Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
1 слайд
Кушербаева Ұлтай.
Пән оқытушысы
Тарих және қоғамдық пәндер бірлестігі.
жағрафия 1 курс
(40 сағат)
2 слайд
Халық географиясы
3 слайд
Халықтың саны және ұдайы өсу
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Дүние жүзі халқының саны және ұдайы өсуі туралы білім беру:жер шарында адамзаттың пайда болған орны мен мерзімі жөніндегі мәселе,адамның шығу тегі,даму ерекшеліктері,әр түрлі елдердегі халықтың табиғи өсімінің,әлемдегі қазіргі күнгі демографиялық дамудың барысы және соған байланысты туындайтын проблемалар «халықтың ұдайы өсуі» «демографиялық жарылыс», «демографиялық саяасат» ұғымдарын ашып көрсету;
Дамытушылық: Демографиялық жарылыстың салдары және оның географиясы туралы білік дағдыны қалыптастыру;статистикалық мәліметтерді өңдеу, оны практикада пайдалану және сандық көрсеткіштерді сызбанұсқа арқылы талдай білуге дағдыландыру,оның құрылу әдісімен таныстыру,сандық көрсеткіштерді оқи және талдай білуге үйрету;халықтың ұдайы өсу типтерімен жеке елдер мысалында танысу,ерекшеліктерін сипаттау.
Тәрбиелік: Халық санағы туралы айтқанда халық санақтары нәтижесінде талдау жасау арқылы халық санының өзгерістері жайлы мәліметтермен танысып, оның себеп-салдарын ашу.
4 слайд
Сабақ барысында қолданылатын педагогикалық технологиялар:
Модульдік оқыту технологиясынан - Ми шабуылы, пікірталас
Белгіленген технологияны іске асыру әдістері:
Зерттеу, кестемен жұмыс, әңгімелеу.
Пәнішілік байланыс:
«Халықтың құрылымы» - Қазақстанның әлеуметтік және экономикалық географиясы.
Пәндер аралық байланыс (қамтитын, қамтылатын пәндер):
Қамтитын: Демография, дүние тарихы, қоғамтану.
Қамтылатын: экономика, саясаттану, әлеуметтану
5 слайд
Сабақтың жабдықталуы
Көрнекті құралдар:
Дүниежүзі халықтарының картасы;
«Адамның ежелгі қоныстануы аймақтары» суреті;
«Халық санағының көрсеткіштері» кестесі;
«Қазақстандағы халық сананың өзгерістері»,
«Жер шарындағы халық сананың өзгеруі»,
«Дүние жүзі аймақтарының демографиялық көрсеткіштері»,
«Жеке елдердегі адамнң өмір жасының орташа ұзақтығы» сызбанүсқалар;
«Халақтың ұдайы өсуі» кестесі;
Үлестірме материалдар:
тестер және үлестірмелі тарқатпалар.
Техникалық оқу құралдары:
Интерактивті тақта, электронды оқулық География 10 сынып.
Проектор, компъютер, экран, слайдтар, дискілер.
Сабақ барысында қолданылатын оқу-әдістемелік құралдар:
Негізгі:
1. География 10, жаратылыстану-математикалық бағыты, Алматы «Мектеп» 2010 ж.
2. Полулях Л.Н. Дүние жүзінің экономикалық және әлеуметтік географиясы 2-ші бөлім Жалпы шолу.
Тәуелсіз мемлекеттер достсатығының елдері 10 сынып / Қазақ тіліне аударған
М. Б. Жакиянова – Алматы: « 8 & 8», 2010 жыл
3. Оқушының жеке жұмыс істеуіне арналған тапсырмалары бар дәптер 13-тақырып. 13-14 бет.
Қосымша:
В.П.Максаковский, Ш.М.Надыров. Экономикалық және әлеуметтік әлем географиясы.
Алматы: «Просвещение-Казахстана» 2004г.
6 слайд
Сабақтың жоспары мен хронокартасы
артқа
7 слайд
I. Ұйымдастыру кезеңі (5 минут):
1. Сәлемдесу, студенттердің және аудиторияның сабаққа дайындығын
2. қадағалау, түгелдеу, көңіл-күйі, денсаулығымен қызығу,
3. «Заман тынысы» апталық саяси жаңалықтармен таныстыру.
II. Сабақтың мақсаты мен жоспарын хабарлау (5 мин):
1. Адамзаттың шығу тегі мен жер шарында таралуы.
2. Халық саны туралы ақпарат мәліметтері.
3. Дүниежүзі халықтарының саны, демографиялық көрсеткіштердің өзгеруі.
4. Халық санының ұдайы өсуі, демографиялық саясат.
Жаңа тақырыпты түсіндіру оқулықта берілген «Адамның ежелгі қоныстану аймақтары» атты
суретке сипаттама беруден басталады. Ол үшін жер шарында адамзаттың пайда болған орны
мен мерзімі жөніндегі ғалымдардың ой пікірлеріне тоқталамыз.
артқа
8 слайд
III. Негізгі білімдерді қайталау және қорытындылау, оқушылардың
білімдерін бақылау (25 мин):
Үйге берілген тапсырманы «Мемлекеттердің құрылысы»-« Ми шабуылы», «пікірталас»
интерактивті модульдік технологиялар арқылы қорытындылау:
1. Дүние жүзі елдерінің мемлекетінің басқарудың неше түрі бар?
2. Дүние жүзі елдерінің мемлекеттік құрылысы?
3. Дүние жүзінде неше монархия бар?
4. Маңғолияның астанасы?
5. Монархиялық басқару дегеніміз?
6. Егеменді мемлекет дегеніміз не?
7. Ұлыбритания Достастығының саяси экономикалық бірлестігіне қандай мемлекеттер кіреді.
8. Доминион дегеніміз не?
9. Мемлекеттік құрылыстың құқықтық формалары
Тапсырма 1. тест
артқа
9 слайд
IV. Оқушылардың білімін бағалау
артқа
10 слайд
V. Жаңа тақырыпты түсіндіру (30 мин):
Модуль Б 2.1 Халықтың саны және ұдайы өсуі
Дүние жүзінің халқы
Бүдан 35-40 мың жыл бүрын Ното заріет ақыл-есті адам) өкілдерінің саны не бары 1 млн-
дай болған. Содан бері адамзат саны сан мың есе көбейді. XX ғасырдың аяғында планетадағы
Халық саны 6 миллиардтан асты. Адам үрпағының үздіксіз жаңарып, ауысып тыруын қамтамасыз
ететін туу, өлу және табиғи өсу процестерінің жиынтығын халықтың өсуі (табиғи қрзғалысы) д. а.
Халықтың қурамы
Жастық құрамы (жасына байланысты бөлінген): дамушы елдерде балалар 43%, дамыған елдерде 23%,
қарт адамдар дамушы елдерде 6%, дамыған елдерде 15% шамасында болып келеді.
Еңбек ресурстары халықтың экономикалық түрғыдан белсенді бөлігінің үлесі әр елде әр түрлі.
Батыстың дамыған елдерінде барлық еңбек ресурстарының шамамен 70% экономикалық тұрғыдан
белсенді. Мұндай жағдай ең алдымен жұмыссыздықпен байланысты. Ол кейде еңбек ресурстарының
10% және одан да көп болады.
Халықтың негізгі өндіруші бөлігі еңбек қорларын анықтауда, оның жасы басты өлшем болып табылады.
Олардың өндіріске қатысу дәрежесін экономикалық белсенді халық (ЭБХ) көрсеткішінен байқалады.
Дүние жүзінде экономикалық белсенді халық 45%-ды құрайды.
Жыныстық құрамы Дүние жүзінде орта есеп-пен алғанда 1000 әйелге 1009 ер адам келеді. Өмір сүру
үзақтығына байланысты, дамыған елдерде әйел адамдар басым болса, дамушы ел-дерде ер адамдар
басым. Нәсілдік щрамы: жердегі халықтың 70%-ы негізгі нәсілдерге жатады.
Еуропоидтік нәсіл - 40%,
Монғолоидтік нәсіл - 20%,
Негроидтік нәсіл - 10%,
Аустралоидтік нәсіл - 0,3%,
Аралас нәсіл- 30% (эфиоптар, тамилдер, метистер, мулаттар).
артқа
11 слайд
Ұлттық қурамы. Бүкіл дүние жүзінде бар-лығы 3-4 мың халық немесе этнос бар.
Этнос (грек тілінен аударғанда - қоғам, тай-па, топ, халық) - адамдардың тарихи қалып-тасқан түрақты қауымдастығы.
Халық саны жағынан Қытай бірінші орында (1,1 млрд адам), одан кейін үндістандьіқтар (250 млн адам), американдықтар АҚШ (200 млн адам), бенгалдықтар (180 млн адам), орыстар мен бразилиялықтар (150 млн адам), жапондықтар (130 млн адам).
Ұлттық (этникалық) шекаралар саяси шекаралармен сәйкес келетін жағдайда бір ұлтті мемлекеттер құрылады. Мысалы Бельгия.
Көп ұлттіліқ дегеніміз - 100-ден астам әр түрлі ұлттар өкілдерінің түруы.
Мысалы АҚШ, Ресей, т.б.
Халықтардың тіліне қарай жіктелуі олардьң туыстық принципіне сүйенеді.
Саны жағынан ең көп тарағаны - үнді-еуропа ұясы (2,5 млрд адам).
Қытай-тибет ұясы (1 млрд адам).
Халықтың үдайы өсуінің 2 типі
Туудың, өлімнің және табиғи өсудің көрсеткіштері төмен. Мысалы Еуропа елдері: ГФР
(тип 1)
Туу мен халықтың өсуі ең жоғары деңгейге жетеді, өлім төмен болады.
Мысалы Африка, Шетелдік Азия (тип 2)
артқа
12 слайд
Ең көп тараган тілдер
Қытай тілі (1 млрд-тан астам адам);
Ағылшын тілі (400 млн адам);
Хинди тілі (300 млн адам);
Испан тілі (280 млн адам);
Орыс тілі (220 млн адам).
Діни құрамы. Таралуы мен алатын орнына қарай барлық діндер дүниежузілік және ұлттық болып
бөлінеді. Дүниежүзілік діндердің ішінен христиан діні (католик, протестанттық, право-славиелік,
1 млрд адам) кең таралған.
Екінші орынды ислам діні (800 млн адам) алады. Буддизм (250 млн адам) үшінші орында.
Индуизм, конфуцийлық, синтоизм ұлттық діндерге жатады.
Окулықта берілген "Дүниежүзінің тұрғындар географиясы" тарауы да география ғылымында
қарастырылатын өлеуметтендіру проблемасында негізгі орын алады. Тарауда тұрғындар саны
мен үдайы өсуі, қүрамы мен оның жіктелуі, әлемдік өркениет, еңбек ресурстары, халықтың еркелкі
орналасуы мен көші-қон проблемасы қарастырылған (1-кесте).
артқа
13 слайд
Кесте, диаграмма, картамен жұмыс
Кестедегі деректер бойынша шеңберлі диаграмма жасап, дәптерлеріңде қорытынды
жазыңдар.
2. Кестедегі деректер бойынша диаграмма жасап, дөптерлеріңе қорытынды жазыңдар
артқа
14 слайд
артқа
15 слайд
артқа
16 слайд
VII. Үйге тапсырма беру (5 мин):
1.Кескін картаға дүние жүзі елдерінің астаналары мен тәуелсіздік алған жылдарын белгіле.
2.Кескін картаға Бірінші дүниежүзілік Еуропаның саяси картасын түсіндір.
3.Кескін картаға 2-ші дүниежүзілік соғысқа дейінгі Еуропаның саяси картасын түсіндір.
4. «Қазақстан Республикасының басқа елдермен саяси келісім–шарттары» хабарламасын дайында.
5.Қазақстанның дүниежүзілік аренадағы саяси орнына байланысты хабарлама жаз.
6. Оқушының жеке жұмыс істеуіне арналған тапсырмалары бар дәптер 5- 7-тақырып. 3 -4 беттер
VI. Сабақты пысықтау және қорытындылау
(тест –нұсқау 1; тест –нұсқау 2)
артқа
17 слайд
Тақырыбы: Модуль Б 2.2. Халықтың қоныстануы, көшіп-қонуы.
Халықтың орналасуының басты ерекшеліктері қандай?
Халықтың тығыздығының көрсеткіші қалай анықталады?
Үй тапсырмасын орындауға ұсынылатын әдебиеттер:
Негізгі:
1) География 10 сынып. Алматы 2010 ж. Жаратылыстану-математика бағыты. 152-166 б.
2) Полулях Л.Н. Дүние жүзінің экономикалық және әлеуметтік географиясы 2-ші бөлім Жалпы шолу. Тәуелсіз мемлекеттер достсатығының елдері 10 сынып / Қазақ тіліне аударған М. Б. Жакиянова – Алматы: « 8 & 8», 2010 жыл
3) Оқушының жеке жұмыс істеуіне арналған тапсырмалары бар дәптер 13-тақырып.
13-14 б.
Қосымша: : География 10 сынып. Алматы 2006 ж. Қоғамдық- гуманитарлық бағыт. 108-121 б.
артқа
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
Сабақтың тақырыбы: Халықтың саны және ұдайы өсуі. Демографиялық дағдарыс, демографиялық жарылыс, демографиялық саясатСабақтың түрі: Әңгіме сабақ Уақыты: 80 минутСабақтың мақсаты: Білімділік: Дүние жүзі халқының саны және ұдайы өсуі туралы білім беру:жер шарында адамзаттың пайда болған орны мен мерзімі жөніндегі мәселе,адамның шығу тегі, даму ерекшеліктері, әр түрлі елдердегі халықтың табиғи өсімінің,әлемдегі қазіргі күнгі демографиялық дамудың барысы және соған байланысты туындайтын проблемалар «халықтың ұдайы өсуі» «демографиялық жарылыс», «демографиялық саяасат» ұғымдарын ашып көрсету; Дамытушылық: Демографиялық жарылыстың салдары және оның географиясы туралы білік дағдыны қалыптастыру;статистикалық мәліметтерді өңдеу, оны практикада пайдалану және сандық көрсеткіштерді сызбанұсқа арқылы талдай білуге дағдыландыру,оның құрылу әдісімен таныстыру,сандық көрсеткіштерді оқи және талдай білуге үйрету;халықтың ұдайы өсу типтерімен жеке елдер мысалында танысу,ерекшеліктерін сипаттау. Тәрбиелік: Халық санағы туралы айтқанда халық санақтары нәтижесінде талдау жасау арқылы халық санының өзгерістері жайлы мәліметтермен танысып, оның себеп-салдарын ашу. Сабақ барысында қолданылатын педагогикалық технологиялар: Модульдік оқыту технологиясынан - Миға шабуылы, пікірталасБелгіленген технологияны іске асыру әдістері:Зерттеу, кестемен жұмыс, әңгімелеу.Сабақтың жабдықталуы:Көрнекті құралдар: Дүниежүзі халықтарының картасы; «Адамның ежелгі қоныстануы аймақтары» суреті; «Халық санағының көрсеткіштері» кестесі; «Қазақстандағы халық санының өзгерістері», «Жер шарындағы халық санының өзгеруі», «Дүние жүзі аймақтарының демографиялық көрсеткіштері», «Жеке елдердегі адамның өмір жасының орташа ұзақтығы» сызбанұсқалар; «Халықтың ұдайы өсуі» кестесі;Үлестірме материалдар:тестер және үлестірмелі тарқатпалар. Техникалық оқу құралдары: Интерактивті тақта, электронды оқулық География 10 сынып. Проектор, компьютер, экран, слайдтар, дискілер.Сабақ барысында қолданылатын оқу-әдістемелік құралдар:Негізгі: В.П.Максаковский, Ш.М.Надыров. Экономикалық және әлеуметтік әлем географиясы. Алматы: «Просвещение-Казахстана» 2004г.Қосымша: География 10, жаратылыстану-математикалық бағыты, Алматы «Мектеп» 2010 ж.Полулях Л.Н. Дүние жүзінің экономикалық және әлеуметтік географиясы 2-ші бөлім Жалпы шолу. Тәуелсіз мемлекеттер достсатығының елдері 10 сынып / Қазақ тіліне аударған М. Б. Жакиянова – Алматы: « 8 8», 2010 жыл Оқушының жеке жұмыс істеуіне арналған тапсырмалары бар дәптер 13-тақырып. 13-14 бет.Сабақтың жоспары мен хронокартасы
6 656 818 материалов в базе
Настоящий материал опубликован пользователем Лошманова Екатерина Николаевна. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт
Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
Удалить материалВаша скидка на курсы
40%Курс повышения квалификации
36 ч. — 180 ч.
Курс повышения квалификации
36 ч. — 144 ч.
Курс повышения квалификации
36 ч. — 180 ч.
Мини-курс
3 ч.