня драматичного змісту.

А таємницю, що стало джерелами для літературних балад відкриє місто „Джерело”.














Роди і жанри літератури


Епос Лірика Драма

казка пісня п’єса

легенда вірш комедія

повість байка трагедія

оповідання балада

роман елегія

сонет









Додаток 4


Шановні екскурсанти! Ви дізнаєтеся що стало провідною зірочкою для написання літературних балад.

Казки, пісні, легенди, що склалися і набули відточених форм в усній поетичній традиції ще в сиву давнину знайшли своє відтворення в баладі.

Елементи трьох видів поетичної творчості− лірики, епосу, драми,− на думку Й. Гете, навіяні в баладі, але частіше балади набувають ліро-епічного характеру.

На створення балади „Вільшаний король” Гете надихнула народна пісня „Дочка короля ельфів”.

У фольклорному тексті дочка лісового царя, яку зустрів у нічному лісі герой, насилає на нього смертельну хворобу. Олуор не доживає до свого весілля, наречена побачила його мертвим.

В місті „Вільшаний король” ви ознайомитесь з цією баладою.

Але це попереду. Бувайте!















Додаток 5


Ви завітали до портретної галереї Акровірші вам допоможуть відгадати прізвище поета.

Писав вірші він

Уміло, як ніхто.

Шукав він істину −

Курок натиснули.

І... пішов з життя

Навіки, назавжди.

Страшніше бути не може

Таємницю свою викривати

І ще гірше сина на

Вірну смерть посилати.

Енергійно пообіцяти

Ніби здатен на крок такий

Старенький вирішив шептати:

О, ніколи, короле шотландський,

Не видам тобі тайну”.

Шлях істини ти обрав,

Інтриги в баладах описав,

Людину в творах цінував,

Людський розум прославляв,

Енергійно змалював,

Рукавичку” надрукував.

Молодий, розумний і вродливий

І довелося багато чого зазнати

Циклом найкращим є його сонети

Кримськими” так вирішив назвати

Це, не так то просто бути патріотом,

Вигнаним із Батьківщини,

Йому притулок дали в Росії,

Частенько бував і на Україні.

Говорив і писав він німецькою мовою.

Епос народу поета вабив, манив,

Тому твори його− це балади

Епітети гарні туди він вмістив.

Молодці! Ви швидко і правильно називали прізвища поетів.

А тепер коротко про його життя. Й. Гете народився у Франкфурті − на − Майні 28 серпня 1749 р. В заможній сім'ї. Вчився у Лейпцизькому та Страсбурзькому університетах. Довгий час знаходився на державній службі, але захопився літературною творчістю, наукою. Гете передбачав майбутнє, міг заглянути у найпотаємніші куточки серця людини; довести, що людина завжди повинна бути Людиною. Поет цікавиться історією, сучасністю, філософією, мистецтвом. Природа, для нього − ніжна, добра, любляча мати, її вільний і прекрасний світ джерело натхнення і життя.

Набирайтеся сил, тому що вам потрібно відвідати сьогодні місто − „Вільшаний король”.













Додаток 6


Порівняльна таблиця поглядів батька й сина

Син

Батько

Характеристика світосприйняття

Світ фантастичних

Уява

Брак життєвого досвіду

Необізнаність

Світ реальний

Розсудливість

Великий життєвий досвід

Знання природи

Розбіжність у поглядах на однакові явища

„Король вільшаний он там стоїть: він у короні”

... надить вільшаний король мене”

он королівни вільшані зійшлись”

То вранішній туман”



То вітер колише в гаю гілля”

То верби сивіють в долині”














Композитор

Художник

Поет

Письменник

Хлопчик

Батько

Король

Актор



Додаток 7


Якби я був батьком, я б, напевно, коли відчув, що мій син боїться, то призупинився, заспокоїв його, а, можливо, й повернув назад, щоб додому виїхати вранці.

Якби я був сином, я б благав, щоб батько повернувся, або умовив вільшаного короля, щоб він не забирав мене. Адже батько мужній чоловік, міг би і злякати короля.

Як би я був композитором, то, звичайно, підібрав би звуки, які б насторожувала слухача на трагічний кінець.

Якби я був художником, я б використав темні, сірі кольори і обов’язково намалював би Вільшаного короля.

Якби я був письменником, я б написав драму, щоб потім можна показати на сцені цю трагічну історію.

Якби я був актором, то б зіграв роль батька, тому що він боявся за життя свого сина, але не знав як йому допомогти.

Якби я був поетом, то склав би акровірші, наприклад:

Корона у нього була золота

Оглянувся він чомусь неспроста.

Раптом побачив він у пітьмі

Обняли батька рученятка малі

Любого хлопця заберу я собі.

Якби я була актором, то я б зіграла роль Вільшаного короля, бо мені подобається грати на сцені поганців, злих людей:).

Якби я була художником, то я б намалювала картину, коли Вільшаний король женеться за батьком і сином. Ліс, сутінки, страшний дідусь (Вільшаний король був би дідусем:).

Якби я була композитором, то я б склала чудову, захопливу музику до твору.

Якби я була режисером, я б склала фільм про Вільшаного короля з продовженням, якщо б я була письменником або поетом.

Якби я була сином, то я б сіла і не дивилася навкруги, хто де шастає, хай хоч Баба Яга!:)

Якби я була батьком, то я б або зав’язала очі хлопчику або пішла б і розібралася з тим королем:).

























Додаток 8


Зміст балади


Палац короля Франції. На арені почнеться бій звірів. Король Франції Франциск 1, оточений красунями, найвродливішими жінками Франції. Звірі, виходячи на арену, демонструють силу і красу, свій норов.

Глядачі застигли у великій напрузі. Відбувається щось дивне, незвичайне: затримався бій грізного лева, тигра і леопардів, тому що рукавичка за балкон летить із ніжних жіночих рук. Дама сказала лицарю Делоржу: „Якщо ви мене справді кохаєте, то підніміть рукавичку” Делорж спустився вниз, взяв рукавичку, що лежала між жахливими звірами, повернувся на трибуну і кинув дамі в обличчя.





Конспект уроку із світової літератури на тему "Літературна балада Й.Гете «Вільшаний король» (7 клас)
  • Русский язык и литература
Описание:

Тема: Літературна балада Й.Гете «Вільшаний король»

Мета: ознайомити учнів з ознаками літературної балади; з’ясувати  авторський задум, виявити авторське розуміння природи страху в дитини та шляхи його подолання; розвивати творчі здібності учнів;

          виховувати інтерес до жанру балади.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань, умінь та навичок.

Форма уроку: урок – подорож

                        (урок - знайомство).

Обладнання: портрети поетів, текст балади, таблиця «Роди і жанри         літератури».

 

        Невідоме лихо завжди

                                                                                              навіює більше страху

Публілій Сір

 

Хід уроку

І Оголошення теми та мети уроку. Очікувані результати.

На кінець уроку учні:

1.     називають джерела літературних балад;

2.     вирізняють ознаки балади;

3.     називають авторів літературних балад;

4.     виразно читають в особах баладу;

5.     вміють порівнювати погляди батька і сина;

6.     Діти, нам пощастило. Сьогодні і не тільки сьогодні. Ми зможемо мандрувати по країні «Літературна балада». Для того, щоб не заблукати, ви отримаєте маршрутний лист, де вказано розміщення пунктів призначення.

(Керівнику групи вручається маршрутний лист і він знайомить присутніх з пунктами, які відвідають сьогодні).

Див. додаток 1.

Подорожувати завжди цікаво. Дізнаєтесь багато нового, але й можете показати свою обізнаність з даної теми. Знайте, що на вас чекають ерудовані екскурсоводи. Тож вирушаємо.

Перша зупинка «Евтерпа».

(Учень – екскурсовод робить повідомлення).

Див. додаток 2.

Керівник групи: Наступна зупинка «Теорія».

Див. додаток 3.

Керівник групи: Вирушаємо до таємничого міста «Джерела».

Див. додаток 4.

Керівник групи: Наступна зупинка «Портретна галерея».

Див. додаток 5.

Керівник групи: Перепочили і знову в дорогу.

Формування нових знань, вмінь та навичок.

Слово вчителя.

Рада вас вітати на цій зупинці. Слухайте баладу Й.Гете «Вільшаний король».

(Декілька секунд стоїть у класі тиша).

·        Яке враження справила на вас балада?

     (Прийом «Мікрофон»).

·        Які події відтворені в баладі?

·        Які ознаки літературної балади?

·        Що спільного між баладою Гете і народною піснею «Дочка короля ельфів»? фольклорними баладами? (тричі звертається король).

·        Зачитайте ці звертання.

( 1) «Любе дитя, до мене мерщій…»

   2) «Хлопчику любий…»

   3) «Мені, хлопче, люба краса твоя!» ).

·        Чим слова третього звертання від двох попередніх?

·        Що пропонує король хлопчику?

(«Квітки, гаптовані золотом сорочки»

 «Дочок вродливих», танці, спів).

·        Чим супроводжуються слова третього звертання?

(Він душить хлопчика, тягне, тисне).

·        Чому батько не бачить вільшаного короля?

·        Які розбіжності в поглядах батька і сина, чим вони зумовлені?

·        Чому король виник в уяві хлопчика, а не батька?

·        Скласти порівняльну таблицю поглядів батька й сина.

Див. додаток 6

Систематизація та узагальнення

1.     Читання балади за особами

    (автор, батько та його син, вільшаний король).

2.     Бесіда:

·        Яка погода була тієї ночі?

·        Чи могло б це статися сонячної доби?

·        Який колір домінує в баладі?

(чорний).

·        Символом чого є чорний колір?

(страху).

·        Що стало причиною страху хлопчика?

·        А чи відчуває страх батько?

Запис у зошиті.

3.     Страх:

·        Син боїться невідомого.

·        Батько боїться за життя сина.

·        Яким ви уявляєте собі вільшаного короля? Хто він такий і чому забирає життя у дитини?

·        Що легше – переповісти сюжет цієї балади чи розіграти її за особами?

·        Який настрій криється за ритмом вірша?

·        Як змінюється ритм в останніх рядках?

·        Як би ви були композитором, то яку б музику написали б до цієї балади?

Підсумок уроку

Ваше перебування в місті «Вільшаний король» закінчується, тому мені хотілось, щоб ви залишили згадку про себе. Тобто, якби ви були…

(діти вибирають карточки з назвами, виконують завдання, зачитують і дарують екскурсоводу).

Див. додаток 7

Домашнє завдання

1.     Намалювати ілюстрацію до балади (за бажанням).

2.     Вивчити на пам'ять (за бажанням).

3.     Написати баладу за сюжетом (творчій групі). Див. дод. 8

Діти, я вам дякую , що ви були активні під час подорожі. Дякую екскурсоводам, які вам розповіли багато цікавого про країну «Літературна балада». На сьогодні це остання зупинка. Відпочивайте. До нової зустрічі на наступній зупинці.

 

 

Автор Зройчикова Любов Іванівна
Дата добавления 23.03.2015
Раздел Русский язык и литература
Подраздел Конспекты
Просмотров 672
Номер материала 58514
Скачать свидетельство о публикации
