Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации
версия для слабовидящих
Главная / Информатика / "Компьютерлік графика" 8 сынып

"Компьютерлік графика" 8 сынып

Сабақтың тақырыбы: Компьютерлік графика

Сабақтың мақсаты: Графикалық ақпараттарды өңдеу технологиясын оқушыларға меңгерту.

Сабақтың міндеті:

Білімділігі: Оқушыларды компьютерлік графика түрімен және оның классификациясымен, компьютерде кескіндеу жолдарымен танысады.

Дамытушылығы: Графикалық файлдарды өңдеудің шешілу жолдарын табады

Тәрбиелігі: Оқушылар жаңа ұғымдарды тез қабылдауға, әсемдікке, ұқыптылыққа тәрбиеленеді.

Сабақтың типі: Жаңа сабақты меңгерту

Сабақтың түрі: «Сын тұрғысынан ойлау» жобасы бойынша

Әдіс –тәсілдер: Ішіне-сыртына, негізгі идеяны суреттеу стратегиялары.

Көрнекі құралдар: Слайд-фильм, оқулық, үлестірме тапсырмалар.

Техникалық құрылғы: Проектор, экран, компьютер.

Сабақ барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі. Бүгінгі күн.

    1. Сәлемдесу. Сыныптың сабаққа дайындығын тексеру. Журнал толтыру.

    2. Бүгінгі сабақтың мақсаты мен міндеттерін, барысын айтып өту.

І. Қызығушылықты ояту: Ішіне сыртына стратегияны пайдалану

Мына сөздердің «Компьютерлік вирустар» деген тақырыпқа қатысы бар деген сөздерді «ішіне», мүлде қатысы жоқ дегендерді «сыртына» жазыңдар: Калькулятор, Файлдық, информатика, мұрағаттау, принтер, желілік қоршау, жүктейтін, амалдық жүйе, макровирустар, бумалар, компьютерлік вирус, декетор, полифагтар, бірпайдаланушы, ревизорлар

Ішіне

Сыртына

Файлдық, жүктейтін, макровирустар, компьютерлік вирус, декетор, полифагтар, ревизорлар

Калькулятор, информатика, мұрағаттау, принтер, желілік қоршау, бумалар, бірпайдаланушы

ІІ. Мағынаны ажырату: Негізгі идеяны суреттеу

Мұғалімнің әрекеті: Оқушыларды төрт топқа бөледі. Кітаптағы «Компьютерлік графика» деген тақырыпты төртке бөліп таратып беру және әр топ өз ойларын ортаға салып қорғайды.

І- топ Компьютерлік графика

ІІ- топ: Растрлық

ІІІ-топ: Векторлық

ІV-топ: Фракталдық

Оқушының әрекеті: Оқушылар берілген мәтінді оқып, өз ойларын ортаға салады.

Графикалық ақпарат растрлы, векторлы, фрактальды деп үшке бөлінеді.


ІІІ. Ой толғаныс: Тест жұмысы:

  1. Растрлық кескіндердің базалық элементі ...

  1. сызық

  2. пиксель

  3. графикалық қолданыстар

  1. Векторлы кескіндердің базалық элементі ...

  1. сызық

  2. графикалық қолданыстар

  3. пиксель

  1. Фракталды кескін деп...

  1. Дәл мозайка сияқты.

  2. Математикалық есептеулерге негізделген

  3. Бұл сызықтар мен нүктелер т.с.с

  1. Пискель деген не?

  1. Қара-ақ

  2. Түрлі-түсті

  3. Монитор экранындағы кескіннің минимал элементі

  1. Қандай кескін үлкейтіп немесе кішірейткенде өзінің сапасын жоғалпайды:

  1. Растрлық кескін

  2. Векторлық кескін

  3. Фрактальды

  1. Растрлық кескінмен жұмыс істеуге арналған бағдарламалар

  1. CorelDraw

  2. Fotoshop, Paint

  3. AntiVirus

Жауап кестесі:

Фамилиясы,аты ________________________________________________

Жауап

 А

В 

С 

1

 

 +

 

2

 +

 

 

3

 

 +

 

4

 

 

 +

5

 +

 

 

6


+


Тест кілті :

жауабы

 А

В

С  

1

 

 

 

2

 

 

 

3

 

 

 

4

 

 

 

5

 

 

 

6





IV Сабақты қорытындылау:


V Үйге тапсырма: Оқушыларға §6.1 56-58 бет. Оқуға


VI Оқушы білімін бағалау


  • Информатика
Описание:

Сабақтың тақырыбы: Компьютерлік графика

Сабақтың мақсаты: Графикалық ақпараттарды өңдеу технологиясын оқушыларға меңгерту.

Сабақтың міндеті: 

Білімділігі: Оқушыларды компьютерлік графика түрімен және оның классификациясымен, компьютерде кескіндеу жолдарымен танысады.

Дамытушылығы: Графикалық файлдарды өңдеудің шешілу жолдарын табады

Тәрбиелігі: Оқушылар жаңа ұғымдарды тез қабылдауға, әсемдікке, ұқыптылыққа тәрбиеленеді.

Сабақтың типі: Жаңа сабақты меңгерту

Сабақтың түрі: «Сын тұрғысынан ойлау»  жобасы бойынша

Әдіс –тәсілдер:  Ішіне-сыртына, негізгі идеяны суреттеу стратегиялары.

Көрнекі құралдар: Слайд-фильм, оқулық, үлестірме тапсырмалар.

Техникалық құрылғы: Проектор, экран, компьютер.

Сабақ барысы:

1.      Ұйымдастыру кезеңі. Бүгінгі күн.

1.1.   Сәлемдесу. Сыныптың сабаққа дайындығын тексеру. Журнал толтыру.

1.2.   Бүгінгі сабақтың мақсаты мен міндеттерін, барысын айтып өту.

І. Қызығушылықты ояту: Ішіне сыртына стратегияны пайдалану

Мына сөздердің «Компьютерлік вирустар» деген тақырыпқа қатысы бар деген сөздерді «ішіне», мүлде  қатысы жоқ дегендерді «сыртына» жазыңдар: Калькулятор, Файлдық, информатика, мұрағаттау, принтер, желілік қоршау, жүктейтін, амалдық жүйе, макровирустар, бумалар, компьютерлік вирус, декетор, полифагтар, бірпайдаланушы, ревизорлар

Ішіне

Сыртына

Файлдық, жүктейтін, макровирустар, компьютерлік вирус, декетор, полифагтар, ревизорлар

Калькулятор, информатика, мұрағаттау, принтер, желілік қоршау, бумалар, бірпайдаланушы

ІІ. Мағынаны ажырату: Негізгі идеяны суреттеу

Мұғалімнің  әрекеті: Оқушыларды төрт топқа бөледі. Кітаптағы «Компьютерлік графика» деген тақырыпты төртке бөліп таратып беру және әр топ өз ойларын ортаға салып  қорғайды.

І- топ Компьютерлік графика 

ІІ- топ: Растрлық

ІІІ-топ: Векторлық

ІV-топ: Фракталдық

Оқушының әрекеті: Оқушылар берілген мәтінді оқып, өз ойларын ортаға салады.

Графикалық ақпарат растрлы, векторлы, фрактальды деп үшке бөлінеді.

 

ІІІ. Ой толғаныс:  Тест жұмысы:

1.       Растрлық  кескіндердің базалық элементі ...

a)       сызық

b)       пиксель

c)       графикалық қолданыстар  

2.                   Векторлы кескіндердің базалық  элементі ...

a)       сызық

b)       графикалық қолданыстар  

c)       пиксель

3.       Фракталды кескін деп...

a)       Дәл мозайка сияқты.

b)       Математикалық есептеулерге негізделген

c)       Бұл сызықтар мен нүктелер т.с.с

4.       Пискель деген не?

a)       Қара-ақ

b)       Түрлі-түсті

c)       Монитор экранындағы кескіннің минимал элементі

5.       Қандай кескін үлкейтіп немесе кішірейткенде өзінің сапасын жоғалпайды:

a)       Растрлық кескін

b)       Векторлық кескін

c)       Фрактальды

6.      Растрлық кескінмен жұмыс істеуге арналған  бағдарламалар

a)      CorelDraw

b)      Fotoshop, Paint

c)      AntiVirus

Жауап кестесі:

Фамилиясы,аты  ________________________________________________

 Жауап

 А

В 

С 

1

 

 +

 

2

 +

 

 

3

 

 +

 

4

 

 

 +

5

 +

 

 

6

 

+

 

Тест кілті :

№ жауабы

 А

В

С  

1

 

 

 

2

 

 

 

3

 

 

 

4

 

 

 

5

 

 

 

6

 

 

 

 

IV Сабақты қорытындылау:

 V Үйге тапсырма:  Оқушыларға  §6.1  56-58 бет. Оқуға 

 VI Оқушы білімін бағалау

 

 

Скачать материал
Автор Утаршиева Ельмира Құрманғалиқызы
Дата добавления 23.01.2015
Раздел Информатика
Подраздел Конспекты
Просмотров 2108
Номер материала 54741
Скачать свидетельство о публикации
