Главная / Начальные классы / Конспект урока по тему:"Бағасы. Саны. Құны."

Конспект урока по тему:"Бағасы. Саны. Құны."

Сабақтың тақырыбы: Зат есімнің жекеше және көпше түрі

Сабақтың мақсаты: Зат есімнің жекеше, көпше тұлғада жұмсалатындығын түсіндіру.

  1. Оқушыларға жекеше түрдегі зат есімдерді көпше түріне айналдыра білуге үйрету; қосымшаларын ажырата білу және дұрыс жалғай білуге баулу.

  2. Оқушылармен пікірталасқа түсе алу, өз күшіне деген сенімділіктерін арттыру.

  3. Сабақтан алған білімін жаңа сабаққа байланысты берілген тапсырмаларды орындауда жүйелі қолдана алу.

Сабақтың түрі: Аралас сабақ.

Сабақтың типі: Жаңа ұғым беру.

Сабақтың әдіс-тәсілдері: Ойын түрлері, сөз жұмбақ, ішіне-сыртына стратегиясы.

Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта.

Сабақтың барысы:

  1. Психологиялық дайындық

Көп оқимыз ізденіп,

Білім бізге керегі.

Қазақ тілін меңгеріп,

Бәрін білгім келеді.

  1. Үй тапсырмасын сұрау:



4-жаттығу. Бос орынға Қ әріптерінен басталатын сөздер тауып жазу.

Балаларға карточка арқылы сұрақтар таратып берк.

  1. Түбір дегеніміз не?

  2. Жұрнақ дегеніміз не?

  3. Жалғау дегеніміз не?

  4. Зат есім дегеніміз не?

  5. Жалқы есім дегеніміз не?

  6. Жалпы есім дегеніміз не?



  1. Жаңа сабақ «Сөзжұмбақ» (көлденеңінен)

1.Сөздің түбіріне жалғанғанда, сөздің мағынасын өзгертетін қосымшаны ата?

(жұрнақ)

2. Білімнің мол сый асы, балғындардың ұясы. (мектеп)

3. Адамға қандай сұрақ қойылады? (кім?)

4. Ашылып жабылады, әр үйден табылады. (есік)

5. Жұп-жұқа қарын домалақ, оны жару оңай-ақ. (шар)

6. Иесі анық – сәби, әрі төсек, әрі үй. (бесік)

7. Қолыңмен тиме,үсті толған ине. (кірпі)

8. Тұрсаң тұрады, жүрсең жүреді, ол не? өлеңке)

9. Үстінде есігі, өзі орындық, әрі үстел, оқушылар бесігі. (парта)

10. Өзі үлкен жануар, үстінде екі тауы бар. үйе)

  • Балалар мына сөзжұмбақта қызыл жолақта қандай сөздер шықты?

(жекеше және көпше) өте дұрыс.

Олай болса бүгін біз «Зат есімнің жекеше және көпше» түрі мен танысамыз.

  • Балалар мына суретке назар аударыңдаршы.

Кім? Не? Сұрақтарына жауап беретін зат есімді жекеше түрі дейміз. Ал, Кімдер? Нелер?сұрақтарына жауап беретін зат есімнің көпше түрі дейміз.



Сергіту сәті:

Орынымыздан тұрайық ,

Алақанда ұрайық.

Жел сияқты қалықтап,

Отырайық, тұрайық,

Көзімізді жұмайық,

Орнымызды табайық.



2-жаттығу.



Жекеше Көпше

Сызғыш жұлдыздар

Апа суретшілер

Өрік үйректер

Көгершін көбелектер

Қалам оқушылар



Зат есімнің көпше түрі –лар, -лер, -дар, -дер, -тар, -тер жалғаулары жалғану арқылы жасалады. Бұл қосымшалар көптік жалғау деп аталады.

Келесі ойынымыздың түрі «Тиісті жалғауын тап!»



Тігінші лар

Кітап лер

Оқушы тар

Құс тер

Дәптер тар

Сатушы лер

Әже лар

Кілт лер



3- жаттығу.

Сөздерге көптік жалғауын жалғап жаз.

Ұшқыштар, құстар, шыршалар, сатушылар, дәрілер, тиіндер, масалар, балалар.



«Кім алғыр?»

Ойынның шарты: Берілген сөздерді кестедегі орындарына іліп шығу.

Кім?

Не?

Кімдер?

Нелер?







Бала, сағыз, орындықтар, әжелер, шелектер, шана, аралар, ұстаз, оқушы, сатушылар, парта, ғарышкерлер.



5- жаттығу.



Өлеңді мәнерлеп оқу. Жекеше, көпше түрде айтылған зат есімдерді табу.

Салақ бала

Кітап:

  • Қарашы елдің кітабын,

Ал мен неге жұтадым?

Беттеріме сурет сап,

Парағымды «бұтадың»

Портфель:

  • Қандай жансың сен осы?

Доп қып кейде тебесің.

Байырсақ сап,

Қант сап,

«Қарынымды» көресің.



Қорыту:

Үйге тапсырма: - жаттығу. Ереже жаттау.

Бағалау: оқушылардың біліміне сай бағалау.





Конспект урока по тему:"Бағасы. Саны. Құны."
  • Начальные классы
Описание:

Сабақтың тақырыбы: Бағасы. Саны. Құны.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушыларды бағасы, саны, құны ұғымдарымен таныстыру, осы шамалар арасындағы тәуелділікті меңгерту, суреттер және кестелердің көмегімен есептер құрастыруға үйрету.

Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеттерін дамыту, ауызша есептеу дағдыларын жетілдіру.

Тәрбиелік: Оқушылардың қызығушылығын ояту, берілген тапсырмаларды орындата отырып, оқушыларды белсенділікке, ұқыптылыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.

Сабақ типі: Жаңа білімді енгізу.

Сабақ түрі: Аралас сабақ

Сабақ әдісі: Топтық жұмыс, жеке жұмыс, ойын, шығармашылық

Көрнекілігі: Интербелсенді тақта, кестелер, жұмбақтар

Барысы:

  • I.Ұйымдастыру бөлімі
  • Психологиялық дайындық:
  • Терең ғылым сананың,
  • Тегі деп ой салатын.
  • Өте жақсы оқимыз,
  • Математика сабағын.
  • II.Үй тапсырмасын сұрау:
  • Қабырғалары 6см және 4см болатын екі шаршы сыз. Периметрлерін есепте. Жауаптарын миллиметрмен өрнекте.
  • ( Оқушыларға үй тапсырмасын оқытып, дәптерлерін тексеру)
  • -Шаршы деген не?
  • -Шаршының периметрін қалай табамыз?
  • III.Жаңа сабақ:
  • -Балалар, бір затты сатып алу үшін қайда барасыздар?
  • -Дүкенде оларды сатып алу үшін не қажет?
  • -Неге көңіл аударасыз? (бағасына, құнына, санына)

Анықтама:

  • -Баға – бір заттың бағасы (Бір заттың қанша тұратыны)
  • -Сан – сол заттың саны (Сатып алынған заттың саны)
  • -Құны – барлық затқа төленетін ақша
  • -Олай болса, «Дүкенде» ойынын ойнайық
  • 500 теңгеге не сатып ала аламыз?
  • -Неше зат сатып алдың?
  • -Қанша теіге қайтарып аласың?
  • 2 – жаттығу:
  • Әрқайсысы 5 теңге тұратын 4 кәмпит (6,7,8 кәмпит) сатып аласың, қанша ақша төлеу керек?
  • Кестені қара және оны дәптеріңе толтыр.
Бағасы Саны Құны
  • 5 теңге
4 дана ? теңге
6 дана ? теңге
7 дана ? теңге
8 дана ? теңге
Сатып алынған заттың құнын білу үшін, заттың бағасын оның санына көбейту керек. Қ = Б*С
  • Дәптерлеріңді ашып, бүгінгі күнді жазамыз.
  • -Сабақтың тақырыбын жазамыз
  • -215 санын жазамыз
  • -Неше таңбалы сан? Неше жүздік, неше ондық, неше бірлік бар?
  • Кестеге қарай отырып, дәптеріңе өрнегін жаз.
  • 5*4= 20(тг) 5*7=35(тг)
  • 5*6=30(тг) 5*8=40(тг)
  • 3. Егер сатып алынған затқа 24,32, 40, 48 теңге болса, бағасы 8 теңгеден неше кәмпит сатып алынған?
  • Кестені толтыр.
Бағасы Саны Құны
  • 8 теңге
? дана

24 теңге

? дана

32 теңге

? дана

40 теңге

? дана

48 теңге

Сатып алынған заттың санын білу үшін, онын құнын заттың бағасына бөлу керек. С = Қ:Б
  • 4. егер 4 кәмпитке 20,28,36,32 теңге төленген болса, 1 кәмпиттің бағасы қанша?
Бағасы Саны Құны
  • ? теңге

20 теңге

  • ? теңге

28 теңге

  • ? теңге

32 теңге

  • ? теңге

36 теңге

Заттың бағасын білу үшін, оның құнын санына бөлу керек. Б = Қ:С
  • Сергіту сәті:
  • Аспанға қарап ай көрдім,
  • Төменге қарап жер көрдім.
  • Оңға, солға бұрылып,
  • Егеменді ел көрдім.
  • 5. Кесте бойынша есептер құрастыр және шығар.
Бағасы Саны Құны
  • 9 теңге
3 дана ? теңге
  • 5 теңге
? дана 30 теңге
  • ? теңге
6 дана 48 теңге
Автор Абилгазина Гулбакыт Нусипбековна
Дата добавления 06.01.2016
Раздел Начальные классы
Подраздел Конспекты
Просмотров 272
Номер материала MA-063581
Скачать свидетельство о публикации
