Главная / Начальные классы / Конспект уроку на тему "Вчимося бути добрими людьми"

Конспект уроку на тему "Вчимося бути добрими людьми"

Л.Б.Нестеряк

вчитель початкових класів

Комунальний заклад

« Навчально-виховне об’єднання № 32

«Спеціалізована загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів,

позашкільний центр «Школа мистецтв»

Кіровоградської міської ради Кіровоградської області»


Урок-тренінг (4 клас)

Тема: Вчимося бути добрими людьми

Мета: формувати уявлення дітей про добро, вчити учнів оцінювати вчинки людей на основі життєвих ситуацій, наслідувати їх позитивні риси; розвивати творчі здібності молодших школярів, прагнення до самовдосконалення; виховувати у дітей віру у силу добра, бажання творити добро, бути милосердними,  співчутливими.

Завдання: сприяти усвідомленню того, що добро слід починати із себе; пробудити у

дітей щирий інтерес до всього корисного, морального, бажання берегти людську гідність;формувати у дітей уявлення про те, що добра, чуйна людина завжди допомагає іншим, поважає, піклується про стареньких, добре ставиться до рідних і друзів.


Обладнання: презентація «Вчимося бути добрими людьми», презентація «Сумувать не треба», відеокліп «А я бажаю вам добра», картки з завданнями, кольорові клейкі папірці у вигляді сердечок.


Інноваційні технології:

  • Технологія роботи в групах;

  • Технологія зворотнього зв'язку;

  • Технологія мовленнєвої творчості;

  • Технологія розвитку критичного мислення;

  • Технологія ігрового навчання;

  • Технологія створення ситуації успіху.


Методичні стратегії:«Дискусія в групах», «Мікрофон», «Асоціативний кущ», «Радість пізнання», «Скринька Доброти», «Ессе», «Комплімент».

Хід уроку

І. Організаційний момент.

1. Привітання вчителя

Усміхнемось всім навколо:
Небу, сонцю, квітам, людям!
і побачимо одразу –
День для нас добр
ішим буде!
Привітаймось! Добрий день!

Щастя й здоров'я вам кожної днини,
Миру і злагоди вашій родині.


2. Емоційне налаштування на урок

(На фоні музики вчитель читає поезію)

Врятує світ краса -
Завжди так говорили.
Тепер врятує світ лиш доброта,
Бо однієї вже краси занадто мало,
Бо стільки всюди зла - людина вже не та…
Тож, люди на землі!
Спішіть добро творити,
Щоб нам не згинути у морі зла,
Щоб кожен міг серед краси прожити
У царстві справедливості й добра.


ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

- Дорогі діти! Сьогодні для вас продзвенів перший дзвінок у четвертому класі, який покликав вас на перший урок. Для вас він буде особливим.Особливим, тому що він перший, а ще тому, що ми поринемо у світ добра, спробуємо поселити в наші сердечка часточку доброти, наповнити наш розум гарними думками про важливість добра в нашому житті. Працювати будемо під девізом:

Віддай людині крихітку себе.

За це душа поповнюється світлом.


Слайд 2



ІІІ. Робота над темою уроку

1. Стратегія «Асоціативний кущ»
Вчитель:

- Діти, з чим у вас асоціюється слово « добро»? ( Діти називають)

             • світло, радість, щастя                              • краса ,щирість ,чистота

ДОБРО

                    •підтримка ,подяка ,сонечко              • співчуття, допомога ,милосердя

-Виберіть з поданих на екрані рис ті, які ви вважаєте притаманні добрій людині.

Слайд 3


2. Бесіда.

Вчитель:

- Яке ж значення слова «добро» за словником?
(Дитина зачитує із «Тематичного словника школяра» тлумачення слова «добро»)

Добро це гарні і корисні справи, які можна зробити на благо людей.
Слайд 4

Вчитель:

- Так, людина приходить у світ для добра. Головне призначення кожного на землі – творити добро.Добро це один із найсвітліших виявів людської душі. Добро виражається у нашому ставленні до людей і до навколишнього світу. Що ми

залишимо після себе, залежить від нас.

Запам’ятай, моя дитино, з юних літ
На все життя, щоб знала ,як прожити.
Людина для добра приходить в світ
Й покликана завжди добро творити.

3. Гра «ТАК» чи «НІ» .

Вчитель:

- Ми своє сердечко також повинні наповнювати добрими справами, бути щедрими на гарні слова. Пропоную вам пограти в гру «ТАК» чи «НІ» . Я читатиму речення, а ви говоритимете «ТАК» чи «НІ».

- Коли вам краще жити:
Коли сміються діти? ( Так)

- А чи тоді, як всі кричать,
І їм не можна ради дать. і)

- Бабусі хлопчик допоміг.

Він, діти, добрий хлопчик? (Так)
-
Тепер усі скажіть мені:

У сварці жити добре? (Ні)

- А як немає забіяк,

Тоді усім прекрасно? (Так)
-
А як серця у всіх ясні,

То вам погано, діти? (Ні)

- Співає хлопчик гарно як!

А вам подобається? (Так)

- А як обличчя всіх пісні,

Похмурі, злі? Вам добре? (Ні)

- Реве і трощить все хлопчак,

Це теж погано, діти? (Так)

- Тоді іще скажіть мені:

Як діти б'ються, добре? (Ні)

Вчитель:

- Тепер я впевнена, що ви добре розумієте різницю між гарним і поганим.

4. Гра «Навчаємось доброти»

Вчитель:

- Пограємо в гру. Якщо добра дитина повинна робити те, що я називаю, то ви плескаєте в долоні, а якщо ні, то нічого не робите.

Робити комусь зле, якщо цього ніхто не бачить.
• Допомагати мамі,
татові, бабусі, дідусеві.
• Берегти рідну природу та охороняти її.
• Шанувати працю інших людей.
• Галасувати, коли хтось відпочиває
.
• Бути вихованою, стриманою
людиною.
• Обманювати, сваритися, хвалитися.
• Насміхатися з чужого горя.
• Не слухати батьків.
• Ділитися тим, що в тебе є.
• Ображати інших.
• Красти.
• Захищати слабшого.
• Допомагати друзям у біді.

Вчитель:

- Бачу, що ви знаєте, що має робити добра людина. Молодці. Я вами пишаюсь.

5. Творча робота  в групах

Вчитель:

- Пропоную вам проаналізувати життєві ситуації і розказати, як мають вчинити діти. Для цього попрацюємо в групах. А щоб поділитися на групи, пригадайте якої пори року ви народилися. Ось у нас і утворилося 4 групи. Пам'ятайте про правила роботи в групі. Оберіть спікера .

Завдання для 4 груп:

1. Петрик не зробив домашнього завдання. Але він точно знає, що у портфелі в Оленки лежить зошит з виконаним домашнім завданням. І ось на перерві ...
2. Сашко дуже поспішає додому і по дорозі наздоганяє літню жінку, яка ледь несе важку сумку з крамниці. І Сашко ...
3. В автобусі сидять подруги, тоді як поруч стоїть жінка з маленькою дитиною на руках. Дівчатка ...
4. Дмитрик довго хворів. Коли прийшов до школи, до нього підійшов Максим. Максим...

Вчитель:

- Я щаслива, що у мене такі розумні та виховані діти.

6. Фізкультхвилинка (відео, або віршована)

Вчитель:

- Я бачу ви всі ростите добрими і чуйними дітками, і завжди готові прийти на допомогу. Щира усмішка, добре слово і хоча б краплиночка тепла мають дуже велику силу. Пам’ятайте про це щодня, щохвилини, щомиті.

- Щоб ще веселіше і тепліше стало навкруги, пропоную вам відпочити під веселу музику. (Руханка «Сумувать не треба»)

7. Інсценізація вірша  «Татова порада»

Вчитель:

Слайд 5

- В.О.Сухомлинському належать такі слова: «Роби добро не тільки тоді, коли тебе бачать люди. Значно більше треба для того, щоб залишатись людиною тоді, коли тебе ніхто не бачить». Бути добрим нелегко, а постійно творити добро важко. Треба менше говорити про добро, а постійно його робити. Прислухайтеся до татової поради. 

(Участь беруть раніше підготовлені учні)                  

 «Татова порада»

              Прибіг щодуху син додому, до тата голосно гука:

             «А я провідав у лікарні свого товариша-дружка!

             То ж правда, тату, я чутливий і маю серце золоте?»

             Замисливсь тато на хвилину і так сказав йому на те:

             «Коли тебе в тяжку годину, людина виручить з біди,

             Про це добро, аж поки віку, ти, синку, пам’ятай завжди.

             Коли ж людині щиросердно , ти зробиш сам добро колись,

             Про це забудь, аж поки віку, мовчи й нікому не хвались».

8. Читання учнями поезії про добро

Вчитель:

- Дорога добра — це дорога, якою повинна йти кожна людина: від народження і до смерті. Найвище уміння людини починати дорогу із себе. Бо добро починається з мене і тебе (вчитель вказує на себе та будь-кого з дітей). Тобто воно починається з кожного із нас.Тож давайте щодня намагатися робити добрі справи, щоб це увійшло в наше життя, як потреба в їжі, повітрі, спілкуванні. І почнемо з того, що послухаємо вірші про добро, які вивчили ваші однокласники.

1 учень:

Не залежить доброта від зросту,

Не залежить доброта від віку.

Доброта з роками не старіє,

Доброта, як сонце, гріє.

Не говори про доброту,

Коли ти нею сам не сяєш

Коли у радощах витаєш,

Забувши про чужу біду.

2 учень:

Бо доброта не тільки те,

Що обіймає тепле слово

В цім почутті така основа,

Яка з глибин душі росте.

Коли її не маєш ти,

То раниш людяне в людині.

Немає вищої святині,

Ніж чисте сяйво доброти.

(О. Довгий)

3 учень:

Кажімо більше ніжних слів

Знайомим, друзям і коханим

Нехай комусь тепліше стане

Від зливи наших почуттів.

Нехай тих слів солодкий мед

Чиюсь загоїть рану

(Чи перший біль, чи то останній)-

Коли б то знати наперед!

4 учень:

Кажімо більше ніжних слів,

Комусь всміхаймось ненароком,

То не життя людське коротке,

Короткі в нас слова черстві

Кажімо більше ніжних слів...

(І. Вовк)

9. Інтерактивна вправа «Знайди відповідність»


Вчитель:

- Пропоную попрацювати в парах. (Діти працюють за картками). До слів з лівої колонки відповідно дібрати слова з правої колонки, щоб утворилися можливі фразеологічні звороти , які означатимуть риси поведінки доброї людини.

- Що повинна вміти робити добра людина?

                            1 пробачити                 А горе

                            2 допомогти                 Б  добре слово

                                  3 поділитися               В навчання

                            4 сказати                      Г розпач

                            5 пожертвувати           Д  знедолена людина

                            6 утішити                    Е образа

                           7 розрадити                  Є радість

10. Складання правил доброти

Вчитель:

- Пропоную вам скласти правила доброти. ( Діти вносять пропозиції )

- Я згодна з вами. Молодці! Підсумуємо вами сказане і прочитаємо ще раз правила.

Стався до людей так, як хочеш щоб вони ставилися до тебе.

Поважай інших.

Допомагай слабким, маленьким, старим, хворим.
• Не будь жадібним.
• Вибачай іншим їх помилки.

Умій вибачатись.

Ніколи не заздри.

Будь добрим з іншими.

Будь ввічливим. Даруй оточуючим привітні слова.

Цінуй своїх друзів.

Піклуйся про братів наших менших.

Слайд 6


11. Стратегія «Скринька Доброти»

Вчитель:

- А зараз я пропоную вам поповнити нашу класну «Скриньку Доброти».

- Розкажіть, які добрі справи ви зробили на літніх канікулах? (Діти розповідають).

- Бажаю вам, щоб ці добрі справи дорогоцінними скарбами залишилися у ваших душах та серцях.


12. Інтерактивна вправа « Комплімент»

-- Памятайте, що добро віддається сторицею. За добро добром платять. Кожна

людина може бути чарівником і для цього не потрібна чарівна паличка. Достатньо сказати добре слово або зробити добре діло. Поверніться один до одного, візьміться за руки і скажіть один одному комплімент, або просто добре слово.


ІV. Підсумок уроку.

1. Інтерактивна вправа « Мікрофон»

Вчитель:

- Як зробити так, щоб добро на планеті Земля примножувалося?

Можливі відповіді дітей:
• самому робити добрі вчинки (допомагати близьким, друзям);
• вирости гарною, доброю людиною;
• щодня робити хоч маленькі, проте добрі справи
.


2. Створення Серця Доброти

Вчитель:

- У вас на партах лежать паперові рожеві сердечка, які символізують ваші маленькі добрі сердечка. Напишіть коротеньке ессе на сердечках на тему: «Якби я був добрим ангелом світу…». Спробуємо утворити велике Серце Доброти. Прикріпимо на дошці

маленькі сердечка. (Діти прикріплюють на дошці уявні свої сердечка.Вчитель допомагає,щоб вийшло велике Серце Доброти).
- Вийшло велике Серце Доброти. І це свідчить про те, що якщо всі люди будуть мати добрі серця, то наша планета буде квітучою. На ній пануватиме мир і добро. Світ врятує тільки добро. Памятайте про це !!!

Твори добро та будь завжди привітна.
Дитино! Ти приходиш для добра.
Любов у серденьку хай сонцем квітне
Збагнути це тобі уже пора.

Слайд 7


- Кажуть, що коли народжується дитина, Бог запалює свічку на небі й посилає до неї ангела-охоронця. У ві сні ангел цілує немовля тричі: в чоло – аби воно зростало розумним, в личко – щоб було красивим, та в груди – аби здоров’я ,любов та доброта вселились в його серце та душу. Я бажаю вам, щоб краплинку людської доброти ви пронесли через усе своє життя, щоб зло покинуло вашу душу, а натомість щоб завжди в ній панувало добро і совість. Будьте справжніми людьми! Все, про що ми згадували та розмовляли, нехай залишить слід у вашому серці.


- Я хочу закінчити наш урок віршем Любові Забашти:

Сказав мудрець:

- Живи, добро звершай!

Та нагород за це не вимагай…

Хай оживає iстина стара:

Людина починається з добра.


Слайд 8

Звучить пісня «А я бажаю вам добра» на фоні відеокліпу


Список використаної літератури:


Сухомлинський В.О. Народження добра. Вибрані твори в 5-ти т.-К.:Рад.школа,1977.-Т.5 - 639 с.


Інтерактивні уроки в початковій школі. Початкова освіта. Бібліотека. – К., «Шкільний світ», 2007 – С.127


Сухомлинський В.О. Казки Школи під Голубим Небом.: Казки, притчі, оповідання. Упоряд. О.В. Сухомлинська ; К.: Рад.школа. – 1991. – 191 с. 


Бех І.Д. Виховання особистості. - К. : Либідь, 2008. - 848 с.




Використані ресурси ІНТЕРНЕТ:


http://muzicteacher.at.ua/publ/innovacijni_tekhnologiji_navchannja_v_suchasnij_shkoli/1-1-0-5

http://www.youtube.com/watch?v=LyorwMZFEsA


https://yadi.sk/d/_c88tLvZKe8we

Конспект уроку на тему "Вчимося бути добрими людьми"
  • Начальные классы
Описание:

                                                                                     Л.Б.Нестеряк

                                                           вчитель початкових класів

   Комунальний заклад

                                                                               « Навчально-виховне об’єднання № 32                               

«Спеціалізована загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів,

                                                                          позашкільний  центр «Школа мистецтв»

  Кіровоградської міської ради  Кіровоградської області»

 

                                                   Урок-тренінг  (4 клас)                                                                              

Тема: Вчимося бути добрими людьми

Мета: формувати уявлення дітей про добро, вчити учнів оцінювати вчинки людей на основі життєвих ситуацій, наслідувати їх позитивні риси;розвивати творчі здібності молодших школярів, прагнення до самовдосконалення; виховувати у дітей віру у силу добра, бажання творити добро, бути милосердними,  співчутливими.

Завдання: сприяти усвідомленню того, що добро слід починати із себе;пробудити  у

дітей щирий інтерес до всього корисного, морального, бажання берегти людську гідність;формувати у дітей уявлення про те, що добра, чуйна людина завжди допомагає іншим, поважає, піклується про стареньких, добре ставиться до рідних і друзів.

 

Обладнання: презентація «Вчимося бути добрими людьми», презентація «Сумувать не треба», відеокліп «А я бажаю вам добра», картки з завданнями, кольорові клейкі папірці у вигляді сердечок.

 

       Інноваційні технології:

vТехнологія роботи в групах;

vТехнологія зворотнього зв'язку;

vТехнологія мовленнєвої творчості;

vТехнологія розвитку критичного мислення;

vТехнологія  ігрового навчання;

vТехнологія створення ситуації успіху.

 

Методичні стратегії:«Дискусія в групах», «Мікрофон», «Асоціативний кущ», «Радість пізнання», «Скринька Доброти», «Ессе», «Комплімент».

                                                        

                                                                Хід уроку

І. Організаційний момент.

1. Привітання вчителя

Усміхнемось всім навколо:
Небу, сонцю, квітам, людям!
і побачимо одразу –
День для нас добр
ішим  буде!
Привітаймось!  Добрий день!

Щастя й здоров'я вам кожної днини,
Миру і злагоди  вашій  родині.

 

2. Емоційне налаштування на урок

(На фоні музики вчитель читає поезію)

Врятує світ краса -
Завжди так говорили.
Тепер врятує світ лиш доброта,
Бо однієї вже краси занадто мало,
Бо стільки всюди зла - людина вже не та…
Тож, люди на землі!
Спішіть добро творити,
Щоб нам не згинути у морі зла,
Щоб кожен міг серед краси прожити
У царстві справедливості й добра.

 

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

  - Дорогі діти! Сьогодні для вас продзвенів перший дзвінок у четвертому класі, який покликав вас на перший урок. Для вас він буде особливим.Особливим, тому що він перший, а ще тому, що ми поринемо у світ добра, спробуємо поселити в наші сердечка  часточку доброти, наповнити наш розум гарними думками про важливість добра в нашому житті. Працювати будемо під девізом:

Віддай людині крихітку себе.

За це душа поповнюється світлом.

 

Слайд 2

 

ІІІ. Робота над темою уроку

1.Стратегія «Асоціативний кущ»
Вчитель:

- Діти, з чим у вас асоціюється слово « добро»? ( Діти називають)

             • світло, радість, щастя                              • краса ,щирість ,чистота

          

                                                                ДОБРО

                    •підтримка ,подяка ,сонечко                       • співчуття, допомога ,милосердя

       

         -Виберіть з поданих на екрані рис ті, які ви вважаєте притаманні добрій людині.

          Слайд 3

 

2. Бесіда.

Вчитель:

- Яке ж значення слова «добро» за словником?
(Дитина зачитує із «Тематичного словника школяра» тлумачення слова «добро»)

Добро це  гарні і корисні справи, які можна зробити на благо людей.
Слайд
4

Вчитель:

 - Так, людина приходить у світ для добра. Головне призначення кожного на землі – творити добро.Доброце один із найсвітліших виявів людської душі. Добро  виражається у нашому ставленні до людей і до навколишнього світу. Що ми

залишимо після себе, залежить від нас.

Запам’ятай, моя дитино, з юних літ
На все життя, щоб знала ,як прожити.
Людина для добра приходить в світ
Й покликана завжди добро творити.

3. Гра «ТАК» чи «НІ» .

Вчитель:

- Ми своє сердечко також повинні наповнювати добрими справами, бути щедрими на гарні слова. Пропоную вам пограти  в гру «ТАК» чи «НІ» . Я читатиму речення, а ви говоритимете «ТАК» чи «НІ».

- Коли вам краще жити:
  Коли сміються діти? ( Так)

- А чи тоді, як всі кричать,
   І їм не можна ради дать. (Ні)

- Бабусі хлопчик допоміг.

  Він, діти, добрий хлопчик? (Так)
-
Тепер усі скажіть мені:

  У сварці жити добре? (Ні)

-А як немає забіяк,

  Тоді усім прекрасно? (Так)
-
А як серця у всіх ясні,

  То вам погано, діти? (Ні)

-Співає хлопчик гарно як!

  А вам подобається? (Так)

- А як обличчя всіх пісні,

  Похмурі, злі? Вам добре? (Ні)

- Реве і трощить все хлопчак,

  Це теж погано, діти? (Так)

-Тоді іще скажіть мені:

  Як діти б'ються, добре? (Ні)

Вчитель:

- Тепер я впевнена, що ви добре розумієте різницю між гарним і поганим.

4.  Гра «Навчаємось доброти»

Вчитель:

- Пограємо в гру. Якщо добра дитина  повинна робити те, що я називаю, то ви плескаєте в долоні, а якщо ні, то нічого не робите.

• Робити комусь зле,  якщо цього ніхто не бачить.
• Допомагати мамі,
татові,бабусі,  дідусеві.
• Берегти рідну природу та охороняти її.
• Шанувати працю інших людей.
• Галасувати, коли хтось відпочиває
.
• Бути вихованою, стриманою
людиною.
• Обманювати, сваритися, хвалитися.
• Насміхатися з чужого горя.
• Не слухати батьків.
• Ділитися тим, що в тебе є.
• Ображати інших.
• Красти.
• Захищати слабшого.
• Допомагати друзям у біді.

Вчитель:

-  Бачу, що ви знаєте, що має робити добра людина. Молодці. Я вами пишаюсь.

5.  Творча робота  в групах

Вчитель:

- Пропоную вам  проаналізувати  життєві  ситуації  і розказати,  як мають вчинити діти.  Для цього попрацюємо в групах. А щоб поділитися на групи, пригадайте якої пори року ви народилися. Ось у нас і утворилося 4 групи. Пам'ятайте про правила роботи в групі. Оберіть спікера .

                                                 Завдання для 4 груп:

1. Петрик не зробив домашнього завдання. Але він точно знає, що у портфелі в Оленки лежить зошит з виконаним домашнім завданням. І ось на перерві ...
2. Сашко дуже поспішає додому і по дорозі наздоганяє літню жінку, яка ледь несе важку сумку з крамниці. І Сашко ...
3. В автобусі сидять подруги, тоді як поруч стоїть жінка з маленькою дитиною на руках. Дівчатка ...
4. Дмитрик довго хворів. Коли прийшов до школи, до нього підійшов Максим. Максим...

Вчитель:

- Я щаслива, що у мене такі розумні та виховані діти.

6. Фізкультхвилинка (відео, або віршована)

Вчитель:

- Я бачу ви всі ростите добрими і чуйними дітками, і завжди готові прийти на допомогу. Щира усмішка,  добре слово і хоча б краплиночка тепла мають дуже велику силу. Пам’ятайте про це щодня, щохвилини, щомиті.

- Щоб ще  веселіше і тепліше стало навкруги,  пропоную вам відпочити під веселу музику. (Руханка «Сумувать не треба»)

7. Інсценізація вірша  «Татова порада»

Вчитель:

Слайд 5

- В.О.Сухомлинському належать такі слова: «Роби добро не тільки тоді, коли тебе бачать люди. Значно більше треба для того, щоб залишатись людиною тоді, коли тебе ніхто не бачить». Бути добрим нелегко, а постійно творити добро важко. Треба менше говорити про добро, а постійно його робити. Прислухайтеся до татової поради. 

(Участь беруть раніше підготовлені учні)                  

                                            «Татова порада»

              Прибіг щодуху син додому, до тата голосно гука:

             «А я провідав у лікарні свого товариша-дружка!

             То ж правда, тату, я чутливий і маю серце золоте?»

             Замисливсь тато на хвилину і так сказав йому на те:

             «Коли тебе в тяжку годину, людина виручить з біди,

             Про це добро, аж поки віку, ти, синку, пам’ятай завжди.

             Коли ж людині щиросердно , ти зробиш сам добро колись,

             Про це забудь, аж поки віку,  мовчи й нікому не хвались».

8. Читання учнями поезії про добро

Вчитель:

- Дорога добра — це дорога, якою повинна йти кожна людина: від народження і до смерті. Найвище уміння людини починати дорогу із себе. Бо добро починається з мене і тебе (вчитель вказує на себе та будь-кого з дітей). Тобто воно починається з кожного із нас.Тож давайте  щодня  намагатися робити добрі справи, щоб це увійшло в наше життя, як потреба в їжі, повітрі, спілкуванні. І почнемо з того, що послухаємо вірші про добро, які вивчили ваші однокласники.

1 учень:

Не залежить доброта від зросту,

Не залежить доброта від віку.

Доброта з роками не старіє,

Доброта, як сонце, гріє.

Не говори про доброту,

Коли ти нею сам не сяєш

Коли у радощах витаєш,

Забувши про чужу біду.

2 учень:

Бо доброта не тільки те,

Що обіймає тепле слово

В цім почутті така основа,

Яка з глибин душі росте.

Коли її не маєш ти,

То раниш людяне в людині.

Немає вищої святині,

Ніж чисте сяйво доброти.

                          (О. Довгий)

3 учень:

Кажімо більше ніжних слів

Знайомим, друзям і коханим

Нехай комусь тепліше стане

Від зливи наших почуттів.

Нехай тих слів солодкий мед

Чиюсь загоїть рану

(Чи перший біль, чи то останній)-

Коли б то знати наперед!

4 учень:

Кажімо більше ніжних слів,

Комусь всміхаймось ненароком,

То не життя людське коротке,

Короткі в нас слова черстві

Кажімо більше ніжних слів...

                                 (І. Вовк)

9. Інтерактивна  вправа «Знайди відповідність»

 

Вчитель:

- Пропоную попрацювати в парах. (Діти працюють за картками). До слів з лівої колонки відповідно дібрати слова з правої колонки, щоб утворилися можливі фразеологічні звороти , які означатимуть риси  поведінки  доброї людини.

- Що повинна вміти робити добра людина?

                           1 пробачити                А горе

                            2 допомогти                Б  добре слово

                                  3 поділитися               В навчання

                            4 сказати                      Г розпач

                            5 пожертвувати          Д  знедолена людина

                            6 утішити                     Е образа

                           7 розрадити                  Є  радість

10. Складання правил доброти

Вчитель:

- Пропоную вам скласти правила доброти. ( Діти вносять пропозиції )

- Я згодна з вами. Молодці! Підсумуємо вами сказане і прочитаємо ще раз правила.

     • Стався до людей так, як хочеш щоб вони ставилися  до тебе.

     Поважай інших.

     • Допомагай  слабким, маленьким, старим, хворим.
     • Не будь жадібним.
     • Вибачай іншим їх помилки.

     Умій вибачатись.

     • Ніколи не заздри.

     Будь добрим з іншими.

     Будь ввічливим. Даруй оточуючим привітні слова.

     Цінуй своїх друзів.

     Піклуйся про братів наших менших.

 Слайд 6

 

11. Стратегія «Скринька Доброти»

Вчитель:

- А зараз я пропоную вам поповнити нашу класну «Скриньку Доброти».

- Розкажіть, які добрі  справи ви зробили  на літніх канікулах? (Діти розповідають).

- Бажаю вам, щоб ці добрі справи дорогоцінними скарбами залишилися у ваших душах та серцях.

 

12. Інтерактивна  вправа « Комплімент»

-- Памятайте, що добро віддається сторицею. За добро добром платять. Кожна

 людина може бути чарівником і для цього не потрібна чарівна паличка. Достатньо сказати добре слово або зробити добре діло. Поверніться один до одного,візьміться за руки і  скажіть один одному комплімент, або просто добре слово.

 

ІV. Підсумок уроку.

1. Інтерактивна  вправа « Мікрофон»

Вчитель:

 - Як зробити так, щоб добро на планеті Земля примножувалося?

Можливі відповіді дітей:
• самому робити добрі вчинки (допомагати близьким, друзям);
• вирости гарною, доброю людиною;
• щодня робити хоч маленькі, проте добрі справи
.

 

2. Створення Серця Доброти

Вчитель:

- У вас на партах лежать паперові  рожеві сердечка,  які символізують ваші маленькі добрі сердечка. Напишіть коротеньке ессе на сердечках на тему: «Якби я був добрим ангелом світу…». Спробуємо утворити  велике Серце Доброти. Прикріпимо на дошці

маленькі сердечка.  (Діти прикріплюють на дошці уявні свої сердечка.Вчитель допомагає,щоб вийшло велике Серце Доброти).
- Вийшло велике  Серце  Доброти.  І це свідчить про те, що якщо всі люди будуть мати добрі серця, то наша планета  буде квітучою. На ній пануватиме мир і добро. Світ врятує тільки добро. Памятайте про це !!!

Твори добро та будь завжди привітна.
Дитино! Ти приходиш для добра.
Любов у серденьку хай сонцем квітне
Збагнути це тобі уже пора.

Слайд  7

 

- Кажуть, що коли народжується дитина, Бог запалює свічку на небі й посилає до неї ангела-охоронця. У вісні ангел цілує немовля тричі: в чоло – аби воно зростало розумним, в личко – щоб було красивим, та в груди – аби здоров’я ,любов та доброта вселились в його серце та душу. Я бажаю вам, щоб краплинку людської доброти ви пронесли через усе своє життя, щоб зло покинуло вашу душу, а натомість щоб завжди в ній панувало добро і совість. Будьте справжніми людьми! Все, про що ми згадували та розмовляли, нехай залишить слід у вашому серці.

 

- Я хочу закінчити наш урок  віршем Любові Забашти:

 Сказав мудрець:

- Живи, добро звершай!

Та нагород за це не вимагай…

Хай оживає iстина стара:

Людина починається з добра.

 

Слайд  8

 

Звучить пісня «А я бажаю вам добра» на фоні відеокліпу

 

Список використаної літератури:

 

Сухомлинський В.О. Народження добра. Вибрані твори в 5-ти т.-К.:Рад.школа,1977.-Т.5 - 639 с.

 

Інтерактивні уроки в початковій школі. Початкова освіта. Бібліотека. – К., «Шкільний світ», 2007 – С.127

 

Сухомлинський В.О. Казки Школи під Голубим Небом.:Казки, притчі, оповідання. Упоряд. О.В. Сухомлинська ; К.: Рад.школа. – 1991. – 191 с. 

 

Бех І.Д. Виховання особистості. - К. : Либідь, 2008. - 848 с.

 

 

 

Використані ресурси ІНТЕРНЕТ:

 

http://muzicteacher.at.ua/publ/innovacijni_tekhnologiji_navchannja_v_suchasnij_shkoli/1-1-0-5

http://www.youtube.com/watch?v=LyorwMZFEsA

 

https://yadi.sk/d/_c88tLvZKe8we

Автор Нестеряк Лариса Борисовна
Дата добавления 07.01.2015
Раздел Начальные классы
Подраздел
Просмотров 948
Номер материала 42692
Скачать свидетельство о публикации
