Главная / Химия / Көмірсутектер тақырыбына бақылау жұмысы

Көмірсутектер тақырыбына бақылау жұмысы

Сабақтың тақырыбы:Көмірсутектер тақырыбына бақылау жұмысы

Сабақтың мақсаты:

а) біліктілік:«Қанықпаған көмірсутектер» тарауы боынша алған білімді тексеру, қорытындылау.

ә) дамытушылық: оқушылардың өз бетімен, ұжыммен жұмыс істеу біліктіліктерін дамыту; әр оқушының білімдік, ұжымдық қабілетін ояту; еске сақтауын, ой-өрісін дамыту; сөзжұмбақ, ребус, «үйлестірме кесте» жасайбілугебаули отырып, оқушылардың шығармашылықпен жұмыс істеуге дағдаландыру,танымдылық белсенділігін арттыру.

б) тәрбиелік: көпшіл, ұйымшыл болуға баулу; ынтымақтастыққа, өзін-өзі басқаруға, бақылауға, байқағыштыққа жетелеу;білім деңгейіне қарамай серігін, көршісін қадірлей білуге; әр оқушының қабілетін дамытып; еңбек етуге баулу; кәсіптік бағдар беру.

Сабақтың міндеттері:

а) өз ойларын еркін айтып, бір-бірінің пікірін тыңдайды.

ә) ұжымдаса бірлесіп жұмыс істейді.

Сабақтың түрі: жаңа білім беру, жинақтау сабағы.

Сабақтың әдісі: түсіндіру, салыстыру, сұрақ-жауап,баяндау, оқулықпен жұмыс, бағалау, бекіту, қорытындылау.

Көрнекілігі: тест сұрақтары, тараптама материалдар(сұрақ-жауап)

Пәнаралық байланыс: биология,география, тарих, қазақ әдебиеті.

Сабақтың формалары: жеке, топпен, сынып ұжымымен жұмыс жүргізу.

Сабақтың типтері: жаңа сабақты меңгерту.

Сабақтың тегі: жаңа материалды игерту сабағы, жаңа сабақтың мақсатын түсіндіру, бұл сабақта нені біліп шығатыны туралы айтып, оқушы зейінін сабаққа аударамын.

Ұзтаз ұстанымы: сабақта барлық оқушылардың қамтылуы.

Оқушы ұстанымы: ынта,жігер,шынайылық.

Сабақ жоспары:

1.Ұйымдастыру (2 минут)

2. Үй тапсырмасы (10 минут)

3. Жаңа сабақ (20 минут)

4. Пысықтау (5 минут)

5.Үйге тапсырма (2 минут)

6. Бағалау (3 минут)

7. Қорытындылау (3 минут)

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі.

1.Оқушылармен амандасу

2. Сынып бөлмесінің тазалығына көңіл аудару.

3. Кезекші мәлімдемесін тыңдау.

4. Журнал бойынша түгелдеу.

5. Оқу құралдарын түгелдеу.

6. Тәртіпке шақырып, оқушылардың сабақ бастауға көңіл күйі, оқушы назарын сабаққа толық аудару.

7.Сабаққа белсенді қатысуды, бір-бірінің жауабын тыңдауды ескерту.

8. Жаңа сабаққа дайындық.

9. Сабақ тақырыбы мен мақсатын хабарлау.

10. Сабақ жоспарымен таныстыру.

ІІ. Үйтапсырмасын сұрау кезеңі.

Өткен сабақтарда өтілген «Ацетилен көмірсутектер.» тақырыбы бойынша сұрақ –жауап әдісімен түсінгендерін, сабақты меңгергендерін сұрап білемін.

І-тапсырма.Кесте толтыру.

1.Алкиндердың келтірілген газдармен салыстырмалы тығыздықтарын тауып кестені толтырыңдар:

Алкин

Салыстырмалы тығыздығы

ауа

О2

Н2

1

С2Н2




2

С3Н4




3

С4Н6




ІІІ. Жаңа сабақты түсіндіру кезеңі.

Сабақтың тақырыбын айту, мақсатымен таныстыру. Бүгінгі жаңа сабақта оқушыларды «Көмірсутектер тақырыбына бақылау жұмысы» тақырыбы жайлы түсіндіремін

І-нұсқа.

1. 11,2 л ацетилен жағу үшін қажет оттегінің көлемі (л)

Шешуі: 2C2Н2+ 5О2 → 4CО2 + 2H2О

Vм(C2Н2) = 44,8 л/моль

Vм2) = 112 л/моль

х л О2 ------ 11,2 л C2Н2

112 л О2 ------ 44,8 л C2Н2

hello_html_m54ed4deb.gif

2. Келтірілген айналуларды орындауға мүмкіндік беретін химиялық реакция теңдеулерін жазыңдар.

СаСО3СаС2 →НС ≡СН СН3СОН

1.СаСО3 = СаО + СО2

2. 2СаО + 5С = 2СаС2 + СО2

3.СаС2 + 2Н2О = НССН + Са(ОН)2

4.НС≡СН + Н2Оhello_html_m53ec3ad7.gif СН3—СОН

3.

Шешуі: С2Н4 + Вr2 → С2Н4Вr2

М(Вr2) = 160 г/моль

V(С2Н4) = 22,4 л/моль

m(Вr2) = 40 г · 0,032 = 1,28 г

х л С2Н4---- 1,28 г С2Н4Вr2

22,4 л С2Н4 ---- 160 г С2Н4Вr2

hello_html_3ec71cee.gif

100 % ----- 0,4 л

х %----- 0,179 л

hello_html_41cee409.gif

4. 13 г алкин (қ.ж.) 11,2 л көлем алады. Алкиннің молекулалық формуласы

Шешуі: Vм(алкин) = 22,4 л/моль

hello_html_7326b5e3.gif

hello_html_5989a058.gif

СnНn-2 = 26

12n + 2n - 2 = 26

14n = 26 +2

hello_html_m607a9b7.gif

С2Н2

ІІ-нұсқа.

1. Ацетиленнің шығымы 80% болса, (қалыпты жағдайда) 24 кг кальций карбиді сумен әрекеттескенде түзілген ацетиленнің көлемі (л)

Шешуі: СаС2 + 2Н2О → Са(ОН)2 + С2Н2

М(CаС2) = 64 кг/моль

Vм(C2Н2) = 22,4 л/моль

24 кг CаС2 ------ х л C2Н2

64 кг CаС2 ------ 22,4 л C2Н2

hello_html_m7f83d46.gif

х л ------80 %

8,4 л ------- 100 %

hello_html_181ffae8.gif

2. Келтірілген айналуларды орындауға мүмкіндік беретін химиялық реакция теңдеулерін жазыңдар.

СН3-СН3→ СНз-СН2-СІ → СН2=СН2СН3-СН2-ОН→ СН2=СН—СН=СН2

(—СН2—СН=СН-СН2—)n

1. СН3-СН3 + СІ2= СН3-СН2-СІ + НСІ

2. СН3—СН2СІhello_html_5eba761c.gifСН2=СН2 + КСІ + Н2О

3. СН2=СН2 + Н2Оhello_html_176be0c3.gif СН3—СН2—ОН

4. 2СН3-СН2-ОН hello_html_3ac23c21.gif СН2=СН—СН=СН2 + 2Н20 + Н2

5. СН2=СН—СН=СН2hello_html_3ac23c21.gif(—СН2—СН=СН-СН2—)n

3. Бром суы арқылы ацетиленді өткізгенде 519 г 1,1,2,2-тетрабромэтан түзіледі. Реакцияға қатынасқан ацетиленнің (қ.ж.) көлемі (л)

Шешуі: С2Н2 + 2Вr2 → Вr2С2Н2Вr2

М(Вr2С2Н2Вr2) = 346 г/моль

Vм2Н2) = 22,4 л/моль

519 г Вr2С2Н2Вr2 ------ х л С2Н2

346 г Вr2С2Н2Вr2 ----- 22,4 л С2Н2

hello_html_m156d5961.gif

4. Құрамында 90% көміртегі бар, сутегі бойынша салыстырмалы тығыздығы 20-ға тең алкиннің формуласы

Шешуі: Mr(CxHу) = Mr(H2) ·D(H) = 2 · 20 = 40

СnНn-2

40 CxHу---- 100 %

х C ----- 90 %

hello_html_1bd1da5c.gif

hello_html_1478499d.gif

hello_html_18d19655.gif

С3Н4

ІV.Жаңа сабақты пысықтау.

Оқушылардың алған білімдерін тиянақтау мақсатында әр түрлі әдістер қолдануға болады.Оның негізгілері: мысалы,сұрақ –жауаптар, деңгейлік тест сұрақтарын беруге болады.Міне, осылайша жаңа сабақты түсіндіріп болғаң соң жаңа материалды меңгеру дәрежесін тексеру үшін оқушыларға мынадай сұрақтар беремін.

V. Үй тапсырмасын беру кезеңі.

қайталау. Есептер жинағынан тапсырмалар.

VІ. Оқушылардың білімін бағалау кезеңі.

Сабақта сұраққа мәнді де мағыналы жауап берген, қосымша сұрақтарға жауап беріп отырған оқушыларды бағалау.

VІІ. Қорытындылау кезеңі.

Жаңа материалды меңгеру дәрежесін тексеру үшін оқушыларға мынадай өзіндік жұмыс бойынша сұрақтар мен жұмбақтар беремін.

І-тапсырма. Жұмбақ.



Бір емес,үш қос байланыс бар құрамында,

Калий перманганатын, иә бром суын қосқанда.

Ұқсайды екен қаныққан қосылыстарға.

Үш қос байланысы бола тұрып,

Олардың түссізденбеуі

Болады екен не себептен сонда?





Сабақты аяқтап, балалармен қоштасамын.



Көмірсутектер тақырыбына бақылау жұмысы
  • Химия
Описание:

Сабақтың тақырыбы:Көмірсутектер тақырыбына бақылау жұмысы

Сабақтың мақсаты:

а) біліктілік:«Қанықпаған көмірсутектер» тарауы боынша алған білімді тексеру, қорытындылау.

ә) дамытушылық: оқушылардың өз бетімен, ұжыммен жұмыс істеу біліктіліктерін дамыту; әр оқушының білімдік, ұжымдық қабілетін ояту; еске сақтауын, ой-өрісін дамыту; сөзжұмбақ, ребус, «үйлестірме кесте» жасайбілугебаули отырып, оқушылардың шығармашылықпен жұмыс істеуге дағдаландыру,танымдылық белсенділігін арттыру.

б) тәрбиелік: көпшіл, ұйымшыл болуға баулу; ынтымақтастыққа, өзін-өзі басқаруға, бақылауға, байқағыштыққа жетелеу;білім деңгейіне қарамай серігін, көршісін қадірлей білуге; әр оқушының қабілетін дамытып; еңбек етуге баулу; кәсіптік бағдар беру.

Сабақтың міндеттері:

а) өз ойларын еркін айтып, бір-бірінің пікірін тыңдайды.

ә) ұжымдаса бірлесіп жұмыс істейді.

Сабақтың түрі: жаңа білім беру, жинақтау сабағы.

Сабақтың әдісі: түсіндіру, салыстыру, сұрақ-жауап,баяндау, оқулықпен жұмыс, бағалау, бекіту, қорытындылау.

Автор Битабарова Хадиша Исабековна
Дата добавления 22.07.2015
Раздел Химия
Подраздел Конспекты
Просмотров 924
Номер материала 60277
Скачать свидетельство о публикации
