Главная / Биология / Конспект уроку з біології на тему "Розмноження і розвиток птахів" (8 клас)

Конспект уроку з біології на тему "Розмноження і розвиток птахів" (8 клас)

Тема. РОЗМНОЖЕННЯ І РОЗВИТОК ПТАХІВ

Мета: розглянути процеси розмноження і розвитку птахів; вивчити особливості будови статевої системи; визначити, які особливості поведінки мають птахи у період розмноження; ознайомитися із будовою яйця; розвивати вміння порівнювати, робити висновки про подібність птахів і плазунів, розвивати логічне мислення, творчість дітей;

виховувати в учнів любов до рідного краю, почуття прекрасного, відповідальність за тих хто живе поруч.

Обладнання: таблиця «Різноманітність птахів», вологий препарат «Розвиток зародка курки», курячі яйця, слайд-презентація.

Тип уроку: комбінований.

Поки жити планета буде,

Поки світ ще в полоні краси,

Бережіть птахів, людоньки-люди,

Хай чарують нас їх голоси.


Хід уроку

І. Організаційний момент

(Вчитель зачитує епіграф під звуки голосів птахів)

Музика, яку ви прослухали нагадала нам про весну. Бажаю вам частіше посміхатися, радіти життю – і тоді у вас все буде добре. Хай весняне натхнення стане у пригоді кожному з нас сьогодні на уроці.

ІІ. Відтворення і корекція опорних знань

Експрес-опитування (з демонстрацією на таблиці)

  1. Який орган у птахів зменшує тертя між внутрішніми органами? (повітряні мішки)

  2. Які відділи має шлунок птахів? (залозистий і м’язовий)

  3. Де розташований голосовий апарат? (у гортані)

  4. Як називають розширену частину стравоходу у деяких птахів? (воло)

  5. Чим закінчується травна система птахів? (клоакою)

  6. Скільки кіл кровообігу у птахів? (два)

  7. Які травні залози мають птахи? (печінку і підшлункову)

  8. Як називається здатність птахів бачити предмети на різній відстані? (акомодація)

  9. Скільки відділів має мозок птахів? (п’ять)

  10. Які кола кровообігу мають птахи? (велике й мале)

  11. Що є органами виділення у птахів? (нирки)

  12. Які органи дихання є у птахів? (легені і повітряні мішки)


ІІІ. Актуалізація пізнавальної діяльності учнів

Загадка

Хто двічі народжується, а раз помирає?

Слайд №1

ІV. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності

Оголошення теми уроку.

Слайд №2

Рефлексія очікувань учнів.

Інтерактивна вправа «Дерево чомучок»

(На « Дереві чомучок» учні вивішують листочки-стікери із записаними питаннями, на які б хотіли отримати відповіді впродовж уроку)

  1. Чому птахи відкладають яйця, а не виношують в організмі?

  2. Що таке шлюбна поведінка та які її прояви?

  3. Чому у птахів різна будова гнізда?

  4. Яка будова яйця і яке значення кожної з частин?

  5. Які є типи пташенят залежно від їх фізіологічного розвитку?

Відповіді на ці та інші запитання ми дізнаємось сьогодні на уроці.

V. Сприймання та усвідомлення учнями матеріалу

Статева система птахів

(розповідь учителя)

Слайд №3

Птахи – роздільностатеві. Запліднення у них внутрішнє.

Статева система птахів представлена парними сім’яниками, від яких відходять два сім’япроводи , що відкриваються у клоаку. У самок є лише один яєчник ( лівий) і яйцепровід.

Шлюбна поведінка птахів

(розповідь вчителя з елементами бесіди)

Пригадайте , як солодко співає навесні соловейко ( аудіозапис співу солов’я - слайд №4). Чому ми не чуємо цього прекрасного співу влітку або восени? Справа в тому, що цю пісню він співає лише під час розмноження і не для того, щоб утішити нас, а для самички. Більшість пернатих нашої місцевості розмноження починають саме весною.

Чому саме ця пора року обирається для розмноження? (У процесі обговорення учні повинні зробити наступні висновки: весною та в літні місяці багато корму; у перелітних птахів пташенята до осені повинні підрости, щоб здійснити переліт до місця зимівлі.)

На минулому уроці вам було дано випереджальне завдання - підготувати презентацію про шлюбну поведінку птахів. Надамо вам слово.

(Презентація « Шлюбна поведінка птахів»)

Слайд №5 - 16

Гнізда

(пояснення вчителя)

Слайд №17

Більшість птахів висиджують яйця у гніздах. Найчастіше для будівництва використовується природний матеріал: гілки, трава, мох, шерсть тварин, глина. Для захисту яйця, а в майбутньому і пташенят, гніздо має підняті краї та заглиблену внутрішню частину.

Птахи розташовують свої гнізда залежно від того де вони мешкають. Дрозди, зяблики укріплюють свої гнізда в розвилках гілок. Жайворонки, плиски влаштовують гнізда на ґрунті або використовують заглибини, вистилаючи їх травою. Синиці, мухоловки, дятли гніздяться у дуплах. Бджолоїдки, берегові ластівки, які мешкають біля річкових узбереж, улаштовують гнізда в норах, які риють у кручах.

Будова яйця

Повернемось до загадки, яка прозвучала на початку уроку: Чому птах народжується двічі ( спочатку яйце, потім пташеня)?

Слайд № 18

Швидке формування і відкладання яйця, це також своєрідне пристосування до польоту. Таким чином зменшується вага тіла. Кожна частина яйця виконує своєрідну функцію, порушення якої унеможливлює дозрівання зародка.

Прийом самостійної роботи «Дослідницький практикум»

( робота в парах )

А зараз кожна пара учнів дослідить будову яйця на варених і сирих об’єктах, давши відповіді на наступні питання:


Слайд № 19

  1. Яку роль відіграють шкаралупа та підшкаралупові оболонки?

  2. Що таке повітряна камера та яке її значення?

  3. Яку функцію виконує жовток?

  4. Яка роль білка в яйці?

  5. Завдяки чому та навіщо зародковий диск у яйці перебуває зверху жовтка?

Пташенята

Що ж відбувається під шкаралупою? Це питання здавна цікавило дослідників. Перший ембріолог, ім’я якого не збереглося, знайшов вихід для розв’язання цього питання: він підклав під квочку понад 20 яєць і щодня, починаючи з другого, розбивав по одному , вивчаючи його зміст.

Робота в малих групах.

Розглянути на вологому препараті розвиток зародка курки. Дати відповіді на наступні питання:

Слайд № 20

  1. Які розміри зародка на 5-й день?

  2. Що формується на 10-й день?

  3. Які змін відбуваються з 12-го по 16-й день?

  4. Розгляньте горбок на дзьобі у пташеняти і поясніть його значення?

(Розповідь вчителя з використанням прийому «Власні приклади»)

Слайд № 21

Залежно від фізіологічної зрілості, пташенят поділяють на виводкових і нагніздних. Виводкові пташенята під час вилуплення вкриті пухом, у них відкриті слухові отвори й очі, вони здатні самостійно пересуватися , а також шукати їжу.(Діти наводять приклади з власних спостережень за птахами).

У нагніздних пташенят очі та слухові отвори закриті, вони голі або слабко опушені, мають несталу температуру тіла, не здатні до самостійного пересування, тривалий час залишаються в гнізді.

VІ. Узагальнення й систематизація знань

Показати на схематичному малюнку складові частини яйця.

Слайд № 22

Пов’язати структури яйця з функціями, які вони виконують.

Слайд №23

  1. Шкаралупа

а) запас води

  1. Білок

б) запас поживних речовин

  1. Жовток

в) захист

  1. Зародок

г) майбутній організм


Визначте до якої групи (нагніздні чи виводкові) належать пташенята зображених на фото птахів.

Слайд №24

VІІ. Підбиття підсумків уроку та повідомлення домашнього завдання

Дати відповіді на питання з « Дерева чомучок».

Проаналізуйте, як ви засвоїли навчальний матеріал, сигнальними картками (зрозуміло, частково, незрозуміло).

Що сподобалося під час уроку?


Оцінювання роботи класу, учнів.


Домашнє завдання.

Опрацювати відповідний параграф.

1група - підготувати цікаве повідомлення «Піклування про потомство».

2 група – підібрати загадки про птахів, за можливістю ілюструвати їх.

Конспект уроку з біології на тему "Розмноження і розвиток птахів" (8 клас)
  • Биология
Описание:

Тема. РОЗМНОЖЕННЯ І РОЗВИТОК ПТАХІВ

Мета: розглянути процеси розмноження і розвитку птахів; вивчити особливості будови статевої системи; визначити, які особливості поведінки мають птахи у період розмноження; ознайомитися із будовою яйця;  розвивати вміння порівнювати, робити висновки про подібність птахів і плазунів, розвивати логічне мислення, творчість дітей;

виховувати  в учнів любов до рідного краю, почуття прекрасного, відповідальність за тих хто живе поруч.

Обладнання: таблиця «Різноманітність птахів», вологий препарат «Розвиток зародка курки», курячі яйця, слайд-презентація.

Тип уроку: комбінований.

Поки жити планета буде,

Поки світ ще в полоні краси,

Бережіть птахів, людоньки-люди,

Хай чарують нас їх голоси.

 

                              Хід уроку

І. Організаційний момент

(Вчитель зачитує епіграф під звуки голосів птахів)

Музика, яку ви прослухали нагадала нам про весну. Бажаю вам частіше посміхатися, радіти життю – і тоді у вас все буде добре. Хай весняне натхнення стане у пригоді кожному з нас сьогодні на уроці.

ІІ. Відтворення і корекція опорних знань

Експрес-опитування  (з демонстрацією на таблиці)

1.     Який орган у птахів зменшує тертя між внутрішніми органами? (повітряні мішки)

2.     Які відділи має шлунок птахів? (залозистий і м’язовий)

3.     Де розташований голосовий апарат? (у гортані)

4.     Як називають розширену частину стравоходу у деяких птахів? (воло)

5.     Чим закінчується травна система птахів? (клоакою)

6.     Скільки кіл кровообігу у птахів? (два)

7.     Які травні залози мають птахи? (печінку і підшлункову)

8.     Як називається здатність птахів бачити предмети на різній відстані? (акомодація)

9.     Скільки відділів має мозок птахів? (п’ять)

10.                        Які кола кровообігу мають птахи? (велике й мале)

11.                        Що є органами виділення у птахів? (нирки)

12.                        Які органи дихання є у птахів? (легені і повітряні мішки)

 

ІІІ. Актуалізація пізнавальної діяльності учнів

Загадка

Хто двічі народжується, а раз помирає?

                                   Слайд №1

ІV. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності

Оголошення теми уроку.

                                    Слайд №2

Рефлексія очікувань учнів.

Інтерактивна вправа  «Дерево чомучок»

(На « Дереві чомучок» учні вивішують листочки-стікери із записаними питаннями, на які б хотіли отримати відповіді впродовж уроку)

1.     Чому птахи відкладають яйця, а не виношують в організмі?

2.     Що таке шлюбна поведінка та які її прояви?

3.     Чому у птахів різна будова гнізда?

4.     Яка будова яйця і яке значення кожної з частин?

5.     Які є типи пташенят залежно від їх фізіологічного розвитку?

Відповіді на ці та інші запитання ми дізнаємось  сьогодні на уроці.

V. Сприймання та усвідомлення учнями матеріалу

Статева система птахів

(розповідь учителя)

                                   Слайд №3

Птахи – роздільностатеві. Запліднення у них внутрішнє.

Статева система птахів представлена парними сім’яниками, від яких відходять два сім’япроводи , що відкриваються у клоаку.  У самок є лише один яєчник ( лівий) і яйцепровід.

Шлюбна поведінка птахів

(розповідь вчителя з елементами бесіди)

Пригадайте , як солодко співає навесні соловейко ( аудіозапис співу солов’я - слайд №4). Чому ми не чуємо цього прекрасного співу влітку або восени?  Справа в тому, що цю пісню він співає лише під час розмноження і не для того, щоб утішити нас, а для самички. Більшість пернатих нашої місцевості розмноження починають саме весною.

Чому саме ця пора року обирається для розмноження? (У процесі обговорення учні повинні зробити наступні висновки: весною та в літні місяці багато корму; у перелітних птахів пташенята до осені повинні підрости, щоб здійснити переліт до місця зимівлі.)

На минулому уроці вам було дано випереджальне завдання - підготувати презентацію  про шлюбну поведінку птахів. Надамо вам  слово.

                       (Презентація « Шлюбна поведінка птахів»)

                                     Слайд №5 - 16

Гнізда

(пояснення вчителя)

                                       Слайд №17

Більшість птахів висиджують яйця у гніздах. Найчастіше для будівництва використовується  природний матеріал: гілки, трава, мох, шерсть тварин, глина. Для захисту яйця, а в майбутньому  і пташенят, гніздо має підняті краї та заглиблену внутрішню частину.

Птахи розташовують свої гнізда залежно від того де вони мешкають. Дрозди, зяблики укріплюють свої гнізда в розвилках гілок. Жайворонки, плиски влаштовують гнізда на ґрунті або використовують заглибини, вистилаючи їх травою. Синиці, мухоловки, дятли гніздяться у дуплах. Бджолоїдки, берегові ластівки, які мешкають біля річкових узбереж, улаштовують гнізда в норах, які риють у кручах.

Будова яйця

Повернемось до загадки, яка прозвучала на початку уроку: Чому птах народжується двічі ( спочатку яйце, потім пташеня)?

                                  Слайд № 18

Швидке формування і відкладання яйця, це також своєрідне пристосування  до польоту. Таким чином зменшується вага тіла. Кожна частина яйця виконує своєрідну функцію, порушення якої унеможливлює дозрівання зародка.

Прийом самостійної роботи «Дослідницький практикум»

( робота в парах )

А зараз кожна пара учнів дослідить будову яйця на варених і сирих об’єктах, давши відповіді на наступні питання:

 

                                     Слайд № 19

1.     Яку роль відіграють шкаралупа та підшкаралупові оболонки?

2.     Що таке повітряна камера та яке її значення?

3.     Яку функцію виконує жовток?

4.     Яка роль білка в яйці?

5.     Завдяки чому та навіщо зародковий  диск у яйці перебуває зверху жовтка?

 Пташенята

Що ж відбувається під шкаралупою? Це питання здавна цікавило дослідників. Перший ембріолог, ім’я  якого не збереглося, знайшов вихід для розв’язання цього питання: він підклав під квочку понад 20 яєць і щодня, починаючи з другого, розбивав по одному , вивчаючи його зміст.

Робота в малих групах.

Розглянути на вологому препараті розвиток  зародка  курки. Дати  відповіді на  наступні питання:

                                        Слайд № 20

1.     Які розміри зародка на 5-й день?

2.     Що формується на 10-й день?

3.     Які змін відбуваються  з 12-го по 16-й день?

4.     Розгляньте горбок на дзьобі у пташеняти  і поясніть його значення?

(Розповідь вчителя  з використанням прийому «Власні приклади»)

                                        Слайд № 21

Залежно від фізіологічної зрілості, пташенят поділяють на виводкових і нагніздних. Виводкові пташенята під час вилуплення  вкриті пухом, у них відкриті слухові отвори й очі, вони здатні самостійно пересуватися , а також шукати їжу.(Діти наводять приклади з власних спостережень за птахами).

 

У нагніздних пташенят очі та слухові отвори закриті, вони голі або слабко опушені, мають несталу температуру тіла, не здатні до самостійного пересування, тривалий час залишаються в гнізді.

VІ. Узагальнення й систематизація знань

Показати на схематичному малюнку складові частини яйця.

                               Слайд № 22

Пов’язати структури  яйця з функціями, які вони виконують.

                             

                                Слайд №23

1)    Шкаралупа

а) запас води                                                                              

2)    Білок

б) запас поживних речовин

3)    Жовток

в) захист

4)    Зародок

г) майбутній організм

 

Визначте до якої групи (нагніздні чи виводкові) належать пташенята зображених на фото птахів.

                                         Слайд №24

VІІ. Підбиття підсумків уроку та повідомлення домашнього завдання

Дати відповіді на питання з « Дерева чомучок».

Проаналізуйте, як ви засвоїли навчальний матеріал, сигнальними картками (зрозуміло, частково, незрозуміло).

Що сподобалося під час уроку?

 

Оцінювання роботи класу, учнів.

 

Домашнє завдання.

Опрацювати відповідний параграф.

1група - підготувати цікаве повідомлення  «Піклування про потомство».

 

2 група – підібрати загадки про птахів, за можливістю ілюструвати їх.

Автор Задорожня Світлана Миколаївна
Дата добавления 20.03.2015
Раздел Биология
Подраздел Конспекты
Просмотров 1002
Номер материала 58411
Скачать свидетельство о публикации
