Главная / Начальные классы / Етістіктің жекеше және көпше жіктелуі

Етістіктің жекеше және көпше жіктелуі

Батыс Қазақстан облысы

Теректі ауданы

Юбилейный ауылы

Госплемстанция негізгі орта мектебінің

бастауыш сынып мұғалімі

Сапарова Алия Бимурзиевна

Сабақтың тақырыбы: Етістіктің жекеше және көпше жіктелуі

Сабақтың білімділік мақсаты: Сөз таптары тақырыбынан алған білімдерін тиянақтау. Етістіктің жекеше және көпше жіктелуі туралы түсінік беру . Жаттығу жұмыстарын орындату арқылы білімдерін бекіту. Сөздік қорын молайту.

Дамытушылығы: Білім алуға қызығушылығын ояту. Шығармашылық тапсырмалар арқылы шығармашылық ойлау қабілетін дамыту, есте сақтау, жаттай білу қабілетін жетілдіру. Оқушылардың бір-бірін бағалауын ұйымдастыру.

Тәрбиелік мақсаты: Туыстық қарым- қатынасты ажырата білуге,, адамгершілік қасиеттерді сақтауға тәрбиелеу. Қоршаған ортаны, тірі табиғатты сүюге ынталандыру.

Сабақтың әдісі: Дамыта отырып оқыту. (сыни тұрғыдан ойлау стратегиясы)

Пәнаралық байланыс: математика, дүниетану, өзін-өзінтану пәні

Сабақтың көрнекілігі:

а) «Сыйқырлы текше» тапсырмалары ( слайдта көрсетілген.)

ә) «Құндыз- бағалы аң» тақырыбындағы ғаламтор материалы

б) Әр оқушыға арналған үлестірмелі қағаздар

Сабақтың барысы:

1. Ұйымдастыру ( өзін таныстыру, сабақтың мақсатын айту)

2. Қызығушылығын ояту ( текше туралы білетіндерін естеріне түсіру)

(Математика пәнімен байланыстыру)

- Мынау қандай фигура?

- Текше (куб)

- Оның неше жағы бар?



3. Өткен тақырыптардан алған білімдерін тексеру

«Сыйқырлы текше» бойынша (баладағы бар ақпаратты алу)

Слайд №1 ( текшенің І жағының тапсырмасы)

ІІ Үй тапсырмасын тексеру

-Етістіктің жіктелуі дегеніміз не?

- Етістікке жіктік жалғауы жалғанып өзгеруін етістіктің жіктелуі деп атаймыз.

- Етістік неше жақта жіктеледі?

- Етістік үш жақта жіктеледі.

-Жіктік жалғаулы етістіктер қандай сөйлем мүшесі болады?

- Баяндауыш

Қорытындылау

ІІІ Жаңа сабақ. ( күннің жадын, сабақтың тақырыбын жазу)

Слайд №2 (текшенгің ІІ жағы)

13-жаттығудың (ауызша)

Мақсаты:

а) етістікті табу

ә) қай жақта тұрғанын айту

б) 1-ші және екінші бағандағы сөйлемдерді салыстыру ( жекеше, көпше түрде жіктелетіндігін айту)

д) III жақта жіктік жалғауы болмайтындығы түсіндіріледі

Айтылуына қарай қандай сөйлемдер?

а) сөйлем мүшелеріне талдату арқылы жай сөйлем, жалаң сөйлем екеніне көз жеткізу

ә ) жіктік жалғауы басқа қосымшалар сияқты сөз бен сөзді байланыстыратын дығын ескерту

б) III жақта жіктік жалғауы болмайтындығы түсіндіріледі

Слайд № 3 (Текшенің үшінші жағы)

14-жаттығу Дәптермен жұмыс Жаңылтпашты жатқа жазу

( жазу каллиграфиясына көңіл бөлу, есте сақтау қабілетін жетілдіру)

Үш егізбіз, үш егізбіз,

Асты бірге ішеміз біз.

Тапсырмасы: жіктелген етістікті табу, астын сызу, етістікті сөз құрамына талдау, ішеміз-көпше түрде 3-жақта жіктелген, егізбіз - 3 -ші жақта жіктелген зат есімдер

Егіз дегеніміз не? Үш егізді тағы қалай атауға болады?

( туыстық қарым- қатынас туралы, адамгершілік туралы мағұлматтар беру)

Сергіту сәті: Отбасы мүшелері бір- бірінің қимыл-қозғалысынан, бет әлпетіндегі ым- жымынан еркін түсініседі. Олай болса ,

Слайд № 4 (Текшенің ІҮ жағы)

15-жаттығу (ауызша)

Мақсаты: Берілген сөздерге сөйлем құрау, жіктік жалғаулы сөздердің баяндауыш қызметін атқаратындығына көз жеткізу.

Тазалаймын, үйренесің, біледі.

Слайд № 5 (Текшенің Ү жағы )

16-жаттығу Әр бағандарды салыстыру ( ВЕНН диаграммасы)

1-ші жақта жіктелген етістіктер: 2-жақта жіктелген етістіктер:

hello_html_m20fa8a7e.gifhello_html_m247bad93.gif

hello_html_c9ec3df.gif

Етістіктің жіктелуі













Грамматикалық талдау (Мәтіндегі 1-ші сөйлемді сөз құрамына талдау)

Құндыз-ақылды жануар.

Теориялық білінің маңыздылығы (Ғаламтор материалдары)

«Құндыз – бағалы аң» (қоршаған орта мен табиғатты сүюге тәрбиелеу)

Слайд № 6 (Текшенің ҮІ жағы) Жинақтау әдісі.

Семантикалық карта

Тапсырманың түрі

Даладан

Жүрдің

Оқушымын


Зат есімнің септелуі




Зат есімнің жіктелуі




Етістіктің жіктелуі




( Бірін-бірін бағалау әдісі арқылы жауаптарды тексеру)

4.Қорыту

5.Бағалау («Жүректен жүрекке» тәсілі бойынша оқушыларды тілек жазылған текшелер беру арқылы бағалап,оқушылардың болашақтарына жақсы ғұмыр тілеу)

Өзін- өзі тану пәнімен байланыстыру

6.Үйге тапсырма беру



Етістіктің жекеше және көпше жіктелуі
  • Начальные классы
Описание:

 

 

 

Батыс Қазақстан облысы

 

Теректі ауданы

 

Юбилейный ауылы

 

Госплемстанция негізгі орта мектебінің

 

 бастауыш сынып мұғалімі

 

Сапарова Алия Бимурзиевна

 

Сабақтың тақырыбы:    Етістіктің жекеше және көпше жіктелуі

 

Сабақтың  білімділік мақсаты:  Сөз таптары тақырыбынан алған білімдерін тиянақтау.   Етістіктің жекеше және көпше жіктелуі  туралы түсінік беру .  Жаттығу жұмыстарын орындату  арқылы білімдерін бекіту.  Сөздік қорын молайту.

 

Дамытушылығы:  Білім алуға қызығушылығын ояту. Шығармашылық тапсырмалар арқылы шығармашылық ойлау қабілетін дамыту,   есте сақтау, жаттай білу  қабілетін   жетілдіру. Оқушылардың  бір-бірін бағалауын ұйымдастыру.

 

Тәрбиелік мақсаты:  Туыстық қарым- қатынасты ажырата білуге,, адамгершілік қасиеттерді сақтауға тәрбиелеу. Қоршаған ортаны, тірі табиғатты сүюге  ынталандыру.

 

 Сабақтың әдісі:   Дамыта отырып оқыту. (сыни тұрғыдан ойлау  стратегиясы)

 

Пәнаралық  байланыс: математика, дүниетану, өзін-өзінтану пәні

 

Сабақтың көрнекілігі: 

 

а) «Сыйқырлы текше»  тапсырмалары ( слайдта  көрсетілген.)

 

ә) «Құндыз- бағалы аң» тақырыбындағы ғаламтор материалы

 

б)  Әр оқушыға арналған үлестірмелі қағаздар

 

Сабақтың барысы:

 

1. Ұйымдастыру ( өзін таныстыру, сабақтың мақсатын айту)

 

2. Қызығушылығын ояту   ( текше туралы білетіндерін естеріне түсіру)

 

   (Математика пәнімен байланыстыру)

 

- Мынау қандай фигура?

 

-  Текше  (куб)

 

- Оның неше жағы бар?

 

 

 

3. Өткен тақырыптардан   алған білімдерін  тексеру

 

 «Сыйқырлы текше»  бойынша  (баладағы бар ақпаратты алу)

 

Слайд №1   (  текшенің  І жағының тапсырмасы)

 

ІІ     Үй тапсырмасын тексеру

 

-Етістіктің жіктелуі дегеніміз не?

 

 - Етістікке жіктік жалғауы жалғанып өзгеруін етістіктің жіктелуі деп атаймыз.

 

- Етістік неше жақта жіктеледі?

 

- Етістік үш жақта жіктеледі.

 

-Жіктік жалғаулы етістіктер қандай сөйлем мүшесі болады?

 

- Баяндауыш      

 

                                   Қорытындылау

 

ІІІ    Жаңа сабақ.  ( күннің жадын,  сабақтың тақырыбын жазу)

 

Слайд  2   (текшенгің ІІ жағы)   

 

     13-жаттығудың  (ауызша)

 

 Мақсаты:

 

а)   етістікті табу

 

ә)   қай жақта тұрғанын айту

 

 б)  1-ші және екінші бағандағы сөйлемдерді салыстыру ( жекеше, көпше түрде жіктелетіндігін айту)

 

д)  III жақта жіктік жалғауы болмайтындығы түсіндіріледі

 

Айтылуына қарай қандай сөйлемдер?

 

а) сөйлем мүшелеріне талдату арқылы  жай сөйлем, жалаң сөйлем екеніне көз жеткізу

 

ә ) жіктік жалғауы басқа қосымшалар сияқты сөз бен сөзді байланыстыратын дығын ескерту

 

б)  III жақта жіктік жалғауы болмайтындығы түсіндіріледі

 

Слайд № 3    (Текшенің үшінші жағы)

 

14-жаттығу    Дәптермен жұмыс   Жаңылтпашты жатқа жазу

 

 ( жазу каллиграфиясына көңіл бөлу,  есте сақтау қабілетін жетілдіру)    

 

                                           Үш егізбіз, үш егізбіз,

 

                                           Асты бірге ішеміз  біз.  

 

 Тапсырмасы:  жіктелген етістікті табу, астын сызу,   етістікті сөз құрамына талдау,   ішеміз-көпше түрде  3-жақта жіктелген,  егізбіз - 3 -ші жақта жіктелген зат есімдер   

 

Егіз дегеніміз не?  Үш егізді тағы қалай атауға болады? 

 

 ( туыстық қарым- қатынас туралы, адамгершілік туралы   мағұлматтар беру)

 

Сергіту сәті:  Отбасы мүшелері бір- бірінің  қимыл-қозғалысынан, бет әлпетіндегі ым- жымынан  еркін түсініседі. Олай болса ,

 

Слайд № 4   (Текшенің ІҮ жағы)

 

15-жаттығу  (ауызша)    

 

  Мақсаты: Берілген сөздерге сөйлем құрау, жіктік жалғаулы сөздердің баяндауыш қызметін атқаратындығына көз жеткізу.

 

                                 Тазалаймын,  үйренесің,  біледі.

 

 Слайд № 5    (Текшенің Ү  жағы )

 

16-жаттығу  Әр  бағандарды салыстыру  ( ВЕНН диаграммасы)

 

1-ші жақта жіктелген етістіктер:            2-жақта жіктелген   етістіктер:  

 

                                                                            

 

 

Етістіктің жіктелуі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Грамматикалық талдау (Мәтіндегі  1-ші сөйлемді сөз құрамына талдау)

 

 Құндыз-ақылды жануар.

 

 Теориялық білінің маңыздылығы  (Ғаламтор материалдары)

 

   «Құндыз – бағалы аң»    (қоршаған орта мен табиғатты сүюге тәрбиелеу)

 

          Слайд № 6      (Текшенің ҮІ жағы)      Жинақтау әдісі.   

 

                                                                       Семантикалық карта

 

Тапсырманың                            түрі

         Даладан

       Жүрдің 

    Оқушымын

 

Зат есімнің септелуі

 

 

 

Зат есімнің жіктелуі

 

 

 

Етістіктің жіктелуі

 

 

 

 

( Бірін-бірін бағалау әдісі  арқылы жауаптарды тексеру)                              

 

4.Қорыту

 

5.Бағалау («Жүректен  жүрекке» тәсілі бойынша оқушыларды тілек жазылған текшелер беру арқылы бағалап,оқушылардың болашақтарына жақсы ғұмыр тілеу)

 

Өзін- өзі тану пәнімен байланыстыру

 

6.Үйге тапсырма беру

 

 

 

Автор Сапарова Алия Бимурзиевна
Дата добавления 28.03.2015
Раздел Начальные классы
Подраздел Конспекты
Просмотров 1582
Номер материала 58771
Скачать свидетельство о публикации
