Главная / Украинский язык / Конспект урока по украинской литературе "Природа в поезії «За сонцем хмаронька пливе».(5 класс)

Конспект урока по украинской литературе "Природа в поезії «За сонцем хмаронька пливе».(5 класс)

Міністерство освіти, молоді та спорту АР Крим

Управління освіти, молоді та спорту Красновардійської РДА

Петрівська середня школа № 1







Природа в поезії «За сонцем хмаронька пливе».

Картини довколишнього світу, природи

в поезії «Садок вишневий коло хати







План-конспект уроку








Розроблено:

Шеховцова Ольга Романівна

вчитель української мови та літератури

Петрівської середньої

школи № 1










с. Петрівка, 2014



Тема: Природа в поезії «За сонцем хмаронька пливе».

Картини довколишнього світу, природи в поезії «Садок вишневий коло хати»

Мета:

Навчальна: ознайомити учнів із цікавими сторінками біографії автора; проаналізувати програмні ліричні твори; визначити художні засоби та образність. Вчитись декламувати вірші.

Виховна: формувати позитивне ставлення до природи.

Розвиваюча: розвивати творчу уяву, логічне мислення, вміння висловлювати свою думку.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: дидактичний матеріал, тести, картки, відеофільми


Хід уроку


I. Мотивація навчальної діяльності

Інтерактивна вправа «Візитка митця»


Дата народження

9 березня 1861

Місце народження

с. Моринці. Черкащина

Батько

Григорій Іванович Шевченко

Мати

Катерина Якимівна Бойко

Ім я поміщика, у якого Тарас служив козачком

Василь Енгельгардт

Дитинство проходило (назва села)

Село Кирилівка

Кількість дітей у сімї

Шестеро

Імена братів та сестер

Катерина, Марія, Микита, Йосип, Марія (Маряна), Ярина

Назва Академії, у якій навчався Тарас Шевченко

Петербурзька академія мистецтв.

Книга життя

«Кобзар»


II Актуалізація опорних знань

  • -Який твір про дитинство Т. Шевченка ви знаєте?

  • -Хто автор цього твору?

  • -Про яку рису характеру малого Тараса свідчить його розповідь про залізні стовпи, що підпирають небо?

  • -Що заповідав батько своєму сину? Що він сказав про його долю?

  • -Чому мати називала малого Тараса волоцюгою? Наведи один приклад, який підтверджує материну характеристику?

  • -Як змінилося життя Тараса після материної смерті?


III. Оголошення теми та мети уроку


Слово учителя

9 березня цього року ми відзначаємо 200-річчя від дня народження Тараса Григоровича Шевченка – гордого, свідомого українця, який жив без хитрощів, лукавства, без «зерна неправди за собою» і за жодних випробувань долі, навіть найжорстокіших випробувань, не зрікся любові до «своєї убогої», але завжди такої рідної України.

Епіграфом до уроку взято слова Василя Симоненка:

«Ми чуємо тебе, Кобзарю, крізь століття.

Тебе своїм сучасником звемо».

Сьогодні на уроці ми розкриємо ще одну грань таланту поета. Спробуємо подивитись на природу очима Тараса Григоровича і побачити те, що бачив, відчував сам письменник. Адже поезії Шевченка близькі і зрозумілі нам насамперед через прекрасні описи природи.


IV. Опрацювання навчального матеріалу


Слово учителя

Тарас Шевченко тривалий час перебував у казематі Петропавлівської фортеці. Допити, довгі й самотні ночі й дні в камері. Багато пережив й передумав поет за цей час. Якби не поезія, ми про це ніколи б не дізналися. Поетові пощастило дістати аркуш паперу та записати на ньому тринадцять віршів. Справжнім шедевром серед них є поезія «Садок вишневий коло хати». У ньому немає узвичаєних художніх засобів, жодних барв. Вечір в Україні постає у всій своїй красі.


Учень виразно читає поезію напамять.


У

Замилування красою

природи

сне малювання картини весняного вечора


Бачимо:

hello_html_409beb8.gif

Сім я вечеря коло

хати

Вечірня зіронька

встає




Дружна сім я






Плугатарі повертаються втомлені

додому




Дочка вечерять

подає







Чуємо та відчуваємо:

Гул хрущів

Переливчасті

голоси дівчат


Свіжий запах молодих зелененьких

вишеньок




вишеньок





Учитель


  • Яка тема та ідея вірша.


Учні називають. Записують у зошит

Тема: Зображення краси мальовничої української природи.

Ідея: Замилування простим, природним ладом трудового життя з чергуванням праці та відпочинку.

Учитель

  • Умовно цей вірш можна поділити на чотири епізоди. Поділіть


Робота в парах

Інсценізація вірша «Садок вишневий коло хати»


Учитель

Картини природи змальовують у своїх творах не тільки поети, а й художники.

  • Розгляньте картину, яка вміщена у вашому підручнику поруч із віршем «За сонцем хмаронька пливе».

  • Хто автор цієї картини? (І.Айвазовський «Море із рожевою хмарою») Пропоную вашій увазі фільм про І.Айвазовського.


Бліц-питання

  • -Як малював свої картини Іван Айвазовський?

  • -Які картини були створені за кілька годин?

  • -Скільки картин написав І.Айвазовський?

  • -Як називається жанр у образотворчому мистецтві обєктом зображення якого є природа?

  • Визначте жанр поезії «Садок вишневий коло хати».


Учитель

У вірші Т. Шевченка «За сонцем хмаронька пливе» перед нами розгортається також прекрасна пейзажна картина. Побудований цей вірш на казкових, легендарних мотивах, за якими сонце йде спати за море, а вкривають його, як мати дитину, хмарки.


Виразне читання поезії напамять.


Словникова робота

Символ (грец. «знак») – умовне позначення якого-небудь предмета, поняття або явища; художній образ, що умовно відтворює усталену думку, ідею, почуття. В українських віршах наявні традиційні уснопоетичні символи: сонце, місяць, зіроньки, човен, верба, тополя, весна.

  • Які символи ми бачимо в поезії «За сонцем хмаронька пливе?


Сонце

Туман

Йде спати за море. Вкривають його хмарки.

Символ радості, тепла, світла.

Сонце зійде, прожене тьму. Обігріє.

«Неначе ворог», темрява, небезпека.

Життя складне. Є в ньому зло, неприємності.


  • Яка тема та ідея вірша.


Учні називають. Записують у зошит


Тема вірша: змалювання вечірньої пори та очікування нового дня.

Ідея: туга за рідним краєм, його чарівною красою.


На попередніх уроках ми говорили про те, що поезію неможливо уявити без слів, що вживаються у переносному значенні.

  • Це .... Так, за допомогою тропів поет створює образну картину.


Опрацювання схеми



hello_html_m34a333dd.gifhello_html_b8723da.gif






hello_html_4f44dc05.gif


hello_html_7c67b403.gif











Інтерактивна вправа «Художній скарб»


  • Кожному з вас, працюючи в парах потрібно знайти художні скарби, які ви побачили в поезіях Т. Шевченка.


Художні засоби

«Садок вишневий коло хати»

«За сонцем хмаронька пливе»

1.Метафора

Хрущі гудуть, зіронька встає,соловейко не дає.

Серце одпочине, туман оповиє душу, хмаронька пливе, поли розстилає, сонце спатоньки зове, серце заговорить, розстилає туман.

2.Епітети

Садок вишневий, вечірня зіронька, маленькі діточки

Синє море, хмаронька рожева, туман сивий, тьма німа, червоні поли, рожева пелена, мала година.

3.Порівняння


Мов мати дитину, неначе ворог, мов матері діти.

Віршовий розмір віршів

v-/v-/v-/v-/v

чотиристопний ямб

(неповна стопа)

v-/v-/v-/v-/

чотиристопний ямб





Напевно, тільки людина, яка досконало володіла поетичним словом могла створити такі пейзажі. Але у Тараса Шевченка, окрім дару поетичного, був ще дар малювати. Написані ним картини високо оцінені Петербурзькою Академією мистецтв. Напевно, тому природа у його віршах постає перед очима такою прекрасною, не залишаючи нікого байдужим.


Перегляд відеофільму «Тарас Шевченко-художник»


Бліц-питання

  • -Хто викупив Т. Шевченка із кріпацтва?

  • -Яке звання отримав поет за життя?

  • -Що написав про Т. Шевченка його земляк та наставник Іван Сошенко?

  • -Чому Т. Шевченка називають українським Рембрандтом?

(Володів, як і Рембрандт, законами світлотіні.

Звернути увагу учнів на картини Рембрандта «Повернення блудного сина» та Т. Шевченка «Автопортрет із свічкою»)


V. Узагальнення та закріплення вивченого на уроці


Учитель

Тарас Шевченко завжди ставився до дітей з надзвичайним теплом. Вони теж любили його безмежно. «Кого люблять діти, – говорив Тарас Шевченко, – той, значить, ще не зовсім поганий чоловік». Жінка, в якої поет наймав квартиру в Приорці біля Києва, пригадувала, як, знайшовши у себе гроші, про які давно уже й забув, Шевченко вирішив накупити дітям гостинців. Дітей набігло з півсотні. Шевченко вирушив на базар і накупив стільки ласощів, що ледве доніс до квартири. Але цим справа не закінчилася: по обіді перекупка привезла цілий віз яблук, груш, пряників, бубликів тощо. Тарас Григорович метушився, бігав, реготав, пустував. Дорослі люди дивилися збоку на це і дивувалися.

Проживаючи на Приорці, Шевченко завжди вставав не пізніше 4-ої години. Щоб послухати, як пташки щебечуть. Молився і умивався він надворі. Любив борщ і галушки. По обіді він ішов у садок, лягав під яблунею, голосно скликав дітей на розмову.

Пестлива ніжність поширювалася у нього навіть на тварин: не раз захищав він кошенят і цуценят від злісних намірів хлопчаків, а пташок, прив’язаних на мотузці, іноді купував у дітей і випускав на волю.

Спробуємо уявити, що Тарас зараз серед нас, давайте зробимо так, щоб поет посміхнувся, радіючи з того, як добре ви засвоїли навчальний матеріал.


Рубрика «Продовжте поетичні рядки».


  1. «Сімя вечеря коло хати,

Вечірня зіронька........(встає)

2. «Затихло все, тільки дівчата

Та соловейко не............(не затих)

3. «Хрущі над вишнями гудуть

Плугатарі з плугами.........(йдуть)

4. «За сонцем хмаронька пливе.

Червоні поли розстилає

І сонце спатоньки.............(зове)




Тестове опитування.

Взаємоперевірка

Після виконання роботи учні перевіряють роботу свого сусіда по парті під керівництвом учителя


  1. Що робить сім я коло хати?

А вечеряють; Б грають; В співають; Г сплять.

  1. Який художній засіб використовує поет у рядку «Хрущі над вишнями гудуть?

А метафору; Б епітет; В порівняння; Г персоніфікацію.

  1. Кого поклала мати коло хати?

А дочку; Б їжу; В маленьких діточок; Г чоловіка

  1. Чому протиставляється сонце у вірші «За сонцем хмаронька пливе»?

А хмарці; Б морю; В полю; Г туману.

  1. Який художній засіб використовує поет у рядку «А туман, неначе ворог, закриває море»?

А метафору; Б епітет; В порівняння; Г персоніфікацію.

  1. Хто подає вечерю у вірші «Садок вишневий коло хати»?

А мати; Б батько; В дочка; Г брат.

  1. З ким заговорить серце у вірші «За сонцем хмаронька пливе»?

А хмаркою; Б туманом; В морем; Г з Богом.

  1. Який епітет використовує до хмарки автор у вірші «За сонцем хмаронька пливе»?

А синя; Б зелена; В рожева; Г сива.

  1. Що роблять дівчата, коли йдуть з роботи у вірші «Садок вишневий коло хати»?

А танцюють; Б сміються; В співають; Г розмовляють.

  1. Який художній засіб використовує поет у рядках «І тьмою німою оповиє тобі душу»?

А метафору; Б епітет; В порівняння ; Г персоніфікацію.

  1. На скільки епізодів можна поділити вірш «Садок вишневий коло хати»?

А 2; Б 1; В 4; Г 3.

  1. Який художній засіб використовує поет у рядку «А мати хоче научати, Так соловейко не дає»

А метафору; Б порівняння; В епітет; Г персоніфікація.


Відповіді:1а,2а,3в.4г, 5б,6в.7г,8б,9в.10б, 11в.12а.


Рубрика «Поміркуй»


  • Пропоную вам завдання, яке називається «Вільне письмо».

За одну хвилину спробуйте написати, чому ж вірш Т. Шевченка «Садок вишневий коло хати» став візитною карткою України.


Ймовірна відповідь:

Чи може бути щось краще, ніж квітучий сад, мирна хліборобська сімя, дружна родина, яка збирається разом за вечерею, спів соловейка? Україна для мене – квітуча, мирна, співуча, добра.


  • Я допитливий, кмітливий,

У навчанні не лінивий.

Думаю, читаю,

Нове для себе відкриваю.


Висловіть свої враження від уроку, продовживши речення……

Анкета “Мікрофон”.


Закінчити речення, передаючи мікрофон наступному.


На уроці я:

  • дізнався...

  • повторив...

  • навчився...

  • зрозумів …

  • зробив успіхи...

  • труднощі я відчув...

  • я не вмів, а тепер умію...

  • мене захопило...

  • творити на уроці...

  • мислити на уроці…


VI. Домашнє завдання:


1.Вірш напам ять

2.Скласти сенкан до слів: Україна, поет, художник.


Конспект урока по украинской литературе "Природа в поезії «За сонцем хмаронька пливе».(5 класс)
  • Украинский язык
Описание:

Мета:

Навчальна: ознайомити учнів із цікавими сторінками біографії автора; проаналізувати програмні ліричні твори; визначити художні засоби та образність. Вчитись декламувати вірші.                                                  Виховна: формувати позитивне ставлення до природи.                         Розвиваюча: розвивати творчу уяву, логічне мислення, вміння висловлювати свою думку.Тип уроку: комбінований.Обладнання: дидактичний матеріал, тести, картки,  відеофільми 

Автор шеховцова Ольга Романовна
Дата добавления 03.01.2015
Раздел Украинский язык
Подраздел
Просмотров 1582
Номер материала 23943
Скачать свидетельство о публикации
