Главная / Начальные классы / казакский язык начальных классов "Етістік"

казакский язык начальных классов "Етістік"

hello_html_mf3280e0.gifhello_html_709f036a.gifhello_html_m60651c00.gifАшық сабақ.


Қазақ тілі 2- сынып

Тақырып: Етістік

Мақсаты: 1.Оқушыларға етістік туралы мағлұмат беру, сұрақтарымен таныстыру жаттығу жұмыстарын орындату, 2.Ой- өрістерін, шығармашылық қабілеттерінарттыру. Қызығушылықтарын арттыру. 3.Жылдамдыққа, адамгершілікке, ұйымшылдыққа, сауатты жазуға

тәрбиелеу


Сабақтың типі: жаңа сабақ.

Сабақтың түрі: жарыс сабақ.

Сабақтың әдісі: түсіндіру жинақтау сұрақ-жауап, Көрнекілігі:слайд.

Сабақ барысы:

І.Ұйымдастыру.

* Оқушылармен амандасу. түгендеу.

* Психологиялық дайындық.

Сыныпта біздің тыныштық.

Естілмейді дыбыс түк

Мұны бізде қоштаймыз.

Кешіккенді тоспаймыз.

Күнделікті қызықты

Сабағымызды бастаймыз.

Сабақтың ұраны:

Мақсатымыз білім алу

Міндетіміз еңбектену

Білімді боп топты жару

Білікті боп өмірге ену

Сабақ кезеңдері:

1-кезең. « Қайталау –білім анасы » үй тапсырмасын тексеру.

2-кезең. « Жаңа сабақтың құпиясы» жаңа сабақты түсіндіру

3-кезең « Талдау – табыс кілті» жаттығу жұмысын орындату.

4-кезең. «Ой қорыту » сабақты қорытындылау

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру.

«Қайталау – білім анасы» үй тапсырмасын тексеру

2-сынып. Өткен сабақ бойынша семантикалық карта толтырады.

353-жаттығу «Менің оқу құралдарым »тақырыбында құрастырған әңгімелерін 2 оқушыға оқыту.


Сынып 3 топқа бөлінеді.

1-топ: «дарын»ұраны: « Білім өшпес жүректе жанған шырақ»

2-топ: «білім »ұраны: «білімді мыңды жығады, білекті бірді жығады»

3-топ: «ғылым»ұраны: ғылым таппай мақтанба, орын таппай баптанба.

(Әр топта басшысы, бағалаушысы болады.)

ІІІ.Жаңа сабақ «Жаңа сабақтың құпиясы»

Жаңа сабақты бастамас бұрын, балалар, «Сыр сандық» ойынын ойнайық.сандық қазақтың ертеден келе жатқан бұйымы.

Кел, балалар, ойнайық !

Ойнайық та ойлайық.

Қандай құпия болса да

Шешпей оны қоймайық ! – деп «Сыр сандықтың» құпиясын шешейік. Сөзжұмбақ шешу.

1.Иесі оның - сәби, әрі төсек, әрі үй. (бесік)

2.Ойдың аяқталуын күтпейді,

Оны қойсаң сөйлем бітпейді (үтір)

3.Зат есімнің сұрағы (Кім ?)

4. Білімнің дәнін тереді, балаға тәлім береді. (ұстаз)

5. Бұрап қойған сағаттай, айқайлайды таң атпай. (әтеш)

6. Оқушыға күнде еріп, жүретін не ? (күнделік)

7.Таппайтын тағат, тығулы сағат (жүрек)

- ортадағы торкөзде қандай сөз шықты «Етістік» Бүгінгі сабақта етістікпен танысамыз.

  1. Сабақты әр топ басшысы түсіндіреді.

  2. Сынып оқушылары түсінгендерін айтады.

  3. Сурет бойынша білімдерін тексеру.(сөйлем құрату)

  4. Ереже құрастыру: Заттардың қимылын іс-әрекетін білдіретін сөздерді етістік дейміз. Етістіктерге не

ІҮ. Оқулықпен жұмыс «Талдау – табыс кілті»

  • Ендеше балалар, оқулықты ашып, дәптерге бүгінгі күнді жазып, жаттығу жұмысын орындайық.

  • Әр топтағы оқушылар орындайды

355-жаттығу

Етістіктерді теріп жаз. Оларға сұрақ қой.

Қыдырады, тынығады,

356-жаттығу. Көп нүктенің

орнына тиісті сөздерді қойып,

жаз.


Тоғайда түрлі аңдар болады. Ата ойнады

Терең шатқалға қояндар іні жинады

жасырынады. Қызыл түлкі- балық қуды

лер тоғайда жүреді. Тиіндер түйе жарысты

ағаштан-ағашқа секіреді. Шортан айтты

Сергіту сәті



357-жаттығу, 4-жаттығу берілген етістіктерді қатыстырып, сөйлемдер құрастыр.

(әр топқа екі сөзден беріледі)

1-топ: қонды, ұшты.

2-топ: жауды, секірді.

3-топ: тасыды жүзді


Ойын: «Кім жылдам ?» Дұрысын тап.


Бие мөңірейді Бие кісінейді.

Түйе мияулайды Түйе боздайды

Қой үреді Қой маңырайды

Сиыр қыт-қыттайды Сиыр мөңірейді

Ешкі кісінейді. Ешкі бақырады.

Ит бақырады. Ит үреді.

Тауық маңырайды. Тауық қыт-қыттайды.

Мысық боздайды. Мысық мияулайды.

Шошқа ақырады. Шошқа қорсылдайды.

Есек қорсылдайды. Есек ақырады.



ІҮ.Сабақты бекіту. « Ой қорыту»

  • Әр топқа тапырма берледі.

  • 1-топ: Қима сөздерден сөйлемдер құрастру.

  • 2-топ: Қима суретті құрастырып, сөйлем құрастру.

  • 3-топ: Мақал – мәтел құрастыру.

  • Құрастырған сөйлемдерден етістікті табу.


Ү.Үйге тапсырма:

2-сынып 359-жатығу. «Білім керек бәріне » тақырыбына әңгіме құрастыр.


ҮІ. Бағалау.

  • Әр топ бағалаушысы бағалайды. Мұғалім қорытындылайды.



казакский язык начальных классов "Етістік"
  • Начальные классы
Описание:

Ашық сабақ.


Қазақ тілі 2- сынып

Тақырып: Етістік

Мақсаты: 1.Оқушыларға етістік туралы мағлұмат беру, сұрақтарымен таныстыру жаттығу жұмыстарын орындату, 2.Ой- өрістерін, шығармашылық қабілеттерінарттыру. Қызығушылықтарын арттыру. 3.Жылдамдыққа, адамгершілікке, ұйымшылдыққа, сауатты жазуға

тәрбиелеу


Сабақтың типі: жаңа сабақ.

Сабақтың түрі: жарыс сабақ.

Сабақтың әдісі: түсіндіру жинақтау сұрақ-жауап, Көрнекілігі:слайд.

Сабақ барысы:

І.Ұйымдастыру.

* Оқушылармен амандасу. түгендеу.

* Психологиялық дайындық.

Сыныпта біздің тыныштық.

Естілмейді дыбыс түк

Мұны бізде қоштаймыз.

Кешіккенді тоспаймыз.

Күнделікті қызықты

Сабағымызды бастаймыз.

Сабақтың ұраны:

Мақсатымыз білім алу

Міндетіміз еңбектену

Білімді боп топты жару

Білікті боп өмірге ену

Сабақ кезеңдері:

1-кезең. « Қайталау –білім анасы » үй тапсырмасын тексеру.

2-кезең. « Жаңа сабақтың құпиясы» жаңа сабақты түсіндіру

3-кезең « Талдау – табыс кілті» жаттығу жұмысын орындату.

4-кезең. «Ой қорыту » сабақты қорытындылау

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру.

«Қайталау – білім анасы» үй тапсырмасын тексеру

2-сынып. Өткен сабақ бойынша семантикалық карта толтырады.

353-жаттығу «Менің оқу құралдарым »тақырыбында құрастырған әңгімелерін 2 оқушыға оқыту.

Сынып 3 топқа бөлінеді.

1-топ: «дарын»ұраны: « Білім өшпес жүректе жанған шырақ»

2-топ: «білім »ұраны: «білімді мыңды жығады, білекті бірді жығады»

3-топ: «ғылым»ұраны: ғылым таппай мақтанба, орын таппай баптанба.

(Әр топта басшысы, бағалаушысы болады.)

ІІІ.Жаңа сабақ «Жаңа сабақтың құпиясы»

Жаңа сабақты бастамас бұрын, балалар, «Сыр сандық» ойынын ойнайық.сандық қазақтың ертеден келе жатқан бұйымы.

Кел, балалар, ойнайық !

Ойнайық та ойлайық.

Қандай құпия болса да

Шешпей оны қоймайық ! – деп «Сыр сандықтың» құпиясын шешейік. Сөзжұмбақ шешу.

1.Иесі оның - сәби, әрі төсек, әрі үй. (бесік)

2.Ойдың аяқталуын күтпейді,

Оны қойсаң сөйлем бітпейді (үтір)

3.Зат есімнің сұрағы (Кім ?)

4. Білімнің дәнін тереді, балаға тәлім береді. (ұстаз)

5. Бұрап қойған сағаттай, айқайлайды таң атпай. (әтеш)

6. Оқушыға күнде еріп, жүретін не ? (күнделік)

7.Таппайтын тағат, тығулы сағат (жүрек)

- ортадағы торкөзде қандай сөз шықты «Етістік» Бүгінгі сабақта етістікпен танысамыз.

1. Сабақты әр топ басшысы түсіндіреді.

2.Сынып оқушылары түсінгендерін айтады.

3.Сурет бойынша білімдерін тексеру.(сөйлем құрату)

4.Ереже құрастыру: Заттардың қимылын іс-әрекетін білдіретін сөздерді етістік дейміз. Етістіктерге не

ІҮ. Оқулықпен жұмыс «Талдау – табыс кілті»

-Ендеше балалар, оқулықты ашып, дәптерге бүгінгі күнді жазып, жаттығу жұмысын орындайық.

-Әр топтағы оқушылар орындайды

355-жаттығу

Етістіктерді теріп жаз. Оларға сұрақ қой.

Қыдырады, тынығады,


356-жаттығу. Көп нүктенің

орнына тиісті сөздерді қойып,

жаз.


Тоғайда түрлі аңдар болады. Ата ойнады

Терең шатқалға қояндар іні жинады

жасырынады. Қызыл түлкі- балық қуды

лер тоғайда жүреді. Тиіндер түйе жарысты

ағаштан-ағашқа секіреді. Шортан айтты

Сергіту сәті

357-жаттығу, 4-жаттығу берілген етістіктерді қатыстырып, сөйлемдер құрастыр.

(әр топқа екі сөзден беріледі)

1-топ: қонды, ұшты.

2-топ: жауды, секірді.

3-топ: тасыды жүзді

Ойын: «Кім жылдам ?» Дұрысын тап.

Бие мөңірейді Бие кісінейді.

Түйе мияулайды Түйе боздайды

Қой үреді Қой маңырайды

Сиыр қыт-қыттайды Сиыр мөңірейді

Ешкі кісінейді. Ешкі бақырады.

Ит бақырады. Ит үреді.

Тауық маңырайды. Тауық қыт-қыттайды.

Мысық боздайды. Мысық мияулайды.

Шошқа ақырады. Шошқа қорсылдайды.

Есек қорсылдайды. Есек ақырады.

ІҮ.Сабақты бекіту. « Ой қорыту»

-Әр топқа тапырма берледі.

-1-топ: Қима сөздерден сөйлемдер құрастру.

-2-топ: Қима суретті құрастырып, сөйлем құрастру.

-3-топ: Мақал – мәтел құрастыру.

-Құрастырған сөйлемдерден етістікті табу.

Ү.Үйге тапсырма:

2-сынып 359-жатығу. «Білім керек бәріне » тақырыбына әңгіме құрастыр.

ҮІ. Бағалау.

-Әр топ бағалаушысы бағалайды. Мұғалім қорытындылайды.

Автор Сапаргазаева Назира Ракымгазыевна
Дата добавления 09.10.2015
Раздел Начальные классы
Подраздел Планирования
Просмотров 1091
Номер материала MA-061134
Скачать свидетельство о публикации
