Главная / Классному руководителю / Класна година на тему: "Коли нам буває соромно". (5 клас)

Класна година на тему: "Коли нам буває соромно". (5 клас)





Тема. Коли нам буває соромно.

Мета.Учні мають усвідомити, що таке совість і сором, як пов'язані почуття совісті й відповідальності перед собою та перед іншими; спонукати дітей замислитися над тим, коли людині буває соромно, чому важливо знати думку інших про себе та коли люди відчувають провину; формувати вміння сприймати оцінку своїх учинків іншими і наводити приклади такої оцінки; виховувати почуття відповідальності за свої вчинки, уміння самооцінювати їх.

Очікувані результати уроку

  • Після цього уроку учні зможуть:

  • Пояснювати та порівнювати поняття «сором» і «совість»;

  • Розповідати про важливість совісті й сорому як регуляторів людської поведінки;

  • Моделювати ситуації та розв’язувати їх.

План змісту уроку

  1. Що таке совість та відповідальність перед собою.

  2. Чому важливо аналізувати свої вчинки.

  3. Як вчитися на помилках.

Тип уроку. Комбінований.

Обладнання. Засоби мультимедіа, презентація до уроку

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань. Створення емоційно – позитивної атмосфери уроку.

II. Перевірка домашнього завдання

Вступне слово вчителя.

Ми живемо на величезній планеті Земля. Вона рясніє різними яскравими фарбами. Природа живе в гармонії з людиною. Людина є невід'ємною частиною природи.

(На слайді з'являється людина.) Слайд 1.


- Це житель нашої планети, але чому він сумний?

- Що йому потрібно для щастя?

(На слайді з’являються - друзі, дім, сонце ...)

- На жаль, наше оточення не завжди робить життя щасливим. Не завжди ми хочемо прийти на допомогу в скрутну хвилину, допомогти добрим словом і порадою. Часто своєю брутальністю, злістю, нетерпимістю ми робимо ще болючіше своїм батькам, друзям, однокласникам.

2. Гра  «Павутинка». За допомогою цієї гри ми побачимо, як почуває себе людина, що є об'єктом глузувань; будемо вчитися надавати підтримку людині, відчуває себе приниженим.

- У мене в руках клубочок поганих вчинків? І зараз ми будемо здійснювати їх по відношенню до свого однокласника. Кожен називає поганий вчинок, який коли-небудь робив.

(Учитель обплутує нитками з клубка обраного учня. Потім питає, як він себе відчуває і які почуття при цьому виникали в однокласників.)

Обговорення:

- Діти, ви розумієте, що на його місці може бути кожен з вас?

- Подумайте, що ми повинні зробити, щоб у нашого однокласника з'явилася посмішка на обличчі і піднявся настрій (сказати добре слово).

2. А ось герої мультфільму вирішили піднімати настрій інакше.(слайд 2 )

ІІI. Представлення теми, мети уроку. (слайд 3)

  1. Вправа «Очікування». Учні об’єднуються в групи, за 2-3 хв. записують на аркушах 1-2 речення, про що саме вони сподіваються дізнатись на уроці, потім представники груп зачитують і з них будуть будинок «Совість»

  • Ми не випадково розпочали наш урок з будівництва такої незвичної споруди, бо кожен з нас уже зустрічався у своєму житті зі словом «Совість»



  1. Робота з підручником. Давайте з’ясуємо, чому в Олесі був поганий настрій. (стор. 55 «Етика» Данилевська) (слайд 4)

  2. А зараз за допомогою уявного мікрофона дайте відповідь на запитання: чи знайоме вам відчуття, яке зіпсувало Олесі настрій? (слайд 5)

Учитель. В нас у душі горить незгасний вогник совісті, який підказує нам, що добре, а що погане. Але буває так, що совість нам підказує - слід зробити добру справу, а ми не робимо. Наприклад, у тебе є яблуко або цукерки, а в твого сусіда немає.

Совість підказує: поділись, а ми відчуваємо жаль. Або попросили нас допомогти, ми кажемо: добре, а самі думаємо - зробимо пізніше, і не робимо. А ще можливо, що ми не завжди слухаємось порад батьків і старших.

Совість підказує нам: треба виправити гріх. - Згадаймо, з якими трьома найбільшими недугами треба боротись ("не хочу", "зроблю пізніше", "а чому я?"). (слайд 6)

  1. Творча робота. Поміркуйте над ситуацією і закінчіть розповідь. (текст на слайді 7 )

Іринка з мамою в садочку збирає у кошик груші, їй не дуже хочеться нахилятися, підбирати дрібненькі грушки. Мамі не подобається, як дівчинка працює, тож вона каже: "Прислухайся до себе, чи тобі ніхто не докоряє за таку роботу?" Іринка...

  • Чи стало дівчинці соромно? Чи заговорила в ній совість?

  • Чи потрапляли ви в таку ситуацію?

  • Народний досвід вчить, від своєї совісті не втечеш.

5. Хвилинка відпочинку.

6. Робота в парах. Розгляньте ситуації, зображені на малюнках.

Які вчинки суперечать моралі і совісті? (слайд 8)



7. Робота над текстом. (слайд 9 )

Притча про совість

Був чудовий літній вечір, місячне сяйво освітлювало стежку, якою йшов чоловік. Замислившись, він не помітив каменя, спіткнувся, впав і боляче забився. Встав, подивився на камінь і пішов собі далі. Через деякий час на стежці з'явився інший чоловік. Насвистуючи, він ще здалеку помітив камінь. Підійшов до нього і подумав: "Це ж моя кохана йтиме цією стежкою, не помітить каменя і впаде". Узяв він камінь та й відніс на узбіччя.Та ось з'явився ще один чоловік. Він побачив камінь, що лежав віддалік, зловтішно посміхнувся і поклав його знову серед стежки. Починало світати. На доріжці з'явився четвертий чоловік. Коли він побачив камінь, то подумав, що люди можуть його не помітити, і прибрав камінь зі стежки.

  • Давайте спробуємо охарактеризувати цих людей.

Учитель. Стародавні греки

  • Чи згодні ви з такою оцінкою людей? Обґрунтуйте своє твердження.

  • Висловіть власне судження: коли людині буває соромно? вважали, що стежка - це наше життя. А чотири чоловіки - це ми, люди, такі різні в цьому житті: перший чоловік - байдужий, другий - егоїст, третій - безсовісний. І тільки четвертий - людина з совістю.



8. Робота з підручником Данилевської і Пометун. (слайд 10)

  • У тексті «Що таке совість і відповідальність перед собою» знайти тлумачення слова «совість» виписати його в зошит, а потім працювати в парах із завданням:

Перший – розповідає, що таке совість і сумління;

Другий – ставить запитання, які глибше роз’яснюють ці поняття.

  • Запам'ятаймо! Сором є моральним переживанням. Це почуття неминуче передбачає людську самооцінку. Людина, яку охоплює сором, перебуває наодинці із собою, хоча й оцінює себе сторонніми очима.

9. Цікаво знати.

Саме слово сором походить від індоєвропейської основи зі значенням ховати, приховувати. Справді, сором спонукає людину ховати чи переборювати в собі те, що могло б зганьбити її в очах інших людей. Сором спонукає людину до самовдосконалення. Люди соромляться того, що принижує їхню гідність; поганих учинків, відсутності свободи, незадовільних побутових умов.

- Зіставте поняття сором і совість. Чим вони різняться?

10. Гра «Дайте вiдповiдь».


-  Як ви вчините, коли:

знаєте, що товарищ завинив, а карають iншого?

соромно сказати правду?

 

11. Iнсценування з пiдготовленими учнями (смiшинки П.Кальченка «Мiй тато»)

Батько й мати поїхали з дому, а Данилко, лишившись на господарствi, до школи не пiшов. Раптом — телефонний дзвiнок...

Данилко впiзнав по голосу свою вчителъку.

Чому сьогоднi Данилко в школу не прийшов?

Тому, що вiн захворiв.

А хто це зi мною розмовляє?

—      Мiй тато...

Як можна назвати вчинок Данилка?

Як, на вашу думку, оцiнять вчинок Данилка учнi його класу?

Як би ви вчинили на його мiсцi?

ІУ. Підсумок уроку.

Давайте звернемо увагу на наш будинок «Совість». Чи справдились ваші очікування. (слайд 11)

У. Домашнє завдання.

Знайдіть або пригадайте казку чи оповідання, де герої відчувши муки совісті або сором, змінили поведінку. Підготуйтеся коротко переказувати цю оповідку в класі. (слайд 12)

Заключне слово вчителя.

Давайте візьмемось за руки, відчуємо тепло долонь, добро, яке випромінює кожен із нас, щирість і безпосередність. Нехай тепло ваших сердець передасться через руки. А я вам передаю частинку свого серця із заповідями любові та добра. (слайд 13 ) Відео "Дорога добра»







Класна година на тему: "Коли нам буває соромно". (5 клас)
  • Классному руководителю
Описание:

 

Мета уроку.  

Учні мають усвідомити, що таке совість і сором, як пов'язані почуття совісті й відповідальності перед собою та перед іншими; спонукати дітей замислитися над тим, коли людині буває соромно, чому важливо знати думку інших про себе та коли люди відчувають провину; формувати вміння сприймати оцінку своїх учинків іншими і наводити приклади такої оцінки; виховувати почуття відповідальності за свої вчинки, уміння самооцінювати їх.

Очікувані результати уроку

 

         Після цього уроку учні зможуть:

 

- Пояснювати та порівнювати поняття «сором» і «совість»;

 

- Розповідати про важливість совісті й сорому як регуляторів людської поведінки;

 

- Моделювати ситуації та розв’язувати їх.

Автор Седлецкая Ирина Андреевна
Дата добавления 04.01.2015
Раздел Классному руководителю
Подраздел
Просмотров 921
Номер материала 24300
Скачать свидетельство о публикации
