Сабақтың тақырыбы: Интернеттен
ақпаратты іздеу.
Сабақтың мақсаты:
а)
білімділік: интернеттен ақпаратты іздеу жұмысын үйрету.
ә)
дамытушылық: ойлау, шығармашылық қабілетін ояту.
б)
тәрбиелілік: шапшаңдыққа, ықшамдылыққа, бір-біріне көмек көрсетуге
тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Бәйге сабақ.
Сабақтың әдісі: сұрақ –
жауап, практикалық
Сабақтың көрнекілігі:
интерактивтік тақта, интернет желісі, компьютер
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі. Сабақтың
өту кезеңдері мен мақсатын түсіндіру.
Оқушыларға
сабақтың бәйге түрінде өтетіндігі және оқушылардың берген жауаптары
негізінде білімі есепке алынатынын түсүндіру
ІІ. Сабақтың негізгі кезеңдері:
1 – айналым: «Бақ шаба ма, әлде бап шаба
ма?»
Дайындық кезеңінің тапсырмалары.
1.
Аздаған
тарихи деректер мен статистикалық мәліметтер.
2.
Internet
– тің мүмкіндіктері туралы.
3. Хаттама
түрлері.
2 – айналым. «Толық жауап бер». Алдыңғы
сабақта өтілген интернет сервистері тақырыбының материалдарын пысықтау
мақсатында төмендегі сұрақтарға толық жауап алу көзделді.
1.
Компьютерлік желі дегеніміз не? Оның қандай түрлері бар?
2.
Жергілікті желі дегеніміз не? Онда қандай байланыс түрлері қолданылады?
3.
Корпоративті және аймақты желі дегеніміз не? Онда қандай байланыс түрлері
қолданылады?
4.
Әлемдік желі (интернет) дегеніміз не? Онда қандай байланыс түрлері
қолданылады?
5.
Сервер дегеніміз не?
Әр
сұрақтардық толық жауабына 5 ұпай беріледі.
3 – айналым. Интернеттен ақпаратты іздеу —
«Іздеген жетер мұратқа».
Оқушылар
өз беттерімен оқып танысуы және төмендегідей сұрақтарға тиісті
жауап беруі қажет. Бұл сұрақтар интерактивті тақтада жазылған.
1.
Іздестіру
жүйесі неден тұрады?
2.
Іздестіру
жүйелерінің түрлері?
3.
Ресурс
каталогтары дегеніміз не?
4.
Іздестіру
жүйесін іздеу қалай іске асырылады?
5. Кең
тараған іздеу каталогтары қандай?
Оқушылар
берілген уақыт ішінде сұрақтарға жауап бере бастайды. Жауапты толықтыруға
бірнеше оқушы қатысады. Әр сұрақтың нақты әрі толық жауабына 5
баллдан беріледі.
4 – айналым. Интернеттен ақпаратты іздеу
мақсатында практикалық жұмыс.
Бұл
практикалық жұмыста Internet Explorer бағдарламасының http://google.kz — ашу кез
келген ақпараттарды алып, Word мәтіндік редакторына көшіруді үйрету.
1.
http://google.kz іске
қосу.
2.
Практикалық жаттығулар:
1.
Қазақстан
Республикасының әнұран мәтінін тауып көрсетіңіз.
2.
Қазақстан
Республикасы Президентінің суретін табыңдар
3.
А.Құнанбаевтың
өмірбаянын табыңыз.
4.
Информатикадан
тест іздеу
5.
Ш.
Уалихановтың өмірбаянын тап
6. А.Құнанбаевтың
«Қара сөздерін» тауып беріңіз.
Осы
табылған әр ақпаратты Word мәтіндік редакторына көшіріңіз және тақырыбыңы
байланысты сақтаңыз.
Тест жұмысы
бірнеше нұсқадан тұрады:
І
– нұсқа
1.
Internet-тегі Қазақстанға тиесілі жоғары деңгейлі доменді көрсетіңіз.
a) .kz
*
b) .org
c) .kaz
d) .ru
2. Браузер
(мысалы, Microsoft Internet Explorer) … болып саналады.
a)
Internet серверлері
b) вирусқа
қарсы
бағдарламалар
c) бағдарлама
тілінің
трансляторы
d) web-парақтарды
қарау
құралы
*
3. «Браузер»
түсінігінің дұрыс анықтамасын атаңдар:
a)
Internet қор көзедіріне
шолу
жасау
бағдарламасы
*
b) электрондық
пошта
c)
Internet қызметтерін ұсыну
d)
іздеу сервері
4.
Браузер бағдарламасы болып … бағдарламалары саналады.
a)
Internet Explorer, Netscape Navigator *
b)
Windows Messenger, Outlook Mail
c)
Microsoft Excel Microsoft Internet
d)
Outlook Express, Outlook Mail
5. Windows амалдық жүйесінің құрамына
… браузері
кіреді.
a)
Internet Explorer *
b)
Netscape Navigator
c)
Windows Messenger
d)
Microsoft Internet
ІІ
– нұсқа.
1. Модем
– бұл
… арналған
құрылғы.
a) ақпаратты
баспаға
шығаруға
b) ақпаратты
сақтауға
c) берілген
уақыт
мезетінде
ақпаратты
өңдеуге
d)
телефон байланысы арнасы бойынша ақпаратты жеткізуге*
2. Еренмәтін
– бұл …
a)
өте үлкен мәтін
b)
компьютерде терілген мәтін
c)
өлшемі үлкен қаріпті пайдаланылатын мәтін
d)
ерекшеленген ентаңбалар бойынша өту мүмкіндіктері жүзеге асырыла алатын мәтін *
3.
Мәліметтерді жеткізу жылдамдығы бұл …
a)
уақыт бірлігінде модем арқылы берілетін ақпараттағы бит саны*
b)
бір компьютерден екіншісіне берілген ақпараттағы байттар саны
c)
1 секунд ішіндегі берілетін ақпарат мөлшері
d)
1 минут ішінде берілетін ақпараттағы байттар саны
4.
Мекен жайы бетіндегі в Internet-тегі мекен жай беті … басталады.
e)
http://-дан *
f)
mail://-дан
g)
http://mail-дан
h)
@mail-дан
5.
Провайдер
– бұл …
a)телефон
байланысы, Internet қызметін ұсынушы
компания *
b)
электрондық поштаны баптау және жөндеу жұмыстарын ұсынушы компания
c)жалғастырушы байланыс
қызметін ұсынушы компания
d)
электрондық пошта қызметін жарнамалаушы компания
ІІІ
– нұсқа.
1.
Web-парақтар пішімінің кеңейтілуі – бұл …
a) .txt
b)
.htm *
c) .doc
d) .exe
2. Еренмәтіндік сілтеме ретінде
… пайдаланады
a) тек
қана сурет
b) кесте
c) кез келген
сөз немесе сурет
d) енгізу өрісі
3.
Домен дегеніміз – бұл …
a)ақпараттың өлшем
бірлігі
b)
желідегі пайдаланушы компьютерінің мекен-жайын анықтайтын мекен-жай бөлігі*
c)компьютерлер арасындағы
байланысты жүзеге асыратын бағдарламаның атауы
d)
компьютерлер арасындағы байланысты жүзеге асыратын құрылғы атауы
4.
Internet FTP қызметінің мақсаты – …
a)
файлдарды жөнелту*
b)
нақты уақыт аралығы режимінде сөйлесу
c)
тестілеу
d)
ауа райын болжау
5.
Internet-Чат қызметінің мақсаты
a) файлдарды жөнелту
b) нақты уақыт аралығы
режимінде сөйлесу *
c) тестілеу
d) ауа райын болжау
ІҮ
– нұсқа.
1. Мемлекет
немесе мемлекеттер тобы аймағында орналасқан желілер … деп аталады.
a)
ауқымды желі *
b)
жергілікті желі
a)
қорпорациялық желі
c)
қомпьютерлер желісі
2. WWW
(World Wide Web) – бұл …
a)
бүкіләлемдік тор *
b)
телеконференция
c)
жергілікті желі
d)
электрондық пошта
3.
Web-бетіндегі еренсілтеме … өтуді қамтамасыз ете алады.
a) тек
берілген web-беті шегінде ғана
b) тек
берілген сервер web-бетінде ғана
c)
берілген аймақтық кез келген web-бетіне
d)
Internet-тің кез келген серверінің кез келген web-бетіне
4.
Интернет желісінде нақты уақыт режіміндегі қатынас құру құралын атаңыз.
a)
Chat *
b)
UseNet
c)
Microsoft Word
d)
e-mail
5. Internet желісіне қосылу үшін қажетті құрылғыны атаңыз:
a)
модем *
b)
принтер
с) тінтуір (маус)
c)
джойстик
Сабақты қорытындылау
Оқушыларды бағалау
Үйге тапсырма беру