Инфоурок География КонспектыҒылыми техникалық революция

Ғылыми техникалық революция

Скачать материал

Оқытушы: Утепова Н.

Пәні : География

Сабақтың  тақырыбы:Ғылыми техникалық революция сипат белгілері ,даму кезеңдері

Сабақтың мақсаты:

1.Білімділік: Ғылыми техникалық революция сипат белгілері ,даму кезеңдері туралы мағлұмат беріп, түсіндіру.

2.Дамытушылық: Оқушылады өз  бетімен ізденуге, өзіндік  ойын  қорытуға, білімін шыңдауға  дағдыландыру.

 3.Тәрбиелік:Сауаттылыққа ,жан-жақтылыққа,жауапкершілікке тәрбиелеу

 Сабақтың  түрі: жаңа сабақ

Сабақтың әдісі:сұрақ-жауап,түсіндіру,әңгімелеу,салыстыру.

Пәнаралық байланыс: тарих,информатика,алғашқы әскери дайындық

Сабақтың  көрнекілігі:интерактивті тақта,оқулықтар , карта, глобус ,слайд.

Сабақтың  жүрісі:

I.Ұйымдастыру кезеңі( 5 мин)Оқушыларды және оқу құралдарын түгендеу.

II. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі( 25мин)

Халықтың қоныстануы,көшіп қонуы

III.Үй тапсырмасын бекіту (5 мин)

Эвристикалық ойын арқылы бекіту

1) Шығыс жарты шарда халықтың  қанша пайызы тұрады? Ж: (85%)

2) Батыс жарты шарда қанша халық орналасқан?(15%)

3)Халық тығыздығы ең жоғарғы ел?(Бангладеш)

4)1км2 қанша халықтан келеді?(1062адамнан)

5)Ауқымына қарай көші-қон қалай ажыратылады?(Ішкі,сыртқы)

6)Эмиграция?-елден адамдардың көшіп кетуі

7)Имиграция?-елге басқа мемлекет адамдарының көшіп келуі

8)Көші-қон сипаты мерзіміне қарай  нешеге бөлінеді?(2-ге бөлінеді.1)қайтымсыз;2)уақытша)

9)БҰҰ-ның есебі бойынша 20ғ-дың соңында дүниежүзінде босқындар саны қанша млн-ға жетті?(20млн)

10)Қазіргі дүние жүзінде өз отанынан тыс жерде  қанша адам жұмыс істейді? (35млн).

IY.Жаңа материалды белсенді және саналы қабылдауға,меңгеруге студенттерді әзірлеукезеңі ( 10 мин) арнайы даптерлері мен оқу құралдарын тексеру.Сабаққа дайындығын қадағалау.

                                          

                                                       V Жаңа сабақ

             Адамзат қоғамынын ұзақ даму тарихында шаруашылықтың ұдайы алға басып, жетілдірілуіне ғылым мен техниканың өркендеуі себепші болып келеді. XX ғасырдың екінші жартысында ғылыми-техникалық үрдіс аса жедел қарқынмен дамып, дүниежүзінің көптеген елдері мен шаруашылық салаларын қамтыды. Ғалымдар ғылыми тeхникалық революция (FTP) деп атаған бұл құбылыс қысқа уақыт аралығында қоғамның өндіргіш күштерін сапалық жағынан түбегешті өзгерткен "секіріс" ретінде бағаланды. Ол адамзат тарихында ғылым мен техника пайда болғаннан бері өндіргіш күштерді ұдайы жетілдіруге себепші болған ғылыми-техникалық прогрестен айырмашылық жасайды. Сонымен ғылыми-техникалық революция дегеніміз — белгілі бір уақыт аралығында дамудың жаңа сатысына көтерілуге себепші болған сапалық өзгерістердің жедел қарқынмен жүруі. Дүниежүзі аймақтары мен елдерінде FTP дамуы түрліше деңгейде өтуде. Жоғары дамыған елдерде XX ғасырдың 80—90-жылдарынан бастап, ҒТР-дың дәстүрлі үлгісінен басқа қазіргі заманғы тармағы дүниеге келді. Дәстүрлі FTP өндіріс пен адамзаттың жаңа тауарларға, технологиялар мен қызмет түрлеріне деген сұранысын қамтамасыз етеді. Жаңа үлгінің басты мақсаты — дәстүрлі FTP-дың адамның өмір сүру ортасы мен денсаулығына тигізетін кері әсерінің орнын толтыру немесе жою болып табылады. Адам өмірін қорғауға бағытталған бұл шаралар өте мол қаржыны қажет ететіндіктен, таралу ауқымы бірнеше елдің аумағынан аспай отыр. Дүниежүзіндегі көптеген елдерде ҒТР дәстүрлі сипат алған. Мешеу елдер экономикасына қатысты бұл ұғым мүлде қолданылмайды да. Қазіргі кезде ҒТР-дың құрылымдық бөліктері анықталып, негізгі белгілері талданған.

33.PNG

         Ғылым мен білім адамзат өркениеті тарихында қоғамның алға басуы үшін қызмет етумен келеді. Қазіргі заманғы ғылым өндіріс пен қызмет көрсету салаларына күрделі техника мен технологияларды енгізу арқылы оларда ғылымды көп қажет ететін мүлде жаңа салалардың дамуына негіз болуда. ҒТР-дың әмбебаптығы мен ауқымдылығы дүниежүзінің барлық елдері мен географиялық қабықтың кез келген бөлігін қамтуымен және адамзаттың ғарыш кеңістігін игеруімен түсіндіріледі. FTP шаруашылықтың барлық салалары мен оның құрылымдарына, еңбек сипатына, адамдардың мәдениеті мен мінез-құлығына үлкен өзгерістерәкеледі.
FTP жағдайында мамандардың біліктілік деңгейіне жоғары талаптар қойылады. Сондықтан алдыңғы қатарлы елдерде ғылымды дамытып, оның жетістіктерін өндіріске енгізу қазіргі заманғы білім беру жүйесін дамытумен қатар жүргізілуде. Мысалы, дүниежүзін таңғалдырған "жапон кереметіне" белгілі дәрежеде білім беру мен ғылым салаларына үкімет тарапынан айрықша қамқорлық көрсетілуі де себепші болған. 1983 жылдан бастап мұнда ғылыми-өндірістік бірлестіктердің аумақтық жүйесі қалыптаса бастады, қазір олардың саны шамамен 26-ға жетті. 
Жапонияда ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстармен айналысатын университеттер саны 400-ден асады. Соның нәтижесінде бұл елде "білім беру — ғылым — өндіріс" жүйесі жоғары дәрежеде қалыптасқан.

ҒТР заманында ғылыми-техникалық ақпаратты сатудың да маңызы артып отыр. Ғылым мен техника жаңалығы бірден тіркеліп, жаңалық иесіне патент беріледі. Дамыған елдерде өндіріс тиімділігі мен өнім сапасын арттыратын кез келген жаңалықтың патент берілген күннен бастап өндіріске енгізілуге дейін онша ұзақ мерзім өте қоймайды. Көбінесе өз елінде кеңінен қолданылып, тиімділігі белгілі болған жаңалық сыртқы нарыққа шығарылады.

Жеке елдің ғылыми-техникалық күші осы салада жұмыс істейтіндер санымен, ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізуге бөлінетін қаржының көлемімен және бұл жұмыстардың тиімді ұйымдастырылуымен анықталады. Ғылым мен техника саласында жұмыс істейтіндер саны жөнінен дүниежүзінде экономикалық даму деңгейі жоғары елдер (АҚШЖапония жәнеГермания) жетекші орын алуда. Дамыған елдерде ғылымға "маманданған" қалалар пайда болды, олардың аса ірілерінің көрсеткіштері

Қала

Ел

Ғылыми-зерттеу мекемелері мен университеттер саны

Цукуба

Жапония

52

София

Болгария

49

Рейли

АҚШ

40

Иль-де-Франс

Франция

26

Новосибирск

Ресей

21

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жаңа сабақты бекіту: Постер қорғау

Үш топқа бөлу «байырғы ,жаңа және ең жаңа кезеңдерге бөліп постер қорғау

 

Бекіту сұрақтары:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VII  Қорытынды (5 мин). Бүгінгі өтілген тақырыпты  түсінген болсаңдар, тақырып мазмұнын айта отырып, өтілген тақырыптар бойынша сұрақтар қою.   

VIII.Үйге тапсырма: Ғылыми техникалық революция сипат белгілері ,даму кезеңдері тақырыбын оқып  келу, болашақ колледждің қандай болғанын қалар едіңіз, қандай техникамен жабдықталғанын қалар едіңіз? постер арқылы   қорғау,қосымша лекция жазу.

ІХ. Бағалау

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Ғылыми техникалық революция"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Специалист по корпоративной культуре

Получите профессию

Экскурсовод (гид)

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
