- 27.12.2020
- 382
- 11
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
Сынып: 9 «ә» Пән: химия Күні: 5 желтоқсан 2015 жылСабақтың тақырыбы: Көміртек және оның маңызды қосылыстары, көміртектің аллотропиялық түрөзгерістері Сабақтың мақсаты :Білімділік : тиімді әдіс-тәсілдерді пайдалану арқылы көміртек және оның қосылыстары жайлы білім негіздерін қалыптастыру. Тәрбиелік: жеке тұлғалық қасиеттерін қалыптастыруДамытушылық : ой-өрісін, қабілеттерін, жеке қасиеттерін дамыту. Сабақтың әдіс-тәсілдері: мини- диалог, тестік тапсырмалар, практикалық жұмыс, есептер шығару, деңгейлік тапсырмаларҰйымдастыру формасы: жеке- дара, жұппен, топпенСабақта қолданылатың көрнекіліктер: интербелсендітақта, үлестірмелі карточкалар. Пәнаралық байналыс: география, математика. Сабақ кезендегі оқушылардың құзіреттілігің ашу: ақпараттық, коммуникативтікСабақ барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі :сабақтағы жұмысқа оқушыларды баулу, мұғалімнің жинақтылығы, ұйымдастыру амалының жүйелігі (сабақтан сабаққа), Сәлемдесу; Оқушыларды түгендеу;Психологиялық ахуал тудыру: “Көңіл күйді анықтау”, “Бүгінгі сабаққа не тілейік?”ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: баяндау әдісі арқылы өзара тексеру Мақсаты Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Тапсырмалар жүйесі Күтілетін нәтиже 1.Білімділік «Минералды тыңайтқыштар» тақырыбына қайталауды ұсынады. Өзара сұрақтар қою арқылы өткен тақырыптар бойынша алға білімдерін тұжырымдайды, дәлелдейді. Жалпы сыныппен жұмысӨткенді саралау: - Минералды тыңайтқыштар дегеніміз не? -Өсімдік құрамына неше химиялық элемент кіреді? -Өсімдікке қажетті ауадан және судан алынатын элементтерқандай?-Тыңайтқыштар құрамына қарай қандай болып жіктеледі? «Кім жылдам ойыны» 1.Қанша бейметалл элемент бар?2.Қандай бейметалл элементтер оргоногендер қатарына жатады?...3. Азот тыңайтқыштарының маңызы.4. Фосфор тыңайтқыштарының маңызы.5. Калий тыңайтқыштарының маңызы.6. Органикалық тыңайтқыштарға нені жатқызуға болады?7. Елімізде тыңайтқыш өндірістері қай қалаларда орналасқан?8. Қаратау фосфоритінен минералдық тыңайтқыштар алудың негізін қалаған Қазақстандық ғалым, академик...9.Минералды тыңайтқыштарды қандай жағдайларды ескере отырып қолдану керек?10. Преципитат дегеніміз не? Өткен тақырыпты саралап, алған білімдерін тексереді, жалпылайды. 2.Түсіндіру Мұғалім мақсатқа жету жолдарын көрсетеді, ұйымдастырады. Сабақтың тақырыбын ашу. Проблемалық сұрақ: Менделеев үйі,4 подъезд, 2 қабат, 6 пәтерінде тұратын элемент?! Жаңа сабақтың тақырыбына мақсат қояды. Оқушылар тақырыпты өздігінен меңгереді. Көміртектің химиялық қасиеті: 0 +4 А) Тотықсыздандырғыш қасиеті: С -4 е- → СӨзгерісті жүзеге асыр. СО ← С + СuO → ↓ СО2 0 -4 Б) Тотықтырғыш қасиеті: С + 4е- → СС + ?→ СН4В) Белсенді металдармен немесе олардың оксидтерімен әрекеттесіп, карбидтер түзеді. Са + ССаО + С → Оқуышлар тақырып бойынша өзіндік білім алады. 3. Пайдалану Пәнаралық байланысты ұйымдастыру. Сергіту сәтін өткізу. Оқушылар тақырып бойынша жұмыс істеп, өз түсінгендерін баяндайды. Деңгейлік тапсырмалар:«5» деген баға:№1. 1 моль NaHCO3 қыздырғанда(қ.ж) СО2 қандайкөлемі түзіледі? №2. 15% қоспасы бар 200г СаСО3 ыдырағандаҚ.ж. Неше литр СО2 бөлінді?«4» деген баға:№1. Өзгерісті жүзеге асырыңызС → СО → СО2 → Na2CO3 →NaCl №2. Адам тыныс алғанда сағатына 54 г СО2 шығарады. Көмірқышқыл газының көлемі қанша болады?«3» деген баға №1.Метандағы (СН4) көміртектің массалық үлесі қандай?№2. СН4 , СО2, СО, С тотығу дәрежелерін анықта. Өз ойын өзгенің ойымен салыстыру, толықтыру дағдысы қалыптасады. 4. Талдау Топ жетекшілері, консультант оқушылар арқылы деңгейлік тапсырмаларұйымдастырады. Үлгерімі төмен оқушылар жеке дара тақырыпты меңгере алады, дарынды оқушылар өз білімдерін ары қарай жетілдіре алады. 1. Адсорбция дегеніміз не?2. Көміртектің неше аллотропиялық түр өзгерісі бар?3. Бұл затты тамақпен уланған жағдайда таблетка түрінде қолданады. Оны қайыңды ауасыз жерде қыздыру арқылы алып, одан әрі өңдейді. Бұл қай дәрі?4. Техникада “құрғақ май” ретінде қолданылатын зат. 5. Көміртектің металдармен қосылысы қалай аталады?6. Алмаздың кристалдық торының пішіні қандай? Оқушының дер бестігі,өз-өзіне сенімі қалыптасады 5. Пайымдау Жеке оқушылар ойын жинақтап, түйін түю әрекетін жасайды. 1.топпен жұмыс. 2.өтілген тақырып бойынша бір-біріне сұрақтар қояды. Кубизм әдісі арқылы қорытындылау. 1. көміртектің физикалық қасиеті жайлы не түсіндің?2. көміртекті қайда қолданады?3. көміртек табиғатта қайда кездеседі?4. көміртекті қандай әдістермен алады?5. көміртектің маңызды қосылыстары?6. көміртектің екі оксидтерін өзара салыстыр. Өз білімін бағалауға дағдыланады, сыныппен арадағы ынтымақтастық пайда болады. 6. Бағалау Қойылған проблеманың өзі үшін құндылығының неде екендігіне көзін жеткізу. оқушылар өздерін бағалайды. Алған білімін өмірде пайдалануға дағдыланады. Үй тапсырмалары:. Рефлексия: БББ кестесін қолдану.
6 625 292 материала в базе
Настоящий материал опубликован пользователем Еремеева Лариса Анатольевна. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт
Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
Удалить материалВаша скидка на курсы
40%Курс повышения квалификации
36 ч. — 180 ч.
Курс профессиональной переподготовки
300 ч. — 1200 ч.
Курс профессиональной переподготовки
600 ч.
Мини-курс
6 ч.