Главная / Начальные классы / Кел, балалар, оқылық!

Кел, балалар, оқылық!

Тақырыбы: Кел, балалар,оқылық!

Мақсаты: 1. Оқушыларды балалар әдебиетінің атасы, педогог-ағартушы Ы.Алтынсарин шығармаларымен таныстыру. Өнер, білімге деген ынта – жігерін арттыру, өлеңнің негізгі түйінін ұғындыру, мән – мағынасын ашу.

2. Сөйлеу тілін, сөздік қорын байыту. Шығармашылық қабілетін дамыту.

3. Оқушыларды әдептілікке, еңбексүйгіштікке, білімге, ынталы болуға тәрбиелеу.

Көрнекілігі: портрет, слайдтар, сөзжұмбақ, карточка, ребус.

Әдісі: СТО технологиясы.

Түрі: ізденіс сабақ

Пәнаралық байланыс: дүниетану, бейнелеу өнері.

Сабақтың барысы.

  1. Қызығушылықты ояту. Ұран: «Оқусыз білім жоқ, білімсіз күнің жоқ»

« Кубизм» әдісімен өтілген тақырып бойынша сұрақтар (текше түріндегі фигураның барлық жағына сұрақтар жазылған)

  1. Мағынаны ашу

«Ребус» Ы 1,/ы hello_html_m7c48e444.gif Ыбырай сөзі шығады.

  • Балалар, Ыбырай Алтынсарин туралы не білесіңдер?

(Ы. Алтынсариннің портретін слайд түрінде көрсету )

Венн диаграммасы

Абай мен Ыбырайды салыстыру

«Топтастыру әдісі»



Қостанай обл 1841-1889жж жазушы

Қазақ хрес/сын жазды Ыбырайдың суреті Алғаш мектеп ашты



Ақын Тұңғыш ұстаз

Ертегілер

  1. Жаңа ақпарат

Оқулықпен жұмыс

  1. Өлеңді мұғалімнің мәнерлеп оқуы.

  2. Оқушылардың іштей оқуы.

  3. Өлеңді талдау.

  • Өлең неше шумақ?

  • Өлең шумақтарындағы жолдар саны бірдей ме?

  1. Мәнерлеп оқуға дайындық жұмысын жүргізу.

(Дауыс кідірісін белгілеу)

  1. «Салыстыру әдісі» 3-слайд

Табиғаттан үйрену

(Суреттері шығады)

Құс hello_html_7733fcdf.gif ұшақ

Балық hello_html_7733fcdf.gif кеме

Арба hello_html_7733fcdf.gif поезд

Саңырауқұлақ hello_html_7733fcdf.gif қолшатыр

Тапсырма

  1. Проблемалық сұрақ

  • Оқу, білімді не береді?

  • Теледидар, компютер, автобус, поезд,электр жарығы, ұшақ т.б адам өмірін жеңілдететін техникалар пайда болды.

  1. Күрделі сұрақ

  • Өлеңнің мына жолдарында не жөнінде айтылып тұрғанын әңгімелеп көр.

  • Балаларды оқуға шақырған кім? /Ы.Алтынсарин/

  • Қазақ даласына алғаш білім жарығын алып келген адам кім? /Ы.Алтынсарин/



  1. Шығармашылық тапсырма



  1. Сергіту сәті

  2. Ой толғаныс

Дәптермен жұмыс

Төрт жолды көшіріп жазу

  • Кім? - Ыбырай

  • Қандай? - Ойшыл, дарынды, тапқыр, зерек

  • Не істеді? - Оқуға шақырды, оқулық жазды.

Рефлексия

Сөзжұмбақ

  1. «Астық» сөзінің синонимі (ұн)

  2. Жапырақ түсі (сары)

  3. Жеті күн (апта)

  4. Көктемнің соңғы айы (мамыр)

  5. Жыл мезгілі (Күз)

Тігінен: Ыбырай ата кім? (ұстаз)



Ұ

С

Т

А

З



Оқушы: Алғаш мектеп ашқан,

Тұңғыш қоңырау соққан.

Ұстаз ата – Ыбырай,

Білім кілтін тапқан.

Бағалау:

Үйге: Өлеңді жаттап алу.











Кел, балалар, оқылық!
  • Начальные классы
Описание:

Бұл сабақ әдебиеттік оқудан құрылған. Оқушыларды балалар әдебиетінің атасы, педогог-ағартушы Ы.Алтынсарин шығармаларымен таныстырады. Өнер, білімге деген ынта – жігерін арттыру, өлеңнің негізгі түйінін ұғындыру, мән – мағынасын ашады. Сөйлеу тілін, сөздік қорын байыту. Шығармашылық қабілетін дамыту.Оқушыларды әдептілікке, еңбексүйгіштікке, білімге, ынталы болуға тәрбиелеу болып табылады.

Автор Зубирова Асемгуль Жасталаповна
Дата добавления 12.05.2016
Раздел Начальные классы
Подраздел Планирования
Просмотров 248
Номер материала MA-066889
Скачать свидетельство о публикации
