Главная / Украинский язык / Конспект урока по украинской литературе на тему Лірична драма «Зів’ яле листя» - шедевр інтимної лірики.

Конспект урока по украинской литературе на тему Лірична драма «Зів’ яле листя» - шедевр інтимної лірики.


Лірична драма «Зів яле листя». 10клас.

Повість - есе Романа Горака «Тричі мені являлася любов».

Шеховцова О. Р.

учитель

української мови та літератури

Петрівської середньої школи № 1

Красногвардійського району

Республіки Крим.

ТЕМА: Лірична драма «Зів яле листя» - шедевр інтимної лірики.

Повість – есе Романа Горака «Тричі мені являлася любов».

МЕТА: поглибити знання про І. Я. Франка, вміти аналізувати поезії, визначити літературні й фольклорні начала, пояснити образи – символи; виховувати в учнів усвідомлення того, що любов - найвеличніше із людських почуттів, яке необхідно берегти й цінувати; розвивати зв ’язне мовлення, логічне мислення, творчу уяву, удосконалити навички аналізу ліричних творів; розвивати артистичні здібності.

Обладнання: Фото письменника; біографія поета, виконана учнями; тексти творів поета. Епіграф до уроку: «Розвівайтеся з вітром листочки зів’ ялі; розвівайтесь, як тихе зітхання.

На дошці чотири таблиці.

I.Ольга Рошкевич.

Тричі мені являлася любов.

Одна несміла, як лілея біла,

З зітхання й мрій уткана, із обнов

Сріблястих, мов метелик підлетіла.

II.Юзефа Дзвонковська.

Явилась друга – гордая княгиня,

Бліда, мов місяць, тиха та сумна,

Таємна й недоступна, мов святиня.

III.Целіна Журовська – Зигмунтовська.

Явилась третя – женщина чи звір?

Глядиш на неї – і очам приємно,

Впивається її красою зір.

IV. Ольга Хоружинська – Франко.

Як почуєш вночі край свойого вікна

Що хтось плаче і хлипає важко,

Не тривожся зовсім, не збавляй собі сна

Не дивися в той бік, моя пташко.

ХІД УРОКУ:

Вступне слово вчителя.

І. Я. Франко – поет-борець, великий Каменяр, революціонер. Саме таким постав Франко перед нами на минулому уроці.

- перевірка домашнього завдання.(напам’ ять «Гімн» . 3учні.).

- але в його душі , як і в душі кожної живої людини, було місце для кохання і пов’ язаних з ним переживань.

Книга «Зів’ яле листя», що вийшла за життя поета двома виданнями 1896-1911р.р. народжена особистими і суспільними негараздами, про що свідчить і її підзаголовок «Лірична драма».

І сьогодні на уроці ми будемо відчувати цю трагедію закоханого серця. Перед нами постане ліричний герой зі складним внутрішнім світом, цікавою життєвою історією і цілим океаном думок, переживань, мрій. Збірка поділяється на три жмутки, вірші в них - це «зів ялі листочки».

Частина перша .Геній і любов народжується не так уж часто. ОЛЬГА РОШКЕВИЧ.

.

Розвивайтеся з вітром ,

Листочки зів’ ялі,

Розвівайтесь, як тихе зітхання!

Незгоєні рани, невтишні жалі,

Завмерлеє в серці кохання.

В зів ялих листочках хто може вгадати

Красу всю зеленого гаю?

Хто взнає, який я чуття скарб багатий

В ті вбогії вірші вкладаю.(І. Я. Франко).

А в листі до Агатангела Кримського від 26серпня 1898р. І. Франко писав: »Ще в гімназії я влюбився у дочку одного руського попа Ольгу Рошкевич. Наша любов тяглася 10 років, батьки зразу були прихильні мені, надіючись, що я зроблю блискучу кар’ єру, але по моїм процесі 1878-1879р.р. заборонили мені бувати в своїм домі , а в 1880р.присилували панну вийти заміж за іншого…… Се був для мене важкий удар.

Учень.У спогадах Т. Франка про батька читаємо: (К.,-1956р.) «У біографії І. Франка Ольга Рошкевич займає певне місце.» Він дружив з нею у молоді роки, закохався в неї. Їй посвятив Франко першу збірку своїх віршів «Баляди і розкази», видану в 1876році. Він написав до неї багато листів. 12 червня 1877р. Франко і його товариші були арештовані.

Франко просидів у тюрмі до слідства 7 місяців. Піп Рошкевич , батько його нареченої, склав на нього некорисні зізнання .Старий Рошкевич так допікав дочці знайомством з Франком, що та примушена була залишити сім ю і вийти заміж за богослова Володимира Озаркевича. Шлюб відбувся у вересні 1879р. і дуже пригнітив І. Франка. Із своїм чоловіком Ольга жила не дуже щасливо. Підкреслювали, що жила з ним не по любові , а внаслідок тяжких обставин. У 1912р. Ольга залишилась вдовою і жила в дочки недалеко Львова. Під час Першої світової війни жила у Львові дуже близько будинку Франка. Коли 31 травня 1916р. повз її вікна проходив похорон і везли тіло її нареченого , Ольга з невимовним жалем дивилась на похід, але приєднатися до нього не мала сил-була немічна. Ользі Рошкевич присвячено поезію: «Чому не смієшся ніколи?

Чому в твойому серці зима,

І горе зморозило душу,

Що сміху у горлі нема?

Чому не смієшся ніколи?

Чи, може, лежить якийсь гріх

Великий на твоїм сумлінні

І здавлює радісний сміх?

Лежить якийсь смуток таємний

На твоїм чудовім чолі,

І усміх твій – наче під осінь

Всміхається сонце у мглі.

Учень.

Любов згасла. Одружившись, Ольга піде битою дорогою, якою йшли тисячі жінок. Час усе зруйнує, обсядуть її діти, щоденні турботи, дрібниці покриють всі надії.Юна любов згасла, зів’ яла, як вирвана з грядки квітка, і нагадуватиме про себе тільки у сні.

Учитель.

Я понесу тебе в душі на дні

Облиту чаром свіжості й любові,

Твою красу я переллю в пісні,

Огонь очей в дзвінкії хвилі мови,

Коралі уст у ритми голосні…

Мов золотая мушка, в бурштиновий

Хрусталь залита, в нім віки триває,

Цвістимеш ти ,- покіль мій спів лунає.

Учень.

Він любив її все життя. Так, так, все життя. Ідеал ніколи не перестає бути ідеалом, навіть, якщо його втрачають. Він буде писати про жіночу долю в галицьких народних піснях, а єством відчувається присутність Ольги – то ще дівчиною, то вже заміжньою, такою, що запропастила свою долю…… для нього вона буде Анною в «Украденому щасті», буде еталоном, до якого рівнятиме він усіх інших жінок. Він бачив скрізь Ольгу. Від цього трагедія ставала ще відчутнішою. Франко ствердив життям і творчістю , як Петрарка і Данте , що геній і любов народжуються не так уже й часто, щоб доповнювати одне одного.

II частина.

Лиш біль страшний, пекучий в серці там.

Все заповнив, усю мою істоту.

Учитель.

Явилась друга – гордая княгиня,

Бліда, мов місяць, тиха та сумна,

Таємна й недоступна, мов святиня.

Мене рукою зимною вона

Відсунула і шепнула таємно:

«Мені не жить, тож най умру одна!»

І мовчки щезла там, де вічно темно.

Учень.

Велике враження зробила на мене знайомість з одною полькою –Йосифою Дзвонковською. Я хотів женитися з нею, та вона, чуючи в собі початки сухіт, відправила мене і кілька рік пізніше вмерла.

2учень.

Лист Юзефи до Франка: «Високоповажний пане Франко! Наскільки знаю Вас особисто із листів, я ціню шляхетний Ваш характер і маю щире співчуття до Вас. Я знаю, як багато Ви перестраждали поміж несприятливих обставин і відсутності громадського життя, відповідного Вашим прагненням. Але поза тим, симпатії, які маю до Вас, не є такого характеру, щоб на них можна було уґрунтувати згаданий союз. По-моєму, щира і правдива дружба, оперта на спільність прагнень ,- цього було б досить…»

Він був обурений.

Після 1885 року сліди Юзефи загубились. Її могилу віднайшли на кладовищі в Івано-Франківську, із надмогильної плити знаємо дати народження і смерті – 1862-1892р.р.

Вона прожила лише 30років. Дівчина померла від паралічу, але Франко стверджував, що від туберкульозу.

Учень.

Я й забув, що вже цвіти пов яли

І ні з чого віночки плести,

Що вони й не мені розцвітали,-

Я й забув, і тяжкую нести

Довелось мені кару за теє!

Я й забув, моя біла лілеє,

Що моєю не можеш назватися ти ,-

Я забувся, прости! 1883р.

Де ж порятунок? Франко так вірив, що любов врятує його від отих земних незгод. Отже, прощай Ольго, отже, прощай Юзефо….. Тільки праця його врятує.

Відійшла в минуле Ольга! У неї помер син первісток і Франко подумав, що якби то був їх син, він, може, жив би. Не прийняла його любові Юзефа, якої вже теж немає на світі!

Лиш біль страшний, пекучий в серці там

Все заповнив, усю мою істоту.

Лиш біль і се страшенне: бам, бам…

А сліз нема, ні крові, ані поту.

І меркне світ довкола, і я сам

Лечу кудись в бездонну стужу й льоту.

Ридать! Кричать! – та горло біль запер.

Вона умерла! – Ні, се я умер.

Учитель.

Частина III . ЦЕЛІНА ЖУРОВСЬКА- ЗІГМУНТОВСЬКА.

Явилась третя – Женина чи звір?

Глядиш на неї і очам приємно,

Впивається її красою зір.

То разом страх бере, душа холоне

І сила розпливається в простір.

За саме серце вхопила мене, Мов сфінкс, удушу кігтями вп ялилась

І смокче кров, і геть спокій жене.

Учень.

І. Франко до Агатангела –Кримського: «Фатальне для мене було те, що вже листуючись з моєю теперішньою жінкою , я здалека пізнав одну панночку польку і закохався в неї . От ся любов перемучила мене. Її впливом були мої писання «Маніпулянтка», «Зів’ яле листя», дві п ’єски в «Ізмарагді». Зігмунтовська (у дівоцтві Журовська ) завжди твердила, що Франко буквально її переслідував. Вона йде з роботи, а він за нею. Вона зупиниться – і він зупиниться. Потім Франко зник. Аж одного дня він з явився у супроводі якоїсь жінки. Вони стояли збоку і, поглядаючи на Целіну, щось говорили. Товаришки по роботі сказали, що то дружина Франка. Панна Целя полегшено зітхнула: нарешті буде мати спокій.

Учитель.

Поклін тобі, моя зів’ яла квітко,

Моя розкішна, невідступна мріє,

Остатній сей поклін!

Хоч у житті стрічав тебе я рідко,

Та все ж мені той спогад серце гріє,

Хоч як болючий він.

Повість «Лель і Полель» не одержала премії у 1887 році, але прототипом образу Регіни була Целіна.

Учитель.

Частина IV. Як почуєш вночі край свойого вікна,

Що щось плаче і хлипає важко,

Не тривожся зовсім, не збавляй собі сна,

Не дивися в той бік, моя пташко!

Се не та сирота, що без мами блука,

Не голодний жебрак, моя зірко;

Се розпука моя, невтомима тоска,

Се любов моя плаче так гірко.

Учень.

Березень 1885рік. І. Франко знайомиться з Ольгою Хоружинською. Це була розвинена і освічена дівчина з демократичними поглядами; привітна дотепна. Франко дивився на неї, як на жінку – друга, товариша. Із листування Ольги та Франка відомо, що він не кохав її так, як кохав Рошкевич. Ольга це також знала, але вона його любила і тому погодилась. 16 травня 1886року в Павлівській церкві у Києві відбувся шлюб Франка з Ольгою Хоружинською. Нареченій – 22роки. Франкові – 30р. Львів одруження Франка з малороскою зустрів неприязно. Молоді оселилися у » партеровій кам яниці « , де було 2 кімнати і кухня. 1887рік – у них народжується син Андрій, 1889р. – Тарас, 1890р. – Петро, 1892р.- дочка Ганна.

Сім я жила бідно. Ольга була вірною дружиною, допомагала своєму чоловікові у написанні та виданні творів, переживала з ним радість і горе. Франко починає писати дисертацію, Ольга з дітьми їде в Нагуєвичі. Діти хворіють, нема за що жити, але вона справляється з усім, допомагає Франкові у чому тільки може, перевозить через російські митниці нелегальну літературу.

У Франка з являються перші ознаки хронічного поліартриту. Він збирається працювати у Львівському університеті, бере участь у конкурсах, але дорога до університету йому назавжди закрита. Для Ольги то був крах. Їй було важко і фізично, і духовно, зникли всі надії на краще. Події цих років порушують її психіку. У 1900р. їй виповнилось 36 років , її оперували, але невдало, почалися напади божевілля. У 1903 році загострюється хвороба Франка – настає параліч рук.

У 1913 році помирає їхній старший син Андрій. Наприкінці наступного року Франко змушений віддати дружину до закладу божевільних, звідки вона виходить у 1918 році.

17 липня 1941 року її не стало. Похована вона на Личаківському кладовищі поряд з Франком.

Учитель.

Ліричний герой збірки «Зів’ яле листя» - це найскладніша постать у всій Франковій поезії. Це жива, багатюща, гаряча й глибинна натура. Франко малює любов як діяння, як найвищий витвір душі. Його любов до жінки велична, всеохоплююча. М. Коцюбинський перший пише: «Це такі легкі, ніжні вірші, з такою широкою гамою чувства і розуміння душі людської, що , читаючи їх, не знаєш кому віддати перевагу: чи поетові боротьби, чи поетові - лірику, співцеві кохання і настроїв.»

Сьогодні на уроці ми аналізуємо вірші » другого жмутку» Франкової ліричної драми. Ці вірші майже всі стали піснями і романсами.

1учень. »Червона калино, чого в лузі гнешся?» ( Машрапова Л. аналіз вірша)

Бліц – опитування

  • Давайте пригадаємо, що символізує калина у народному епосі?

  • А що символізує дуб?

  • Якою уявляєте калину в цій поезії?

  • Які ще слова-образи є в цьому вірші? (Світло, сонце, буря, грім)

  • Що вони символізують?

  • Як ви вважаєте, які символи взаємопов язані: дуб зі світлом, сонцем, бурею, громом чи калина? Чому?

  • Яка особливість побудови цієї поезії? (Діалог)

  • З якою метою автор використовує цей прийом? (Для підсилення драматизму)

  • Чим ще підсилюється драматизм становища калини? (Особливою ритмікою, повторами)

Це народнопісенний прийом. Своєрідним прийомом концентрації уваги читача на одному почутті є й побудова кожної строфи на одній римі, що повторюється паралельно: аабб. Це рима повторення.

  • Яку гостру проблему порушує автор словами-символами? (Емансипації)

2учень.»Чого являєшся мені у сні?» (Гришкіна Л. Аналіз вірша)

3учень. «Ой ти, дівчино, з горіха зерня» (Височанська В. Аналіз вірша)

(Після аналізу віршів на уроці прозвучали пісні, покладені на музику. )

Поезія Червона калино, чого в лузі гнешся?» покладена на музику і виконується як жіночий ліричний квартет у стилі народних пісень.

Поезія « Ой ти, дівчино, з горіха зерня…»покладена на музику композитором А. Кос – Анатольським і стала улюбленим романсом.

Пісню «Чого являєшся мені у сні» прослухали на уроці у виконанні Віталія Козловського.

Учитель.

Всі вірші вражають своїм змістом і досконалою формою. «Поет у власні страждання починає вбирати болі і муки понівеченої душі своєї любові, то досягає найвищої, найщирішої й найрозпучливішої ноти. В цій збірці є речі такої красоти й глибинності, що їх сміливо можна зарахувати до найгеніальніших творів світової любовної лірики. Спробуємо графічно методом ґронування відобразити те, що ми сьогодні почули. Автори проектів (Макріді Б. і Акуленкова К.) У кожного на парті проекти учнів. Додаток Б.

Учитель.

«Що в моїй пісні біль, і жаль, і туга –

Се лиш тому, що склалось так життя.»

У кожного з Вас буде свій «зів ялий листочок», своя квітка кохання, своє велике почуття… Спробуйте скласти сенкен.

1. Любов

2. Вибухова, вічна.

3. підтримує, змінює, володарює.

4.Людина без кохання жити не

не може.

5. Скарб.

1.Любов

2.Всеперемагаюча, трагічна.

3.Надихає, втілює, уособлює.

4.Біль і трагедія закоханого серця.

5.Життя.


Учитель.

А тепер продовжіть речення.

1.У біографії І. Франка мене зацікавило……………………

2.»Лірична драма», на мій погляд, це……………………….

3.Проблеми, порушені у цих віршах, у наш час……………….

4.Збірку названо «ліричною драмою» тому, що………………..

5.»Зів яле листя» можна назвати автобіографічною збіркою, оскільки……

Учитель.

Коли вийшла збірка «Зів яле листя» на поета обрушився шквал критики. Як це так, поет-трибун, поет-громадянин несподівано для громадськості проявив слабкість і видав збірку інтимної лірики «Зів’ яле листя», в якій герой показаний м’ якосердним, зламаним, тужить за нездійсненою мрією, бажає собі смерті, впадає у песимізм, що було характерним для декадентів (зокрема критик Щурат). Чи поділяєте Ви погляди тогочасної критики?

Пропоную Вам стати власниками ідеї.(На дошці слова: учні стають власниками ідеї, коли висловлюють її своїми словами) . Напишіть, що б Ви відповіли критикам, які засуджували Франка за такі вірші.(Учні пишуть на кленових листочках різного кольору).

Очікувана відповідь: кожна людина неповторна особистість, має право на своє світосприйняття. Ці вірші ніжні, легким дотиком окрилюють душу; людина мусить прагнути до ідеального кохання, щоб почути голос свого серця). 2-3 ідеї зачитуємо вголос, а всі інші розміщуємо на «дереві пізнання» (дошка).

Домашнє завдання: напам ять вірш «Чого являєшся мені у сні».

Написати твір на тему: «Що таке справжнє щастя? А чи було воно у І. Я. Франка?»


«Дерево пізнання»




hello_html_m40597833.png

Конспект урока по украинской литературе на тему Лірична драма «Зів’ яле листя» - шедевр інтимної лірики.
  • Украинский язык
Описание:

МЕТА: поглибити знання  про І. Я. Франка, вміти аналізувати поезії, визначати літературні й фольклорні начала, пояснити образи – символи; виховувати в учнів усвідомлення того, що любов - найвеличніше із людських почуттів, яке необхідно берегти й цінувати; розвивати зв ’язне мовлення, логічне мислення,  творчу уяву, удосконалити навички аналізу ліричних творів; розвивати артистичні здібності.      Обладнання: Фото письменника; біографія поета, виконана учнями;  тексти творів  поета.  Епіграф до уроку: «Розвівайтеся з вітром листочки   зів’ ялі; розвівайтесь, як тихе зітхання.

 

Автор шеховцова Ольга Романовна
Дата добавления 03.01.2015
Раздел Украинский язык
Подраздел
Просмотров 925
Номер материала 23829
Скачать свидетельство о публикации
