Главная / Химия / Конспект урока по химии на тему (9 класс)

Конспект урока по химии на тему (9 класс)

Դասի թեման-

Էլեկտրոլիտներ և ոչ էլեկտրոլիտներ: Էլեկտրոլիտիկ դիսոցման մեխանիզմը:

Դասի նպատակը և խնդիրները

-Աշակերտները կիմանան`

  • որ նյութերն են էլեկտրոլիտները և ոչ էլեկտրոլիտները

  • դիսոցման մեխանիզմը կախված կապի տեսակից

  • որոնք են ուժեղ և թույլ էլեկտրոլիտները

կզարգնա`

  • ինքնուրույն աշխատանքի,

  • համեմատելու , հետևություններ անելու

  • քիմիական ռեակցիաներ գրելու

  • քիմիական նյութերի և սարքավորումների հետ աշխատելու կարողություններ:

Սարքավորումներ և նյութեր

Էլեկտրական հոսանքի հաղորդականության սարք,չոր կերակրի աղ,նատրիումի հիդրօքսիդ, ջուր ,շաքարավազ .

Рисунок3









Դասի ընթացքը. Կազմակերպչական աշխատանքներ

Խթանում.

Գրատախտակին նախապես գրված են նյութերի բանաձևեր

NaBr

SO3

CaCl2

NH3





Աշակերտները ներկայացնում են կապի տեսակը նյութում և սահմանում համապատասխան կապը: Տրվում են նաև ուղղորդող հետևյալ հարցերը.

ա)Ի՞նչ եք հասկանում լուծույթ ասելով.

բ) Ի՞նչ համակարգ է լուծույթը:

Իմաստի ընկալում

Ուսուցիչ-

Մեր նպատակն է այսօր ծանոթանալ և դիսոցման պրոցեսի և դիսոցման մեխաիզմի հետ:Գիտնականներին հետաքրքրում էր արդյոք բարդ նյութերից օքսիդները ,թթուները, աղերը , հիմքերը հոսանք հաղորդում են թե ոչ:Դրա համր նրանք շատ փորձեր են կատարել: Այսօր մենք էլ փորձեր կկատրենք օգտագործելով հետևյալ նյութերը.չոր կերակրի աղ,շաքարավազ,նատրիումի հիդրօքսիդ,ջուր և Էլեկտրական հոսանքի հաղորդականության սարքը



Փորձ 1.Չոր կերակրի աղը,նատրիումի հիդրօքսիդը և շաքարը հոսանքի հաղուդիչներ են թե± ոչ:











Չոր կերակրի աղը,նատրիումի հիդրօքսիդը , շաքարը





Փորձ 2.Նույն նյութերի լուծույթները հոսանքի հաղորդիչներ են թե± ոչ:











կերակրի աղի,նատրիումի հիդրօքսիդի , շաքարի լուծույթներ









Հետևություններ

առաջին փորձի նյութերը հոսանք չեն հաղորդում,որովհետև լամպը չվառվեց, իսկ երկրորդ փորձի դեպքում լամպը վառվեց երեք դեպքում էլ, ուրեմն դրանք հոսանքի հաղորդիչներ են:





Հարց.

Բոլոր նյութերի լուծույթնե±րն են հոսանքի հաղոդիչներ:

Ի±նչ խմբերի են բաժանվում նյութերն ըստ էլեկտրահաղոդակնության:

Ուսուցիչ-

Նյութերն ըստ էլեկտրահաղոդակնության բաժանվում են.

Հետևյալ նյութերից CaCO3, O2, NaOH, K2CO3, H2SiO3, CO2, Na2O, H2, Al(OH)3, HNO3, HCl որոնք կարող են`

ա/ հոսանք հաղորդել

բ/չեն կարող հոսանք հաղորդել

գ/ո±ր նյութերի մասին ոչինչ չեք կարող ասել

Ուսուցիչ-

Պրոբլեմային իրավիճակ -1. Ինչո±ւ են էլեկտրոլիտները հոսանք հաղորդում:

Ի±նչ է իրենից ներկայացնում էլեկտրական հոսանքը/ֆիզիկայի դասընթացից/:

Ակնկալվում է աշակերտների պատասխանը:

Ուսուցիչ-

Որպեսզի նյութը հոսանք հաղորդի անհրաժեշտ են լիցքավորված մասնիկեր ,որոնք աղի բյուրեղում կան ,իսկ ինչու այն հոսանք չի հաղորդում, որովհետև դրանք չեն շարժվում:Ջրում լուծելիս այդ մասնիկները ազատվում են և սկսում են շարժվել և այդ պրոցեսը Արենիուսն անվանել է դիսոցում:Տալ դիսոցման սահմանումը:

Պրոբլեմային իրավիճակ

2. Փորձերը ցույց են տվել ,որ NaCl + H2O հոսանք է հաղորդում,իսկ

NaCl + բենզին` հոսանք չի հաղորդում:

Պատճառը ջրի մոլեկուլի յուրահատուկ կռուցվածքն է,նրա դիպոլ կառուցվածքն է:

Աշակերտների օգնությամբ ներկայացել կապը ջրի մոլեկուլում և ցույց տալ դիսոցման մեխանիզմը:

hello_html_m3d919d56.gif

Ո±րն է տարբերությունը իոնային և կովալենտ կապով միացությունների դիսոցման պրոցեսում:



Կշռադատում-

Քարտերով աշխատանք-Գրել գրված նյութերի դիսոցման հավասարումները:

hello_html_62b6dcf7.gifhello_html_m3b3916a9.gifhello_html_m28972a02.gif



Տնային հանձնարարություն-

գրել H3PO4,K2SO4, Ba(OH)2, ZnCl2, HBr նյութերի դիսոցման հավասարումները:











Конспект урока по химии на тему (9 класс)
  • Химия
Описание:

Դասի նպատակը և խնդիրները

-Աշկերտները կիմանան`

  • որ նյութերն են էլեկտրոլիտները և ոչ էլեկտրոլիտները
  • դիսոցման մեխանիզմը կախված կապի տեսակից
  • որոնք են ուժեղ և թույլ էլեկտրոլիտները

կզարգնա`

  • ինքնուրույն աշխատանքի,
  • համեմատելու , հետևություններ անելու
  • քիմիական նյութերի և սարքավորումների հետ աշխատելու  կարողություններ:

Դասի հիմնական  նպատակն է ծանոթանալ և դիսոցման պրոցեսի և դիսոցման մեխաիզմի հետ:Երկար ժամանակ գիտնականներին հետաքրքրում էր.արդյոք բարդ նյութերից օքսիդները ,թթուները, աղերը , հիմքերը հոսանք հաղորդում են թե՞ ոչ:Դրա համար շատ փորձեր են կատարվելև……

Автор Маргарян Ануш Арамаисовна
Дата добавления 06.01.2015
Раздел Химия
Подраздел
Просмотров 469
Номер материала 37181
Скачать свидетельство о публикации
