Главная / Математика / конспект по математику 10 көлеміндегі сандарды қайталау

конспект по математику 10 көлеміндегі сандарды қайталау

Математика

Сабақтың тақырыбы: 10 көлеміндегі сандарды қайталау.

Сабақтың мақсаты: 1. Қосу және азайту амалдарының мағнасын танытып,

балалардың білім дағдыларын тиянақтау, қайталау, қалыптасу

деңгейін анықтау.

2. Танымдық белсенділігін арттыру, ой- өрісін, ойлау қабілетін,

математикалық тілін дамыту.

3. Мақсатқа жете білуге, еңбек етуге, ұқыпты таза жазуға

үйрету.

Әдіс- тәсілдері: Сұрақ –жауап, практикалық, әңгімелеу.

Көрнекілігі: карточкалар, слаид, дәптер

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылардың оқу құралдарын түгендеп сабаққа назарын сабаққа аудару.

  • Балалар бүгін біздің сабағымыз ерекше болады, себебі бізге қонақтар келіп отыр.

Психологиялық сәт.

Үлкенге де сіз, кішіге де сіз.

Құрметпенен сіздерге сәлем бердік біз.

Бір, екі, үш.

Сыныптің іші тып- тыныш,

Жалқаулықты тастаймыз

Сабақты біз бастаймыз.

Өткенді қайталау:- балалар, маған мынадай сұрақтарға жауап беріңдерші:

1. Қазыр қандай жыл мезгілі? қыс

2. Қандай ай? қаңтар

3. 1 аптада неше күн бар? 7

4. Бүгін аптаның нешінші күні? 4

- Балалар, біз сендермен 1 ден 10 дейінгі сандарды өткен болатынбыз, ал ендеше өткенді пысықтайық:

  1. 1 ден 10 ғадейін санайықшы. Ал енді маған кім 1 ден 10ға дейін кері санап береді? 2 оқушы шығады.

  2. Ал кім санамақ біледі? 2 оқушы.

  3. Ал енді тақтадағы карточкаларды алып, есепті оқып шешуін айтындар.

  4. Жоғалған санды табайық. 1...3,4...6,...8....10

Жаңа сабақ:

  • Балалар бүгінгі сабағымыз ерекше болады деп мен сендерге айтқанмын, себебі

біз « Ертегілер әлеміне» саяхатқа шығамыз.Дайынбыз ба саяхатқа шығуға?

Ертегі «Мақта қыз бен мысық»

Бұл екеуі дос болып жүреді. Мақта қыз үйін жинап жүріп бір мейіз тауып алады. Сөйтіп мысықты шақырады. Мысық келмейді.

Мақта қыз: «Келмесең келме» - деп мейізді жеп қояды. Жеп болған соң мысық келіп:

  • Неге шақырдың?- деп сұрайды.

Мақта қыз айтпайды.

Сонан соң мысық: - ендеше қатығыңды төгемін – дейді.

Мақта қыз: - мен сенің құйрығыңды кесіп аламын дейді. Мысық қатықты төгеді. Мақта қыз мысықтың құйрығын кесіп алады.

  • Мақта қыз, құйрығымды берші – дейді.

  • Қатығымды қайтарған соң беремін – дейді.

  • Енді, балалар мысық бізден көмек сұрап отыр.

  • Көмектесеміз бе мысыққа?

Сиырдың тапсырмасы: Дәптермен жұмыс: 1 тапсырма. Ең ұзын таспаны қызылмен, ең қысқа таспаны жасыл түспен, ал одан да ең қысқа таспаны көк түспен боя.

Ағаштың тапсырмасы: Жапсыру бетіндегі сандарды алып, кестені толтыр.

Сергіту сәті:

Ұзын мұртты құмырсқа

Бара жатыр жұмысқа

Алды допты қолына,

Қойды допты жолына

Жан – жағына қарады.

Үлкен тау деп ойлады.

Қыздардың тапсырмасы:

Дәптердегі 3 тапсырманы қарайық. Суретке қарап Жидекпенен жемістерді санайық.

Өте жақсы балалар.

Дүкеншінің тапсырмасы:- Балалар, қазыр мен сендерге түстерді көрсетемін.

  • Мынау қандай түс? Бірнеше түсті дөңгелек көрсету. Ендеше дәптердегі

4 тапсыпмаға назар аударайық: Шелектердегі үлкені көк пен сарының, ал қызылы көктің жанында болатындай етіп боя.

Тауықтың тапсырмасы:

Логикалық тапсырма:

  1. Қонжық екеу, табаны нешеу? 8

  2. Табақта үш алма

Қолымда екі алма

Қосқанда барлығын

Болады неше алама? 5

  1. Көлден ұшты 4 қаз

Қайтып қонды 2 қаз

Ұшып кетті нешеуі? 2

  1. Тал бойында тізіліп,

Бес жапырақ тұр еді.

Жел соқты да үзіліп,

Түсіп қалды екеуі

Қалды сонда нешеуі? 3

  • Ал енді балалар, Тышқанның тапсырмасы:

Суреттегі геометриялық фигураларды атаңдар.

Үшбұрыш, төртбұрыш, сопақша, шаршы, дөңгелек.

Балалар біз барлығының тапсырмасын орындап мысыққа көмектестік.Енді мысық Мақта қыздың қатығын апарып беріп, құйрығын алатын болды.

  • Ал сендер мысыққа қандай ақыл- кеңес айтар едіңдер?

  • Сабақты қорытындылау: Сұрақтар:

  • Сендерге сабақ ұнады ма?

  • Қандай тапсырмалар ұнады?

  • Қай тапсырма қиын болды?

  • Ал ендеше сабақ ұнаса, сендер алдарыңдағы тұрған смайликтің қуанышты түрін көрсетеміз, ал егер сабақ ұнамаса, смайликтің көңілсіз түрін көрсетіңдер.





конспект по математику 10 көлеміндегі сандарды қайталау
  • Математика
Описание:

Математика

Сабақтың тақырыбы: 10  көлеміндегі сандарды қайталау.

Сабақтың мақсаты: 1. Қосу және азайту амалдарының мағнасын танытып,

балалардың білім дағдыларын тиянақтау, қайталау, қалыптасу

деңгейін анықтау.

2. Танымдық белсенділігін арттыру, ой- өрісін, ойлау қабілетін,

математикалық тілін дамыту.

3. Мақсатқа жете білуге, еңбек етуге, ұқыпты таза жазуға

үйрету.

Әдіс- тәсілдері: Сұрақ –жауап, практикалық, әңгімелеу.

Көрнекілігі: карточкалар, слаид, дәптер

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылардың оқу құралдарын түгендеп сабаққа  назарын сабаққа аудару.

-         Балалар бүгін біздің  сабағымыз ерекше болады, себебі бізге қонақтар келіп отыр.

Психологиялық сәт.

Үлкенге де сіз, кішіге де сіз.

Құрметпенен сіздерге сәлем бердік біз.

Бір, екі, үш.

Сыныптің іші тып- тыныш,

Жалқаулықты тастаймыз

Сабақты біз бастаймыз.

Өткенді қайталау:- балалар, маған мынадай сұрақтарға жауап беріңдерші:

1.  Қазыр қандай жыл мезгілі? қыс

2. Қандай ай? қаңтар

3. 1 аптада неше күн бар? 7

4. Бүгін аптаның нешінші күні? 4

- Балалар, біз сендермен 1 ден 10 дейінгі сандарды өткен болатынбыз, ал ендеше өткенді пысықтайық:

1.     1 ден 10 ғадейін санайықшы. Ал енді маған кім 1 ден 10ға дейін кері санап береді? 2 оқушы шығады.

2.      Ал кім санамақ біледі? 2 оқушы.

3.     Ал енді тақтадағы  карточкаларды алып, есепті оқып шешуін айтындар.

4.     Жоғалған санды табайық. 1...3,4...6,...8....10

Жаңа сабақ:

-         Балалар бүгінгі сабағымыз ерекше болады деп мен сендерге айтқанмын, себебі

біз « Ертегілер әлеміне» саяхатқа шығамыз.Дайынбыз ба саяхатқа шығуға?

Ертегі «Мақта қыз бен мысық»

Бұл екеуі дос болып жүреді. Мақта қыз үйін жинап жүріп бір мейіз тауып алады. Сөйтіп мысықты шақырады. Мысық келмейді.

Мақта қыз: «Келмесең келме» - деп мейізді жеп қояды. Жеп болған соң мысық келіп:

-         Неге шақырдың?- деп сұрайды.

Мақта қыз айтпайды.

Сонан соң мысық: - ендеше қатығыңды төгемін – дейді.

Мақта қыз: - мен сенің құйрығыңды кесіп аламын дейді. Мысық қатықты төгеді. Мақта қыз мысықтың құйрығын кесіп алады.

-         Мақта қыз, құйрығымды берші – дейді.

-         Қатығымды қайтарған соң беремін – дейді.

-         Енді, балалар мысық бізден көмек сұрап отыр.

-         Көмектесеміз бе мысыққа?

Сиырдың тапсырмасы: Дәптермен жұмыс: 1 тапсырма. Ең ұзын таспаны қызылмен, ең қысқа таспаны жасыл түспен, ал одан да ең қысқа таспаны көк түспен боя.

Ағаштың тапсырмасы: Жапсыру бетіндегі сандарды алып, кестені толтыр.

Сергіту сәті:

Ұзын мұртты құмырсқа

Бара жатыр жұмысқа

Алды допты қолына,

Қойды допты жолына

Жан – жағына қарады.

Үлкен тау деп ойлады.

Қыздардың тапсырмасы

Дәптердегі 3 тапсырманы қарайық. Суретке қарап Жидекпенен жемістерді санайық.

Өте жақсы балалар.

Дүкеншінің тапсырмасы:- Балалар, қазыр мен сендерге түстерді көрсетемін.

-         Мынау қандай түс? Бірнеше түсті дөңгелек көрсету. Ендеше дәптердегі

4 тапсыпмаға назар аударайық: Шелектердегі үлкені көк пен сарының, ал қызылы көктің жанында болатындай етіп боя.

Тауықтың тапсырмасы:

Логикалық тапсырма:

1.     Қонжық екеу, табаны нешеу? 8

2.     Табақта үш алма

Қолымда екі алма

Қосқанда барлығын

Болады неше алама? 5

3.     Көлден ұшты 4 қаз

Қайтып қонды 2 қаз

Ұшып кетті нешеуі? 2

4.     Тал бойында тізіліп,

Бес жапырақ тұр еді.

Жел соқты да үзіліп,

Түсіп қалды екеуі

Қалды сонда нешеуі? 3

-         Ал енді балалар, Тышқанның тапсырмасы:

Суреттегі геометриялық фигураларды атаңдар.

Үшбұрыш, төртбұрыш, сопақша, шаршы, дөңгелек.

Балалар біз барлығының тапсырмасын орындап мысыққа көмектестік.Енді мысық Мақта қыздың қатығын апарып беріп, құйрығын алатын болды.

-         Ал сендер мысыққа қандай ақыл- кеңес айтар едіңдер?

-         Сабақты қорытындылау: Сұрақтар:

-         Сендерге сабақ ұнады ма?

-         Қандай тапсырмалар ұнады?

-         Қай тапсырма қиын болды?

-         Ал ендеше сабақ ұнаса, сендер алдарыңдағы тұрған смайликтің қуанышты түрін көрсетеміз, ал егер сабақ ұнамаса, смайликтің көңілсіз түрін көрсетіңдер.

 

 

 

Автор Тапалова Нурсулу Болатовна
Дата добавления 01.02.2015
Раздел Математика
Подраздел Конспекты
Просмотров 458
Номер материала 55391
Скачать свидетельство о публикации
