Главная / Украинский язык / Конспект урока по украинскому яыку

Конспект урока по украинскому яыку

Тема. Складнопідрядне речення, його будова і засоби зв ‘зку в ньому. Сполучники підрядності і сполучні слова. Головне і підрядне речення. Розділові знаки між ними (9клас)

Шеховцова Ольга Романівна учитель української мови та літератури

Петрівської середньої

школи № 1

Красногвардійського району

Республіки Крим

Мета: Дати поняття про складнопідрядне речення, його будову і засоби зв’язку в ньому, розряди сполучників підрядності, якими з’єднуються частини складнопідрядного речення; формувати уміння і навички розпізнавати складнопідрядні речення, визначати їхні граматичні основи та будову, домогтись засвоєння правил уживання розділових знаків у складнопідрядному реченні, інтонації при них; вдосконалювати пунктуаційну грамотність; розвивати творчі здібності учнів, уміння спостерігати і узагальнювати; виховувати бережливе ставлення до природи.

Обладнання: підручник, текст, таблиця «Складнопідрядні речення»: означальні; з’ ясувальні; ступеня і способу дії; місця; часу; умовні; причинові; мети; порівняльні; допустові; наслідкові. Пам ятка «Сполучники чи сполучні слова?». «Дерево пізнання»(на листочках різного кольору записані речення).

Хід уроку.

  1. Організація класу. Інтерактивна вправа «Мозковий штурм»

Які речення називаються складносурядними?

Які між ними існують смислові зв’ язки?

Які розділові знаки ставляться між частинами складносурядного речення?



  1. Перевірка домашнього завдання.

  2. Тренувальна вправа.

Зробити синтаксичний розбір речень. Побудуйте схеми речень. Завдання виконується за варіантами. Речення записані на дошці.

Набіжить вітерець, покотиться хвилею, нахилить, розіб ’є траву, і вона зажовтіє, заголубіє й зачервоніє квітами. Сонце зверху накрива теплом і широким промінням, як золотим дощем, кропить кожен листочок, кожну билинку, а з трави обдає, свіжить пахучим холодком. ( О. Стороженко)

  1. Вступне слово вчителя.

Ми будемо говорити сьогодні на уроці про речення, частини якого пов язані інакше, ніж у складносурядному реченні. Епіграф до уроку взято такий: «Двори стоять у хуртовині айстр. Яка сумна й красива хуртовина!»

( Л. Костенко).

Розкриваючи тему уроку, ми малюємо поетичну сторінку про осінь.

Подивіться, будь ласка, на речення, що записані на дошці , і спробуйте визначити граматичні основи речень. Як зв язані частини складних речень між собою? Чи рівноправні вони синтаксично? ( Робота учнів біля дошки).

Я люблю осінь, бо вона особливо м ‘яка, ніжна, гарна [ ],бо ( ).

За вечоровим небосхилом з дівчатами дружить листопад, бо літо не повернеться назад.

[ ], бо ( ) .

5.Питання учителя до учнів.

- Чи є рівноправними частини цих речень? Чи одна частина підпорядковується іншій?

- Які смислові відтінки між частинами цих речень?

- Як з єднуються частини речень між собою?

- Доведіть, що одна частина вказує на причину того, про що йдеться в іншій.

- Отже, спробуйте дати визначення складнопідрядного речення.


Пошукова робота. Самостійно опрацюйте теоретичний матеріал за підручником. Сформулюйте висновки.

Пам’ятка (перед кожним учнем на парті).

Де розміщується головна частина ?

Препозиція Постпозиція Інтерпозиція

( після) ( перед) ( між)

Пам’ятка «Складнопідрядне речення». Додаток А.

Орієнтовні висновки: (відповідають учні).

  1. У складнопідрядному реченні одна частина обов язково головна, друга – залежна, підрядна. Від головної частини ставиться питання, підрядна – відповідає на поставлене питання.

  2. У складнопідрядному реченні головна частина стоїть переважно на першому місці ( постпозиція), підрядна – на другому; але в деяких випадках підрядна може стояти перед головною (препозиція) або всередині головної частини (інтерпозиція).

  3. Інтонація складнопідрядного речення має певні особливості: у кінці першого речення тон підвищується і робиться пауза, а на другому тон знижується.

6.Робота біля дошки та в зошитах. Визначте головну і підрядну частини у записаних реченнях, поставте питання від головної до підрядної. Вкажіть місце підрядної частини відносно головної. Побудуйте схеми. Продовжуємо створювати поетичну сторінку про осінь. Речення записані на зелених листочках «дерева пізнання».

  1. Не чуть пташок, тому що сумно вітер мелодії осінні навіва. ВІд підрядної частини до головної ставимо питання чому? Морфемний розбір : осінні. [ ] , тому що ( ).

  2. Я люблю дивитись, як гаї синіють. Складнопідрядне речення. Від підрядної до головної ставимо питання що? Морфемний розбір слова : дивитись. [ ], (як ).

  3. Уже тріпочуть темні крила ночі, де сонячний промінь зника! Складнопідрядне речення. Від головної до підрядної задаємо питання де? Морфемний розбір слова сонячний.

[ ] , де ( )

У першому і третьому реченнях підрядні речення пояснюють головне в цілому. Підрядна частина приєднана до головної за допомогою сполучників. У другому реченні підрядна частина відноситься до дієслова дивитись в головній частині; приєднана підрядна частина до головної сполучним словом як.

7.Гра «Знайди прислів’я».

Поєднайте прислів’я (першу частину з єднайте з другою) , поставте питання від головної частини до підрядної.

Перша частина. Друга частина.

  • 1)Лиха тому зима… . 1…коли дурна голова.

2)Не поможе булава… . 2…в кого кожуха нема.

  • 3)Де народився… . 3….там і пригодився.

  • 4)Треба нахилитися… . 4…щоб з криниці водиці водиці

  • 5)Мудрий мовчить.. . напитися.

  • 6)Там треба перелізти.. . 5….коли дурний ворчить .

  • 7)Хто людям добра бажає.. . 6…де не можна перескочити.

  • 8)Дурень може стільки питань задати… 7…той і собі його має.

8…що сто мудрих не можуть

відгадати

Проблемне завдання.

Визначте, які з підрядних частин відносяться до слова або до словосполучення в головній частині, а які – до всієї головної частини. Як приєднані до головних частин підрядні?

Орієнтовні відповіді:

Підрядні частини пояснюють головне в цілому або один з його членів.

У складнопідрядному реченні підрядна частина приєднується до головної за допомогою сполучників підрядності або сполучних слів. Також у головній частині можуть бути вказівні слова.

8.Пошукова робота. Роботою керує вчитель. На основі теоретичного матеріалу підручника учні заповнюють таблиці і роблять висновки.(додаток Б – такий вигляд має заповнена таблиця; додаток В – такий вигляд має таблиця, яку треба заповнити учням.

























Додаток Б.

Вказівні слова

Вказівні займенники

Означальні

займенники

Вказівні

прислівники

Той, цей, такий,стільки

Весь, всякий, кожний

Так, настільки, там, тут, туди, звідти, тоді, доти, тому

Є членом головного речення





Сполучники підрядності

Сполучні слова

часові

Коли, як, доки, поки



Відносні

займенники



Хто, що, який, чий, котрий, скільки

причинові

Бо, тому що, через те що

мети

Щоб, для того щоб, аби

допустові

Хоч, незважаючи на те що, дарма що, хай





Відносні

прислівники



Як, наскільки, де, куди, звідки, коли, доки, відколи, чому, навіщо



наслідкові



Так що, так що аж, так що й



порівняльні



Як, мов, немов, наче, неначе, немовби, начебто

Не є членом речення

Є членом підрядного речення

Додаток В.



Вказівні слова

Вказівні займенники

Означальні займенники

Вказівні прислівники




Є членом речення

Сполучники підрядності

Сполучні слова

часові




Відносні займенники


причинові


мети


допустові






Відносні прислівники


наслідкові


порівняльні


Не є членом речення

Є членом речення







Сполучні слова

Що

Сполучники

Що

1.Коли слово що заміняється у реченні на який, то що – займенник, сполучне слово, член речення.

2.Сполучним словом що буває і тоді, коли на нього падає наголос.

Моя батьківщина – це крила орла, що лине до сонця з туманів. (Орла, який лине).

Я вдихаю повітря, але не знаю, що пахне.

(На що падає наголос, отже, це сполучне слово, член речення, займенник.

1.На сполучник що наголос падати не може.

Адже король того не подарує, що ви йому всю гору покопали.(Що не змінюється на який, отже, це сполучник, не член речення).

Як буває сполучним словом тоді, коли

приєднує до головного підрядне

з ‘ясувальне.

Сполучник як буває у складнопідрядних реченнях з

підрядними часу, умови, способу дії, порівняльними. На нього не падає наголос.


1.Розкажи, як за горою сонечко сідає.

Як – сполучне слово, член речення, прислівник.

Падає логічний наголос.

2.Замість сполучного слова як можна підставити

прислівник так.

Бачив я у моїй країні, як в тайзі виростають міста.(підрядне з ясу вальне).

Як – сполучне слово, член речення, прислівник.






1.О, сором мовчки гинути й страждати, як маєш у руці хоч заржавілий меч. Підрядне умови.

2.Як ти підносиш на руках дитя, світлішають думки і почуття. Підрядне часу.

3.Як явір простягає віти до явора через ріку, так матері одної діти братам шлють пісню гомінку. Підрядне порівняльне. Як сполучник.

Коли – сполучне слово у складнопідрядних реченнях із підрядними означальними і з ясу вальними.

Коли – сполучник у складнопідрядних реченнях з

підрядними умови й часу.


1.Як я люблю оці години праці, коли усе навколо затиха під владою чаруючої ночі. Підрядне означальне, коли – сполучне слово, прислівник, член речення.

2. Він повідомив, коли саме відбудуться

Збори садового кооперативу.

Підрядне з ‘ясувальне, коли - прислівник, член речення.


1.Ми побачимося лише тоді, коли наш полк стане на відпочинок в угорський столиці. Підрядне умови. Коли – сполучник.

2.І треба ж було цій грозі розгулятися саме сьогодні, коли сіно ще не згромаджене. Підрядне часу. Коли – сполучник.

Як же розрізнити?


Увага! Сполучні слова є членами підрядного речення. Сполучні слова-займенники( хто, що, який, чий, котрий, стільки) виступають, як правило, у функції підмета і додатка у підрядних означальних реченнях; у підрядних з’ясувальних реченнях вони – означення, якщо є означальне слово.

Сполучні слова прислівники (де, куди, звідки, коли, як, навіщо та ін..) – завжди обставини різних видів.

Опрацювавши теоретичний матеріал, робимо висновки. Сполучники і сполучні слова знаходяться у підрядному реченні (підрядній частині). У головній частині (головному реченні) можуть бути вказівні слова: той, такий, все, всякий, кожен, там, туди, звідти, доти, так, стільки.

Сполучники не є членами речення, вони лише пов язують підрядну та головну частини речення та вказують на смислові відношення між ними. Сполучні слова виконують не тільки роль сполучника, а й виступають у своєму значенні як члени речення.


9. Зриваємо жовті листочки з «дерева пізнання». Доведіть, за допомогою сполучника чи сполучного слова приєднується підрядна частина до головної. (4 учні працюють біля дошки).

  • Велика листопадова тиша стоїть над землею, що сповіщає про осінь. (Можна замінити: землею, яка сповіщає про осінь. Що – член речення, займенник, підмет).

  • Стояла така тиша, що чути було шепіт сніжинок із пожовклим листям. (Не можна замінити на який, отже, це сполучник).

  • На передньому плані стоїть одиноке дерево, на якому не залишилось зовсім жовтеньких листків. Підрядне означальне, отже, якому – це сполучне слово, обставина.

  • Із старого високого дуба, що гіллям торкається неба, злетіла якась пташка і сховалася в гущавині. (Можна замінити дуба, який гіллям торкається неба. Це сполучне слово, член речення, займенник, підмет).

10.Закріплення вивченого матеріалу. Зриваємо червоні листочки з «дерева пізнання». Зробити синтаксичний розбір речень. (3 учні працюють біля дошки одночасно, а клас по рядах).

  • Народна мудрість стверджує, що після Покрови холод почуває себе повнокровним господарем на землі. [ ] , що ( ). ( Складне, складнопідрядне, з підрядним з’ясувальним, розповідне, неокличне, перша частина головна, друга – підрядна(постпозиція) і відповідає на питання що?, відноситься до дієслова стверджує в головній частині; приєднана підрядна частина до головної сполучником що. Головна частина: просте, двоскладне, поширене, повне, порядок слів прямий, у реченні простий дієслівний присудок, неускладнене. Підрядна частина: двоскладне, поширене, повне, порядок слів прямий, у реченні складений іменний присудок – почуває господарем, неускладнене.

Народна – узгоджене означення, прикметник.

Мудрість – простий підмет, іменник; стверджує – простий дієслівний присудок, дієслово; після Покрови – непрямий додаток, вир. ім.; холод – простий підмет, вир. Ім.; почуває господарем – складений іменний присудок (дієслово –зв язка + іменна частина, виражена іменником,; себе – прямий додаток, вир. займенником; повнокровним – узгоджене означення , вир. прикметником; на землі – обставина місця, вир. іменником.

  • Угорі озвалися журавлі, що взяли літо на крила і летіли з ним у далекий вирій.

[ ], ( що ). Складне, складнопідрядне, розповідне,неокличне.

Складається з двох частин. Перша – головна, друга – підрядна означальна (постпозиція), відповідає на питання які?, відноситься до іменника журавлі в головній частині; приєднана підрядна частина до головної сполучним словом що. (можна замінити що на які).

Підрядна частина від головної відділяється комою за загальним правилом.

Головна частина:просте, двоскладне, поширене, повне, порядок слів зворотний;

Підрядна частина: двоскладне, поширене, повне, порядок слів прямий, ускладнене однорідними присудками.

Угорі – обставина місця, прислівник; озвалися – простий дієслівний присудок, дієслово; журавлі – простий підмет, іменник; що – займенник, сполучне слово, підмет; взяли – простий дієслівний присудок, дієслово; літо – прямий додаток, іменник, на крила – обставина місця, виражена іменником; і – сполучник сурядності з з’єднує однорідні присудки; летіли – простий дієслівний присудок, дієслово; з ним – непрямий додаток, виражений займенником; у далекий – узгоджене означення, виражене прикметником; вирій – прямий додаток, виражений іменником.

  • Листя горобини з зеленого стало жовтим, так що воно майже не відрізнялось від ягід.

Орфографічна розминка: у звукосполученнях –оро-, -оло-, -ере-, -еле- пиши завжди е! Самодиктант: ворон, берег, голос, шелест, болото, смороду, дорога, перевезень, пелена, пелехатий, стерегти.

[ ],так що ( ). Речення сполучникове, складнопідрядне, розповідне, неокличне.

Складається з двох частин. Перша – головна, друга - з підрядним наслідку(постпозиція). Підрядне наслідку пояснює головне речення в цілому і з єднується з головним складним сполучником так що. Підрядна частина від головної відділяється комою за загальним правилом.

Головна частина: просте, двоскладне, поширене, повне, порядок слів прямий.

Підрядна частина: просте, двоскладне, безособове, повне, порядок слів прямий.

Листя – простий підмет, виражений іменником; горобини – непрямий додаток, виражений іменником; з зеленого – узгоджене означення, виражене прикметником; стало жовтим – складений іменний присудок ( дієслово – зв зка + іменна частина, виражена іменником в орудному відмінку); воно – підмет, виражений займенником; майже – обставина способу дії, виражена прислівником; не відрізнялось – простий дієслівний присудок, виражений дієсловом.; від ягід – непрямий додаток, виражений іменником.

Поки діти розбирають синтаксично речення біля дошки, учням, які мають «достатній» і «високий» рівень знань пропонуємо написати твір – мініатюру «Чарівна осінь»., використовуючи складнопідрядні речення.

Орієнтовна відповідь.

Що може бути прекрасніше гри барв на деревах, кущах, травах, коли світить сонце. Осінь уже торкнулася всього. І небо, і ранні тумани, і тривожний крик птиці – все сповіщає про те, що літо здало ключі сумовитій осені. Я люблю осінь, бо вона особливо чарівна у своїй красі. Дивлячись на створену природою картину осені, хочеться творити, малювати, читати вірші. (Костюк Юлія 9-В клас.)

11. Підведення підсумків уроку.

- Назвати види підрядних речень.

- За допомогою чого поєднуються частини складнопідрядних речень? (Сполучників, сполучних слів, вказівних слів).

- Коли сполучники виступають сполучними словами? (Коли вони виступають якимось членом речення, або головним, або другорядним).

- Яке речення називається складнопідрядним? Місце підрядної частини відносно до головної.

- Як ставляться розділові знаки в складнопідрядних реченнях, де підрядна частина до головної приєднується складним сполучником?

12. Домашнє завдання.

Вивчити теоретичний матеріал; письмово виконати вправу № 35.

Високий рівень: написати твір – мініатюру «Моя улюблена пора року», використовуючи складнопідрядні речення.










Додаток А.








Складнопідрядне речення з підрядними означальними.


На я ке запитання відповідає


Від чого залежить і що пояснює


Якими сполучниками приєднується


Якими сполучниковими словами приєднується



Приклади



Який?

Яка?

Яке?

Які?

Якого?

І под..


Іменник,

Займенник

У головній частині або слово, що виступає у ролі іменника



Що

Щоб

Наче

мов


Який

Чий

Котрий

Що

Коли

Де

Куди

звідки

Я не такий, щоб зрадити людину.

Хто не має крил, той не злетить у піднебесся.

Сумую знов за невідомим,що завжди манить далиною.

Угорі озвалися журавлі, що взяли літо на крила і летіли з ним у далекий вирій.



Складнопідрядне речення з підрядними з’ясувальними.



На я ке запитання відповідає



Від чого залежить і що пояснює



Якими сполучниками приєднується



Якими сполучниковими словами приєднується




Приклади

Хто?

Що?

Кого?

Чого?

Кому?

Чому?

Ким?

Чим?

І под..

Найчастіше дієслова мовлення,

мислення,

волевиявлення,

сприймання, почуттів

Що

Щоб

Наче

Ніби

Чи

як

Хто, що, який, чий, котрий, як, де, куди, звідки, скільки, чому, коли

Здавалось хлопцю, що не скоро пролине літо молоде.

Люблю, коли хвилі шумують, лишаючи слід.

Хлопці якраз і ждуть, доки з комісії вийде Колосовський.

Писав щось, чого ніколи не повинно побачить стороннє око, тільки для себе.


Складнопідрядні речення з підрядними обставинними.

Вид обставинного речення

На яке питання

відповідає

Якими

сполучниками

приєднується

Якими

сполучниками

словами при-

єднується

Які

вказівні

слова

можуть

бути




Приклади

місця

Де?

Куди?

Звідки?


Де

Куди

звідки

Тут

Там

Туди

Звідти

Скрізь

всюди

Ми проскакуємо сусіднє село, де живе дід Корній, під’їжджаємо до страшного болота.

Посадили ми сосновий бір на тому самому місті, де колись курілись піски.


часу

Коли?

Відколи?

Доки?

Як довго?

До яких пір?

З якого часу?

До якого часу?

Коли

Як

Після того як

З того часу як

Як тільки

Тільки що

Скоро

Ледве

щойно

Відколи

Поки

Доки

Аж поки

Аж доки

Тоді

Відтоді

доти

Як тільки весна вступила в свої права, Маланка вибігала в поле, милувалась землею, говорила з нею…

Щойно міліціонер вийшов з кімнати, як задзвонив телефон.

Способу дії, ступеня,

міри

Як?

Яким способом?

Якою мірою?

Наскільки?

Скільки?

Як

Що

Щоб

Аби

Аж

Чим… тим

Скільки

наскільки

Так

Стільки

настільки

Сьогодні я такий веселий, що молодіти хочу знов.

Скільки хвиль у бурхливому морі, стільки співів у серці моїм.

Миколка так злякався гусака, що аж затремтів усім тілом.

порівняльні

Як саме?

Подібно до чого?

Як, наче,

Неначе, мов, мовби, немов, ніби, нібито, та ін..


так

Над шляхом біліла його халупка, мов ішла кудись з села…

Довгим ключем пливли по небу хмари, як журавлі у вирій.



причини

Чому?

З якої причини?

Через що?

Бо, оскільки, адже, позаяк тому що, через те що, завдяки тому що, унаслідок того що



Командир стрілецької роти чортихався по телефону з самого ранку, через те що кулемети противника зв’язували йому руки.

І рани Києва вже тим були мої, що пам’ять їх береться болем досі.

мети

Для чого?

З якою метою?

Навіщо?

Щоб

Аби

Для того щоб

З тим щоб



Солдати не шкодували ніг на битих шляхах, аби швидше зустріти тепло рідної хати.

Данило постукав у віконце, щоб мати одчинила йому двері, прислухався до її ходи.

умови

За якої умови?

Якщо, коли, коли б, якби, аби, як, раз


то

Як будеш, земле, ти щасливою, то буду в щасті жить і я!

Якби-то далися орлинії крила, за синім би морем милого знайшла.

Як не буде птахів, то і людське серце стане черствішим.

допустові

Незважаючи на що?

Незважаючи на те що

Хоч(хоча)

Хай(нехай)

Дарма що

Скільки(б)

(не)



Йшли в степи майстри ланів, дарма що дощ холодний лив.

Сковорода підвівся, поправив пояс, і , хоч душа палала гнівом, спокійно, мовчки, вийшов.

наслідкові

--

Так що



Листя горобини з зеленого стало жовтим, так що його важко було відрізнити від ягід.

Туристи вже влаштувалися, так що буран їм не загрожував.

.



Конспект урока по украинскому яыку
  • Украинский язык
Описание:

Мета:  Дати поняття про складнопідрядне речення, його будову і засоби зв’язку в ньому, розряди сполучників підрядності, якими з’єднуються частини складнопідрядного речення; формувати уміння і навички розпізнавати складнопідрядні речення, визначати їхні граматичні основи та будову, домогтись засвоєння правил уживання розділових знаків у складнопідрядному реченні, інтонації при них; вдосконалювати пунктуаційну грамотність; розвивати творчі здібності учнів, уміння спостерігати і узагальнювати; виховувати бережливе ставлення до природи.

 

Автор шеховцова Ольга Романовна
Дата добавления 03.01.2015
Раздел Украинский язык
Подраздел
Просмотров 773
Номер материала 22797
Скачать свидетельство о публикации
