Главная / Начальные классы / Конспект урока по познанию мира "Кітап қайдан шығады?" (4 класс)

Конспект урока по познанию мира "Кітап қайдан шығады?" (4 класс)



«Ж.Болғанбаев атындағы Самар орта мектебі» КММ









hello_html_m5cb70f35.gif




Дүниетану.

4-сынып

Аудандық семинар.



Мұғалім: Апсадыкова Р.У.











Наурыз, 2012 жыл.

Сабақтың тақырыбы: Кітап қайдан шығады?

Мақсаты:

  1. Оқушыларды кітаптың шығу тарихымен таныстыру, кітаптың адам өміріндегі маңызын түсіндіру;

  2. Оқушылардың сөйлеу тілін, танымдық қабілетін дамыту;

  3. Қарым-қатынас мәдениетін тәрбиелеу, кітап оқуға қызығушылығын арттыру.

Типі: аралас сабақ

Түрі. инновациялық, виртуалды саяхат

Қолданылатын әдіс-тәсілдер: жекелей жұмыс, топпен жұмыс, бірін-бірі бағалау, ойын, проблемалық сұрақтар, алдын-ала тапсырма беру.

Көрнекілігі: слайд-презентация, кітаптар, электронды кітаптар, бағалау парақтары.


Сабақ барысы:

І. Психологиялық дайындық.

Сабақтың ұраны: Біріміз – бәріміз үшін, бәріміз-біріміз үшін.

Бұл ұранды қайдан естідіңдер? (А.Дюма, Үш ноян)

ІІ. Қызығушылықты ояту.

  1. Сабақтың түрін хабарлау: Білім еліне саяхат.Бағалау парағы.

  2. Үй жұмысын тексеру. Сынақтан өтеміз.

-Алғашқы мұғалім, Біліміңді пайдаға асыр тақырыптарына әңгіме құрастыру. Топ ішінде жұппен жұмыс.

-Әр топтан 1 оқушыға дауыстап оқыту.

-Бірін-бірі бағалау.

3. Жаңа тақырыпты қабылдауға дайындық. Жұмбақ есік.

4. «Кітап»-ассоциация құру. Кітаптардан көрме.

5. Тақырыпты хабарлау.

ІІІ. Мағынаны тану.

  1. Өз тобында жұмыс. ( Тарих тауы) Мәтінді 4 бөлікке бөліп, 4 топта оқу, топ ішінде мазмұнын айту. Бірін-бірі бағалау.

  2. Достар тобында жұмыс. Геометриялық фигуралар бойынша 5 топқа бөлініп мазмұнын айту. Бірін-бірі бағалау.

  3. Өз топтарында жұмыс. (Өзен) Кітап түрлерін шығу ретімен орналастыру. (кемемен кетеді)

  4. Алған білімдерін тексеру, толықтыру. (Ну орман)

А) Қыш кітап. –Алғаш кітаптар қалай аталды?

- Қай елдерде шығарылды? (тірек-сызба)

- Көне жазба мұрасы деп нені атаймыз?

-дәптерге жазу: Орхон –Енисей жазба ескерткіштері.

Ә) Папирус, пергамент.

- Су өсімдігінен жасалған кітаптар қалай аталды?

- Пергамент кітаптар қандай материалдан жасалады?

- Бұл кітаптар қай түрде шықты?

Қосымша деректер. Мұғалім әңгімесі.

Б) Қолжазба кітаптар.

- Қолжазба кітаптардың пайда болуы немен байланысты болды?

- Ол кітаптар туралы не білдіңдер?

- Қосымша деректер.

В)Баспа кітаптар.

- Кітаптың даму тарихында қандай өзгерістер болды? Неліктен?

- Ғылымның дамуынан кітап басып шығаруда қандай өзгерістер енгізді?

Г) Адам баласының кітапты қызығып оқуы, қорында жинауы. (Мұражай)

А.К.

5. Қазіргі кездегі баспалар мен полиграфия комбинаты туралы түсінік беру.

- Сендердің оқулықтарың қай баспаханадан шықты?

- «Атамұра» корпорациясының көріністері. Адам еңбегі жеңілдеді ме?

- Техника мен ғылымның дамуы: э/кітаптар. Абай жолы романын 2 түрде көрсету.

6. Қызықты деректер.


ІҮ. Рефлексия. Нақыл сөздер оқу. Бір оқушының рефератынан үзінді.

Ұлы адамдардың нақыл сөздерін оқып, сабақта білгендеріңді қорыту арқылы қандай ойға келдіңдер?

Ү. Бағалау.

ҮІ. Үйге тапсырма:

  1. Оқу, білім туралы мақал-мәтелдер жаттап келу.

  2. Оқулықтағы мәтін бойынша 5 сұрақ дайындап келу.

  3. Өзіңе ұнайтын кітабың туралы әңгіме құру.
























1. «Кітап қайдан шығады?» тақырыбын аш.

2. Мәтіннің 2-бөлігін оқы.

3. Түсінгеніңді көршіңе айтып бер.

4. Көршіңнің әңгімесін мұқият тыңда.

5. Досыңның жауабын бағала.














1. «Кітап қайдан шығады?» тақырыбын аш.

2. Мәтіннің 3-4 бөліктерін оқы.

3. Түсінгеніңді көршіңе айтып бер.

4. Көршіңнің әңгімесін мұқият тыңда.

5. Досыңның жауабын бағала.














1. «Кітап қайдан шығады?» тақырыбын аш.

2. Мәтіннің 5-6 бөліктерін оқы.

3. Түсінгеніңді көршіңе айтып бер.

4. Көршіңнің әңгімесін мұқият тыңда.

5. Досыңның жауабын бағала.














1. «Кітап қайдан шығады?» тақырыбын аш.

2. Мәтіннің 7-8 бөліктерін оқы.

3. Түсінгеніңді көршіңе айтып бер.

4. Көршіңнің әңгімесін мұқият тыңда.

5. Досыңның жауабын бағала.













Тест жұмысы

  1. Алғашында кітап әріптері ненің бетіне ойылып жазылды?

А) Қыш тақталарға В) Ағаш тақтайларға С) Мелалл бетіне

  1. Ең алғашқы баспа кітап қайда шықты?

А) Кореяда В) Римде С) Қытайда

  1. Қытай мен неміс шеберлері қандай әдіс ойлап тапты?

А) Әріптерді ағаштан жасады

В) Әріптерді металдан жасады

С) Әріптерді машинамен басты

  1. Ғылымның дамуы кітап басып шығаруда қандай өзгеріс енгізді

А) Кітаптар қолмен жазылды

В) Кітаптар станокпен жазылды

С) Кітаптар автоматты машиналармен терілді

  1. Аса қуатты машиналар сағатына қанша көшірме жасайтын болды?

А) 4-5 мың дана В) 5-6 мың дана С) 6-7 мың дана









Тест жұмысы

  1. Алғашында кітап әріптері ненің бетіне ойылып жазылды?

А) Қыш тақталарға В) Ағаш тақтайларға С) Мелалл бетіне

  1. Ең алғашқы баспа кітап қайда шықты?

А) Кореяда В) Римде С) Қытайда

  1. Қытай мен неміс шеберлері қандай әдіс ойлап тапты?

А) Әріптерді ағаштан жасады

В) Әріптерді металдан жасады

С) Әріптерді машинамен басты

  1. Ғылымның дамуы кітап басып шығаруда қандай өзгеріс енгізді

А) Кітаптар қолмен жазылды

В) Кітаптар станокпен жазылды

С) Кітаптар автоматты машиналармен терілді

  1. Аса қуатты машиналар сағатына қанша көшірме жасайтын болды?

А) 4-5 мың дана В) 5-6 мың дана С) 6-7 мың дана


























Жауаптары:

1 В, 2 А, 3 В, 4 С, 5 А


Бағалау


Бәрі дұрыс – «5»

1 қате – «4»

2 қате –«3»

Конспект урока по познанию мира "Кітап қайдан шығады?" (4 класс)
  • Начальные классы
Описание:

Сабақтың тақырыбы: Кітап қайдан шығады?

Мақсаты:

1.     Оқушыларды кітаптың шығу тарихымен таныстыру, кітаптың адам өміріндегі маңызын түсіндіру;

2.     Оқушылардың сөйлеу тілін, танымдық қабілетін дамыту;

3.     Қарым-қатынас мәдениетін тәрбиелеу, кітап оқуға қызығушылығын арттыру.

Типі: аралас сабақ

Түрі. инновациялық, виртуалды саяхат

Қолданылатын әдіс-тәсілдер: жекелей жұмыс, топпен жұмыс, бірін-бірі бағалау, ойын, проблемалық сұрақтар, алдын-ала  тапсырма беру.

Көрнекілігі: слайд-презентация, кітаптар, электронды кітаптар, бағалау парақтары.

 

 

Автор Апсадыкова Роза Умербековна
Дата добавления 05.01.2015
Раздел Начальные классы
Подраздел
Просмотров 595
Номер материала 31681
Скачать свидетельство о публикации
