Главная / ИЗО, МХК / Кескіндеме өнері жанрлары. 4 сынып

Кескіндеме өнері жанрлары. 4 сынып

Сабақтың тақырыбы: Кескіндеме өнерінің жанрлары.
Сабақтың мақсаты: а) Білімділік: Оқушыларға кескіндеме өнерінің жанырларымен танысып, білімді қалыптастыру, жаңа мағлұмат беру және т.б.
ә) Дамытушылық: Сабақ оқытудың негізгі үрдісін есте қалдыру, оқушы
санасына терең сіңіру, құралдармен жұмыс жасай
білуге үйрету.
б) Тәрбиелілік : Сурет салдыру арқылы оларды тазалыққа, ұқыптылыққа баулу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Құрал-жабдықтар: Альбомдар, плакаттар, Қарындаштар, ақ қағаз, 6-сынып оқулығы және тағы басқа құрал жабдықтар. Сабақтың өту барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі.
2. Үйге берілген тапсырманы тексеру.
3. Жаңа тақырыпты түсіндіру.
4. Тапсырмаларды орындау.
5. Сабақты бекіту.
6. Үйге тапсырма.

Кескіндеме , кескіндеу өнері (живопись) – бейнелеу өнерінің бір түрі. Ол белгілі бір заттың бетіне бояу арқылы салынатын көркем шығарма өнердің барлық басқа түрлері сияқты , кескіндемеде идеологиялық және танымдық қызмет атқарады, адамға эстетикалық ләззат беретін құнды да әсем шығармалар тудырады. Кескіндеме дәуірдің рухани мазмұны мен әлеуметтік бейнелеп қана қоймай , белгілі бір идеологиялық концепциялар негізінде оларға баға береді. Кескіндеме туындысы көрерменнің сезіміне, ойына әсер ету арқылы бейнеленген шындықтан тәлім алып, өзінше қорытынды жасауға себепкер болады.
Кескіндемесіндегі тарихи тақырыптағы көркем туындылар нақты бір тарихи жанр шеңберімен шектеліп қалмады. Тарихи тақырып тарихи тұлғалар образын қайта жандандыруда тарихи портретте, тарихта нақты болған әскери жорықтар мен соғыс көріністерін бейнелеуде батальдық жанрмен мығым байланыс тауып отырды. Жоғарыда атап өткеніміздей, тек тарихи сюжетке негізделген композициялармен шектелу тарихи жанрдың негізгі мәнін, мазмұнын ашпайды. Ал, оны нақты тарихтан, әскери жорық көріністерінен бөле-жарып қарау мүмкін емес. Тарихи портрет, тарихи табиғат көрінісі және тарихи батальдың сюжеттер тарихи жанрдың құрылымдық бөліктері, оны жасаушы негізгі факторлар болып табылады.
ҮІІІ ғасырдың соңы мен ХІХ ғасырдың басында Америка бейнелеу өнеріндегі тарихи кескіндеменің даму барысына көз жүгірте отырып, тәуелсіздік идеясының жетекші рөл ойнағанына куә боламыз. Америка бейнелеу өнерінің, әсіресе, портреттер мен тарихи тақырыптағы кескіндемелердің романтикалық сипатта көрініс табуы оқиға барысын идеяландыру, ұлықтау, қастерлеу сезімдерінен туындаған көркемдік мәнер болды. Бұл ерекшеліктерді Қазақстан бейнелеу өнеріндегі тарихи тақырыптағы кескіндемелік жұмыстармен салыстыра қарастыру барысында екі топтан да азаматтық және адамгершілік ұстанымдарының негізгі принцип болғанын байқаймыз.
Қазақстан бейнелеу өнерінің алуан түрлі сипатта болғанын жоғарыда атап кеттік. Дегенмен, тарихи кескіндемелер де осы адамгершілік позициялар негізінде өз жалғасын тапты. Осыған байланысты, бүгінгі Қазақстан бейнелеу өнеріндегі, әсіресе, кескіндемедегі жанрлардың даму барысын, олардың дамуының шекаралары мен жетекші рөлге ие болғандарын анықтау қазіргі қазақ кескіндемесі дамуының бір ерекшелігі болып табылады. Тарихи тақырыпқа қалам тартқан Қазақстан кескіндемесінің бүгінгі өкілдері М.Муллашев, Ж.Қайрамбаев, А.Дүзелханов, Ө.Жұбаниязов, Д.Қасымов, Д.Әлиев, Ш.Ноғайбаев, М.Қаспақ, Қ.Әжібеков, Б.Мырзахметов. А.Ахмедияров, Т.Тілеужан, т.б. кескіндемешілердің шығармашылығында қазақ тарихы әртүрлі сипат пен мәнерде шешім тауып, кескіндеме дамуының негізгі ерекшеліктері мен шекараларын анықтап берді.

Сергіту сәті:

Секіреміз топ-топ

Шапалақтап көп-көп

Иілеміз оңға қарай бір,екі,үш

Иілеміз солға қарай бір,екі,үш

Өзіндік жұмыс: Оқушылар форматқа түрлі құралдардың көмегімен табиғат көрінісін бейнелейді.(акварель, умаждалған қағаз,қылқалам,т.б)Мұғалім оқушылардың жұмыстарын тақтаға іліп тексерем,мадақтаймын.


Сабақты қорытындылау
Менің бүгінгі сабақ бойынша түсінігім?

Мені бүгінгі сабақта қызықтырған сәт?

Менің бүгінгі сабаққа қосар өтінішім?

Үйге тапсырма Тақырыпты оқу, құралдар әкелу

Кескіндеме өнері жанрлары. 4 сынып
  • ИЗО, МХК
Описание:

Сабақтың тақырыбы: Күзгі бояулар.

Сабақтың мақсаты:
1. Білімділігі: Жаңа сабақты түсіндіре отырып, оқушыларға түс, кескіндеме (живопись) өнері туралы түсінік беру.
2. Дамытушылығы: Жас жеткіншектерге жылы түсті суық түсті ажырата білуіне, негізгі және қосымша түстердің ажырата білуіне ықпал ету.
3. Тәрбиелілігі: Оқушыларды суреткерлікке, әдемілікті көре білуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі(типі) Аралас сабақ

Сабақтың барысы
І. Ұйымдастыру:балалар сабағымызды күлкімен бастайық. Алдарыңызда тұрған стикерге смайлик белгісімен өз көңіл күйлеріңізді көрсетіңіз.

Екі топ екі тақтаға іледі.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:
- үйге берілген суретті тексеріп бағалау. Дұрыс салынған суреттерді оқушыларға көрсету, мадақтау.
- Қате салынған суреттерге сабақ барысында кемшіліктерін жеке түсіндіріп, қателеспеуге үйрету.

ІV. Жаңа сабақ

Тақырыпты баяндау.
Бүгінгі өтетін сабағымыздың тақырыбы:
«Күзгі бояулар»
Табиғат қоршаған ортадағы сұлулық бояу нақышымен қымбат. Олардың көркі ең алдымен түрлі - түстің реңіне байланысты айқындалады. Табиғатта кездесетін түстер негізінен негізгі үш түске бөлінетінін білеміз. Осы үш түсті араластыру арқылы қосымша түстер алынады. Ал қосымша түстердің өзі жылы түстер және суық түстер болып бөлінеді. Жылы түстерге қызыл, сары, қызыл сары түстер жатады. Ал суық түстерге көк, көгілдір, жасыл түстер кіреді. Түстер ерекшелігін, қасиеттерін жақсы білу үшін кескіндемеде, сәндік өнерде көбірек суреттер салып үйренуіміз керек.
Табиғатта жылы және суық түстер ғажайып үйлесім тапқан. Шөлдің сары құмы мен көгілдір аспан және Антарктида мұзы, көлдер мен теңіздердің көк суы және күн батқан сәттегі қызғылт түсті тау шыңдары. Жануарлар мен өсімдіктер әлемі де жылы және суық түстерден тұрады. Осы жылы және суық түстердің өзі реңктерге бөлінеді.
Реңк - бұл бір түстің бірнеше түрге түрленуі.
Әрбір бояу түстерінің көптеген реңктері болады. Егер кез келген түстер реңктерінде сары немесе қызыл түс басым болса, онда реңктер жылыға жатады.
Табиғаттың төрт мезгілінде де осы түстердің, яғни жылы және суық түстердің барлығын көруге болады. Мысалы: алтын күз мезгілін алсақ, жылы түстерді табуға болады. Бұл кезде айнала қоршаған өсімдік әлемі сары түске, қызыл түске еніп, сұлулық мекеніне айналады.
Ал, қыс мезгілін алсақ айнала аппақ қар, көгілдір мұз суық ауа - райы барлығы қатқыл, қатал көрініс тауып суық түске енеді.
Егер сіздер жақсы суретші болғыңыз келсе өзіңді қоршаған ортаға, дүниеге зер сала қарап, елеусіз көрінетін сұлулықты, немқұрайлы, назарсыз қалдырмауға тырысуыңыз керек. Сонда бояулар әлемі саған таусылмас қуаныш сыйлайды!

Сергіту сәті: «Қандай түс»ойын барысында салқын және жылы түстерді есімізге түсіреміз. Мен сізге жылы түсті атасам жазды,күнді,даланы еске түсіретін аспанға қолымызды көтеріп секіреміз. Ал суық түсті атасам тіземізді бүгіп отырамыз.

V Сарамандық жұмыс
Бүгінгі өтілген сабағымыздың тақырыбына байланысты екі топқа екі түрлі сурет беріледі. Осы түрлі түстерді пайдаланып отырып астра гүлін саламыз ал екінші топта құмырадағы гүлдерді түсті бормен, акварельмен салады.

V І Сабақты қорыту
оқушылардың аяқтаған жұмыстарын рамкамен әдемілеп оқушылардан акварельмен түсті борды араластырғанда қандай өзгерістерді байқағанын сұраймын.

Оқушылар жауабы.

Екі топтың жұмыстарын мадақтаймын.
VІІ Үйге тапсырма

Өздеріңе ұнайтын гүл түрлерін салып келіңдер.
VІІІ Бағалау
Алған бағалары
жөнінде қысқа айтып өту. Қате салынған суреттер болса ескертулер жасау. Дұрыс жақсы
салынған суреттерді көрсетіп олардың жетістіктерінің себебін түсіндіру.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Автор Тажиева Акгуль Мендыхановна
Дата добавления 26.11.2014
Раздел ИЗО, МХК
Подраздел Планирования
Просмотров 1638
Номер материала 5597
Скачать свидетельство о публикации
