Главная / История / Конспект урока "Киевская Русь во время правления Ярослава Мудрого" (история Украины, 7 класс)

Конспект урока "Киевская Русь во время правления Ярослава Мудрого" (история Украины, 7 класс)

Історія України 7 клас


Тема. Київська Русь за часів правління Ярослава Мудрого

 

Мета. Розкрити багатопланову діяльність великого князя Ярослава Мудрого, визначити його роль і місце в історії України. Продовжити роботу з розвитку в школярів умінь самостійно здобувати знання, аналізувати історичні джерела, документи та робити висновки. Виховувати почуття патріотизму на прикладі Ярослава Мудрого, прагнення знань, освіти, культури.

Тип уроку. Комбінований

Обладнання: підручник, комп’ютерна презентація, карта "Київська Русь в ІХ – ХІ ст.”, додаткова література для роботи в малих групах, кросворд "Оранта”, витяги з "Руської правди”, ілюстрації.


 "Його часи, його порядки зісталися на цілі століття потім взірцем, правилом, основою для всяких розпоряджень, а все його князювання – світлою і щасливою добою супроти пізніших бід, які випали на долю України потім”.

М.Грушевський


Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

У 1015 році, в ході підготовки до походу на Новгород для утихомирення сина Ярослава, який відмовився платити Києву данину, Володимир Великий несподівано помер. Відомо, що у нього було 12 синів.

Як ви вважаєте, як розгортатимуться події після смерті Володимира Великого?

Чи призведуть чвари між його нащадками до розпаду Київської держави та появи окремих князівств? Чому?

Остаточні відповіді на ці запитання ми зможемо дати, розглянувши тему сьогоднішнього уроку.

Оголошення теми, завдань уроку.

(СЛАЙД 1,2)

Але перш за все давайте пригадаємо основні моменти діяльності князя Володимира Великого.

ІІІ. Актуалізація опорних знань

Робота з навчальною картиною («Хрещення Русі»).

(СЛАЙД 3)


Письмова робота «Правда чи неправда?»

Завдання: позначити правильні (+) та неправильні (-) твердження стосовно діяльності князя Володимира Великого.

  1. Володимир Великий став київським князем у ІХ ст.

  2. На початку Х ст. Київська Русь була язичницькою країною.

  3. Хрещення Русі відбулося у 980 році.

  4. За час свого правління Володимир приєднав Червенські міста, племена радимичів та древлян.

  5. «Змієві вали» входили до системи укріплень Київської держави.

  6. За часів Володимира Великого у Київській Русі почали карбувати власні монети.

(СЛАЙД 4)


Робота з картою.

Як змінилася територія Київської держави за правління Володимира Великого та його сина?

(СЛАЙД 5)


ІV. Вивчення нової теми.

План

        Міжусобна боротьба після смерті Володимира.

        Державна діяльність Ярослава.

        Культурно-просвітницька діяльність Ярослава Мудрого.

  • Зовнішня політика князя.

  • "Руська правда” – перший звід давньоруського права.

        Оцінка діяльності Ярослава Мудрого.


Учитель читає вірш Р.Завадовича "Ярослав Мудрий”.

Свого батька гідний сину,

Ти підніс до сили, слави,

До могуття Батьківщину.

А над Сяном, край кордону,

Гарний город збудував ти,

І щоб пам’ять не пропала,

Ярославль його назвав ти.

Пильнував ти, Ярославе,

Щоб жили по правді люди,

Щоб законом справедливим

І твої судили суди.

І про те подбав ти, княже,

Щоб коштовним самоцвітом,

Прибраний увесь, багатий,

Блиснув Київ перед світом.

Ти здвигнув собор Софії

З каменю і срібла-злота,

Ще й тепер про тую славу

Мріють Золоті ворота.

Скрізь з пошаною по світі

Твоє вчення споминали,

Королі, князі, вельможі

В тебе ласки забігали.

 (СЛАЙД 6)

Учитель. Про які славні справи князя Ярослава переповідає автор вірша? Які історичні факти ми можемо встановити?

Отже, Ярослав Мудрий:

        Зміцнив, розбудував Київську Русь.

        Підніс міжнародний авторитет держави.

        Збудував м. Ярославль.

        Упорядкував закони.

        Збудував Софійський собор.

Учитель доповнює, що за часів правління Ярослава Мудрого засновуються школи; укладається перший літописний звід 1037 – 1039 рр.; заснована перша на Русі бібліотека, що нараховувала 950 томів. Період князювання Ярослава Мудрого – вершина могутності Київської держави.

(СЛАЙД 7)

Тож давайте більш детально познайомимося з часами правління князя Ярослава Мудрого.

Уявімо, що вчені винайшли машину часу, і ми з вами потрапили в часи Київської Русі. Але наш час перебування в стародавньому Києві обмежений – всього 10 хвилин. Тому, щоб якомога більше дізнатися про часи правління Ярослава, давайте розіб’ємось на групи, а потім поділимося своїми враженнями.

Отже, 1-ша група має дізнатися про те, як Ярослав став Великим князем, як він отримав владу, адже його батько – Володимир – не встиг скласти заповіт.

2-га група більше довідається про культурно-освітню і церковну діяльність Ярослава.

3-тя група "зустрінеться” з послами інших держав і з’ясує, у яких відносинах був Ярослав із сусідами та європейськими державами.

4-та група здійснить екскурсію до Софіївського собору, дізнається про його історію,

5-та група "здійснить” екскурсію по місту Києву й поділиться з нами своїми враженнями.


Після 10-хвилинної роботи в групах учні діляться враженнями, звітують про проведену роботу. Учитель доповнює інформацію за допомогою слайдів, проводить роботу з історичними поняттями, підводить загальні висновки.

(СЛАЙДИ 9-17)


Робота з історичним джерелом

Учитель. Ярослава Мудрого вважають і законотворцем Київської держави, тому ми з вами зараз познайомимося зі зводом Ярославових законів - "Руською правдою”. Ви, як цивілізовані й досвідчені люди ХХІ століття, зможете вказати на недоліки законів жителям ХІ століття й дати відповіді на питання:

Які групи населення існували в Київській Русі?

Чи всі рівні перед законом?

Що можна сказати про становище смердів у Київській державі?

Яку власність захищає закон?

Вигнання і конфіскація майна були вищою мірою покарання у Київській Русі. Порівняйте цей вид покарань із сучасними. Які з них, на вашу думку, більш гуманні?

Як вигадаєте, чи правильним є такий метод дізнання (ст.17)? Чи досконалими були слідчі методи в епоху Київської Русі?


 Історичне джерело.

«Руська правда» (витяг)

1.«Якщо вб’є вільна людина вільну, то за неї мають право помститися брат за брата або син за батька, або батько за сина. Якщо хто з них не бажає мститися, то нехай одержить 40 гривень за вбитого».

5. «Якщо хтось стане на розбій без причини, свідомо по-розбійницьки, то люди общини за нього не сплачують, але повинні його дружину і дітей видати на вигнання і на конфіскацію майна на користь князя».

 9. «За вбивство тіуна чи огнищанина платити 80 гривень».

(Тіун – князівський домоправитель, огнищанин – управитель у господарстві князя)

10. «За вбивство княжого конюха чи кухаря платити 40 гривень».

11. «За ремісника – 12 гривень. А за рядовича – 5 гривень».

(Рядович - людина, яка працювала на феодала за договором, домовленістю)

15. «А за княжого коня 3 гривні , а за смерда – 2 гривні»

(Смерд – вільний селянин, який платив феодалові данину).

17. «Якщо відповідача звинувачують у вбивстві, а свідків не знайдуть, то піддати його випробуванню розпеченим залізом».

(СЛАЙДИ 18-19)


Підведення підсумків.


Оцінка діяльності Ярослава Мудрого.

Чому з ім’ям Ярослава Мудрого пов’язують розквіт Київської Русі?

 

Учитель. Так, безперечно, князювання Ярослава Мудрого стало вершиною могутності Київської держави, і ви правильно дали високу оцінку цій особі. А тепер давайте послухаємо, як оцінювали діяльність Ярослава Мудрого відомі історики. Надаємо слово нашому експерту, який вдома провів невелике дослідження.


Учень-експерт.

  1. "Київський князь Ярослав Мудрий, як і його батько Володимир, користувались значним авторитетом в міжнародній політиці…” (Б.Греков).

  2. "І в дорослому, і в похилому віці, вже як верховний володар Русі, він вкрай неохоче сідав на коня і лише в разі особливої потреби брав участь у походах. Книга і перо були для нього милішими меча та військового обладунку”. (М.Брайчевський).

  3. "Тривале князювання Ярослава прийнято вважати апогеєм могутності Київської Русі”. (О.Субтельний).

(СЛАЙД 20)


Учитель. Що нам нагадує про Ярослава Мудрого у сучасній Україні?

(збудовані ним храми, портрет князя на грошовій одиниці, орден Ярослава Мудрого, назви вулиць, постать Ярослава у творах літератури та мистецтва).

(СЛАЙДИ 21-23) 


V. Закріплення вивченого матеріалу

(СЛАЙДИ 24-26)

Учитель. Таким чином, наша подорож у стародавній Київ підійшла до завершення. Давайте поміркуємо, що можна запозичити від Ярослава Мудрого для сучасності, а що варто залишити в ХІ ст.


Давайте разом розв’яжемо загадку, яку приготували нам кияни ХІ століття. Загадка: яку іншу назву має зображення Божої матері на стіні Софійського собору? Назву допоможуть прочитати правильні відповіді.

hello_html_m231cb06e.png

  1. Ім’я відомого київського літописця. (Нестор).

  2. Ім’я митрополита, який написав визначний твір "Слово про закон і благодать”, де вперше підкреслено значення Києва як столиці. (Іларіон).

  3. Ім’я старшого сина Ярослава Мудрого. (Ізяслав).

  4. Ім’я дочки Ярослава, яка стала французькою королевою. (Анна).

  5. Назва міста, з яким своєю пишністю змагався Київ. (Константинополь).

  6. Споруда, збудована Ярославом Мудрим на місці битви з печенігами. (Храм).


VІ. Підсумки уроку

Учитель. «Живіть у любові», - заповів Ярослав Мудрий своїм нащадкам. Тільки в єдності можна досягти розквіту держави. Київська Русь за часів правління Ярослава досягла вершини свого розквіту завдяки мудрій внутрішній та зовнішній політиці князя. Видатний український історик М. Грушевський так оцінив діяльність князя:

 "Його часи, його порядки зісталися на цілі століття потім взірцем, правилом, основою для всяких розпоряджень, а все його князювання – світлою і щасливою добою супроти пізніших бід, які випали на долю України потім”.

(СЛАЙД 27)


VІІ. Домашнє завдання.

Опрацювати відповідний матеріал підручника.

Скласти невеликий твір «Один день у місті Ярослава».

(СЛАЙД 28)

Конспект урока "Киевская Русь во время правления Ярослава Мудрого" (история Украины, 7 класс)
  • История
Описание:

Цель урока "Киевская Русь во время правления Ярослава Мудрого" - раскрыть многоплановую деятельность киевского князя первой половины одиннадцатого века, определить его роль в истории; продолжать формировать умения анализировать исторические документы, формулировать свои мысли иделать выводы, воспитывать чувство патриотизма.

На протяжении урока семиклассники учатся работать в группах и выполняют творческие задания; решают кросворд; прослеживают исторические факты о князе Ярославе в стихотворении; знакомятся с оценкой деятельности  Ярослава Мудрого известных представителей исторической науки.

Автор Кресан Жанна Владимировна
Дата добавления 04.01.2015
Раздел История
Подраздел
Просмотров 1037
Номер материала 26139
Скачать свидетельство о публикации
