Главная / Математика / Функцияның өсу және кему белгілері

Функцияның өсу және кему белгілері



Арипбаева Жазира

математика пәні мұғалімі

Сабақтың тақырыбы

Функцияның өсу және кему белгілері


Сілтеме

Оқулық: Алгебра және Анализ бастамалары


Сабақтың мақсаты

1. Функцияның өсу және кему белгілерін білу.

2. Функцияның өсу және кему аралықтарын табу алгоритмін түсіну.

3 Функцияның өсу және кему аралықтарын табуға есептер шығаруды уйрену.


Күтілетін нәтиже

1. Функцияның өсу және кему белгілерін біледі.

2. Функцияның өсу және кему аралықтарын табу алгоритмін түсінеді.

3 Функцияның өсу және кему аралықтарын табуға есептер шығаруды уйренеді.


Негізгі идея

Функцияның өсу және кему аралықтарының жеткілікті шартын білу керек.


Тапсырма

1. Миға шабуыл (сұрақ-жауап)


Тапсырма

2. Топтық жұмыс (постер қорғау)


Тапсырма

3. Жеке жұмыс (Блум таксономиясы)


Сабақ бойынша

мұғалім жазбалары

Уақыты

Мұғалім іс-әрекеті

Оқушы іс-әрекеті



КІРІСПЕ







3 мин

І .Ұйымдастыру кезеңі:

Ынтымақтастық атмосферасын орнату, сыныппен амандасып, көңіл­күйлерін сұрау. Оқушыларды санның таңбалары бойынша топқа бөлу.

1 таңбалы, 2таңбалы, 3 таңбалы, 4таңбалы.

-мұғаліммен амандасып, назарын сабаққа аудара отырып, оқушылар алдағы бірлескен жұмысқа әзірленеді.

-оқушылар топқа бөлінеді.




Үй тапсырмасы


3 мин

«Жұбыңызды тексер» әдісі бойынша үй жұмыстарын бағалайды. Есептің дайын үлгісін көрсету.

Критерий бойынша бағалау


Есептің дайын үлгісіне қарап, дескриптор бойынша жұптарда өзара бағалайды




Тұсаукесер




3 мин



ІІ.Жаңа білімді меңгерту

«Миға шабуыл»

Түрткі сұрақ:

- Оқушылар сіздер тақтадағы графиктерден не байқадыңыздар?

-Графиктердің астында тұрған аралық нені білдіреді деп ойлаймыз.

Сынама сұрақ

- Олай болса функцияның өсу және кему аралықтарын неге сүйеніп айтып отырмыз?

- Функцияның өсу және кему аралықтарын графигін салмай анықтауға бола ма?

Қайта бағыттау сұрағы

-Тағы жауап беретіндер бар ма?

- Олай болса, бүгінгі жаңа сабағымыз Функцияның өсу және кему белгілері. Туындының көмегімен функцияның өсу және кему аралықтарын табамыз.

Мақсатты ашуға бағытталған сұрақ:

-Қалай ойлайсыңдар бүгінгі бүгінгі сабақта біз нені білеміз, түсінеміз, қандай есеп шығара алуды үйренеміз.

Мадақтау арқылы бағалау жүргізіледі.



Оқушылар графиктерді көру арқылы жаңа сабағымыздың тақырыбын және мақсатын анықтайды.



2 мин

Жаңа сабақты мысал арқылы түсіндіру.

Мысал:

  1. Анықталу облысы

  2. Шыққан теңсіздікті интервалдар әдісімен шешеміз.

hello_html_m7a892217.png

Демек, аралығында кемиді.

Жаңа сабақты зер салып түсінеді.


НЕГІЗГІ БӨЛІМ








5 мин





3 мин


2 мин


8 мин



4 мин

«Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі бойынша оқулықпен есеп шығару. №264,265

1-топ №264 (1) ,

2- топ №264 (2),

3-топ №264 (3) ,

4 топ №264 (4),

Жеке жұмыс





Жұптық жұмыс


Топтық жұмыс


Топтардын ішінен талқылауға шығатын оқушыны қарсы топ таңдайды.

Есептің дұрыс үлгісі бойынша бағалау жүргізу


Алдымен, жеке оқушы өз бетімен

оқулықтағы есепті талдайды.

264


Жұпта талқылайды


Топта талқылайды


Шығарған есепті тақтада түсіндіріп, талдайды.

Топтар дескриптор бойынша өзара бағалайды.


ҚОРЫТЫНДЫ

7 мин





















3 мин

Жеке жұмыс (Блум таксономиясы)

Блум таксономиясы



Оқушылардың жауаптарын «Екі жұлдыз бір ұсыныс»арқылы бағалаймын


Кері байланыс.

  • Мен нені білдім?

  • Нені білу қиын болды?

Мен нені білгім келеді?

Оқушылар

«Блум таксономиясын» толтыру арқылы өзін-өзі реттеуге үйренеді.






















Табыс критерийін пайдаланып өздерін бағалау арқылы сабақ рефлексиясын жазады.


Сабақтың жабдықтары

Интерактивті тақта

Стикерлер, бақылау парақтары


Кейінгі тапсырмалар

262



Функцияның өсу және кему белгілері
  • Математика
Описание:

Сабақтың  тақырыбы

Функцияның өсу және кему белгілері

 

Сілтеме

Оқулық: Алгебра және Анализ бастамалары

 

Сабақтың  мақсаты

1. Функцияның өсу және кему белгілерін білу.

2. Функцияның өсу және кему аралықтарын табу алгоритмін түсіну.

3 Функцияның өсу және кему аралықтарын табуға есептер шығаруды уйрену.

 

Күтілетін нәтиже

1. Функцияның өсу және кему белгілерін біледі.

2. Функцияның өсу және кему аралықтарын табу алгоритмін түсінеді.

3 Функцияның өсу және кему аралықтарын табуға есептер шығаруды уйренеді.

 

Негізгі идея

  Функцияның өсу және кему аралықтарының жеткілікті шартын білу керек.

 

Тапсырма

1. Миға шабуыл (сұрақ-жауап)

 

Тапсырма

2. Топтық жұмыс (постер қорғау)

 

Тапсырма

3. Жеке жұмыс (Блум таксономиясы)

 

Сабақ бойынша

мұғалім жазбалары

Уақыты

    Мұғалім іс-әрекеті

      Оқушы іс-әрекеті

 

 

КІРІСПЕ

 

 

 

 

 

 

3 мин

І .Ұйымдастыру  кезеңі:

Ынтымақтастық атмосферасын орнату, сыныппен амандасып, көңіл­күйлерін сұрау. Оқушыларды санның таңбалары бойынша топқа бөлу.

1 таңбалы, 2таңбалы, 3 таңбалы, 4таңбалы.

-мұғаліммен амандасып, назарын сабаққа аудара отырып, оқушылар алдағы  бірлескен жұмысқа  әзірленеді. 

-оқушылар топқа бөлінеді.

 

 

 

Үй тапсырмасы

 

3 мин

«Жұбыңызды тексер» әдісі бойынша  үй жұмыстарын бағалайды. Есептің дайын үлгісін көрсету.

Критерий бойынша бағалау

 

Есептің дайын үлгісіне қарап, дескриптор бойынша жұптарда өзара бағалайды

 

 

 

Тұсаукесер

 

 

 

3 мин

 

 

ІІ.Жаңа білімді меңгерту

«Миға шабуыл»

Түрткі сұрақ:

- Оқушылар сіздер тақтадағы графиктерден не байқадыңыздар?

-Графиктердің астында тұрған аралық нені білдіреді деп ойлаймыз.

 Сынама сұрақ

- Олай болса функцияның өсу және кему аралықтарын неге сүйеніп айтып отырмыз?

-   Функцияның өсу және кему аралықтарын графигін салмай анықтауға бола ма?

Қайта бағыттау сұрағы

-Тағы жауап беретіндер бар ма?

- Олай болса, бүгінгі жаңа сабағымыз Функцияның өсу және кему белгілері. Туындының көмегімен функцияның өсу және кему аралықтарын табамыз.

Мақсатты ашуға бағытталған сұрақ:

-Қалай ойлайсыңдар бүгінгі бүгінгі сабақта біз нені білеміз, түсінеміз, қандай есеп шығара алуды үйренеміз.

Мадақтау арқылы бағалау жүргізіледі.

 

 

Оқушылар графиктерді көру арқылы жаңа сабағымыздың тақырыбын және мақсатын анықтайды.

 

 

2 мин

Жаңа сабақты мысал арқылы түсіндіру.

Мысал:

 

1)       Анықталу облысы

2)        

3)        Шыққан теңсіздікті интервалдар әдісімен шешеміз.

4)        

Демек,     аралығында кемиді.

Жаңа сабақты  зер салып түсінеді.

 

НЕГІЗГІ БӨЛІМ

 

 

 

 

 

 

 

5 мин

 

 

 

 

3 мин

 

2 мин

 

8 мин

 

 

4 мин

«Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі бойынша оқулықпен есеп шығару. №264,265

1-топ   №264 (1)  ,

2- топ     №264 (2), 

3-топ   №264 (3) , 

4 топ   №264 (4), 

Жеке жұмыс

 

 

 

 

Жұптық жұмыс

 

Топтық жұмыс

 

Топтардын ішінен талқылауға шығатын оқушыны қарсы топ таңдайды.

Есептің дұрыс үлгісі бойынша бағалау жүргізу

 

Алдымен, жеке оқушы өз бетімен 

оқулықтағы есепті талдайды.

№264

 

 

    

 

 

Жұпта  талқылайды

 

Топта талқылайды

 

Шығарған есепті тақтада түсіндіріп, талдайды.

Топтар дескриптор бойынша өзара бағалайды.

 

ҚОРЫТЫНДЫ

7 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 мин

Жеке жұмыс (Блум таксономиясы)

Блум таксономиясы

 

 

Оқушылардың жауаптарын «Екі жұлдыз бір ұсыныс»арқылы бағалаймын

 

Кері байланыс. 

·         Мен нені білдім?

·         Нені білу қиын болды?

Мен нені білгім келеді?

Оқушылар

«Блум таксономиясын» толтыру арқылы өзін-өзі реттеуге үйренеді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Табыс критерийін пайдаланып өздерін бағалау арқылы сабақ рефлексиясын жазады.

 

Сабақтың жабдықтары

Интерактивті тақта

Стикерлер, бақылау парақтары

 

Кейінгі тапсырмалар

№262

 

 

 

 

Автор Шоткина Нуркия Кенесаровна
Дата добавления 28.03.2015
Раздел Математика
Подраздел Другое
Просмотров 2188
Номер материала 58816
Скачать свидетельство о публикации
