Главная / География / конспект урока по тему "Жер ғаламшарына сипаттама.Басқа ғаламшардан ерекшеліктері"

конспект урока по тему "Жер ғаламшарына сипаттама.Басқа ғаламшардан ерекшеліктері"


Сабақтың тақырыбы: Жер ғаламшарына сипаттама.Басқа ғаламшардан ерекшеліктері.
Сабақтың мақсаты: 
Білімділік:Жер туралы ұғымдарын қалаптастыру, кеңейту. 
Тәрбиелік: Оқушыларды қарым- қатынас мәдениетін, бір- бірлерін тыңдауға, әркімнің ойымен санасуға баулу және ұқыптылыққа, көпшілік ортада, сыныпта дұрыс сөйлеуге тәрбиелеу. 
Дамытушылық: Оқушыларға глобус жайлы мағлұмат бере отырып,ой-өрісін,есте сақтау қабілеттерін, дүниетанымын дамыту. 
Сабақтың барысы: 
І. Ұйымдастыру кезеңі: 
Сыныпты 4 топқа бөлу: 
1. Тынық мұхиты 
2. Атлант мұхиты 
3. Үнді мұхиты 
4. Солтүстік мұзды мұхит
- Балалар бүгінгі сабақта барлықтарын зерттеуші болып ғарыш әлеміне , Жер планетасына саяхатқа шығамыз. Ол үшін алдарындағы жолдамаға аты- жөндерінді жазыңдар. Енді Барлығымыз тақтаға назар аударайық. 
- Суреттегі ғарышкерлер кім? (Т. Әубәріров, Т. Мұсабаев, Ю. Гагарин) 
- Біз сапарға шықпас бұрын, ғарышкерлердің тапсырмаларын орындайық. 
2. Жоспар 
1. Сапарға дайындық (6 мин) 
2. Ғарыш әлемі. Жер планетасы (5 мин) 
3. Мұхитта... (3 мин) 
4. Материкте.... 
(25 мин) 
ІІ. Үй тапсырмасын пысықтау 
Сапарға дайындық 
Ю. Гагарин тапсырмасы 
Сұрақтан шашу шашайық 
6- бет: Ю. Гагарин 
Сұрақтан шешу шашылды: 2 мин. 
1.Ғарыш деген не? 
Ж: ғалам 
2.Жердің серігін ата? 
Ж: ай 
3.Ғарыштық қашықтық қандай өлшем бірліктерді көрсетеді? 
Ж: жарықтың қашықтығы 
4.Қай жылы ғарышқа адам ұшты? Ж: 1961 жылы Ю. Гагарин 
5.Күн жүйесі деген не? 
7-8- бет: Т. Әубәкіров 
Кесте толтыру 
Аспан денесі Сыртқы белгілері Беткі температурасы Адам өмірі үшін пайдасы Адамға келтірер зияны 
Күн 
Т. Мұсабаев тапсырмасы: Ойын: «Планеталарды орналастыр» 
9 бет: Интерактивті тақтадан күн жүйесіндегі ғаламшарларды берілген пішіндерге сәйкестендіріп қою. Бағыттағыш бойынша келесі бет 
ІV. Мақсатын қою кезеңі: Тақырыбын,мақсатын хабарлау. 
Жер-шар тәрізді дене. Глобус—Жердің дәл үлгісі. 
Ғарыш әлемі. Жер планетасы
V.Жаңа материалды түсіндіру кезеңі: 
Мұхитта... 
Материктер... 
11 бет: Жер-Күн жүйесіндегі Күннен бастап санағандағы үшінші планета. Күнді айналып жүрген 9 планетаның ішінде Жер мөлшері мен массасы бойынша 5 орында. Жер-шар тәрізді екенін бұрынғы адамдар білген жоқ.Олар жүре берсек жердің шетіне шығамыз деп ойлаған. Келе-келе жиһанкездер қаншама жүргенімен жердің шетіне шыға алмайтынын білді. Жер шар сияқты екеніне тұжырым жасаған грек ғалымдары . Олар бұған дәлел ретінде Ай тұтылғанда оны қалқалаған Жер көлеңкесінің дөңгелек болатындығын келтіреді. 
Орта ғасырлардағы дүние жүзін айналу саяхаттары Жердің шар тәрізді екенін дәлелдеді.Еуропадан шыққан теңізшілер үнемі шығыстан батысқа қарай жүзіп отырды.Сонда өзінің шыққан жеріне қайта оралған. Барлық Жердің шар тәрізді екенін дәлелдейтін мысалдарды айтып,түсінік беру. 
12- 15 бет. Глобус –латын тілінен аударғанда шар деген мағына береді. Жердің барынша кішірейтіліп жасалған дәл үлгісі ГЛОБУС деп аталады.Глобуста Жер шары ондаған млн. есе кішірейтіліп алынады. Глобусты алғаш рет неміс географ ғалымы Мартин Бехайм 1492 жылы ойлап тапты. Ол оны «жер алмасы» деп атаған. Бірақ оның глобусында Солтүстік пен Оңтүстік Америка жоқ еді. Себебі, олар әлі ашылған жоқ еді. Бағыттағыш бойынша келесі бет 
16 бет. Жер бетінің су басып жатқан аса ірі кеңістіктерін мұхит дейміз. 
17 бет: Материк алтау,оларды айтып ,картадан көрсету. Қазақстан қай материкте орналасқанын айтып , түсіндіру. Глобустан көрсету. 
Бағыттағыш бойынша келесі бет 
VІ .Жаңа материалды меңгергенін тексеру кезеңі: 
1-2 топ: «Мұхиттар», 3-4 топ: «Құрлықтар» 

22 бет: Ребусты шеш: Қазақстан қай материкте орналасқан? Бағыттағыш бойынша келесі бет 
Жауабы: Еуразия 
Бағыттағыш бойынша келесі бет 
Сергіту сәті: 
Оңтүстік Америка

22 бет:

Антарктида 
23бет: 
1.Топтар өзара бір – біріне сұрақтар қояды. 
«Сен - маған, мен – саған» 
2. Біздің Жоба: Глобус бейнесіндегі ғимарат... (Әр топ оқушылары бірігіп глобус бейнесін салады) 
ҮІІ. Қорыту. 
Еуразия 
- Жер күн жүйесінің ғаламшары, 
- Жер күнді айналып қозғалады, 
- Күн жанып тұрған газды шар, жұлдыз. 
- Картадан жан-жағынан 4 бірдей мұхит қоршап жатқан Еуразия 
VІІІ. Үйге тапсырма беру кезеңі: тақырыпты оқып,түсінік айту,өзіндік ізденіс жұмыстарын жасау.





конспект урока по тему "Жер ғаламшарына сипаттама.Басқа ғаламшардан ерекшеліктері"
  • География
Описание:

Сабақтың тақырыбы: Жер ғаламшарына сипаттама.Басқа ғаламшардан ерекшеліктері.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:Жер туралы ұғымдарын қалаптастыру, кеңейту.
Тәрбиелік: Оқушыларды қарым- қатынас мәдениетін, бір- бірлерін тыңдауға, әркімнің ойымен санасуға баулу және ұқыптылыққа, көпшілік ортада, сыныпта дұрыс сөйлеуге тәрбиелеу.
Дамытушылық: Оқушыларға глобус жайлы мағлұмат бере отырып,ой-өрісін,есте сақтау қабілеттерін, дүниетанымын дамыту.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
Сыныпты 4 топқа бөлу:
1. Тынық мұхиты
2. Атлант мұхиты
3. Үнді мұхиты
4. Солтүстік мұзды мұхит
- Балалар бүгінгі сабақта барлықтарын зерттеуші болып ғарыш әлеміне , Жер планетасына саяхатқа шығамыз. Ол үшін алдарындағы жолдамаға аты- жөндерінді жазыңдар. Енді Барлығымыз тақтаға назар аударайық.
- Суреттегі ғарышкерлер кім? (Т. Әубәріров, Т. Мұсабаев, Ю. Гагарин)
- Біз сапарға шықпас бұрын, ғарышкерлердің тапсырмаларын орындайық.
2. Жоспар
1. Сапарға дайындық (6 мин)
2. Ғарыш әлемі. Жер планетасы (5 мин)
3. Мұхитта... (3 мин)
4. Материкте....
(25 мин)
ІІ. Үй тапсырмасын пысықтау
Сапарға дайындық
Ю. Гагарин тапсырмасы
Сұрақтан шашу шашайық
6- бет: Ю. Гагарин
Сұрақтан шешу шашылды: 2 мин.
1.Ғарыш деген не?
Ж: ғалам
2.Жердің серігін ата?
Ж: ай
3.Ғарыштық қашықтық қандай өлшем бірліктерді көрсетеді?
Ж: жарықтың қашықтығы
4.Қай жылы ғарышқа адам ұшты? Ж: 1961 жылы Ю. Гагарин
5.Күн жүйесі деген не?
7-8- бет: Т. Әубәкіров
Кесте толтыру
Аспан денесі Сыртқы белгілері Беткі температурасы Адам өмірі үшін пайдасы Адамға келтірер зияны
Күн
Т. Мұсабаев тапсырмасы: Ойын: «Планеталарды орналастыр»
9 бет: Интерактивті тақтадан күн жүйесіндегі ғаламшарларды берілген пішіндерге сәйкестендіріп қою. Бағыттағыш бойынша келесі бет
ІV. Мақсатын қою кезеңі: Тақырыбын,мақсатын хабарлау.
Жер-шар тәрізді дене. Глобус—Жердің дәл үлгісі.
Ғарыш әлемі. Жер планетасы
V.Жаңа материалды түсіндіру кезеңі:
Мұхитта...
Материктер...
11 бет: Жер-Күн жүйесіндегі Күннен бастап санағандағы үшінші планета. Күнді айналып жүрген 9 планетаның ішінде Жер мөлшері мен массасы бойынша 5 орында. Жер-шар тәрізді екенін бұрынғы адамдар білген жоқ.Олар жүре берсек жердің шетіне шығамыз деп ойлаған. Келе-келе жиһанкездер қаншама жүргенімен жердің шетіне шыға алмайтынын білді. Жер шар сияқты екеніне тұжырым жасаған грек ғалымдары . Олар бұған дәлел ретінде Ай тұтылғанда оны қалқалаған Жер көлеңкесінің дөңгелек болатындығын келтіреді.
Орта ғасырлардағы дүние жүзін айналу саяхаттары Жердің шар тәрізді екенін дәлелдеді.Еуропадан шыққан теңізшілер үнемі шығыстан батысқа қарай жүзіп отырды.Сонда өзінің шыққан жеріне қайта оралған. Барлық Жердің шар тәрізді екенін дәлелдейтін мысалдарды айтып,түсінік беру.
12- 15 бет. Глобус –латын тілінен аударғанда шар деген мағына береді. Жердің барынша кішірейтіліп жасалған дәл үлгісі ГЛОБУС деп аталады.Глобуста Жер шары ондаған млн. есе кішірейтіліп алынады. Глобусты алғаш рет неміс географ ғалымы Мартин Бехайм 1492 жылы ойлап тапты. Ол оны «жер алмасы» деп атаған. Бірақ оның глобусында Солтүстік пен Оңтүстік Америка жоқ еді. Себебі, олар әлі ашылған жоқ еді. Бағыттағыш бойынша келесі бет
16 бет. Жер бетінің су басып жатқан аса ірі кеңістіктерін мұхит дейміз.
17 бет: Материк алтау,оларды айтып ,картадан көрсету. Қазақстан қай материкте орналасқанын айтып , түсіндіру. Глобустан көрсету.
Бағыттағыш бойынша келесі бет
VІ .Жаңа материалды меңгергенін тексеру кезеңі:
1-2 топ: «Мұхиттар», 3-4 топ: «Құрлықтар»

22 бет: Ребусты шеш: Қазақстан қай материкте орналасқан? Бағыттағыш бойынша келесі бет
Жауабы: Еуразия
Бағыттағыш бойынша келесі бет
Сергіту сәті:
Оңтүстік Америка

22 бет:

Антарктида
23бет:
1.Топтар өзара бір – біріне сұрақтар қояды.
«Сен - маған, мен – саған»
2. Біздің Жоба: Глобус бейнесіндегі ғимарат... (Әр топ оқушылары бірігіп глобус бейнесін салады)
ҮІІ. Қорыту.
Еуразия
- Жер күн жүйесінің ғаламшары,
- Жер күнді айналып қозғалады,
- Күн жанып тұрған газды шар, жұлдыз.
- Картадан жан-жағынан 4 бірдей мұхит қоршап жатқан Еуразия
VІІІ. Үйге тапсырма беру кезеңі: тақырыпты оқып,түсінік айту,өзіндік ізденіс жұмыстарын жасау.
Автор Жанназаров Нурлыбек Темирбекович
Дата добавления 05.12.2015
Раздел География
Подраздел Конспекты
Просмотров 311
Номер материала MA-062980
Скачать свидетельство о публикации
