Главная / Украинский язык / Конспект уроку: Вживання коми, двокрапки, тире, крапки з комою у безсполучнико-вому складному реченні.

Конспект уроку: Вживання коми, двокрапки, тире, крапки з комою у безсполучнико-вому складному реченні.

Вживання коми, двокрапки, тире, крапки з комою у безсполучниковому складному реченні.

Мета уроку. Повторити відомості про безсполучникове складне речення, смислові відношення між частинами безсполучникового складного речення та вживання коми, двокрапки, тире, крапки з комою у безсполучниковому складному реченні.; розвивати навички визначати основні ознаки, смислові відношення між частинами безсполучникового складного речення, правильно ставити розділові знаки, дотримуватись правильного інтонування фразеологізмів, що мають будову безсполучникового складного речення, творчу, соціальну компетентності, аналізувати і порівнювати виражальні можливості безсполучникових складних речень із синонімічними синтаксичними конструкціями, використовувати безсполучникові складні речення у висловлюваннях розмовного та художнього стилів; виховувати почуття краси української мови, культуру мовлення.

Обладнання. Опорні таблиці, картки для заповнення, тексти віршованих творів, картки для індивідуальної роботи, презентація.

Тип уроку. Систематизація та узагальнення знань.

Хід уроку

І Організація класу.

Знову день почався, діти,

Всі зібрались на урок.

Тож пора нам поспішити —

Кличе в подорож дзвінок.

Сьогодні в нас урок незвичайний,

І вчить багато нас чому.

Хай буде він для нас повчальний!

За це подякуєм йому!

 ІІ Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми і мети уроку.

Доброго дня я скажу вам , мої любі друзі!

Сьогодні у нас з вами незвичайний урок, урок –подорож знаннями, набутими на попередніх уроках. Ми з вами згадаємо вивчений матеріал про безсполучникове речення, згадаємо про смислові відношення між частинами безсполучникового складного речення та вживання розділових знаків у даних реченнях.

Тож я вам бажаю упевненості в собі та своїх знаннях.

ІІІ Актуалізація опорних знань учнів.

Повторювати матеріал будемо за бліц –опитуванням. Він налаштує нас на добру працю та дасть наснагу на подальші завдання.

1)Бліц - опитування.

  1. Яке речення називається складним ?

  2. На які групи діляться складні речення?

  3. Які характерні ознаки безсполучникового складного речення?

  4. На які дві групи поділяються безсполучникові складні речення за характером смислових зв’язків, які смислові відношення можуть виражати безсполучникові складні речення?

  5. Сформулювати правила вживання коми, крапки з комою у безсполучниковому складному реченні.

  6. Сформулювати правила вживання двокрапки у безсполучникових складних реченнях.

  7. Сформулювати правила вживання тире у безсполучникових складних реченнях.


  1. Визначити види інтонації у безсполучникових складних реченнях? Чи існує взаємозалежність між інтонацією і розділовими знаками у безсполучникових складних реченнях?



Щоб знання наші залишилися на весь час і допомагали нам протягом уроку ,ми внесемо їх у таблицю. А працювати будемо в парах.

2)Самостійна робота. Робота в парах.

Заповнити колонки таблиці « Безсполучникове складне речення»

Розділові знаки

кома, крапка з комою

двокрапка

тире

Смислові відношення

Інтонація

Сполучники, які можна вставити

Складні сполучникові речення, які синонімічні безсполучниковим

Самоперевірка. Перевірте результати заповнення з опорною таблицею


Розділові знаки

кома, крапка з комою

двокрапка

тире

Смислові відношення

одночасність, послідовність, сумісність

причина, пояснення, доповнення, додаткове повідомлення

протиставлення, умова, час, наслідок, висновок, швидка зміна подій

Інтонація

переліку

пояснювальна

зумовленості, зіставлення

Сполучники, які можна вставити

і (й), а (і), та

бо, тому що, що, через те що, а саме, оскільки

а, але, коли, якщо, як, ніби, так що

Складні сполучникові речення, які синонімічні безсполучниковим

складносурядні з єднальними сполучниками

складносурядні з підрядними з’ясувальними, обставинними причини

складносурядні з протиставними сполучниками, складнопідрядні з підрядними умовними, часовими, наслідковими, порівняльними



ІV. Закріплення знань, вмінь та навичок.

  1. Робота в парах. Скласти безсполучникове складне речення із синонімічних сполучникових, обґрунтувати вживання розділових знаків, накреслити схеми. (Кожен ряд виконує по два речення,а сьоме разом).



Складні сполучникові речення

Безсполучникові складні речення

Схеми

1.Місяць зайшов уже, й надворі панувала сіра літня темрява, а в небі блідо тремтіли зеленуваті вогні зірок.

Місяць зайшов уже,надворі панувала сіра літня темрява- в небі блідо тремтіли зеленуваті вогні зірок.

[ ],[ ]-[ ]

2.Помагай старим, адже доведеться і тобі бути таким.

Помагай старим:доведеться і тобі бути таким.

[ ] :[ ]

3.Вітерець дмухнув, і забриніли стебельця сіна.

Вітерець дмухнув –забриніли стебельця сіна.

[ ]-[ ]

4.Лише в труді живе людина, а без труда її нема.

Лише в труді живе людина – без труда її нема.

[ ]-[ ]

5.Поле вступило у тінь, бо наплинули з обрію хмари.

Поле вступило у тінь: наплинули з обрію хмари.

[ ] :[ ]

6.Як батька покинеш, то й сам загинеш.

Батька покинеш – сам загинеш.

[ ] -[ ]

7.Як наставала весняна пора, садили ми тоненькі осокори.

Наставала весняна пора- садили ми тоненькі осокори.

[ ] –[ ]



  1. Вправа-переклад. Перекласти речення українською мовою. Проаналізувати структуру, смислові відношення, розділові знаки.

1.Любите и изучайте великое искусство музыки: оно откроет вам целый мир высоких чувств, страстей, мыслей, оно сделает вас духовно богаче, чище, совершеннее. (Любіть та вивчайте велике мистецтво музики:воно відкриє вам цілий світ ). (Причина).

2. Любишь кататься – люби и саночки возить.(Любиш кататися- люби і саночки возити). (Умова)

3. Утихла песня – тихо стало в степи.(Затихла пісня - тихо стало в степу) (Наслідок).

3. Робота біля дошки. Доповніть прислів’я та приказки усіма можливими варіантами, поясніть розділові знаки? Визначити смислові відношення між частинами безсполучникового складного речення.

  • Баба з воза - …кобилі легше (наслідок)

  • Двадцять няньок - …дитина не доглянута (протиставлення)

  • Життя як стерня: …не пройдеш ,ноги не поколиш (пояснення)

  • Від гніву старієш - …від сміху молодієш (протиставлення)

  • Багато знатимеш - …скоро постарієш (умова,наслідок)

  • Учи іншого - …і сам зрозумієш (наслідок)

  • Що на умі, … те й на язиці (одночасність)

  • Шануй сама себе, …шануватимуть і люди тебе (послідовність)

  • Всяк розумний по-своєму: … один спершу, а другий потім (пояснення)

4.Синтаксичний практикум. Записати  текст,  розставляючи  потрібні  розділові  знаки. Пояснити вживання коми, тире і двокрапки в простому і складному реченні.
   Прислів’я  і приказки  стислі крилаті вислови в них  сконцентровано житейську мудрість і філософію народу. Своїм мовним багатством і змістовим розмаїттям українські прислів’я і приказки охоплюють усі аспекти життя людини її погляди на світ суспільні явища громадські та родинні стосунки побут тощо. Люди кажуть «Посієш  вчасно  збереш рясно».  І жодного  слова  звідси не  викинеш  тут  сконцентровано багатовіковий досвід народу.


  Перевірити написане  з ключем.
Ключ. Прислів’я і приказки — стислі крилаті вислови: у них сконцентровано  житейську  мудрість  і  філософію  народу.  Своїм мовним  багатством  і  змістовим розмаїттям українські прислів’я і  приказки  охоплюють  усі  аспекти  життя  людини:  її  погляди на світ, суспільні явища, громадські та родинні стосунки, побут тощо. Люди кажуть: «Посієш вчасно — збереш рясно». І жодного  слова  звідси  не  викинеш:  тут  сконцентровано  багатовіковий досвід народу.


5. Творча робота. Розставити розділові знаки у віршових уривках, пояснити їх вживання. Назвати структурні і смислові особливості безсполучникових складних речень. Яка їх стилістична функція? Який поетичний уривок є зайвим? Відповідь обґрунтуйте.

  1. І снився сон мені : неначе

Десь у холодній чужині

Якийсь вигнанець гірко плаче

І заздрить мертвому мені.

О.Олесь.

2. Грати словом долею грати.

Різні в нього бувають майстри.

Можна слово привчити на бровах стояти ,

Чи кататись плескавчиком із гори…

Г.Світлична.


3.Волошко , загадко велика.

В тобі є вічна таїна:

Ти водночас і скромно дика,

І незбагненно чарівна.

Д.Білоус.



6.Гра «Доповни…» Доповнити речення так, щоб утворилися безсполучникові складні речення (при цьому врахувати типи смислового зв’язку між частинами, поданими в дужках).

  • Мова наша є таємницею…(доповнення); ( , в ній усі тони і відтінки,всі переходи звуків від твердих до найніжніших)

  • Дивуєшся дорогоцінності мови нашої…(пояснення);( :в ній що не звук – то подарунок)

  • Простежимо коріння мови…(умова); ( - відчуємо дух віків)

  • Людина створила мову…(протиставлення); (- мова людину)

  1. Підсумковий тестовий контроль.

1.У якому з правил щодо пунктуації безсполучникових складних речень допущена помилка?

А) якщо частини безсполучникових складних речень виражають одночасність, сумісність дій або їх послідовність і тісно пов’язані між собою за змістом, то між ними ставиться кома;

Б) якщо частини безсполучникових складних речень зберігають певну самостійність у змістовому відношенні, то між ними ставиться крапка з комою;

В) якщо зміст частин безсполучникових складних речень порівнюються чи протиставляються, то між ними ставиться двокрапка; +

Г) якщо в першій частині безсполучникових складних речень вказується час дії, про яку говориться в другій, то між ними ставиться тире;

Д) двокрапка у безсполучникових складних реченнях ставиться тоді, коли наступна частина пояснює, розкриває зміст попередньої.

2. Знайти правильну структурно-семантичну схему речення:

Ми цінуємо барвінок за його «лікарську допомогу» з нього виготовляють ліки від важких хвороб.

А) [ ], [ ]. одночасність

Б) [ ]: [висновок ].

В) [умова ] - [ ].

Г) [ ]: [ причина ]. +

Д) [ ] – [ ]. Протиставлення


3.Знайти речення, у якому вживається двокрапка між частинами безсполучникових складних речень.

А) Надворі вже стемніло десь далеко на небі засяяла перша зірка.

Б) Не посадив жодного дерева за своє життя плати за чисте повітря.

В) Впаде мороз на яблуневий цвіт тоді залишимося без врожаю.

Г) По той бік гора по цей – друга.

Д) Я знаю кожній дитині потрібна турботлива увага батьків. +


4. Знайдіть серед речень «зайві» (не безсполучникові).

А) Зашелести до мене барвінково, зорею надвечірньою зійди, у світ широкий проведи, моє пісенне материнське слово.+

Б) Весна веселая була: зазеленів вишневесенький садочок, пахучая фіалка розцвіла і звеселила свій куточок.

В) Посієш вчасно – вродить рясно.

Г) Високі береги, зеленувата вода, лози і верби попід скелями – все буде залите дивним гарячим сонцем.

Д) Тихесенько вітер віє, степи, лани мріють, між ярами над степами верби зеленіють.

  1. Яке речення є більш виразним, експресивним, образним?

А) Коли вітер повіяв по долині, пішла дібровою луна.

Б) Повіяв вітер по долині – пішла дібровою луна. +

В) повіяв вітер по долині, і пішла дібровою луна.

V Підсумок уроку.

Отже ,давайте завершемо нашу подорож знаннями, ми всі добре попрацювали, знайшли в собі нові скарби, заповнили скриню і спробуємо її не розгубити.Весь час потрібно пам’ятати :

Я – хочу знати

Я – думаю

Я – вмію

Я – знаю

Я- особистість творча

Я- зірка


VІ Домашнє завдання.

Написати твір «В прислів’ях і приказках характер народу», вживаючи безсполучникові складні речення.



Конспект уроку: Вживання коми, двокрапки, тире, крапки з комою у безсполучнико-вому складному реченні.
  • Украинский язык
Описание:

Конспект урока  на  тему:" Вживання коми, двокрапки, тире, крапки з комою у безсполучниковому складному реченні" включает  в  себя  различные  методы  обобщения  материала .Блиц -опрос  и  самостоятельная  работа  с  таблицей позволяют  повторить  теоретический  материал. А  применить  материал  на  практике  позволяют  творческие  задания,перевод, работа  с  предложениями  и  пословицами. 

 

Автор Дяченко Лилия Анатольевна
Дата добавления 26.01.2015
Раздел Украинский язык
Подраздел Конспекты
Просмотров 1930
Номер материала 55039
Скачать свидетельство о публикации
