Главная / География / Конспект уроку з географії на тему "Економічний потенціал України. Сталий розвиток" (9 клас)

Конспект уроку з географії на тему "Економічний потенціал України. Сталий розвиток" (9 клас)

Економічний потенціал України. Сталий розвиток.

Навчальна мета: ознайомити учнів із складовими економічного потенціалу України, визначити показники економічного потенціалу; розглянути поняття «валовий внутрішній продукт», «національний продукт», «індекс розвитку людського потенціалу», «сталий розвиток»; навчити порівнювати рівень соціально-економічного розвитку України та інших країн.

Розвивальна мета: розвивати вміння працювати з географічними картами, аналізувати статистичні дані, інформаційний матеріал; висловлювати власну думку.

Виховна мета: виховувати любов до Батьківщини, профорітаційне виховання, виховувати толерантність та повагу до думки та висловлювання інших учнів, економічне виховання.

Тип уроку: засвоєння нових знань та умінь.

Обладнання: роздатковий матеріал із завданнями, інформаційний та статистичний матеріал, плакати «Галузева структура господарства», «Територіальна структура господарства», «Квітка складових економічного потенціалу», схема-малюнок «Україна – показники економічного потенціалу», пісня Андрія Князева «Моя Україна» (диск «Маленький Українець»).

Хід уроку

І. Організацій момент

Добрий день, шановні учні, розпочинаємо урок, присвячений Україні. Ми відправляємось з вами в далеку мандрівку. Щасливої дороги! Звучить пісня Андрія Князева «Моя Україна». (звучить перший куплет пісні.)

Слово вчителя.Україна-наша Батьківщина і якою вона буде залежить від вас. Ви випускний клас і вам будувати нову,могутню і прекрасну країну.

Актуалізація опорних знань та умінь учнів.

Слово вчителя.

Побудувати сучасну Україну можуть тільки добре підготовлені, освічені та професійні люди. Тому на кожному уроці ми набуваємо багато знань, які знадобляться нам у житті. Ми перевіримо на скільки ви підготовлені. Учні поділяються на 4 групи:зелені,червоні,жовті та сині. Допомагати нам будуть учні-консультанти,які оцінюють вашу підготовку за спеціальною карткою.

Етапи уроку

Сині

Жовті

Червоні

Зелені

Повторення





Нова тема





1Складові економічного потенціалу





2Показники економічного потенціалу





3Сталий розвиток





Закріплення





Кожній групі надається завдання. Заповнити схеми «Галузева структура господарства», «Територіальна структура господарства».



Галузева структура господарстваhello_html_740eb0e6.gif

Кожна схема оцінюється 4 бали.

Територіальна структура господарства

hello_html_m294b5e27.gifhello_html_m294b5e27.gifhello_html_m294b5e27.gif


hello_html_6ef5e2f2.gifhello_html_643f4f97.gifhello_html_m4c4a7ad0.gifhello_html_m1ad72d40.gifhello_html_mdb4861d.gifhello_html_m4cf98fa0.gifhello_html_312ae7fd.gif




Додаткові питання(по 1 балу)

1.Що таке інфраструктура?

2.Яка буває інфраструктура?

3.Що таке виробнича структура?

4.Що таке соціальна структура?

III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів.

Розповідь учителя.

Розвиток економіки країни залежить від правильної науково – обґрунтованої організації галузевої та територіальної структури господарства, а також від розвиненої інфраструктуру. Для світового господарства , в період глобалізації важливим є статус країни у світі , є економічний потенціал. Уміння країни використовувати складову та підвищувати показник економічного потенціалу впливає на рівень розвитку економіки.

Вчитель знайомить учнів із темою уроку Економічний потенціал України. Сталий розвиток. та завдання уроку:

1). Показати складові економічного потенціалу

2). Визначити показники економічного потенціалу

3). Ознайомитися із завданнями та шляхами формування сталого розвитку.

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Складові економічного потенціалу України.

(hello_html_39ac5ada.gifРозповідь вчителя з використанням карти України) складання квітки-економічного потенціалу.

hello_html_39835a40.gif

hello_html_m737acf39.gifhello_html_1514ed48.gifhello_html_m60610750.gif


Вчитель закріплює пелюстку та дає аналіз складовій потенціалу.

Природні ресурси (мінеральні,земельні,кліматичні,лісові,водні,рекреаційні).

Найкраще країна забезпечена земельними ресурсами частина сільськогосподарських угідь становлять 70%, а земель,що обробляється,- понад 50%, це один з найвищих показників у світі. Забезпеченість мінеральними ресурсами оцінюють як середня,найбільші запаси залізної,марганцевої руди, солей і будівельних матеріалів. Водними ресурсами забезпечена недостатньо. Запаси вод в 10 раз менше за середньосвітові. Недостатньо лісових ресурсів. Найкраще забезпечені Полісся й Карпати. Значний рекреаційний потенціал: узбережжя морів, гірські райони,ліси,мінеральні води.

Виробничі ресурси(засоби праці): верстати,інструменти,обладнання,комп’ютери,будівлі,транспортні засоби, матеріали).З одного боку,у країні тисячі підприємств із необхідним обладнанням, з іншого брак сучасного високопродуктивного обладнання,більшість морально застаріли.

Трудові ресурси ( здібності людей, розум, пам’ть, знання, досвіт).Становлять більше ніж половину населення, мають необхідні якості для ефективної роботи у різних галузях господарства.

Фінансові (грошові і інші види коштів,що використовуються у виробництві).Їх найбільше бракує в Україні.З 2000 року зросло капіталовкладення та інвестиції у господарство.Однак сумарні капіталовкладення із зовнішніх та внутрішніх джерел недосягнутого рівня, що забезпечюють безпеку країни.

Закріплення знань учнів.

1 Назвати головні складові економічного потенціалу України.

2 Які природні ресурси використовуються недостататнього або неефективного?

3 Чому маючи надлишок обладнання,економіка України недостатньо ними забезпечена?

4 Чому Україна маючи якісні та ефективні трудові ресурси має і проблему безробіття?

5 Чому почали виводити інвестори кошти з економіки,особливо у банківській системі України?

2. Показники економічного потенціалу. Вчитеь аналізує показники та складає схему.

hello_html_12b3a557.gif

Після характеристики ВВП та ВНП учні виступають із статистичною справою, після ВВП на душу населення та ІРЛП – 2 статистичні справки. (Див. в додатках).

Закріплення знань учнів.

Доповнити схему „Україна – показники економічного потенціалу“. Учні, які дають визначення показникам ВВП, ВНП, на душу населення та ІРЛП до малюнка додають ноги, на які треба поставити Україну та руки для роботи.

3. Сталий розвиток України.

Слово вчителя. Коли Україна отримала незалежність у 1991 році і перейшла до ринкової економіки постало питання гармонійного поєднання природи, господарства та людини – питання сталого розвитку країни. І нам треба визначити завдання сталого розвитку та шляхи можливого виходу з екологічної кризи. Україна – країна з неблагополучною екологічною ситуацією і питання сталого розвитку для неї стоїть гостро.

(Групам роздається завдання для опрацювання)

1 і 2 група розбирають завдання сталого розвитку.

3 і 4 групи працюють над шляхами сталого розвитку.

Закріплення знань та умінь учнів.

  1. Що таке узгодження екологічного розвитку з господарською ємкостю екосистем?

  2. Яке відношення повинно бути до навколишнього середовища?

  3. Який шлях або підхід сталого розвитку є найбільш приємлимим та ефективним? Поясніть власну думку. Проблемне питання. У березні 2009 року Україна уклала договір з Японією щодо продажу своїх квот на викиди в атмосферу парних газів. На які цілі передбачено витратити отримані кошти?

V. Підсумок уроку.

Вчитель повертає учнів до завдань на початку уроку, які написано на дощці. Розбирають завдання та аналізують як з ними справилися. Вчитель характеризує роботу учнів на уроці, надає слово консультантам.

VI. Домашнє завдання.

Вивчити § 13, творче завдання побудувати дім для сталого розвитку, де розподілити природу, людину та господарство та пояснити такий підхід письмово.


Пhello_html_1b7371c6.gifрирода


Стіни



Людина




Г

Фундамент

осподарство




Конспект уроку з географії на тему "Економічний потенціал України. Сталий розвиток" (9 клас)
  • География
Описание:

Економічний потенціал України. Сталий розвиток.

Навчальна мета: ознайомити учнів із складовими економічного потенціалу України, визначити показники економічного потенціалу; розглянути поняття «валовий внутрішній продукт», «національний продукт», «індекс розвитку людського потенціалу», «сталий розвиток»; навчити порівнювати рівень соціально-економічного розвитку України та інших країн.

Розвивальна мета: розвивати вміння працювати з географічними картами, аналізувати статистичні дані, інформаційний матеріал; висловлювати власну думку.

Виховна мета: виховувати любов до Батьківщини, профорітаційне виховання, виховувати толерантність та повагу до думки та висловлювання інших учнів, економічне виховання.

Тип уроку: засвоєння нових знань та умінь.

Обладнання: роздатковий матеріал із завданнями, інформаційний та статистичний матеріал, плакати «Галузева структура господарства», «Територіальна структура господарства», «Квітка складових економічного потенціалу», схема-малюнок «Україна – показники економічного потенціалу», пісня Андрія Князева «Моя Україна» (диск «Маленький Українець»).

Хід уроку

І. Організацій момент  

Добрий день, шановні учні, розпочинаємо урок, присвячений Україні. Ми відправляємось з вами в далеку мандрівку. Щасливої дороги! Звучить пісня Андрія Князева «Моя Україна». (звучить перший куплет пісні.)

Слово вчителя.Україна-наша Батьківщина і якою вона буде залежить від вас. Ви випускний клас і вам будувати нову,могутню і прекрасну країну.

Актуалізація опорних знань та умінь учнів.

Слово вчителя.

Побудувати сучасну Україну можуть тільки добре підготовлені, освічені та професійні люди. Тому на кожному уроці ми набуваємо багато знань, які знадобляться нам у житті. Ми перевіримо на скільки ви підготовлені. Учні поділяються на 4 групи:зелені,червоні,жовті та сині. Допомагати нам будуть учні-консультанти,які оцінюють вашу підготовку за спеціальною карткою.

Етапи уроку

Сині

Жовті

Червоні

Зелені

Повторення

 

 

 

 

Нова тема

 

 

 

 

1Складові економічного потенціалу

 

 

 

 

2Показники економічного потенціалу

 

 

 

 

3Сталий розвиток

 

 

 

 

Закріплення

 

 

 

 

Кожній групі надається завдання. Заповнити схеми «Галузева структура господарства», «Територіальна структура господарства».

 

 

Галузева структура господарства

Кожна схема оцінюється 4 бали.

Територіальна структура господарства

                                                         

 

       
 
 
   

 

 

 

 

 

 

Додаткові питання(по 1 балу)

1.Що таке інфраструктура?

2.Яка буває інфраструктура?

3.Що таке виробнича структура?

4.Що таке соціальна структура?

III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів.

                             Розповідь учителя.

Розвиток економіки країни залежить від правильної науково – обґрунтованої організації галузевої та територіальної структури господарства, а також  від розвиненої інфраструктуру. Для світового господарства , в період глобалізації важливим є статус країни у світі , є економічний потенціал. Уміння країни використовувати складову та підвищувати показник економічного потенціалу впливає на рівень розвитку економіки.   

Вчитель знайомить учнів із темою уроку Економічний потенціал України. Сталий розвиток. та завдання уроку:

1). Показати складові економічного потенціалу

2). Визначити показники економічного потенціалу

3). Ознайомитися із завданнями та шляхами формування сталого розвитку.

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Складові економічного потенціалу України.

(Розповідь вчителя з використанням карти України) складання квітки-економічного потенціалу.

           
   
 
 
   

 

 

 

 

 

Вчитель закріплює пелюстку та дає аналіз складовій потенціалу.

   Природні ресурси (мінеральні,земельні,кліматичні,лісові,водні,рекреаційні).

Найкраще країна забезпечена земельними ресурсами частина сільськогосподарських угідь становлять 70%, а земель,що обробляється,- понад 50%, це один з найвищих показників у світі. Забезпеченість мінеральними ресурсами оцінюють як середня,найбільші запаси залізної,марганцевої руди, солей і будівельних матеріалів. Водними ресурсами забезпечена недостатньо. Запаси вод в 10 раз менше за середньосвітові. Недостатньо лісових ресурсів. Найкраще забезпечені Полісся й Карпати. Значний рекреаційний потенціал: узбережжя морів, гірські райони,ліси,мінеральні води.

   Виробничі ресурси(засоби праці): верстати,інструменти,обладнання,комп’ютери,будівлі,транспортні засоби, матеріали).З одного боку,у країні тисячі підприємств із необхідним обладнанням, з іншого брак сучасного високопродуктивного обладнання,більшість морально застаріли.

   Трудові ресурси ( здібності людей, розум, пам’ть, знання, досвіт).Становлять більше ніж половину населення, мають необхідні якості для ефективної роботи у різних галузях господарства.

   Фінансові (грошові і інші види коштів,що використовуються у виробництві).Їх найбільше бракує в Україні.З 2000 року зросло капіталовкладення та інвестиції у господарство.Однак сумарні капіталовкладення із зовнішніх та внутрішніх джерел недосягнутого рівня, що забезпечюють безпеку країни.

    Закріплення знань учнів.

1 Назвати головні складові економічного потенціалу України.

2 Які природні ресурси  використовуються недостататнього або неефективного?

3 Чому маючи надлишок обладнання,економіка України недостатньо ними забезпечена?

4 Чому Україна маючи якісні та ефективні трудові ресурси має і проблему безробіття?

5 Чому почали виводити інвестори кошти з економіки,особливо у банківській системі України?

2. Показники економічного потенціалу. Вчитеь аналізує показники та складає схему.

Після характеристики ВВП та ВНП учні виступають із статистичною справою, після ВВП на душу населення та ІРЛП – 2 статистичні справки. (Див. в додатках).

Закріплення знань учнів.

Доповнити схему „Україна – показники економічного потенціалу“. Учні, які дають визначення показникам ВВП, ВНП, на душу населення та ІРЛП до малюнка додають ноги, на які треба поставити Україну та руки для роботи.

3. Сталий розвиток України.

Слово вчителя. Коли Україна отримала незалежність у 1991 році і перейшла до ринкової економіки постало питання гармонійного поєднання природи, господарства та людини – питання сталого розвитку країни. І нам треба визначити завдання сталого розвитку та шляхи можливого виходу з екологічної кризи. Україна – країна з неблагополучною екологічною ситуацією і питання сталого розвитку для неї стоїть гостро.

(Групам роздається завдання для опрацювання)

1 і 2 група розбирають завдання сталого розвитку.

3 і 4 групи працюють над шляхами сталого розвитку.

Закріплення знань та умінь учнів.

1.     Що таке узгодження екологічного розвитку з господарською ємкостю екосистем?

2.     Яке відношення повинно бути до навколишнього середовища?

3.     Який шлях або підхід сталого розвитку є найбільш приємлимим та ефективним? Поясніть власну думку. Проблемне питання. У березні 2009 року Україна уклала договір з Японією щодо продажу своїх квот на викиди в атмосферу парних газів. На які цілі передбачено витратити отримані кошти?

V. Підсумок уроку.

Вчитель повертає учнів до завдань на початку уроку, які написано на дощці. Розбирають завдання та аналізують як з ними справилися. Вчитель характеризує роботу учнів на уроці, надає слово консультантам.

VI. Домашнє завдання.

Вивчити § 13, творче завдання побудувати дім для сталого розвитку, де розподілити природу, людину та господарство та пояснити такий підхід письмово.

 

Природа                                

 

 
 

Стіни

 

 

 

 

 

Людина

 

 

 

Фундамент

 

Господарство

 

 

 

 

 

Автор Даниленко Ірина Георгіївна
Дата добавления 20.04.2015
Раздел География
Подраздел Конспекты
Просмотров 1421
Номер материала 59839
Скачать свидетельство о публикации
