Главная / Украинский язык / Конспект урока по украинскому языку "Повторення та узагальнення вивченого про дієприслівник"(7клас)(

Конспект урока по украинскому языку "Повторення та узагальнення вивченого про дієприслівник"(7клас)(

Шеховцова Ольга Романівна

вчитель української мови та літератури

Петрівської середньої

школи № 1

Красногвардійського району

Республіки Крим

Тема: Повторення та узагальнення вивченого про дієприслівник

Мета: Узагальнення вивченого з теми «Дієприслівник»; виробляти навички творення дієприслівників, написання їх, розбору як частини мови; розвивати усне та писемне мовлення; виховувати любов до рідної землі; виховувати пізнавальний інтерес до української літератури.

Тип уроку: повторювально-узагальнюючий.

Обладнання: епіграф на дошці, таблиці, ілюстрації, індивідуальні картки, записи на дошці, сигнальні картки, таблиці взаємооцінки роботи учнів у групі.

Форми роботи: групова, індивідуальна, фронтальна.

Методи роботи: психологічна рефлексія «Наш настрій», бліц-опитування, гра «Займи позицію», вправа з ключем, міні-твір, вправа «Веселий олівець», хвилинка ерудита.


Хід уроку

I Мотивація навчальної діяльності учнів

Психологічна рефлексія «Наш настрій»

Перед кожним учнем у довільному порядку розкладено кольорові смужки. Вчитель просить учнів узяти в руки той колір, який їм сьогодні найбільше до вподоби, з яким хочеться подружитись, побути довше. Потім підбиваються підсумки:

- Ви підсвідомо вибрали собі в «друзі» ті кольори, що відповідають вашому настрою:

Червоний-піднесеність;

Оранжевий- радість;

Жовтий – приємність;

Зелений- спокій;

Синій- сум;

Фіолетовий – тривожність;

Чорний – незадоволення;

Білий- складно визначитись.

Сподіваюсь, що наш урок не зіпсує настрій тим, в кого він хороший, і значно покращить тим, хто вибрав темні кольори, адже працювати будемо зі словом, а мова наша така ж різнобарвна, як смужки, що перед вами.

II Актуалізація опорних знань.

Діти, ви всі частини мови добре знаєте,

І що за форма слова це – всі відгадаєте.

Виконую у реченні я додаткову дію

Але при цьому змінюватися не смію.

(Дієприслівник)

III. Оголошення теми та мети уроку

Ми з вами продовжуємо нашу подорож по країні «Морфологія». Сьогодні на уроці ми повторимо, узагальнимо здобуті знання з даної теми, будемо виробляти навички творення дієприслівників, їх розбору, а також виробляти навички усного та писемного мовлення. Тому нашим девізом сьогодні будуть слова: «Вперед до поставленої мети». Отже, вирушаймо в путь!

IV Мотивація навчальної діяльності.

Ой ти, ненька-Україна,

Я тебе кохаю,

В світі кращої країни

Я не знаю.

Чорне море, степ широкий, зелені Карпати,

І під небом синьооким

Стежина до хати.

Козорез Л. І.

Стежина привела нас до рідного краю, в якому проходить дитинство, зігрівають теплом батьки, ви отримуєте міцні знання.

hello_html_m16f68f46.jpg


На дошці репродукція картини А. І. Куїнджі «Веселка»

Робота з текстом.

Записаний текст (роздається кожній групі).

Далеко на сході дорога вигиналась, зникаючи десь під самим сонцем.

Запаливши пожежу на сході, сонце довго вагалось – виходити чи не виходити.

Аж ось з вузьких провулків темрява почала відкочуватись на луки, залишаючи після себе росу на землі.

Бліц-опитування

1. Чим ускладнені речення?

2. Що таке дієприслівниковий зворот?

3. Розкажіть про вживання розділових знаків при діприслівниковому звороті.

4. Спробуйте прочитати речення без дієприслівникових зворотів.

5. Яка ж роль дієприслівників у нашому мовленні?

6. Як визначити вид дієприслівника?

V. Повторення та узагальнення вивченого. Виконання вправ.

1. Гра «Займи позицію» з використанням сигнальних карток (зелена – правильна відповідь, червона – неправильна)

Учитель: Подорожуємо далі рідним краєм, вітаючись з усіма, кого зустрінемо на своєму шляху.

1.Дієприслівник – це: (повне визначення)

А) особлива незмінна форма дієслова, яка означає додаткову дію, відповідає на запитання Що роблячи? Що зробивши?; має морфологічні ознаки дієслова та прислівника, в реченні виступає обставиною.

Б) це особлива форма дієслова, яка означає ознаку предмета за дією.

2.Морфологічні ознаки дієприслівника від дієслова:

А) стан, вид, час.

Б) вид, близьке лексичне значення, спільна основа.

3. Як і прислівник, дієприслівник

А) у реченні виступає означенням, змінюється за родами, числами і відмінками.

Б) не змінюється, у реченні виступає обставиною.

4.Дієприслівники недоконаного виду творяться:

А) від основ дієслів неозначеної форми за допомогою суфіксів –ши-, -вши- та відповідають на питання що зробивши?

Б) від основ дієслів теперішнього часу недоконаного виду плюс суфікси –учи-, -ючи-, -ачи-, -ячи- та відповідають на запитання що роблячи?

5. Дієприслівники з не пишуться:

А) окремо, крім тих, що без не не вживаються.

Б) завжди окремо.

6. Дієприслівникові звороти виділяються на письмі комами, крім такого випадку:

А) якщо виступають фразеологізмом.

Б) якщо стоять в кінці речення та відповідає на запитання як?

7. Одиничні дієприслівники на письмі:

А) не виділяються комами ніколи.

Б) виділяються як правило, крім одного випкдку, коли стоять в кінці речення та відповідають на запитання як?

8. На кінці дієприслівників завжди пишемо:

А) букву І.

Б) букву и.

9. Дієприслівники доконаного виду творяться:

А) від основ дієслів теперішнього часу доконаного виду за допомогою суфіксів –учи-, -ючи-, -ачи-, -ячи-.

Б) від основ дієслів неозначеної форми доконаного виду за допомогою суфіксів –вши-, -ши-.

Учитель:

2. Всі добре працювали, а зараз пропоную кожній групі виконати вправу з ключем. Потрібно утворити від дієслів дієприслівник. Якщо виконати завдання, то зможемо прочитати ключевий вислів. Робити це завдання пропоную з коментуванням – основа, суфікс, вид.

Склеїти – склеївши

Креслять – креслячи

Миють – миючи

Змолотити – змолотивши

Знести – знесши

Ламати – ламаючи

Зшити – зшивши

Здійснити – здійснивши

Дійти – дійшовши

Змарнувати – змарнувавши

Підкресліть кожну другу букву у дієприслівнику.

Всі ви прочитали речення «Крим – наш дім» (речення на дошці). Поясніть вживання тире в цьому реченні.

Багато письменників, поетів писали про Крим. А у нас сьогодні на уроці відбудеться зустріч із незвичайною людиною. Хто ж це? Вам потрібно мені сказати (вчитель читає текст).

3. Хвилинка ерудита.

Він міг стати придворним живописцем Росії, але обрав музою стихію. Народився біля Чорного моря і відчував його, як живу істоту. Великий мариніст ніколи не малював з натури. Він мав у собі сотні морів - сонячних, штормових, туманних і похмурих - і малював їх по-пам’яті. За життя він написав шість тисяч морських пейзажів. Свої знамениті картини – «Дев ятий вал», «Чорне море», «Хвиля» художник створив за кілька годин. Безстрашний, закоханий у морську стихію він став учасником Кримської війни і творцем військових баталій на полотні. Член п яти Художніх академій мав право носити адміральський мундир, право володаря шести тисяч намальованих картин. (репродукції картин - на дошці)

hello_html_m83c9547.jpghello_html_6a274e37.jpghello_html_5f57aaa4.jpg«Чорне море» «Дев ятий вал» «Хвиля»


Учитель: Так, це Іван Айвазовський – художник – мариніст, народжений в Україні.

Учитель:

Море – одне із чудових витворів природи. Кожний його стан настільки незвичайний, що викликає у нас найрізноманітніші почуття. Коли ми бачимо штормове море, то у нас з’являється відчуття страху, незахищеності. Ми уявляємо себе крихітними та одинокими серед вируючої стихії.

Море на світанку викликає почуття безкінечності та впевненості. Удень ми просто насолоджуємося його величністю. А під час заходу сонця у нас раптом в душі пробуджується все найпрекрасніше, ми починаємо мріяти.

«Вже сонечко в море сіда…»

Леся Українка

Вже сонечко в море сіда;

У тихому морі темніє;

Прозора, глибока вода,

Немов оксамит, зеленіє.

На хвилях зелених тремтять

Червонії іскри блискучі

І ясним огнем миготять,

Мов блискавка з темної тучі.

А де корабель ваш пробіг,

Дорога там довга й широка

Біліє, як мармур, як сніг,

І ледве примітно для ока

Рожевіє пінистий край;

То іскра заблисне, то згасне…

Ось промінь остатній! Прощай,

Веселеє сонечко ясне!


4. Отже, давайте ми з вами спробуємо скласти міні-твір з опорними словами «В моїх думках лиш тільки море».

(Опорні слова роздаються кожній групі). Діти пишуть під музику, яка звучить ледь чутно (Музика композитора М. Римського-Корсакого «Казка про царя Салтана»)

Опорні слова: море, небо, голубінь, грає, переливаючись, літаючи, синіючи, плескіт, вабить око, шумить, хвилі, залишаються у серці назавжди.

Учитель: Оцініть роботу кожного учасника своєї групи.

Мати Івана Айвазовського- Репсиме - займалася вишиванням і вважалася майстринею в цій справі. Можливо, саме вона навчила майбутнього художника так тонко відчувати красу. У кожній українській сім ї, де підростала дівчина, скриня мала повнитися рушниками. Рушник – це оберіг, це символ життя, щастя і долі. Коли бажали людям щастя, то говорили: «Хай стелиться вам доля рушниками».

5.Пропоную завдання «Веселий олівець».

Підкресліть у вірші усі дієслова та утворіть від них можливі форми дієприслівників.Учні, тримаючи хліб на вишитому рушничкові, виразно читають вірш «Рушничок»

Рушникове обличчя веселе

Обпліта коровай на столі,

Закликає гостей до оселі,

Випромінює щедрість землі.

Рушничок на столі- давній наш звичай,

Ним шлюбують дітей матері,

Він додому із далечі кличе,

Де в калині живуть солов ї

Він простелений тим, в кого серце

Не черствіє й дарує тепло.

Хай цей символ сусідиться вічно,

В нашій хаті на мир, на добро.

-Назвіть всі дієприслівники, які ви утворили?

-Якого вони виду?

-Чому?

Учитель: У Криму живуть різні народи. Окрім українців і росіян, на нашому півострові мешкають кримські татари, караїми, кримчаки, армяни, болгари, білоруси…. Всього більше сотні народів різних національностей. Усі живуть у злагоді й мирі. А вдається це завдяки тому, що кожен поважає культуру, традиції, мову сусіда. Отже і ви зараз посміхнетесь своєму товаришу, з яким поруч сидите , і попрацюєте в парах.

Вам потрібно було вдома підготувати кожному невеликий словниковий диктант із шести словосполучень на написання И, І в дієприслівниках та дієприкметниках. Причому з пропущеними буквами. Зараз ви міняєтесь з сусідом кожен своєю карткою. Сусід виконує завдання в вашій картці, вставляючи потрібні букви. Потім міняєтесь знову картками та перевіряєте виконання.

Листочки підпишіть із зворотнього боку, хто готував і хто виконував завдання, здайте на першу парту.

Очікуваний результат

6.Словниковий диктант. Робота в парах.

Очікуваний результат.

Захоплююч… історії

Переготаюч… сторінки

Доглядаюч… дітей

Розв язуюч… задачі

Сипуч… піски

Палаюч… вогнища.

7. Вправа «Ти - редактор»

Учитель: У народі кажуть, коли падає з неба зірка, то можна загадати бажання. Сьогодні на уроці нехай кожен з вас загадає своє бажання, воно обов язково здійсниться.

Складіть речення за характеристикою частин мови ( на дошці).

Зробіть морфологічний розбір дієприслівника.

  • Придивіться до зірок. Вони світять рівно або блимають спалахуючи.

  • Зірок, вони, або, спалахуючи, придивіться, рівно, до, світять, блимають.

Характеристика: 1 речення: 1слово- дієслово наказового способу; 2слово – прийменник; 3слово – іменник у множині.

2 речення: 1слово – особовий займенник; 2слово – дієслово II дієвідміни; 3 слово – прислівник; 4слово – сполучник; 5слово – дієслово I дієвідміни; 6 слово – дієприслівник.

  • Чи поставили перед дієприслівником «спалахуючи» кому?

  • Чому НІ? (бо стоїть в кінці речення та відповідає на питання ЯК?)

А зараз пригадаємо схему розбору дієприслівника (Таблиця на дошці)

Схема морфологічного розбору дієприслівника

  1. Аналізоване слово.

  2. Від якого дієслова утворений (перехідного чи неперехідного).

  3. Від якої основи (інфінітива -ти теперішнього часу) утворений і за допомогою якого суфікса.

  4. Вид (доконаний, недоконаний); засоби його вираження.

  5. Вказати дієслово-присудок, що пояснюється дієприслівником.

  6. Ознаки якого часу має і яку додаткову дію означає (одночасну чи попередню щодо дієслова-присудка).

  7. Синтаксична роль

  8. Правопис слова.


Зразок

Не доїжджаючи до ташанського мосту, Оксен круто звернув праворуч і поїхав ступською дорогою, що пролягала поміж піщаними горбами. Незабаром спустився у глибоку яругу, порослу чагарем і дикими грушками (Тют.).


  1. Не доїжджаючи.

  2. не доїжджають (неперехідне)

  3. Не доїжджа(ють) + ючи — не доїжджаючи

  4. Недоконаний вид.

  5. Звернув

  6. Дія, попередня щодо дієслова-присудка.

  7. Обставина.

  8. Не пишеться окремо, бо дієслово без не вживається (доїжджати — доїжджаючи).



VI. Узагальнення вивченого на уроці. Оцінювання учнів відповідно до результатів засвоєння навчального матеріалу (таблиці взаємооцінки роботи учнів у групі).

Гра «Згадай літературу»

Кожна група отримує картки з завданнями. Учні зачитують вголос уривок з вірша. (Потрібно в уривок вірша вставити дієприслівник, визначити його вид, виділити суфікс і назвати вірш, з якого взято уривок та автора)

  1. І ми, жартуючи, погнали

чужі ягнята до води.

Т. Г. Шевченко «Мені 13-минало»

2. Плугатарі з плугами йдуть,

Співють, ідучи, дівчата,

А матері вечерять ждуть

Т. Шевченко «Садок вишневий коло хати»

3. Не так тая Україна,

Як та стара мати,

Заплакала Морозиха,

Та стоячи біля хати

Історична пісня «Ой Морозе, Морозенку»

4. Мене там мати повивала

І, повиваючи, співала,

Свою нудьгу переливала

В свою дитину…

Т. Шевченко «Якби ви знали, паничі»

5.Там батько, плачучи з дітьми

(А ми малі були і голі),

Не витерпів лихої долі,

Умер на панщині

Т. Шевченко «Якби ви знали, паничі»

6.Я йду, іду –

Зворушений.

Когось все жду – співаючи.

Співаючи - кохаючи

Під тихий шепіт трав голублячий

П. Г. Тичина «Гаї шумлять»

7. Поклони тяжкії б ючи,

Пречистій ставила, молила,

Щоб доля добрая любила

Її дитину…..

Т. Шевченко «І виріс я на чужині»

8. І я, заплакавши, назад

Поїхав знову на чужину

Т. Шевченко «І виріс я на чужині»

Учитель: Я допитливий, кмітливий,

У навчанні не лінивий.

Думаю, читаю,

Нове для себе відкриваю.

Висловіть свої враження від уроку, продовживши речення……

  • Найбільші труднощі я відчув…

  • Я зрозумів, що………

  • На наступних уроках мені хотілося б…..

VII. Домашнє завдання

  1. Скласти твір-мініатюру про життя і творчість Івана Айвазовського.

  2. Виписати з художньої літератури шість речень з дієприслівниковими зворотами. Зробити синтаксичний розбір одного речення.


Таблиця взаємооцінки роботи учнів у групі

П. І. учня

Займи

позицію

Вправа

з ключем

Міні -твір

Веселий

олівець

Робота

в парах

ТИ -редактор

Оцінка















































Конспект урока по украинскому языку "Повторення та узагальнення вивченого про дієприслівник"(7клас)(
  • Украинский язык
Описание:

Мета: Узагальнення вивченого з теми «Дієприслівник»; виробляти навички творення дієприслівників, написання їх, розбору як частини мови; розвивати усне та писемне мовлення; виховувати любов до рідної землі; виховувати пізнавальний інтерес до української літератури.Тип уроку: повторювально-узагальнюючий. Обладнання:  епіграф на дошці, таблиці, ілюстрації, індивідуальні картки, записи на дошці, сигнальні картки, таблиці взаємооцінки роботи учнів у групі.Форми роботи: групова, індивідуальна, фронтальна. Методи роботи: психологічна рефлексія «Наш настрій», бліц-опитування, гра «Займи позицію», вправа з ключем, міні-твір, вправа «Веселий олівець», хвилинка ерудита.

Автор шеховцова Ольга Романовна
Дата добавления 05.01.2015
Раздел Украинский язык
Подраздел
Просмотров 959
Номер материала 34979
Скачать свидетельство о публикации
